Domáce slané palice

ceresnicka1 - fotkaCeresnicka1, 17. marca 2012 16:42
Ďalšie recepty »

Recept som dostala od kamarátky potom,ako sme tieto palice ochutnali. Ona ich vraj pečie každý víkend. U nás by sa tiež minuli,len mne sa akosi nechce. Ale na výnimočné akcie a príležitosti sa to skutočne oplatí. Hlavne tam,kde je niečo dobré na vypitie...ako víno a pivko.

10 min
príprava
15-20 min
na 200 °C

Suroviny

500 g
1 dcl
1 ks
1 KL
1 PL
2-2,5 dcl vlažná na kvások a zamiesenie
 na potretie
1 KL -do kvásku
NOVINKA: Vychádza druhá kniha z Varecha.sk:
100 slaných a sladkých receptov

Postup prípravy

 1. 1

  Všetko si zmiešame v jednej miske. Ak máme čerstvé kvasnice rozmiešame v časti vody s cukrom,ak sušené nasypeme rovno do misky. Môžeme použiť aj pekárničku,ale ja som dnes robila z dvoch dávok,tak by mi to tam nevošlo. Urobíme hutné cesto. A necháme aspoň 45 min vykysnúť.

  Domáce slané palice - obrázok 1
 2. 2

  Vykysnuté cesto rozdelíme na viac častí.

  Domáce slané palice - obrázok 2
 3. 3

  Dnes som ho rozdelila na 6 častí,lebo mám 3 plechy,ktoré dávam naraz do rúry.

  Domáce slané palice - obrázok 3
 4. 4

  Každé cesto rozvaľkáme na hrúbku asi 0,5cm a rozkrájame na pásiky hrubé 2cm. V podstate by sa v tejto fáze dalo všelijako improvizovať.

  Domáce slané palice - obrázok 4
 5. 5

  Každý pásik špirálovite stočíme a uložíme na suchý plech poprípade na silikónovú podložku na pečenie. Robíme to tak,že pásik rolujeme jednou rukou jedným smerom a druhou opačne proti sebe.Ťažko sa to takto vysvetľuje,urobte si vlastný návod podľa obrázku.

  Domáce slané palice - obrázok 5
 6. 6

  Potom všetky potrieme rozšľahaným vajíčkom a posypeme hrubozrnnou soľou. Posýpať môžete aj napr.sezamom,ale potom doporučujem pridať soľ do cesta.

  Domáce slané palice - obrázok 6
 7. 7

  Dáme piecť do rozohriatej rúry na 200 C. Ja dávam všetky plechy naraz na rýchlovzdušný ohrev. Ale po čase treba plechy poprehadzovať a pootáčať,aby boli upečené rovnomerne.

  Domáce slané palice - obrázok 7
 8. 8

  A potom už len striehnuť,aby neprihoreli,čas je asi 15-20min maximálne. Upečte si ,ako kto máte radi,sú dobré aj chrumkavé aj menej. A najlepšie sú buď v deň pečenia-vo vnútri mäkkučké na povrchu chrumkavé,alebo potom aspoň dva dni po upečení,keď dokonale stvrdnú. Ale u nás to nestihnú.

Recept je zaradený do tagov:


TOPlist