Makový koláč
Makový koláč

Makový biskvit videorecept

tvvarecha - fotkaTV Varecha, 18. marca 2020

Tento makový koláčik bez múky sa oplatí vyskúšať. Jeho príprava je naozaj jednoduchá, pre začiatok ho môžete skúsiť upiecť z polovičnej dávky.

10-12
porcií
60 minút
príprava
40 minút
na 185 °C

Suroviny

Na cesto:
12 ks
300 g (mletý)
300 g
5 - 6 PL
 podľa potreby
Na plnku:
300 g (mletý)
300 g
100 ml
250 g
1 PL
Na potretie:
podľa potreby
Poleva:
100 g
100 g




Postup

  1. 1

    Vajcia s cukrom vyšľaháme do penista.

  2. 2

    Do peny zľahka vmiešame mletý mak. Pridáme makovú múku a opäť dôkladne premiešame.

  3. 3

    Cesto vylejeme na plech vystlaný papierom na pečenie, ktorý sme predtým potreli olejom.

  4. 4

    Pečieme pri 180 °C približne 15 minút.

  5. 5

    Plnka: Zmäknuté alebo nastrúhané maslo zmiešame s cukrom. Najskôr ručne, neskôr mixérom.

  6. 6

    Primiešame mak a trochu zohriateho mlieka. Mlieka pridáme len toľko, aby bola plnka natierateľná.

  7. 7

    Pridáme lyžicu rumu a opäť premiešame.

  8. 8

    Po upečení koláč vyklopíme a necháme úplne vychladnúť. Povrch jemne narežeme nožom, nanesieme lekvár a plnku.

  9. 9

    Poleva: Čokoládu a Ceru spolu rozpustíme a vymiešame.

  10. 10

    Koláč pokvapkáme pripravenou polevou.

  11. 11

    Pred podávaním necháme asi na 5 minút polevu stuhnúť v chladničke.

Diskusia k receptu

malusa
Maková múka, to som nikdy nečítala ani nepočula,možete objasnit'. Vd'aka!
roxanne
V tom kolaci je 600g cukru.. + lekvar a cokolada. Je to naozaj nutne? Neda sa pridat viac muky a odobrat z toho cukru, co ide do cesta?
zolik
Na 600g pomleteho maku je 600g pr. cukru OK. Mak je horky. Recept nie je zly, len podla mna je aj s tou makovou mukou az az premakovany.
drajan
nie je to preklep? ozaj 12 vajec?
aj cukru akosi veľa...no , neviem... mám recept na rýchly výborný makový koláčik, čo sa týka ingrediencií iste "jednoduchší". v živote som nepiekla nič s 12 vajcami.
roxanne
@zolik (19.3.2020 09:42)

My standardne davame do kazdeho makoveho kolaca pomer 2 k 1 mak-cukor. Ako moja babka hovorila, horky mak treba vyhodit, lebo je stary.
1x drajan
zolik
@roxanne (19.3.2020 13:48)
Jasne ze ano. 2:1.
Tych 600:600 je ten mensi problem v tomto recepte
tanicena
Nemozme pisat “ako nam zobak narastol”? Recept patri medzi slovenske dobroty a nazvany je biskvit. Smiesne




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia