Chutney z broskýň a marhúľ

droetker - fotkaDr.Oetker, potravinárska spoločnosť založená v roku 1891, 26. mája 2011
Chutney z broskýň a marhúľ
Foto: droetker

Komerčný recept.

30 minút
príprava

Suroviny

400 g (čistá hmotnosť)
300 g (čistá hmotnosť)
želírovací cukor Extra 2:1
175 ml
75 ml
75 g
50 g, olúpané, nasekané
1 KL
1/4 KL
1 pl, zarovnaná
Postup

 1. 1

  Broskyne sparíme horúcou vodou, schladíme studenou vodou a ošúpeme. Broskyne potom odkôstkujeme a odvážime 400 g. Marhule prepláchneme studenou vodou, odkôstkujeme a odvážime 300 g.

 2. 2

  Broskyne a marhule nakrájame na menšie kúsky a v hrnci spoločne so želírovacím cukrom Extra roztlačíme. Pridáme všetky ostatné suroviny a dobre premiešame. Za stáleho miešania privedieme do varu a varíme minimálne 5 minút, kým sa tekutina nezredukuje na polovicu. Odstavíme.

 3. 3

  Poháre ihneď naplníme a uzavrieme viečkom. Ak používame viečka so závitom, obrátime uzavreté poháre asi na 5 minút hore dnom. Ak používame viečka, na ktoré potrebujeme hlavu na zaváranie, poháre neobraciame. Z tohoto množstva pripravíte 4 poháre à 375 ml.

 4. 4

  Chutney je pôvodom z indickej kuchyne, ale rovnako ako iné úspešné jedlá, je dnes už celosvetovo rozšírené. Pripravuje sa najčastejšie z ovocia. Môže byť sladké, kyslé, jemné, ale i ostré. V každom prípade by chutney malo byť lahodné a výraznejšie korenené, aby vzbudzovalo chuť do jedla, vyzdvihlo jeho chuť a podporilo trávenie. Chutney sa môže podávať k akémukoľvek jedlu, najčastejšie sa používa ako omáčka k mäsu alebo rybe, prípadne na dochutenie ryže, zemiakov. Na zvýraznenie pokrmu stačí 1-2 lyžičky chutney.

Diskusia k receptu

lubjak
krasny recept,urcite pouzijem, mne sa chutney hodi ku vsetkemu,niekedy pridavam aj chiili papricku
sazuna
Hmmm, chutneys milujem. Teraz som kupila figovu s hrozienkami a marhulami, milujem na chlebiku s cerstvou zeleninou hmmmmm...
zinnajdha
ukladám. Robievam čatní marhuľové a slivkové, vyskúšam aj broskyňové.