Foto: babidka
Aj v Bulharsku sa varí viacej druhov fazuľovej polievky - z bielej i strakatej fazule , so zeleninou , s údeným mäsom ...Tradične sa Zobraziť celý popisAj v Bulharsku sa varí viacej druhov fazuľovej polievky - z bielej i strakatej fazule , so zeleninou , s údeným mäsom ...Tradične sa varievala tak , že sa dala fazuľa s vodou a údeným mäsom / alebo bez mäsa/ do kameninového hrnca , gazdiná hrniec vložila do pece do rúry a šla si po práci či už na poli alebo okolo domácnosti . Polievka sa varila pomalicky na nízkej teplote . Po 2-3 hodinách vložila do polievky zeleninu a na obed už bola polievka hotová .
porcie
príprava
tepelná úprava
Postup
-
1
Fazuľu si namočíme do vody a necháme aspoň 8 až 10 hodín nabobtnať. Potom vodu zlejeme a dáme fazuľu do hrnca .Zalejeme horúcou vodou iba toľko aby bola fazuľa zakrytá a necháme zovrieť .Varíme asi 1 minútu a vodu zlejeme . Potom pridáme čerstvú horúcu vodu , údené mäso , celé čierne korenie a pomaly varíme . Soľ dávame podľa potreby až pred dokončením , pretože údené mäso býva dosť slané.
- 2
Mrkvu a zemiaky si nastrúhame nahrubo . Keď je už fazuľa a mäso takmer uvarené , tak mrkvu a zemiaky pridáme do polievky . Kto nemá rád zemiaky , tak ich tam nemusí dávať . Ale zemiaky polievku zahustia a netreba potom dávať zápražku. Pridáme aj ošúpané paradajky pokrájané na menšie kúsky alebo paradajkový pretlak / ja dávam paradajkové pyré/ a necháme ešte variť .
- 3
Cibuľu si pokrájame na drobno a opražíme na troche slnečnicového oleja . Dáme dole zo sporáka a pridáme červenú papriku .Už nepražíme aby paprika nezhorkla . Keď sme nedávali do polievky zemiaky , tak k cibuľke pridáme lyžicu múky a urobíme zápražku .Keď sú mäso aj fazuľa mäkké , pridáme opraženú cibuľu s paprikou / alebo zápražku/ do polievky , pridáme sušenú alebo čerstvú čubricu/saturejku/ a gjuzum/mätu/ a polievku ešte chvíľku varíme . Podľa potreby dosolíme .
- 4
Polievku ešte dochutíme na tanieri sekanou petržlenovou vňaťou - vňaťou nešetríme , v Bulharsku sa dáva do väčšiny jedál ... Podávame s chlebom . Najlepšie chutí na druhý deň keď krásne zhustne a pekne vonia za bylinkami .
Tipy na recepty z Varechy
SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia
Tipy na články z Varechy
- 2
zda sa ze mame rovnake chute aj u nas prisla dnes chut na fazulovu, tato tvoja verzia je super.
Zena je chora tak som robil taku dietnu bez masa grecku "fasolatha".Pridam za par dni velmi podobna ale vegetarianska verzia ale jasne ze s fetou syrom.
klobásov.Na záver robím halušky,alebo rezance z polohrubej múky.
Nemá to chybu
Vlani som dostala z domu tu popinavu velku fazulu, nasadila som ju okolo plotom a tak sa nam mali oci krasne do cojho opriet, lebo kvitli krasnymi cervenymi kvietkami.
uz sa tesim, kedy ju znova zasadim, je vyborna. tu sadime iba tie krickove odrody a oberame struky, nedozrie na "bobulovice"
V Bulharsku som vsak velakrat videla varit v nich priamo na sporaku na drevo polievky aj dusit maso . V niektorych restauraciach varia napr. corbu priamo v tych najmensich "jednoporciovych" pred hostami na sporaku a potom v nich hned aj serviruju .
Tie glazovane /maju aj neglazovane/ umyvam bezne v umyvacke riadu a pripaleniny oskrabujem obycajnou drotenou drotenkou na riad.
Mam aj keramicky hrniec a pekace zn.Emile Henry z Francuzska a tie su sakramentsky odolne voci teplotnym zmenam :-) Pri tych nedavam pozor na nic ...akurat su asi10x drahsie ako tie najkvalitnejsie gjuviceta.