Brokolicovo-syrový koláč so šunkou

janikbj - fotkajanikbj, 16. januára 2018
Brokolicovo-syrový koláč so šunkou
Foto: janikbj

U nás najobľúbenejší koláč naslano, variabilný francúzsky quiche (kiš).

30 minút
na 180-220 °C

Suroviny

Krehké cesto:
3 dl
125 g
1 - 3 PL
Náplň:
500 g
125 g
1 ks
100 g
200 ml
100 g
4 ks

Online leták

Postup

 1. 1

  Krehké cesto: hladkú múku (3dl pohár) - môžeme časť nahradiť celozrnnou - spracujeme so studeným maslom a trochou soli na mrveničku. Pridáme 1-3PL studenej vody a vypracujeme cesto. Pracujeme rýchlo, aby sa veľmi nezohrialo. Cesto dáme asi na pol hodiny stuhnúť do chladničky. Vymastíme si okrúhlu koláčovú formu (priemer asi 25cm), vysypeme hrubou múkou a vychladené cesto do nej natlačíme (rozvaľkáme), potiahneme aj na okraje. Celé cesto poriadne popicháme vidličkou, aby sa pri pečení nenafukovalo. Pripravené cesto znovu dáme chladiť a rúru zapneme na 220 stupňov.

  Brokolicovo-syrový koláč so šunkou - obrázok 1
 2. 2

  Medzitým si pripravíme náplň. Tu sa fantázii medze nekladú, kľudne sa vybúrte a dajte, čo máte radi. U nás vedie práve toto: z 500 g brokolice si orežeme ružičky a dáme ich uvariť (nie celkom do mäkka) na paru. Šunku nakrájame na kocky a syr nastrúhame nahrubo. Použite syr, aký máte radi, ja som dala 45 % eidam a 1 mozarellu. Vajíčka rozhabarkujeme so šľahačkovou a kyslou smotanou, osolíme a zmiešame so strúhaným syrom a nakrájanou šunkou.

  Brokolicovo-syrový koláč so šunkou - obrázok 2
 3. 3

  Vychladené cesto dáme do vyhriatej rúry predpiecť na 10 min. Ak by sa nafukovalo, pichneme doňho nožom alebo vidličkou. Môžete naňho dať papier na pečenie a nasypať fazuľu, ale ja nerada plytvam jedlom, takže túto vychytávku nepoužívam. Po 10 min. predpekania na cesto naukladáme brokolicu a rovnomerne zalejeme smotanovo-syrovou zmesou, poukladáme kocky mozzarelly. Rúru stiahneme na 180 - 190 stupňov.

  Brokolicovo-syrový koláč so šunkou - obrázok 3
 4. 4

  Koláč pečieme asi 30 min., treba sledovať. Ak by veľmi rýchlo chytalo okraje, môžeme teplotu ešte trošku znížiť. Koláč má byť upečený do zlata, plnka stuhnutá aj v strede. Po 30 min. pečenia zvyknem koláč nechať vo vypnutej rúre ešte asi 7 min. dôjsť. Koláč necháme chladnúť ešte aspoň 20 min., aby boli rezy pekné (čo sa u nás prakticky nekoná, lebo je to muka pekelná, tak dlho čakať :D )

  Brokolicovo-syrový koláč so šunkou - obrázok 4

Diskusia k receptu

haji
Aj slaný koláčik je dobrota, receptík se mi líbí!
janikbj
ďakujem veľmi pekne za milé komentáre. u nás sú koláče na slano obľúbenejšie ako tie sladké a toto je jedna z naj verzií pre môjho muža. verím, že bude chutiť aj u vás, keď vyskúšate :)