Antichripkačka - Cesnaková krémová polievka s nivovo-cesnakovými krutónmi fotorecept

eviana - fotkaeviana, 13. októbra 2013
Antichripkačka - Cesnaková krémová polievka s nivovo-cesnakovými krutónmi (fotorecept)
Foto: eviana

...pomaly ale isto prichádza čas chrípok, preto pridávam tento recept na skvelú krémovú cesnakovú polievku plnú vitamínov a posilňovačov imunity s výbornými nivovo- cesnakovými chrumkavými krutónmi...takto ju robievam doma a máme ju veľmi radi, dúfam, že zachutí aj Vám :)

6
porcií
10 minút
príprava
30 minút
tepelná úprava

Suroviny

Polievka:
20 strúčikov
500 g
50 g
stredne veľká
300 ml
700 ml
podľa potreby
Krutóny:
3 ks
50 g
50 g
3 strúčiky

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Pripravíme si suroviny: načistíme si veľa cesnaku - pokojne zo tri hlavy - cca 20-25 strúčikov, stredne veľkú cibuľu, 500 g zemiakov očistíme a nakrájame na kocky.

  Antichripkačka - Cesnaková krémová polievka s nivovo-cesnakovými krutónmi (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Na masle speníme a do sklovita podusíme na jemno nakrájanú cibuľu.

  Antichripkačka - Cesnaková krémová polievka s nivovo-cesnakovými krutónmi (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  ...keď je cibuľa sklovitá, pridáme 3/4 prelisovaného cesnaku, 1/4 si odložíme na záverečnú časť prípravy polievky

  Antichripkačka - Cesnaková krémová polievka s nivovo-cesnakovými krutónmi (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  ...k cibuli a cesnaku pridáme na kocky nakrájané zemiaky

  Antichripkačka - Cesnaková krémová polievka s nivovo-cesnakovými krutónmi (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  ...zalejeme vývarom a cca 20-25 minút varíme (kým nezmäknú zemiaky)

  Antichripkačka - Cesnaková krémová polievka s nivovo-cesnakovými krutónmi (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  ...kým sa nám varia zemiaky pripravíme si nivovo-cesnakové krutóny: na tanieri si zmiešame plátok masla, kúsok nivy a nastrúhaný strúčik cesnaku

  Antichripkačka - Cesnaková krémová polievka s nivovo-cesnakovými krutónmi (fotorecept) - obrázok 6
 7. 7

  ...natrieme kolieska rohlíkov a dáme piecť - 180°C cca 10 minút

  Antichripkačka - Cesnaková krémová polievka s nivovo-cesnakovými krutónmi (fotorecept) - obrázok 7
 8. 8

  ...sledujeme keď začnú byť červené, vyberieme - neskutočná vôňa sa šíri celým bytom z nich :)

  Antichripkačka - Cesnaková krémová polievka s nivovo-cesnakovými krutónmi (fotorecept) - obrázok 8
 9. 9

  ...keď sú mäkké zemiaky, môžeme polievku dokončiť - pridáme zvyšnú časť cesnaku, osolíme dľa chuti

  Antichripkačka - Cesnaková krémová polievka s nivovo-cesnakovými krutónmi (fotorecept) - obrázok 9
 10. 10

  ...rozmixujeme do krémova, zemiaky ju krásne zahustia

  Antichripkačka - Cesnaková krémová polievka s nivovo-cesnakovými krutónmi (fotorecept) - obrázok 10
 11. 11

  ...na úplný záver vlejeme smotanu, necháme prejsť varom a odstavíme z ohňa. A môžeme konzumovať. Najlepšia je horúca, má výraznú cesnakovú chuť a jemnú konzistenciu...tak s chrípkou preč!

  Antichripkačka - Cesnaková krémová polievka s nivovo-cesnakovými krutónmi (fotorecept) - obrázok 11

Diskusia k receptu

35 komentárov k receptu
Pre svoju vnučku Lilly_nku som activoval rubriku „Vône a chute cesnaku“ a tento Tvoj elixír_rcp, @evaiana milá, v nej bude na čestnom mieste! Pred tým ju však uvarím aj nás!!! Ďakujem a držím PPP aj do ďalšej „šichty“!!!
no veruže som ju veľmi dávno nerobila, asi že aj nebolo chrípkové, máš ju luxusnú, echt, super foto, šecko, nuž, ale čo priznám farbu, krutony podobné som síce jedla už, povedala som si, to si zapamätám, urobím a ked si ja poviem, že si zapamätám, tak jasné, že nezapamätám a spomeniem si až ked sa pojedlo, k čomu by pasovali, takže nejdem písať, že si zapamätám, ale rovno urobím, aj my už dnes chodíme smrkajúc a kychajúc 5 *
@monniee , @misq17 , @hag , ďakujem Vám za milé komentáre priatelia varechoví, spravili ste mi radosť. Ak Vás recept na cesnačku zaujal, som rada. Ak vyskúšate a zachutí, budem ešte radšej - obzvlášť ak mi dáte o tom vedieť :)
@elixir , som presvedčená o tom, že Tvoja cesnačka je tiež famózna a hlavne by si vedela spraviť oveľa krajšie fotky, Tvoju kuchyňu i oko fotografa veľmi obdivujem :)
@sracz , viem si predstaviť, že máš vo svojej kuchárskej knihe tiež tooooľko rubrík ako ja - ale aspoň vieme kam siahnuť po inšpiráciu keď treba. Nesmierne si vážim, že si mojej polievke čestné miesto udelil aj, že si sa rozhodol ju uvariť. Daj mi potom vedieť ako chutila. Ďakujem za podporu a posielam pozdravy do Des Moines :)
@havino , tak toto ja naozaj dôverne poznám, ako mám niečoho plnú hlavu a presne viem čo chcem a ako to chcem... a zrazu prázdno... Ale myslím, že toto ešte nebude ten nemec, čo všetko po byte schováva, toto je len tým, že máme selektívnu pamäť a pri tom ako sa tu recepty a nie bárjaké, ale úžasné recepty, točia každý deň sa veru ani niet čomu čudovať :)
Urob polievočku a cesnakom nešetri... budem rada, ak Vám bude chutiť. A najradšej budem, ak si ju budete robiť len tak pre chuť a nie preto, že treba vyhnať bacila... Sopľošom všetkým Tvojim prajem skoré uzdravenie a ďakujem za láskavé slová moja milá Tánička :)
@78monika78 , ďakujem Ti Monika za super správu, veľmi ma teší, že polievočka chutila a že si ju aj Váš drobček pochvaľoval... ďakujem, že si sa so mnou podelila o Vaše dojmy, spravila si mi veľkú radosť :)
@eviana krutóny som urobila do karfiolovo- brokolicovej krémovej a nesklamali, boli výborné... túto tvoju polievku robievam tiež, hlavne v zime, mám ju medzi receptami, ale cesnak varím nepretlačený- potom tiež mixujem....
@elysa , mám veľkú radosť, že krutóny chutili, ďakujem za Tvoju správu. Polievka je ideálna na zimu, na obdobie chrípok... preto som ju aj tak nazvala :) V podstate sa cesnak rozmixuje tak či tak, tak prečo si ja ťava dávam prácu s jeho strúhaním? Ďakujem aj za poklopanie na čelo :)))
@eviana dnes som ju varila... robievala som podobnú, ale už budem len túto podľa Teba (aj keď namiesto vývaru som dala vodu), je vynikajúca, všetkých surovín je tam tak akurát, obom nám veľmi chutila :)@elixir , spravila si mi obrovskú radosť, že si túto moju polievku vyskúšala, ďakujem za Tvoj milý komentár, veľmi si ma potešila správou, že Vám chutilo ♥
@katka78 , budem sa tešiť na Tvoje dojmy z polievky :)
Odvtedy, ako som tu písala, ju varím už štvrtý raz... :) Sa nám tu schladilo, tak aj taká hrejivá cesnačka dobre padne. :) Skvelý recept. ♥

Pridaj komentár k receptu: