Tekutý poklad:
Vylievate vodu, v ktorej ste varili zemiaky? Nerobte túto chybu!

Jana Klimanová, 29. marca 2023     3 minúty čítania

Bežne skončí vo výlevke, ale nemala by. Pozrite sa, na čo všetko sa vám voda z varených zemiakov ešte zíde.

1. Na ďalšie varenieFoto: Shutterstock

Voda, v ktorej sa varili zemiaky, je doslova nabitá prospešnými vitamínmi a minerálmi. Použite ju ako základ polievky, prihoďte do nej pár uvarených roztlačených zemiakov, ochuťte cesnakom a korením a jednoduchá cesnačka je na svete. Rovnako z nej môže byť aj skvelá zeleninová polievka.

Keďže zemiaky sa zvyčajne varia v osolenej vode, nezabudnite to brať do úvahy, polievku priebežne ochutnávajte a dolejte čistú vriacu vodu podľa potreby.

Do vody sa pri varení zemiakov uvoľní aj veľa škrobu, vďaka jeho obsahu sa hodí aj na zahustenie omáčok či prívarkov. Aj tu platí že so soľou opatrne!

ANKETA: Snažíte sa nejakým spôsobom ešte využiť vodu, v ktorej sa varili zemiaky?

42,9%57,1%Diskusia k článku

ubka
Zemiaky pri varení potrebujú dosť soli ,tak si nemyslím,že presklená voda môže byť prospešná na konzum a ja varím zemiaky bez vody, na spodok hrnca dáme kúsok masti, pridám zemiaky, posolím a pomaly privedieme k varu, takže mne všetky minerály zostanú v zemiakoch.
chemik
Žádný tekutý poklad plný vitamínů a minerálů, ale jed! Brambory jako každá lilkovitá rostlina obsahují jed solanin, který způsobuje poškození sliznice žaludku a dvanácterníku s možným krvácením a otoky. Maximální povolená koncentrace v konzumních bramborách je podle hygienických norem 200 mg/kg hlíz. Běžné koncentrace solaninu v bramborách na trhu činí asi 20–150 mg/kg hlíz. Koncentrace se zvyšuje při dlouhodobém skladování, zejména v době, kdy v jarních měsících skladované hlízy klíčí. Maximální koncentrace je v okolí oček nebo klíčků a u brambor zelených. Přestože je solanin jen slabě rozpustný, přechází při vaření část solaninu do vody; proto se nedoporučuje v jarních měsících slité vody po vaření brambor používat dále ke kuchyňským účelům (např. k přípravě česnekové polévky. Při vysoké teplotě, zejména při smažení brambor, se solanin deaktivuje. Koncentrace solaninu v pokrmech se rovněž výrazně sníží, jsou-li brambory zbaveny nejen slupky, ale i 2 až 3 mm povrchu hlízy pod slupkou, kde je koncentrace alkaloidů nejvyšší.


 TOPlist