Varenie

Vyšľahaná krémová zemiaková kaša

bogar - fotkabogar, 22. februára 2020

Ahojte, po dlhom čase som pridala
recept a takisto chcem pridať aj
diskusiu. Už dlhšie sa zaujímam o
recepty čo sa týka obyčajnej
zemiakovej kaše. Chcela by som
počuť vaše rady tipy a triky ako
urobiť skvelú jemnú krémovú
vyšľahanú zemiakovú kašu a nie
blato a lepidlo. Môj muž mi povedal,
že robím najlepšiu zemiakovú kašu
na svete, ale chcem ju ešte
vyšperkovať, tak sem s návodmi
tipmi a trikmi. Ďakujem. Samozrejme, že musí tam
ísť maslo a smotana, len dajte
recepty ako ju robíte vy bez hrudiek
a lahodnú.

@zareaguj


Diskusia k téme

14 komentáre k článku
Prvé a zásadné: vyšľahaná zemiaková kaša sa nešľahá ponorným mixérom! Vidím síce aj profesionálov v TV, ktorý mixér použijú, možno chcú získať lepidlo, lebo kaša to nebude.
Zemiaky zlejem, prihodím pár plátkov masla, zakryté nechám chvíľočku stáť, aby maslo povolilo. Potom ich začnem roztláčať a postupne prilievam mlieko a zároveň kašu miešam tlačidlom. Mlieko musí byť horúce, inak sa narobia hrčky. Mlieka pridávam dosť veľa, na dve kilá zemiakov cca 300-400 ml, podľa kvality zemiakov. Keď sú zemiaky roztlačené, dobre vymiešam varechou. Kaša je hladká, vzdušná, manžel ju pýta ako fúkané zemiaky.
U nás takto, možno niekto pridá ešte pár vychytávok.
Ja taktiež ako komentáre vyššie. Kdesi som čítala, že niekto pridáva syr. Nuž syr... tavený - možno to niekomu tak chutí. Mne to nie je tak treba.
1x bogar
ďakujem , ono ja nepoužívam tyčový mixér lebo to je čistý maglajz ale ja len šľahač klasicky , aj o syre som počula ....a aj skúšala , dokonca ja robím so šľahačkovou smotanou ale ono dosť vážne záleží na tých zemiakoch aký je to druh a odroda atď. a skúšala som variť ich aj v mlieku (varia sa dlhšie čo je zaujímavé) a mlieko sa nezlieva ale odloží a tak sa popučia s maslom a s tým mliekom čo sa varili a zvyšok sa vyleje alebo sa použije na polievku nejakú mliečnu ako vývar .... je toho kade jak , veru.... rôzne recepty atď a preto ma zaujíma aké máte vy triky a tipy. Ja by som chcela ju mať takú mega nadýchanú a vyšľahnú ...takú akoby vzdušnú....
A aký druh zemiakov používaš? Lebo je dôležité aj to, dobré sú B-éčka, ale najlepšie sú na pyré C-éčka.....
2x rulik, bogar
ja robievam tak ako píše @sovka62 a zatiaľ sa vždy podarila a druhá dôležitá vec je ako píše @evanaaa , nie z každé zemiaky sú vhodné na kašu, tiež nepoužívam žiadne mixéry, len pretláčadlo, treba sa s ním pohrať
Zemiaky typu C sú na trhu skoro raritné, ani neviem, či som ich niekedy našla. Dobré je orientovať sa podľa odrody, ktorá je na balení uvedená a pamätať si, ktoré boli tie pravé. Pre mňa je to odroda Marabel, varný typ B, napriek tomu univerzálne použiteľné, na šalát na varenia, pečenie i do zemiakového cesta a veľmi chutné.
@sovka62 (24.2.2020 13:35)

Aj mne sa osvedčila sorta Marabel, používam rovnako a Ty, Evka,na všetko, majú výbornú chuť, farbu a využitie, len sa dá kúpiť iba od farmára, našťastie mam zdroj.
Zemiakové pyré robím tiež rovnako, do zliatych zemiakov pridám maslo, keď povolí, prilievam horúce mlieko podla potreby a ručne, pučidlom naslaham. Z takto pripravenej kaše robím aj krokety.
Dnes jdu do br. kaše. Bude to zajímavé, bo po dlouhé době jsem koupila brambory v Kaufu. Souhlas s komenty hore, nepoužívám ani metličky mixeru, dělám v ruce. Doma jsme pasírovali brambory přes speciální pasírovač na brambory, byla excelentně jemná. Teď popučím klasicky a děj se vůle boží, ručně metličkou rozšlehám. Dodržuju to, aby máslo bylo horké i mléko. Pravda, mám ji trochu "rustikální", tedy s kousky, ale mně to nevadí. Brácha s dcerou si dělají br. kaši tyčákem, milují ten vzniklý lep. Sto lidí, sto chutí. Po dlouhé době si zase pochutnám, mňam!