Varenie

O víně a pivu v kuchyni

vavrinec - fotkavavrinec, 14. mája 2010

Ještě jednou se vracím ke svému blíbenému tématu a to je víno a pivo v kuchyni.
Dle mých letitých zkušeností je víno, narozdíl od piva, v kuchyni velmi inspirativním
prvkem. Neumím si představit, že bych do marinád v nichž maceruji jakékoli maso,
nepřidal aspoň tršku vína. S jeho pomcí maso zkřehčuji a díky sušším vínům s vyšším
obsahem kyselinky se dá maso doladit do fantastických chutí a je poměrně rychleji
připraveno i co se týče doby vaření. Na druhou stranu, při pečení selete na otevřeném
ohništi je velmi důležitou součástí pomazu ( tekutina určená k potírání selete při grilování
) černé, minimálně dvanácti stupňové pivo.
Přichází doba grilovaček a proto i já se připojuji k těm z Vás, kteří tuto úpravu pokrmů
mají rádi. Dovolím si napsat recept na marinádu ale jen tak obecně. Jsem si jist, že
mnoho z Vás má svůj recept a složení. Takže do mé marinády - nazvěme ji třeba
Vavřincova - dávám toto: - olej
- žloutek
- víno nebo pivo podle chuti
- sůl
- bílý pepř
- sojovou omáčku

Samozřejmě je to jen obecné a někdy přidávám med, kečup, koření na ryby nebo na
divočinu. Nepřekořeňuji však, každé maso má svou specifickou chuť a proto jestli ji chci
cítit, nepřerážím ji kořením.
A nyní, co Vy na to Varecháči, diskutujte, oponujte, už se těším. Hezký den. :-)

@zareaguj


Diskusia k téme

michsamant
Mna zaujimal nazor na gril. Kedze si nemam kde dat zahradny gril (jedine na balkon taky mensi), tak som obzerala stolovy elektricky, taka hrbolata platna velka. Vie mi niekto povedat,ci je to dobra nahrada klasickeho vonkajsieho grilu? Pretoze som nikdy negrilovala a tak ma to laka, ze si ten gril v obchode vzdy aspon pohladkam.
janozmyjavy
Ja marinujem, no bojím sa surového vajca. Ak ho potrebujem k príprave pokrmu, použijem ho až tesne pred tepelným spracovaním.
vavrinec
Jano, to vejce není dogma, je to prostě tak, že je přísadou ale jde to i bez něj, @mischamant , kuchyňský gril není špatný ale je to jen náhražka, u grilování (i na balkoně) je důležitá i ta vůně kouře dřeva nebo dřevěného uhlí
cistinka
Mne sa páči tvoj názor @vavrinec , že neprekoreňuješ. Niekedy keď čítam recepty, až ma zaráža, koľko ingrediencií k dochucovaniu prispievateľ uvádza, myslím konkrétne koreniny. Veď si chcem vychutnať originálnu chuť mäsa a nie mäso obalené v prehnane nasekaných kombináciách rôznych byliniek.
Bylinky používam tiež, ale s mierou, pretože ak mám jesť mäso, chcem kvalitné šťavnaté ľahko dochutené mäsko.....a ak chcem bylinky...tak sa zrovna môžem napásť ako koza na záhone.
Inak tvoju marinádu vyskúšam....ale mal by si to napísať do receptov, aby sme to našli aj o mesiac :-))))
michsamant
take marinady veru by mohli byt v receptoch a nie len jedna...nech je z coho vyberat
evusik
tiež sa mi páči čo napísal @ vavrinec a @ čistinka - aj pri varení platí menej je niekedy viac. Keď mi pred pár rokmi doktor prikázal nesoliť bola som zhrozená pri predstave že by som si neosolila rajčinu, dnes solím minimálne a objavila som chute ktoré predtým prebila chuť soli a korenia.
evusik
@vavrinec aj u nás sa grilujú takéto prasiatka, zatiaľ len u kamaráta ale možno už tento rok aj u nás na chalupe ak sa môj muž posnaží - takže tvoju marinádu mám odloženú a dúfam že ju ešte tento rok vyskúšam
evas13
Vavrinec alkohol do jedál dávala som, ako som už spomenula, viac nám chutilo s pivom ako s vínom. Teraz po prvý krát vyskúšam pangasia namočeného vo víne. Som zvedavá ako to dopadne.
@cistinka máš moje sympatie. Korenie v pokrmoch mám rada, ale s mierou. Všetkého veľa škodí.
alexdidi
@cistinka hovoríš mi z duše...aj ja sa riadim tým, že menej je niekedy viac...ináč mám rada pri dochucovaní víno - kvalitné
2010
Na kazdej diskusii treba mat dakoho kdo oponuje.
Takze tym ze zijem vela rokov mimo republiky.
Ano davam vela korenim a rozlicnych byliniek a burin.
Su to na to dva dovody. Vo vela chudobnych krajinach sa jedlo "zlepsovalo" koreninami lebo suroviny su nekvalitne.
Druhy dovod vo vela krajinach napriklad Thajsko ,veria ze byt zdravy kazde jedla maj obsahovat vela , chuti a farieb .Ma byt "komplexne".V Thajsku sa pouziva ako zaklad asi 10 surovin.
A je uplne normalne ist na obed a objednat si medzi 4 ludmi 5 jedal o ktore sa vsetci delia, (stiplave, kysle, sladke , horke, hrumkave, makke, varene, pecene.) Napriklad preto sa do Kung Pao pridava ananas, aby bola sladkost, plus burske oriesky aby bola chrumkavost a chilly aby bola palivost,a vela cerstvych byliniek aby bola farba.( o vitaminoch ani nehovorim )
Na druhej strane cim drahsie suroviny pouzivam, tym menej prisad davam. Na kvalitny steak v podstate nic.Ziadne chemicke grilovacie korenie, co je podla mna sto krat horsie ako vsetky prirodzene koreniny a buriny.
Aj ked to zneje ako kokteil, ale to je jeden z trikov azijskej kuchyne kde z lacnych surovin a s minimalnymi vydavkami rychlo a bez ladniciek vedia upliest z h ... bic.
Mne sa zase zda ked pridem na slovensko vela jedal z lacnych surovin hlavne zo zeleniny , fadne a bez chuti.
Takze z nasej fazulkovej omacky by tradicne slovenske kucharky omdleli, keby vydeli sladku thai chili omacku v nej, plus nasu domacu z chili a certstveho zazvoru a koriandru a kvantum cerstveho kopru hodeneho uplne na konci varenia ,ale bez muky a carovnej tajnej prisady vegeta.


2010
Este jedna poznamka,
vseobecne sa v slovenskej kuchyni pouzivaju len dve koreniny ,cierne korenie a paprika mleta ale nedostatok chute sa kompenzuje solou.
Sol sa skoro vobec nepouziva v azijskom vareni.
PS:
Keby vsetci nepouzivali korenie a verili ze to je nezdrave tak by sme mali cez 1 miliardu mrtvych v indii. Kde jedlo bez komplexnych korenin je povazovane skoro za skodlive, ale nech nam to radsej michsamant z indie vysvetli.
kuchticka
@2010 , ja nevarim podla azijskej kuchyne, varim podla seba a tiez pouzivam vela druhov byliniek - v malom mnozstve. Ja si tie bylinky davam kazde rano na moj domaci chlebik s maslom. To varenie na Slovensku poznam - cibula, cesnak, cierne korenie a paprika.
vavrinec
Přátelé, nejsem proti bylinkám a koření a asijské nebo Thajské kuchyni, naopak ale každý kraj má svá specifika a když jsem měl ve vinném sklepě Asiaty z Číny a Bangkoku, chutnalo jim převelice naše moravské suši, tlačenka a škvarky proložené uzeným česnekovaným bůčkem. Takže na závěr, jiný kraj, jiný mrav. Přeji hezký den
bozulka
Pravdu má @vavrinec aj @2010 aspoň podľa mňa.Sú jedlá,ktoré korením menej,ale musia byť aj tak pikantné a sú jedlá,ktoré "prekypujú" korením.
Vajíčka sa netreba obávať pokiaľ je zdravé.Ja som jednu dobu keď som ešte chodila do práce mala stále naložené bravčové mäso,kde žĺtka tvorili základ marinády,bolo v chladničke aj vyše týždňa a nikdy sme nemali žiadny zdravotný problém.Nikdy som nenakladala na dlhšiu dobu hydinu,ryby a mäso s väčším obsahom vody.A úplná samozrejmosť je prísna hygiena,hlavne pokial máme drevenú dosku tak pred krájaním mäsa umyť vriacou vodou.Krásny deň želám aj ja hoci nás čaká minimálne do pondelka dášť a miestami mohutný.
cistinka
@2010 mala som na mysli prekorenené a prebylinkované jedlá, ktoré kuchár uvádza ako slovenskú, či českú kuchyňu.....samozrejme že orientálna kuchyňa je o niečom inom. Lenže ak si s partiou chcem na slovensku, či na morave ugrilovať prasiatko, tak ho neoplácam vrstvou byliniek a korenín ako Jamie Oliver, pretože by mi to nikto z partie zaručene nejedol ani po dvoch litroch vína :-)))))
bozulka
Haha @ čistinka veru aj ty máš pravdu ,ja mám susedov čo môžu len "jemne" korenené tak som nakladala dvojmo,len občas sme si museli taniere vymeniť,ale vo vinku sme sa vždy zhodli.