Varenie

Mahonia

furdica - bez fotkyfurdica, 30. júla 2010

Vie niekto ako sa spracovava mahonia? Je to krik ozdoby listom pichlavy na jar omamne vonajuci Plody ma male tmavo modre bobule niekde som čítala o lekvare plody su kyslej chuti raz som varila mahoniu s jablkami ale vysledok nebol vabny riedky chut neutralna skor kysla Mahonia nema vždy plody lebo ked kvitne a je vetristo opadaju kvety bez opelenia ale tento rok mama dost plodov jeden krik mam za stenou tak prežil rozmary počasia

@zareaguj


Diskusia k téme

samanka
@sjuz , cez tie linky sa nikam nedá dostať, ale čo som našla, tak tam vôbec neodporúčajú jesť plody mahónie. Ja ju mám v záhrade asi 15 rokov, vždy som pozerala na tie plody-že by boli jedlé?
furdica
su jedle viac krat som ich mala aj štavu som robila ale nedavam vela len pre farbu ona je dost kysla a neviem že by bola nejedla ved aj preto som dala tuto otazku . kde si našla tu informaciu? a čo by tam mohlo byt škodlive?
veronika353
Mahoniu mám v zahradě dost dlouho,používám ji do kytic na dušičky, ale myslela jsem, že ty plody nejsou jedlé.Mám zahradnickou školu a tam jsme se učili získávat semena tak, jak je to v tom linku od @sjuz .Mahonia se dobře rozmnožuje semeny, ale aby neztratily klíčivost, tak se stratifikují.Šupky a dužninu z toho jsme vždycky vyhazovali, tak opravdu nevím, jestli se dá jíst.Já bych to radši nezkoušela.
bozulka
Ja tiež poznám mahoniu /červené plody/ ako nejedlú.Asi pred 15 rokmi som jedla Mochyňu/oranžové lampášiky/ , nie žlté-fisalis,tie sú jedlé to viem a zjedla som ich dosť ,konzumovala som ich asi 3 roky len tak-HAM- a veľmi mi chutili.Potom som sa dozvedela,že tie oranžové s červenými plodmi sú nejedlé.No zatial som tu...
samanka
@bozulka , to isté som urobila aj ja - nemala som žiadne obtiaže, ale radšej to už neskúšam.
bozulka
@samanka , máš pravdu,ale tie žlté-fisalis mám veľmi rada,tiež som ich niekoľko rokov pestovala.Keď sa objavia košíčky v marketoch tak nikdy neodolám.