Rôzne

Čo dnes varíte? September 2023

redakcia - fotkaredakcia, 1. septembra 2023

Pokračovanie obľúbenej tematickej diskusie... Tešíme sa na vaše príspevky a všetkým prajeme pekný deň a aj celý nasledujúci mesiac.

@zareaguj


Diskusia k téme

farbuska
Takže pridávam ešte raz do septembrového vydania:
Už nám vlastne začal nový rok (školský)...môže nám niekto povedať, ako sa má naša @haji ? Pevne verím, že dôvodom jej neprítomnosti sú "len" technické problémy a inak sa má v rámci možností dobre. Prosím toho, kto je s ňou v kontakte, odovzdajte jej pozdravy s prianím pekného babieho leta. Chýba nám jej moderovanie diskusií!
bugout
Priatelia, dnes nebude treba google na dešifrovanie nášho obedu. Dokonca je vegánsky (len preto, že som doma nemal bravčovú masť. Hanba mi. Teda nehanbím sa kvôli prívlastku vegánsky ale preto, že som nemal doma masť). Zemiak, cibuľa, cuketa, cesnak....


stefanm
@mijaita (2.9.2023 18:47)

... ďakujem

... mám ešte jednu z dnešného podvečera ale bojím sa ju pridať aby ťa to "neodrovnalo"... sú na nej totiž chrumkavé škvarky, jaternicova kaša s krúpami a deco červeného vína 😋😄
mijaita
@stefanm (2.9.2023 19:49)

Komentar spis usmevny, zavist mohou budit pouze skvarky, ale jsem saturovana a skvarky budou v pondeli :-) Ovsem kdybys pridal fotku jako to dela "spolužrout" @kimlo , asi bych ti vyhlasila jihad! :-)
mijaita

Prejt a kroupy jen kdybych padala hlady, ale skvarecky joooo, jakykoliv!! Krome tech tvrdych, co jsem jim v trz hodila na hlavu.
bugout
@cesminaz (3.9.2023 22:06)
Ďakujem. Už veľmi dlho mám túto polievku na zozname a vždy na ňu nejako zabudnem 😂
stefanm
... dnes:

Bylinkova omáčka (žerucha, kôpor, medovka, pažitka), varené hovädzie mäso (od kosti z nedeľného vývaru) na cesnaku, knedlík (z mrazničky)

...od štartu do cieľa 20' (aj s upratanim riadu)😋🙂... pekné odpoludnie prajem


kucharka
Dnes sme mali cestoviny s mäsovými guľkami v paradajkovej omáčke.
( porcia je menšia, moja ….ja sa musím dať trochu do poriadku po "vytučňovacej" dovolenke :-)


stefanm
@mijaita (7.9.2023 22:20)

... pekné, zaujímavé fašírky...prezraď, aký syr si pridala k tej cukete?
kuko95
@kuko95 (8.9.2023 10:22)

Fasirecky klasika ale pridal som tam goudu a šľahačku 33%....strašne dobrota
stefanm
@mijaita (8.9.2023 10:21)

...pozorne som si opis prípravy cuketa-syr fašírky preštudoval a rozhodol sa, že sa mi páči a určite v blízkej budúcnosti vyskúšam
...k tým oknám dodám, že som mal šťastie lebo ja som previedol len "demontaž", vybral som ich z rámu, ale naspäť ich nasadzoval zať, ktorý si prišiel pre dcérku (9) lebo tá školský rok zahájila už hneď prvý deň silnou virózou (3 dni teploty do 38,9°C) tak bola cez deň u nás...je mi ho ľúto, lebo tým, že sa predviedol, že okná dokáže hravo naspäť nasadiť netuší čo na seba pripravil!🙂...videl som vo vyraze v tvári manželky ako sa teší !!

...hej...a ešte...krkovičku s kapustou a knedlikom mám, ak nezasiahne nejaká vyššia moc, naplánované (čitaj:... nariadené 🙂) na nedeľu
kuko95
Posledná porcia perkeltu paprikasu?neviem ale podaril sa musím sa pochváliť 😁
1x bugout
bugout
@kuko95 (8.9.2023 14:39)

Podľa foto paprikáš.... Ja zvyknem robiť len z pŕs (vykostené bez kože) a podlievam silným vývarom z kuracích skeletov. Na chuti to nič neuberie, je to rýchlejšie a lepšie sa to je.... A áno príloha musia byť halušky alebo kolienka... Čokoľvek iné je heréza 😂😂
1x kuko95
stefanm
@mijaita (8.9.2023 14:22)

...tak do kuchyne som ešte nenakukol (ale viem si to vizualizovať, mala by si si tam trochu upratať!🙂)...ale pred vchodom už som bol... máte nad ním "zaujímavý" reliéf robotníka s vojakom osloboditeľom a neskôr okupantom🙂
bugout
Pôvodný plán boli fašírky, ale vyhrala pohodlnosť urobím sekanú... Príloha nezmenená kyslé zemiaky
kucharka
Z trhu som doniesla "Higos chumbos" - figy z kaktusov ? - a našťastie už očistené.
Rastú na kaktusoch s veľkými pichliačmi, je to nebezpečné ich čistiť a jesť. Kedysi som to skúšala a mala som ruky celé dobodané :-(


kucharka
@mijaita , nopales sú vlastne akoby zelenina, toto je sladké ovocie. Určite by ti chutilo. :-)

@afataga , myslím si, že áno, že je to po slovensky opuncia. Zrelé plody sú sladké ako melón alebo kiwi, ovocie má také trošku hrubšie zrniečka, ktoré niekomu vadia.
Textúra je tiež podobná kiwi. Vraj sú veľmi zdravé… :-)

kuko95
Plátky zemiakov v smotanovej marináde a chilli kuracie stehná
stefanm
...u nás dnes:

Bravčové mäso v pikant paprikovej omáčke, zemiaky a pivo
mijaita
halo, tady Sturovo, svickovana smetane. Nooo, spis horcicova, knedla po Slov - parena, spoustu masa, 5€. Knedlu udelame vecer s klobasou a vejcem. Ale mela jsem ruzovou limonadu, studenou, aaaach! Vedro silene, vcera az 38!


stefanm
@mijaita (12.9.2023 14:56)

...haló "Šturovo"... keď sa tam zdržiš na takej strave ešte zopár dní, tak ťa doma, na štvrté poschodie budú musieť vyniesť hasiči!!🙂
mijaita
@stefanm (12.9.2023 17:05)
Tak omacka s kouskem masa a 1 platkem te knedle, po tom tezko priberu a dalsi rest v planu neni!! :) A nemam sebou prasatko.... ceny tady kosmicke, az nehorazne
kuko95
Ryba na masle cesnaku a Citrone spravená troška chilli a nakoniec do toho vmiesat vrtulky ...jednoduché a výborne
stefanm
... dnes:

...klasika ... Vyprážaný syr, zemiaky, tatár omáčka, uhorkovy šalát 😋

Poznámka:

...len tak, na okraj: ...pivo je svetlé 14°, zvrchu kvasené, v štýle American IPA, od prešovského pivovaru HejRup.

...len tak, na okraj 2:... slivkový koláč je čerstvý, ráno kúpený na našom trhu 🙂




zolik
Basmati, morčacie prsia, pór a chilli omáčka

Prajem všetkým peknú sobotu. Ja idem upratovať ☹️


afataga
Dostala som sous vide kare z daniela, vo vypeku som dorobila vinovu omacku s brusnicami.
Maso bolo take rozpadave, ze so skoro nedalo krajat.


stefanm
... dnes:

Kuracie mäso v syrovom cestičku a zemiaková "skorokaša"😋...šak nedeľa, nie?🙂


mijaita
Vzhledem k tomu, ze je pekacek hlavou dolu, tak neco, co se vyklopi. Sekaná? Nebo nejake buchty, buchticky? Nebo nevim!? :-)
mijaita
@dr (19.9.2023 19:47)

Take me napadl a to proto, ze on se po mne rad opici a ja ho zrovna pecu :-)
mijaita
@stefanm (19.9.2023 23:25)

ON to ma krasne, vonave a veeelmi, od pohledu jedlé!!! ONA, coby pokuston, bude mít výbornou kurku nekdy ke snidaním a ze zbytku osmazene drobky do nějaké polívky :-) Kurka vyborna, poslouzila rano jako podklad okurkové pomazánky. Den je krásný a až najde mobil, bude jeste krasnejsi :-) :-) (snad je v aute?)
stefanm
@mijaita (20.9.2023 08:33)

...to s tým telefónom v aute poznám dôverne...dva-tri krát za týždeň ma tam pošle manželka
...ale ona to, že si ho tam zabudla, umne "zahmlieva"... poprosí ma, aby som zašiel pozrieť do schránky, či jej neprišli nejaké faktúry a pritom povie:..."a pozri do auta, či tam nemám mobil" (furt ho tam má!)

...no čo už?!.... ešte, že vás všetky Pán Boh obdaril krásou 🙂
stefanm
@mijaita (20.9.2023 17:17)

... závidím, milujem 🙂...a teraz keď si ju tiež čoskoro uvarim budem zase "opičak"??!!🙂🙂
mijaita
@stefanm (20.9.2023 17:52)

Polivku si uvar, rada jsem te inspirovala!
Opicak? :) Zeptej se manzelky! :)
mijaita
@stefanm (21.9.2023 09:18)

:-) uuuuuuuuuuuuž jsem to vytesala do slovníku užívaných slov! :-)
stefanm
... návod nájdeš v raňajkách zo 6.9. pri tvojom pokuse o Japonskú omeletu!!🙂
...vtedy som mal veľké pokušenie položiť ti takú istú otázku, stálo ma to veľa síl aby som to neurobil...lebo predstava v mojej fantázii ako tými tvojími "ihlicami" dvihaš ten kus vajec ma naplňala veselou náladou zopár dní 🙂

...ale pre poriadok...jedol som lyžicou, tie "paličky" doniesla vnučka Johanka (8) keď bola s mojou manželkou na suši lebo:..."deduško, ja milujem suši"!🙂 a na foto su len ako dekorácia
...dobre??
mijaita
Skoda, chybí hlasitý smajlík! :-)
Tak poporádku.
a) ptej se me na co chces, ja na co chci odpovím. zna pán? :-)
b) na tvem fotu, které mi pripomnelo jehlice, je hulka velmi spiacata, tady uz ne a navic, bylo to smajlikovane! :-)
c)




shrnutí: nemam tu spravnou panvicku, ale i tak by mi trvalo nejaky cas, nez bych se to naucila. Presto to zkousim. A co k tomu pouzivaji, he? Ano, zmatla jsem protivnika, nepridala jsem foto nakrajené omelety, kterou jsem pak tema hulkama i jedla.
Omluva predem prijata :-)

Btw u nás se i rýže, když je nějaké jap nebo čínské jídlo, hůlkama jí! :-)
stefanm
@mijaita (21.9.2023 15:22)

...ja som pri príprave dnešného menu vychádzal z receptu na Thajskú praženú ryžu s mäsom

 www.coolinari.sk/thajska-prazena-ryza-khao-pad-gai/...


... preto som si dovolil pridať na foto aj tie "ihlice"🙂
...ale čestne sa priznám, že ja neviem ani ako sa to správne drží, ako sa s tým manipuluje a poviem rovno...ani mi to nechýba
mijaita
@stefanm (21.9.2023 15:40)

Naaaahodou :-) jsi uvaril hooodne dobre jidlo!! No a co, ja umim jist hulkama, ty neumis a nechybi ti to, ja trpim, kdybych měla, nebo musela, jíst lžící a to zase rád ty a mnoho dalsích. A proc ne, co clovek, to chute, moznosti, názor.
stefanm
... dnes:

...ako hlavné jedlo som mal...10% svetlé pivo Zlatý Bažant
...(má čistú jemnú arómu chmeľu a sladu, vyznačuje sa intenzívnejšou horkosťou a nižší obsah alkoholu z neho robí veľmi dobre konzumovateľný "pokrm".)

...ako "predkrm" som mal...bravčovinky z mletého mäsa s teplou šunkou a pastou peperonico, paprikou ryžu a mastene zemiaky doplnené plátkami domácej ky. uhorky ročník 2022🙂😋😋


mamka4
@redakcia

Dnes som robila hovädzie a omáčku so sugo pomodoro na odporúčanie varecháčov. Recept podľa @mariana33. Chutí nám. Pri googlení receptov so stonkovým zelerom som narazila na taký preklad, kde sa stonkový zeler volal suchý veľvyslanec alebo prenasledovaný zeler. Tak sme sa doma dobre pobavili.


farbuska
@stefanm (23.9.2023 13:02)

Aj u nás dnes kelový prívarok (so zápražkou) a s bravčovým perkeltom k tomu.
stefanm
@farbuska (23.9.2023 13:09)

...ja som nám k tomu opiekol párok, plátok šunky a vaječný zvitok...nemal som "náladu" na prácu s mäsom (deficit spánku 🙂)...ale hlavne, že sme si pochutili, nie?
stefanm
... dnes:

Pečený králik, Karlovarsky knedlík, listový baby špenát s cesnakom, lyžica omáčky z výpeku a hlt vína 😋

Poznámka :
... úryvok z textu piesne: Kraliček Azurit:
..."Šlo to ráz na ráz byla to chvíle
Srst sice modrá, maso však bílé
Chutné a zdarma. Pištěl tak milé
Králíček Azurit"

 youtu.be/Ok8A9MVaPeI?si=TjdIH7I0BPK_-vO0...



mijaita
@stefanm (24.9.2023 14:21)

Fakt vaříš velmi chutně, to se ti musí přiznat. I fotky máš pěkný!
kuko95
Dneska mám národky tak som robil pre kamarátov a rodinu obložené chlebíčky so šalátom a ešte obloženú misu :))) bola to riadna pracicka takže za odmenu pijem už druhú fľašku burcaku 😁
bugout
Priatelia, moc sem nepíšem, nakoľko som po resekcii hrubého čreva čiže pociťujem istý diskomfort... Ale chodím sem a kontrolujem vás tu.
leaela
@bugout (27.9.2023 15:52)

Skore uzdravenie a drz sa chlape!👍👍👍
Pozdravujem priatelia🤣🤣🤣
kukulienka71
oslávencovi vsetko najlepsie, rekonvakescentovi skoré uzdravenie a vsetkým dobrú chuť! dnes jedna z mojich najoblúbenejších kombinácií, ktorá mi pripomína jedlá na hody od babky. U nej bola zaužívaná ryža s dusenou kapustou, fašírky a kačacina.


kuko95
Kuriatko na masle pečene a paprike ..a teraz som bol kúpiť na trhu malé zemiačky tak ich uvarím omastim výpekom s kuraťa a bude to mňam 😁
stefanm
@stefanm (29.9.2023 12:58)

...a ryža so šampiňónom a medvedím cesnakom...a uhorkovy šalát...k tomu pohár piva a je mi "blaho"! 😋🙂


mijaita
A
Preji všem krásný den! Vaše @haji
Je mi líto, že i nadále jsem bez připojení k internetu, ale to se v 10 měsíci změní. U mě je i změna ve zdravotním stavu, jsem po operaci kyčle, teď rehabilituji. Díky Bohu a všem dobrým lidem jsem moc ráda, že jsem na své cestě došla až k této změně. @mijaita je sluníčko, a díky ní Vás všechny mohu pozdravit a moc se těším, až se vrátím v plné síle! Varecha mi chybí, stejně jako Vy všichni! S láskou Vás všechny objímám!


mijaita
@kucharka (27.9.2023 08:35)

Ten me oslovil, nevim, jestli to dela ta krasna misticka ? :-) Ale uz mam fazole, tesim se na nej!
kucharka
@mijaita (30.9.2023 09:07)

Tak to som rada :-)
To biele sú fazuľky a to čierne sú olivy (Kalamata). Neviem, či to bolo dobre vidieť na tej fotke…

U nás bolo včera turecké pide, jednoduché a dobré. Hostia si pochvaľovali.
K tomu šalát z miešaných zelených listov, olivy a dobre chladené pivo alebo víno! Mňam.
A to ešte za stále pekného teplého večera na balkóne.

Príjemnú a pohodovú sobotu prajem všetkým.


mijaita
@kucharka (30.9.2023 10:14)

Ano, vsechno perfektne rozeznatelne, dneska k obedu, nez se dovari vyvar! Hodlam ruzne mlsat bez "ordinacnich" hodin :-)
stefanm
... dnes:

Dusené kuracie mäso s kapustou, cesnaková tarhoňa, miešaný kompót a pivo... jedným slovom:..."dobrota"😋😋

Poznámka:
...tie dve ruže nie sú na pohreb... práve naopak, jedna je od manželky, druhá do mňa, pre našu dcéru, ktorá má dnes podvečer svadbu 🙂

... dúfam, že bude veselo..."Ruka hore, košuľa z nohavíc von"!!


stefanm
... dnes:

Bravčové mäso so šampiňónmi, knedlík (kupovaný ☹️), pivo a politické "táraniny"🙂


stefanm
@mijaita (1.10.2023 19:15)

... šak my sme "výslužku" rozdávali
...ale keď si sa tak naňu tešila, aspoň foto (hoci tuším, ty nie si veľmi na sladké 🙂)