Varenie

Co dnes vaříte? (17)

haji - bez fotkyhaji, 1. júna 2022

Začíná nový měsíc, červen/jún. Už víc než čtyři roky spolu sdílíme nejenom co vaříme, pečeme, ale i spoustu jiných věcí - jak jde čas. Věci se vyvíjí, příroda se obnovuje a země plodí ovoce, zeleninu a plno dobrot, zvláště sezónních. A tak pomalu přicházejí na řadu dobroty, které jsou nejlepší právě v tomto období. Pojďme spolu sdílet, inspirovat a být inspirovaní. Krásné léto, léto, na které jsme tak poctivě čekali. Slunce na stole i v duši, přátelé! S fotografiemi či jen textem: jste vítáni!

@zareaguj


Diskusia k téme

haji
Dnes polévka z krku morky/krůty. Už chybí ji dokončit. Scedit, zavařit trochu zeleného hrachu z mrazáku, niťové nudle, vložit obrané maso a nakrájenou mrkev. Nahoru čerstvý libeček. Na zítra mám nachystané dvě kuřecí nohy, nasolené, okořeněné. Ještě jsem se nerozhodla, jestli budu péct, nebo jenom udusím na plotně. Příloha nové brambory s máslem a čerstvým libečkem. Zavařená červená řepa k tomu půjde, mám otevřený pohár v lednici.
sovka62
Dnes sme boli hosťami, takže som nevarila. V našom kolektíve je zvykom, že keď má niekto meniny či narodeniny, pohostí kolegov obedom aj s dezertom. Aj sa pije, nealko pivo so Spritom, to je u nás obľúbené. Súčasťou kolektívu je aj môj manžel, takže nebolo pre koho variť.
Dnes sme jedli rascovú polievku, vyprážaný plnený bravčový rezeň s hranolkaami, alebo s ryžou, alebo aj-aj. Dezert bol v pohári. Gaštanové pyré, mascarpone krém a cerstvé maliny. Všetko výborné, veľmi chutné, ale tráviť to asi budem do zajtra. No čo už, raz do roka bývajú aj v pekle hody.
haji
@sovka62 (1.6.2022 17:21)
Děkuji za koment. Milé pozvání, milé posezení s přáteli v kolektivu je vždy fajn a když je to i s obědem a sladkou tečkou - tak to nemá chybu. Rascovú polievku jsem se s chutí naučila jíst až na stará kolena. V mládí jsem ji nemohla ani cítit, ani vystát. Moje babička by měla radost, že se mi změnily chutě. Bravčový plněný rezeň jsem neměla moc a moc dlouho. Dělávala je moje druhá babička a výjimečně i moje maminka. Hranolky jednou za čas můžu, ryžu k rezňu - tolik odvahy nemám. Oh, sladká tečka gaštanové pyré, mascarpone krém a maliny by mě vystřelila do nebe... hmmm Tvoje předposlední věta by mě také potkala - trávení by dostalo na frak. Samé dobroty jste měli!! Dobré vytrávení! Mně vysvobodí pomeranč a nebo jablko. Když ne, nastupují bylinkové čajíky.
haji
@afataga (1.6.2022 18:11)
Moje nervy, nepridalo mi koment. Ještě jednou: díky za komenty a fotečky! Nejsem steakový vyznavač, ale pro jednou udělám výjimku, zvlášť když je u maska skvělá žlutá fazolka hmmm
P.S. Neostala alespoň ta fazolka? Maso je v prachu, jasné.
Krásné pozdravení!
haji
 varecha.pravda.sk/magazin/uvarite-aj-za-par-drobnych-tu-j...

Jako fór, inzertní fór dobrý! Miluju takové fóry, v poslední době rostou jako houby po dešti.
Chystám se na trochu masové pomazánky ze zbytku masa z krůtího krku, uvidím co všechno ještě chladnička dá. To bude za víc než pár drobných. Pár drobných jsou 2,-Kč. Asi tak.
1x sracz
haji
Měla jsem výborný oběd. Polévku z morčího krku s maskem, mrkví, nudličkami, hráškem a libečkem. Dušené kuře, nové brambory s libečkem a maličkým kopečkem ochucené majonézy.
Na zítra je nachystaná masová pomazánka, maso z morčího krku, dva druhy tvrdého sýra, naťová cibulka, česnek,libeček, domácí ochucená majonéza. Ještě do pomazánky vpravím nastrouhaná uvařená vejce. Koření, sůl, hořčice, worchester na doladění. Ještě uhlídat sebe, aby pomazánka byla v lednici v bezpečí před nájezdy vetřelců.
haji
@stefanm (2.6.2022 16:52)
Děkuji za koment a foto, přesně udušené kuřecí nohy a vidím, že vy jste k tomu měli pečené/opečené? brambory, ryžu a oblohu. Mno, já na moji červenou řepu zapomněla, zítra to napravím. Hezký zbytek dne!
Stejně jsem nějak "objela" kyselou okurku do masové pomazánky, budu ji muset zítra k pomazánce na chlebík doložit - prostě moje trávení potřebuje i něco kyslé... na lepší trávení.
haji
@kucharka (2.6.2022 22:41)
Velké děkuji za komenty a fotečky! Jedno jídlo/salát/zmrzlina/torta/drink lepší než druhé. Torta nemá chybu!! aj v reze vypadá velmi chutně, bohatě krémíku hmmm Čerstvou zeleninu, rajčata atd. tiše závidím. Co už?! Čekat na naše domácí. Jen aby bylo v noci teplo. Jsou teď u nás docela chladné noci. A to se nelíbí okurkům, rajčatům a tak... Moře závidím hlasitě - jejda, jak já bych se naložila do moře, to nejde popsat. Užij si moře aj za mě, ju?!
Mám na tebe otázku, milá @kucharka , kdy u vás dozrávají pomeranče? Mám v tom nějaký nelad. Kupovala jsem si teď v úterý španělské třešně, byly výborné. Prostě jsem neodolala, ovšem cena kopírovala štíty pod Gerlachom /byly se slevou/. Koupila jsem i španělské pomeranče, natěšená, že jsou z nové sklizně, ale to byl můj omyl. Speciálně miluji krvavé španělské pomeranče, ty nemají chybu. Buď se u nás ještě letos neprodávaly, nebo mi unikly. Vím, že bývají v nabídce jen krátkou dobu. Snad jsem je nepropásla...
Krásné pozdravení všem u vás a zvláště pozdrav moři a slunci!
kucharka
@haji (3.6.2022 08:31)
S odpoveďou na tvoju otázku som sa musela poradiť so známym, čo má pomarančové háje. Nám dáva pomaranče od februára po apríl, vtedy sú najsladšie a najšťavnatejšie. Ale záleží to od odrody. Sú odrody, ktoré sa začínajú zberať začiatkom zimy a až do mája. Väčšina je ale medzi januárom a marcom. Tvoje červené/krvavé sa zbierajú od decembra do mája ale najlepšie/najchutnejšie na konzumáciu sú okolo marca.
My máme v špajzi ešte bedničku pomarančov čo sa zbierali v marci, a ešte sú výborné.
Tak asi tak :-)

Aj u nás už sú čerešne, teraz je to s cenou lepšie … na začiatku stáli aj 18€ kilo ! Teraz okolo 8-9€.
Teraz je najlepšie obdobie na ovocie, na trhu sa stoly doslova prehýbajú, prepchávame sa marhuľami, ringlótami, broskyňami… raj na zemi :-)





1x haji
haji
@kucharka (4.6.2022 17:40)
Velmi pěkně děkuji za koment, detailní info o pomerančích. Bůhví jak u nás v republice pomeranče skladují, jak dlouho a bůhví, jestli se nás dotkne čerstvá sklizeň přímou cestou do obchodu/řetězce. Asi jsem ty červené propásla. To mě mrzí. Vloni jsem tu vlnu chytla a 3 týdny jsem se jimi poctivě cpala. Už se asi trapně opakuji, ale čerstvá zelenina, ovoce u vás a ryby - to bych brala hned. Hmmm
Jsi milá, ještě jednou děkuji za tvé zprávy o pomerančích přímo od zdroje. Moc si toho vážím!
haji
@kucharka (4.6.2022 17:50)
Kysnutý marhulový koláč s mrveničkou je i moje oblíbená dobrota. Tvůj koláč vypadá velmi dobře, hodil by se mi ke kafíčku. Dlhé rožky se ti moc povedly, někdy nevadí, když jsou trošku chrumkavější. Znám to dobře, ani ne tak telefon, ale zapíchnu se k noťasu a zapomenu na čas a jídlo na plotně či v troubě. Uf Velmi pěkné a jistě chutné bravčové rebierka, dlouho jsem je nedělala. Br. kaši miluji, i tvůj mrkvovo, kalerábovo, jablko, cibulový salátek bych si dala - svěží je, dělávám také. Foccacia ti vyšla krásně a salát s olivami a čerstvým syrem beru celý a s nikým se nedělím... haha Dezert miel com mato je pro mě celkem exotika, většinou tvaroh s něčím smíchám - tento drží nádherně formu.
haji
Dnes stávkuji. Ohřála jsem si polévku /ještě mám jednu porci/ z morčího krku. Cibulová bageta se zbytkem masové pomazánky. Vyhrnula jsem si rukávy a řádím v příručním kuchyňském špajzu. Mám za sebou dvě velké police ve výšce a jednu polici ve výšce očí. Naháním moly, potravinové. Zatím jsem se k hlavnímu zdroji nepropracovala. Zítra budu pokračovat. Vetřelci jedni okřídlení, vlezlí a nemilí!
kuko95
@kuko95 (6.6.2022 09:36)

Mäso na paprike ja k tomu mám rád cestoviny k tomu kyslá uhorka a svet je na chvíľu krásny 😁:))
1x haji
haji
@cesminaz (6.6.2022 08:29)
Děkuji za komenty a fotečky. Ach a jaj, rožky jako malované a grilovaná jahňacinka, kuracinka a zelenina hmmm Krásné pozdravení, milá Cesmínko!
haji
@kuko95 (6.6.2022 09:37)
Děkuji za komenty a fotečku, aj ja mám rada masko na paprike, těstovinu, kyslú uhorku - dobrá volba. Krásný den, ať se ti daří!
1x kuko95
haji
@stefanm (6.6.2022 09:38)
Děkuji za komenty a fota. Pečené kuřecí nohy miluju. Klidně bez pytlíku, do pytlíku dávám kostičky haha Krásný den!
stefanm
...v piatok sme mali stretnutie zo ZDŠ po 54 rkoch!!!.. keďže predtým zopár krát sme mali vždy v nejakej reštaurácii a pod 25€/osoba sme sa nikdy nedostali...zmenili sme to na posedenie na záhrade u bývalej spolužiačky...objednal sa catering, kúpila pálenka, víno a vody, kto chcel niečo priniesol a vyšlo to na 15€/osoba a bolo prijemne a veselooo
...posedenie bolo bez partnerov len ja som mal výnimku lebo moja manželka je zároveň moja spolužiačka od druheje triedy...fakt 🙂


haji
@stefanm (6.6.2022 13:40)
Děkuji za koment a fotečky. Určitě jste se dobře pobavili aj najedli. Catering a domácí zahrada je dobrá volba. Zvlášť v dnešní době. Počítám-li správně, budete mít příští rok s paní kulaté narozeniny. Čas letí jako bláznivý...
haji
@afataga (6.6.2022 15:48)
Děkuji za komenty a fotečky. Hovězí masko po provensálsku, s rýží, to je dobrá volba. A venkovní grilování je mega velká dobrota. Beru talíř s výsledkom a mizím v dál... Hezký podvečer a večer!
haji
Prokočkovávám se špajzou. Lovím mole, a dnes už to vypadá, že jsem objevila "jádro pudla", tedy molovo/mandlového pudla. Uf Potvorky jedny nemilé se nacpaly do plátkových mandlí. 2 balení a 1 rozdělané, vše obývané "moldama"! Mno, budu pokračovat v dalších dnech. Když všechno, tak všechno - projít, otřít, co je podezřelé vyhodit. Co už?! Běh na delší trať.
Dnes budu vařit špenát, brambory ve slupce a vajíčko. Věřím, že bude chutnat i mé masérce. Jednou za měsíc to mám jako vzájemný bonus. Ráda uvařím, a jsem ráda, že jí chutná. Minulý gulášek měl velký úspěch.
Přeji všem krásný den! U nás dusno, horko a hlásí bouřky. Uvidíme.
evusik
@haji (7.6.2022 12:56)
jeden čas som aj ja bojovala s moľami až mi suseda povedala, že nielen z obchodu spolu s potravinami ale, že aj cez šachtu od susedov doletia. Tak sme kúpili lepiace pásy ktoré som zavesila do našej maličkej bytovkovej špajzky. Na tých pásoch je napísané, že fungujú cez hormóny a lákajú chudákov moliakov :-) a keď sa chlapci nalepia, nemôžu oplodniť žienky molky a tie nenakladú vajíčka a neliahnu sa ďalšie a my máme pokoj
Presťahovali sme sa do domčeka a ja som preventívne v špajzi zavesila lepiaci pás. A visí tam dodnes a mole chvalabohu nemám.
mijaita
@haji (7.6.2022 12:56)
Vsechno co jim chutna, mam v lednici. Co jim fakt nechutna a nevoni je pomerancova kura. Mam vsude, vc skrine a za sedackou, aby mi nezrali koberec :)
haji
@evusik (7.6.2022 14:31)
Děkuji za koment, sdílení, rady. Mno ono je to fuk. Činžák, domek - všude chtějí zvířátka žít. Mol je vcelku drobotina. Myš, potkan jsou pohroma. Neva, dodělám špajz a místa kde mám uložené potraviny - jistota je jistota. Pevně věřím, že to dám. uf Lepky mám a časem koupím další. Netuším, kam obchodníci na ty astronomické ceny chodí...
haji
@mijaita (7.6.2022 15:02)
Děkuji za koment, ano, v lednici - tam zásadně uchovávám kroupy. Ty ve špajzu neobstojí. Pomerančová kůra je fajn. Příště ji do špajzu přidám, díky za dobrou radu. Je rozdíl mezi molem šatním a molem potravinovým. Ale žerou obojí. Jedni potraviny, druzí látky, vlnu. To znám, mně též molíci prožrali koberec po babičce - pod gaučem. Tam měli, potvory, klid. Koberec letěl, oni s ním. Nedávno jsem našla namotané pavučiny /hnízdo/ ve strouhance. A vystavěli si ho na bobkovém listu - prý je to dobré proti molům. haha
evusik
@haji (7.6.2022 15:20)
no veď aj potraviny sú drahé a človeku je ľúto keď ich musí vyhodiť... potkanov našťastie nemáme, aspoň sme nič také nezaznamenali, ale máme psa a dve mačky a to sú iné lovkyne. Pravidelne mi k dverám nosia chytené myši a hrabošov, takto mi ďakujú, že sa o ne starám a ja ich zato milujem :-)


haji
@evusik (7.6.2022 18:01)
Děkuji za milý koment a fotečku, krásné kočičky a šikovné! Ano, pejsek a kočky doma jsou fajn ostraha. Krásné pozdravení tobě i všem tvým milým mazlíčkům!
kucharka
Podarovali nám čerstvého tuniaka, asi 3kg… tak som to musela ja, čo s v krájaní rýb vôbec nevyznám, naporcovať, dať do mrazáku a dva dni sme jedli tuniaka… na šťastie nám chutí.
Prvý deň bol iba tak rýchlo opečený s karamelizovanou cibuľkou a druhý deň na japonský štýl.


haji
@kucharka (7.6.2022 22:22)
Děkuji za koment a fotečku. Hmm, tak podarovaný čerstvý tuňák - to je podle mě jako výhra v loterii. Čerstvého tuňáka jsem nikdy nejedla, musí to být velká dobrota! S krájením jakékoliv ryby či masa - musí být hlavně ostrý nůž. Pak už to člověk nějak naporcuje. Beru oba způsoby, jak s karamelizovanou cibulkou, tak na japonský způsob a jistě bych si i přidala! Obdivuji fazolky Edamame. Magicky mě přitahuje jejich tvar i barva. Chodila jsem jednu dobu kolem mrazáku v Kaufu jako mlsný pes, vždy jsem na sáčky Edamame hodila oko, potěšila se. Pak jsem utekla, cena mě vždy spolehlivě odehnala.
Krásné pozdravení! K nám přiletěly bouřky, oblačno a střídavě od noci prší. Celkem úleva, milá změna z veder a dusna.
používateľ nemá avatar
123
123
@haji (7.6.2022 15:25)

zdravím, no ja som mala svojho času tiež problém s potravinovými moľali... syn dal do špajze aj taký "chytač molí " -ešte teraz sa tam nejaká chytí"... minimálne 3-krát som likvidovala všetky sypké potravinové zásoby v špajze/a keďže som tam mala aj bezlepkové múky a výrobky, nebola to lacná sranda/ ... potom som začala všetky sypké /pre mole zaujímavé papanie/ dávať do dóz, múky do vedierok od kapusty...resp. som pýtala v našom obchodíku také uzatvárateľné umelohmotné dózičky z nescafé a lízatiek- do toho dávam pudingy atď..., pomohlo... no a nasmiala som sa, keď som v potravinovej skrinke v kuchyni/všetko okrem soli
a korenín v dózach/...našla mŕtvu moľu - chudera, ale obsah skrinky som nemusela vyhadzovať... ako sa hovorí u nás na východe : "aj tak še dá , aj tak še dá"
občas sa samozrejme v byte objaví aj moľa, ale vyzerá to, že už nemá šancu...
stefanm
....a obohatil som si to zo slaninovymi čipsami, jarnou cibuľkou a vetvičkou rozmarínu 😋😋
... naložil som si priveľa...bude aj podvečer, keď sa vrátim z posedenia s kamarátmi dôchodcami pri malom čapovanom+...kde preberáme celosvetové problémy a pre dámy nepochopiteľné záležitosti 🙂


haji
@2010 (8.6.2022 15:56)
Děkuji za koment a fotečku. Našla jsem na Wikipedii, pěkný druh celkem velký. Tvoje vypadá na mládě a možná i holku - to jenom odhaduji. Je krásně zakamuflovaná u dřeva i v listí. Krasavice australská! Milé soví sdílení.
haji
@stefanm (8.6.2022 11:52)
Děkuji za komenty a fotečky, pěkné vytuněné Tortelloni, vidět, že sis dal záležet. Po pivku vytráví, správný postup. I pokec s chlapy musí být, o tom žádná. Krásný den! U nás prší.
2x haji a janya
haji
Dnes zapékaná brokolice se žampiony, šunkovou klobásou, naťovou cibulkou, česnekem, libečkem, kořením /kmín, ml. černý pepř/, to celé podlito mlékem a nahoru strouhaná Gouda.
Namočila jsem malé bílé fazole, zítra budu vařit fazolovou polévku. Venku je pod mrakem, 20°C a zítra má být podobně. Fazolová polévka se bude hodit.
Dobrou chuť všem, co právě obědvají!
haji
@stefanm (9.6.2022 16:07)
Děkuji za komenty a fotečky, věřím, v tomto případě Magi varí za vás! Dříve to byla Vitana haha Někdy i pytlíkovka je dobrá, jsme lidé, chytáme čas a prostor jak se dá.
haji
@zolik (9.6.2022 19:39)
Děkuji za komenty a fotečky, polotovarový sýr vypadá velmi dobře, brambory s bylinkami, dipík i brusinky? - spolu to jde náramně. Též se chystám na smažený sýr, vděčná dobrota. Dlouho jsem ho neměla. Díky za inspiraci. Hezký večer!
haji
Včera a dnes jsem se pásla ve třešních, dnes i v troše jahod. Padlo všechno, žádné otálení, bo do třešní i jahod prší a spotřeba musí být rychlá. Moc jsem si pochutnala.
atina1947
Vcera jsem mela v planu bramborovo tvarohove ovocne knedliky, testa bylo nejak moc, manzel se staral aby nepochybelo, dal varit dvojitou davku brambor, tak vcera a dnes jsou s ovocim a do mrazaku pujdou s uzenou krkovickou, na ty se tesi jeste vic.
1x haji
haji
@atina1947 (10.6.2022 08:56)
Děkuji za koment, achjaj, ovocné knedlíky, bramborovo tvarohové a ještě i s uzenou krkovičkou do zásob v mrazáku. Hmm to nemá chybu! Manžel je prozíravý haha Oboje knedlíky jsou skvělé - mám naslintáno v technice... Krásný den!
U nás v noci začalo opět pršet, teď je zataženo a možná ještě něco spadne. Necelých 19°C, právě jsem dovařila fazulovicu, ta chutná a ještě zahřeje. Teplotní skoky je třeba vybalancovat. Mám ještě zbytek špenátu, jedno uvařené vejce, ještě uvařím pár nových brambor. Dobrou chuť k obědu přeji všem! a krásný víkend!
haji
@stefanm (10.6.2022 12:01)
Děkuji za koment a foto. Ano, kaldoun je dobrota a když se podaří, tak tato sytá polévka nemá chybu! Fajnová inspirace, věrné foto, jsi šikovný! Já vařila kaldoun jen jednou, na mě je to velmi sytá polévka. Něco do ní nedat, odlehčit, to by byla národohospodářská škoda.
Krásný víkend s dobrou náladou a ještě lepšími chutěmi!
haji
Na zítra mám zbytek špenátu a fazolačku. Ale napnu síly a půjdu do města na mleté /opravdické/ maso. Bílé papriky, tomaty krabici i rajský protlak a smetanu mám. Bude plněná paprika, k ní těstoviny. Jak já se těším, slintám jako bernardýn!
atina1947
@haji (10.6.2022 10:50)

Fazolovicu jsme dojedli ve stredu, fazole mam snad do konce roku, koupila jsem u naseho zelinare v zime strakate a vic jak 6 kg, je z ceho varit.
1x haji
haji
@atina1947 (10.6.2022 14:38)
Děkuji za koment, tyjo 6 kg fazolí je opravdu dostatek a je fajn, že byla vážená od zelináře. Já dělala převrat v příručním špajzu a mám v oku a v hlavě, co je teď třeba neprodleně spotřebovat. Většinou luštěniny kupuji v řetězci, někdy to není výhra. Hezký víkend přeji!
haji
@mariamka (10.6.2022 17:42)
Děkuji za koment a fotečky. Těstovinový salát je dobrá volba, díky za inspiraci, dlouho jsem nedělala. Hezký víkend!
haji
@afataga (11.6.2022 16:39)
Děkuji za koment a foto, koftičky vybralas hmm Vůbec neva, že foto není aktuel, my ti věříme. Díky za odkaz, je fajn, že člověk nemusí kufrovat po Vareche. Milá inspirace. Krásný víkend k vám domů a posílám pohlazení psí dáme!
Já mám naneseno na hnízdo mleté maso, hurá, zítra dělám plněné papriky v rajské omáčce, s těstovinou. Moc se těším.
kukulienka71
Pozdravujem, @haji a spol:-) dnes som si vymyslela takúto karfiolovú panvicu, na cibuľke mrkva, sezam, Garam masala, kým si to škvrcalo, rozobrala som na malé ružičky karfiol, pridala soľ, čerstvo mleté korenie, edamam, hrášok a bulgur, podliala vodou a dusila pod pokrievkou do vsiaknutia všetkej tekutiny. Mužovi som dala aj mäso k tomu, mne to stačilo takto.




haji
@kukulienka71 (11.6.2022 19:15)
Děkuji za koment a květákovo zeleninovo bulgurovou fantazii na panvici. Vypadá chutně, svěže. Vidno, že muži podstrojuješ, milá Kuku! Hezký večer a krásnou neděli! Ráda tě vidím.
kukulienka71
@kucharka (7.6.2022 22:22) zaujal ma tvoj tuniak v miso paste. Ako si ho v nej obalila? Rozriedila si pastu? Ja ju mám tuhšiu. Vidím, že aj ty máš v obľube edamame:-)

1x haji
haji
@evusik (11.6.2022 22:33)
Děkuji za komenty a fotečky. Jejda, třená bábovka, ještě mramorovaná, hmmm tu bych si dala hned, hezky ke kafíčku - velká dobrota, vnučka ví, co je dobré!
Dršťková polévka tvého manžela, krásně naservírovaná, ladně vyfocená - nadělali jste mi chutě. Jedla jsem ji možná 2x v životě. První setkání s ní bylo v hospodě, nejspíš v Semilech. Strýc si ji objednal, teta též a já kňučela, že chci také. Nedala jsem jinak, objednali mi moji porci - žádné ochutnávání z jejich talíře jsem nepřipustila. S křupavým slaným rohlíčkem s kmínem hmm Krásná vykopávková vzpomínka. Bratru před padesáti léty. Člověk není ani tak starý, ale cosi pamatuje...
Už se mi vaří plněné papriky a gulky v rajské omáčce. Aby byla omáčka i dobře papriková, přidala jsem nakrájenou červenou kapii. Ty světlé papriky k plnění jsou sice trochu cítit paprikou, leč k domácím ze záhonu mají daleko. A plno různého koření, mám ráda rajskou omáčku hodně voňavou. Jsem se "rozešla" do dvou velkých kastrolů haha
haji
Včera odpoledne se přihnal brácha s třešněmi a řízečkem. Zažívám od středy večera třešňový týden, mezi tím i pár jahod proběhlo. Ani nemohu napsat, co jsem včera obědvala. Fazolačka byla v pohodě. Za ní šla neskutečná kombinace. Chleba nemaje /snídaně topinky/, maje jen poslední porci špenátu s novými bramborami - ale bez vajíčka. Spojila jsem nespojitelné. Řízek přišel na talíř se špenátem s bramborami. Jejda To nebyl záchvěv originality, ale čistá lenost.
Večer poslední kopec tmavých třešní. Na dnes mám světlejší třešně od bráchy. Krásných pět třešňových dnů!
kukulienka71
@haji (1.6.2022 17:01)
Ta kombinácia nie je vôbec zlá😉a ovocie je najlepšie sezónne, tak si to poriadne užijete aspoň. Nám čerešňa vyschla, už máme nasadenú ďaľšiu, hádam vydrží. Ešte máme pár kompótov čerešňových, ako spomienku. Dnes varím grécku šošovicovú polievku, medailónky z panenky, v rúre pečené zemiaky a uhorkový šalát k tomu. Dobrú chuť k obedu a príjemný zvyšok víkendu želám.



haji
@kukulienka71 (12.6.2022 11:19)
Děkuji za koment a fotečku. Grécká šošovicová polievka vypadá velmi chutně, panenka, pečené zemiaky a uhorkový šalát - příjemná kombinace - dobrý oběd. Dobrú chuť aj k vám, milá Kuku a díky za přání! Hezkou a pohodovou druhou část neděle!
kucharka
@kukulienka71 (11.6.2022 22:41)
Ja mám miso pastu ktorej konzistencia sa podobá na pesto… Obaľovala som iba jemne, mazala rukami :-) , len tak trochu, aby chytili semienka. Pasta miso má silnú chuť a keby jej bolo veľa, bolo by to slané a prekrylo by chuť ryby.
Možno, keď máš pastu miso moc hustú, rozrieď troškou oleja…?

Endamame milujeme. Tiež ho podávam k opečenému tofu, ktoré pokrájam na kocky a opatrne opekám z každej strany, pokvápem trochu sojóvkou, a podávam s ryžou a endamame. Dobrota.

Pekný zvyšok nedele.

1x haji
evusik
@haji (12.6.2022 10:54)
ja sa priznám, že držkovú som nikdy nejedla, pritom nie som fajnová ale nedám to :-(
ináč nad plnenou paprikou som tiež uvažovala, už som ju dávno nerobila...
1x haji
blissofplants
@mijaita (13.6.2022 16:48)

Preco mi pises v muzskom rode?😁😁presne tak, šampióny spolu s paprikou a cibulou opiect na panvici a na záver šťavu z kimchi😍pomaly ju už aj do kávy budem dávať, haha
haji
@kvakac (13.6.2022 07:51)
Děkuji za koment a fotečku. Bravčový perkelt s ryžou je dobrá volba a s tekvicovým prívarkom ještě lepší! Milá inspirace. Úspěšný nový týden přeji!
1x kvakac
haji
@stefanm (13.6.2022 13:30)
Děkuji za koment a fotečku. Rizoto ve tvém podání vypadá dobře, kompot ještě líp. Moje maličkost rizoto nemusí, zdatně se mu vyhýbám. Čistá rýže, k tomu udusená zelenina - každé zvlášť na hromádce. Jsem mlsná... Hezký nový týden přeji!
haji
@kvakac (13.6.2022 17:32)
Aha, perkelt s tekvicovým prívarkom - než mi to došlo, tak jsem myslela, že mě mámí zrak... haha Tak toto spojení beru celičké, k tomu kousek chlebíka a jsem nejspokojenější člověk na světě. Nadělal jsi mi chutě, milý @kvakac , díky za inspiraci.
2x kvakac a 2010
haji
@blissofplants (13.6.2022 15:24)
Děkuji za koment a skvělé, chutné foto! Žampióny, paprika, cibule opečené a na chuť kimči šťáva - to je fikané! Spolu s pečenými brambory a rajčotovo ředkvičkovým salátem je to milé, chutné, neotřelé spojení. Mám naslintáno v klávesnici. Díky za milou inspiraci!
haji
@blissofplants (13.6.2022 19:23)
Haha pobavily jste mě s @mijaita. Pozoruju u některých komentů, že lidé píší z mobilu a tam je více zrad, kromě malých písmen, obrázků, k tomu program automatického psaní - prostě technika je zákeřná. Naštěstí píšu z noťasu, mobil mám předpotopní, takže mi podobné potíže nehrozí. Bohatě stačí, když přehlédnu informace a nebo mi někdo stojí na vedení... Pořád se něco děje.
Krásný a úspěšný nový týden přeji do Londýna i do Prahy!
blissofplants
@mijaita (13.6.2022 22:16)

Hahaha😁😁😁
Hopaaa, niekto si uziva😍, ja lehatko nevidela uz 3 roky😜
Ale o 5 tyzdnov smer Slovensko😍 i ked stale bez lehatka😁uzivaj!💃🏖a kde si pri vode?
1x haji
kuko95
Pekne to zas debilne otočilo..a pizza od nás z dediny je skvelá 😄
1x haji
haji
@kuko95 (15.6.2022 15:00)
Děkuji za jadrný koment od srdce, vaša pizza vypadá prudce jedle, věřím že chutnalo! Hodila by se mi teď k podvečernímu zakousnutí hmmm
kucharka
Ako dezert bola kakaová roláda bez múky, plnená šľahačkou, džemom a višňami.
Tento obed sme mali v nedeľu, až teraz pridávam fotky, hádam to nevadí :-))

Dnes bola ryža s opečenými filetami z morky. A rajčinovo uhorkový šalát. Jednoduché a chutné. Ako dezert ovocie. Cez týždeň je času menej, tak sa robia rýchlovky…

U nás už pečie Oskar jak divý, je to na odpadnutie. Dnes sa sem tam ukázal nejaký ten mráčik… aspom že tak. Kvetinky na balkóne lapajú po dychu…
A takto to bude do októbra … ach Jaj…


mijaita
@kucharka (2.6.2022 22:29)

Ty varis jak bohyne, krasna jidla! Rolada, nad kterou i mne se sbihaji chute, a ty salaty! Hned jak se napakuju v trznici, jdu do nej! Salaty a polivky, maso, to je moje :) Tady v tom mas co?
haji
@kucharka (15.6.2022 23:42)
Moc děkuji za komenty a fotečky. Jak píše @mijaita , vaříš jako bohyně a je vidět, že všechno je připravované s láskou! O tom žádná! Hmm fašírky na jednom plechu so zemiakmi a mrkvou jsou super volba, salátky od tebe jsou úúžasnéé na pohled a jistě i na chuť, o sametové roládě se šlehačkou a višněmi se mi bude zdát. Super nedělní dobroty. Vůbec neva, že přidáš později, to nic nemění, inspirativní je to pořád, ne?! Morčací plátky s ryžou a uhorkovo rajčinový šalát je příjemné letní jídlo, takové miluju. Letní ovoce je pecka. Když je... tuším na domácí meruňky můžu zapomnět, bo květy zmrzly. Meruňky z řetězce - no nevím...
Ajajaj, léto v rozpuku, u vás 2x. Teď bylo u nás pár dnů obstojně, popršelo - ale už hlásí návrat veder. Mno, v noci je chladno - což nedělá dobře ani okurkám, ani rajčatům. Dnes čekám, že Oskar přitopí, už včera odpoledne topil jako zjednaný. U vás k tomu máte bonus - moře! A to se počítá! Krásné dny, plné úlevného stínu!
herculles
@kucharka (15.6.2022 23:33)

Bože, cvikla. Ja som skoro zabudol, že existuje. Vidím, že sem budem chodiť po inšpiráciu :-)
1x haji
haji
@laylastastykitchen (17.6.2022 04:11)
Děkuji za koment a žhavé foto 29°C večer je fakt hicno. Skvělé osvěžující foto dobroty v poháru, už se těším na receptík.
U nás popršelo, létají bouřky dobře týden, v noci celkem chladno, bratru 15°C. Včera v předpovědi počasí v telce hlásili na sobotu na neděli přes den 36°C. Mno, nevím. Stránky Yr.no hází u nás nejvíc 33°C některé dny příští týden. Uvidíme co z toho vyleze. Teď převážně slunečno 22°C. Řídit se dnešní predikcí čehokoliv je kumšt. Nejenom počasí...
Krásný víkend a osvěžování všeho druhu!
stefanm
... obyčajný karfiol (cena na našom trhu o 6:00hod. ...1€/ks) a cuketka (cena na našom trhu o 6:00hod. ...1,30/kg)
...a fajne sme sa ojedli 😋😋...a asi! bude aj na zajtra keď stihnem schovať pred manželkou 😀😀


haji
@stefanm (17.6.2022 14:00)
Děkuji za podrobný koment. Cuketa a karfiol donesené ráno z trhu /a celkem rozumná cena/, to je k závidění. Skvělý oběd - foto k nakousnutí včetně salátku. Přede mnou bys nemusel schovávat cuketu, ale květák by musel jít k sousedům, aby do zajtra vydržal... Krásný víkend!
mijaita
Užívám si nicnedělání a dobré, letní jídlo vlastní produkce. Prošmejdila jsem tržnici, taky různé slevy jsem objevila, budu se cpát. I maso, když se dostaví chuť. Nutná byla v první řadě polívka. Vařím jednoduše, na dlouhé vaření není počasí ani chuť. Ale stručně a jednoduše vařím ráda.


haji
@mijaita (17.6.2022 16:32)
Děkuji za koment a fotečky. Vařila jsi polévku? Jakou? Protože Salmorejo je studené jako psí čumáček. Jestli správně vidím, jsi objela iberskou šunku a přidala černé olivy. Fazolky s vejcem, majolkou, s wasabi a píniovými oříšky bych testla ráda.
Jsi ráda, že jsi doma, viď, trh je tvůj a kdo má víc?! Krásný víkend!
haji
Včera jsem dorazila plněné papriky. Po delší době k brzké večeři jsem měla krupičnou kaši. Opět s máslem, kakaem a cukrem - tak ji miluju. Dnes rychle a jednoduše. Vytáhla jsem z lednice sklenici brokolicové polévky a hovězí na houbách. Uvařila jsem zbyteček jasmínové rýže a sólo /poučena z minula/ trochu červené rýže. Červená rýže je potvorka, za jedno barví /což se jí dnes nepovedlo, protože byla separé/ a za druhé je dost tuhá, vařila jsem ji déle a je - tuhá.
mijaita
@haji (17.6.2022 17:02)

Kde vidis iberijskou sunku? Nemam rada stejne jako maso z mangalice!! brrrr :-) Doma teplo, mela jsem chut na neco sveziho. A chut na rajsky. Az pak doslo na fazolky. Ovsem to, cos mela ty, o jeee! Brokolicova bude, mam takovou malou, zlevnena, akorat velikost na polivku. Ale pekna jeste, hezy zelena. Varit tak mohutne jako ty nebudu, ale budu :-) V planu toho mam vic. Treba cinska jatra zitra. Taky namocim psenici do salátů.
K veceri dam zas nejaky salát. Mám hodně rajčat ukořistěných za levno a i chutných, v trznici.
Domu se vzdycky vracim rada. Cestování je o návratech!
1x haji
haji
@mijaita (17.6.2022 17:40)
"objela" jsi iberijskou šunku - tedy vynechala. Netušila jsem co Salmorejo je. Hledala jsem recepty skrze ujo Google a tam je uvedena v surovinách. Tak čínská játra, hmm a namočená pšenice do salátu - super zdravá hmm Já mám hotovo i na zítra, včetně červené řepy. Zítra se ukáže, jestli vyšetřím i zbyteček na neděli. Uvidím. Jisto jistě mi zůstane červená rýže - to bude výzva ji dorazit. Bo jasmínová mi chutná stokrát víc.
Jsi opálená a dobře nasolená? Hezký podvečer!
haji
Dnes smažené rybí filé, nové brambory. Domazlím v přímém přenosu tím co mě osloví - salátek, dipík apod. Hlava děravá včera nekoupila Little gem salát, co už?!
Krásnou neděli a dobrou chuť k nedělnímu obědu přeji všem!
haji
@farbuska (19.6.2022 11:56)
Děkuji, jsi milá! Nakonec to byl výborný oběd jemné chuti. Aljašská treska, sůl, citron, trojbal a nové brambory s máslem a kouskem kmínu. Cokoliv dalšího by bylo navíc hmmm
mariamka
Držková podľa @Radox1 na to, že to bola premiéra úplne moja prvá domáca držková (a manžel je na ňu vysadený), dopadla výborne. Je vynikajúca! a malý asistent, škriabe ako čert, veď aj tak vyzerá, ale panička je šťastná 😘


haji
@mijaita (19.6.2022 13:27)
Děkuji za koment a fota, játra čchao vypadají prudce jedle i čínský celerový salát. Receptík ne oboje, prosím, bude? Dobrý oběd, mně by moc chutnalo! Hezký nedělní večer!
P.S. Jsem rybožrout, kdyby mi nebránila cenové relace, převládaly by v mém stravování. Jsem byla v minulém životě buď Eskymák a nebo tuleň...
haji
@mariamka (19.6.2022 14:25)
Děkuji za koment a fotečky. Skvělá držková, dokonce premiéra, s věnováním manželovi - tleskám! Asistent nemá chybu - je krásný, ebenový - mazlík k pomuchlání. Mám také radost! Hezký zbytek neděle a pohodový nový týden!
haji
@stefanm (19.6.2022 16:06)
Děkuji za koment a fota. Vidím, že děláš manželce pomyšlení, Ceasar salát a grilovaná křidélka vypadají náramně chutně. Plněný žampion je dobrá volba, dlouho jsem nedělala a s br. kaší je to příjemná inspirace. Hezký nedělní večer i k vám!
mijaita
@kimlo (19.6.2022 18:42)

a @haji recept pridam rada, ted jsem prisla, tak posleze. Zatim chladim sebe, vetrakem PC . Odpoledne Pha 38,5 !!! Ted 29. V aute sice klimoska, ale obcas jsem vylezt musela. Hnus, pratele, fakt
1x haji
haji
@mijaita (19.6.2022 20:26)
V pohodě, až budeš mít chuť a podmínky, receptíky vložíš. Tyjo, u vás to teda topilo. U nás to tak hrozné nebylo, v noci je docela chladno a než se Oskar roztopí, chvíli to trvá. Včera dopoledne bylo docela dlouho pod mrakem. A dnes celý den foukalo. Takže jsme se tak nepekli. Co není, může být. Bouřky budou, rozdíly teplot se postarají. Klidnou a pokud možno chladnou noc!
kucharka
@mijaita , @haji ….
Že "bohyňa"… ha ha ha … dievčence ďakujem, až sa červenám, a pritom sa aj rehocem!
Klíčky kupujem, za euro kúpim na pár raňajok, zdá sa mi to výhodnejšie ako pestovať. Tento víkend som kúpila napr.: šošovicové a brokolicové. Výborné oboje.
Príjemný týždeň prajem.
1x haji
mijaita
@kucharka (19.6.2022 23:55)

Diky, diky, njn, musim si vsechno vypestovat. Obcas repove maj v Bille a zbytecne drahy. Belugu si pestuju a chci koupit ten hrach.
Jsem se probehla tvymi recepty, budes se divit, co me zaujalo :-) No ryby ani sladkosti to ale nejsou. Ryby prenecham @haji :-)
Varis opravdu krasne a dobre!
haji
@kucharka (19.6.2022 23:58)
Jojo, rybička, to je moje, fazulky též. Výborný oběd! Děkuji za koment a fotečku. Krásný a úspěšný nový týden! Už to peče i u nás, i noc byla teplá. Teď cca 26°C, slabý větřík - zatím.
haji
@laylastastykitchen (21.6.2022 03:16)
Děkuji za koment a fotečku, jejda, ty jsi nezmar, pečeš i v takových vedrech a ještě řezy s krémem, smekám! Na receptík se těším. S radostí se pokochám. Letí pozdravení!
haji
@mijaita (21.6.2022 09:49)
@kucharka
vychlazené ovoce nemá chybu! Děkuji oběma za koment a fotečky k nakousnutí!
haji
K pozdní snídani, brzkému obědu: omeleta ze zbytku brambor s několika druhy sýra. Než k nám doletěly bouřky, byla to slabota, vyřádily se cestou, v noci se hodně zchladilo, i pršelo. Hrůzy se nám vyhnuly. Teď 19°C, polojasno.
Krásný den přeji všem!
mijaita
@kimlo (19.6.2022 18:42)

Recept je v overovani. Chces i ten salat celerovy, cinsky?
mijaita
Výborné semolinove nudle (kupuju i veit obchodniků) se žampionama a klíčkama na másle, dochucené vmíchanou ljutenicou.


haji
@mijaita (21.6.2022 13:37)
Já si recept na salát prosím. Děkuji za koment a fotečku, semolinové špagety se žampiony na másle, lutenicou a klíčky vypadají hodně dobře. Mně by chutnalo. Krásný servis!
laylastastykitchen
Ja som dnes varila fazulovu polievku a upiekla som domaci chlieb. A kedze dnes bolo u nas 38 stupnov tak sme poobede vybehli plážovať :-) more to sice nie je ale super miesto ist k vode a je to od nas len 10 minut. Tie jazera su tu obrovske a pocitovo je to ako pri mori. Niektore tie pláže maju aj palmy ako na Floride. Dovezu ich sem kazdy rok priamo z Floridy :-)


kucharka
@laylastastykitchen (23.6.2022 02:33)
Tak to sa tam o vás pekne starajú, keď vám dovezú palmy z Floridy… :-) tak to má byť!

Len som sa pousmiala, keď si povedala, že : 38st., fazuľová polievka …
Slováci máme polievky aj v lete, keď sú horúčavy. Moja španielska rodina a kamaráti neveria vlastným očiam, keď sme na SK, sedíme pri bazéne v plavkách … a na obed je vývar s rezancami :-))
Španieli majú letné jedlá a potom… zimné jedlá. V lete sú to "studené" polievky … gazpacho, melónová… atď., ale vlastne ani nepatria k polievkam, nie v tom našom slovenskom zmysle.
Sranda.

Pekný deň!


laylastastykitchen
@kucharka (23.6.2022 09:46)

Veru ano, dovažaju ich priamo z Floridy. Najblizsie pojdeme tam a odfotim :-)

Ja som vyrastala v rodine kde sme mali polievky kazdy den. Ci teplo ci zima :-) moja starka vari polievky kazdy den. Veru je to tak nam slovakom je to jedno :-D polievkujeme aj v horucavach. Mojmu albanskemu manzelovy to tiez bolo zo zaciatku cudne. Ale zvykol si. Nestazuje sa. A vcera vlastne som ani velmi nemala na vyber kedze musim ist uz na nakup :-D
1x haji
kimlo
@haji
pred časom som kúpil pizza kameň, tak som ho včera mal možnosť vyskúšať. Doporučujem každému, cesto je tenučké, mäkké, upečené aj zospodu a okraje sú chrumkavé. Už inak ani nebudem robiť.



kimlo
Prekvapil ma recept, robil som z polovičnej dávky, vyšli 3 väčšie pizze a išli tam len 2g čerstvého droždia.
2x haji a sracz
haji
@layla stastykitchen (23.6.2022 02:35)
Děkuji za fota, milé komenty. Jejda, taková pláž na dohled by se mi líbila, ani palmy bych nepotřebovala, ale kdyby byly, potěšily by. Krása! Velká jezera závidím, tam se musí plavat, jejda! Fazolová polévka a domácí chléb je dobrá volba. A zdravá, na výživu kostí jako dělaná. Máš pravdu, polévka je grunt, aj naša babi to říkávala. Já se sice jako dítě "prčila" a polévky jedla obrácenou lžící, později vynechávala úplně. Jak šel čas, postupně jsem se k polévkám vrátila. Např. fazulovú jsem měla cca před 10 dny. Pěkná debata o polévkách, milá @layla a @kucharka. Jiný kraj, jiný mrav. Krásné léto přeji, u vás obou obzvlášť vypečené!
haji
@kucharka (23.6.2022 09:47)
Děkuji za komenty a foto. Tvoje řažniči vypadá super chutně a lehce, s rýží, salátkem je to velká dobrota. Piekla si ho v rúre, grilovala a nebo jen restla na panvici? Je opravdu hezky kompaktní. Inspirativní volba! Krásný víkend!
haji
@kuko95 (23.6.2022 12:06)
Děkuji za koment a fotečku, ty jsi skvěle búčkově neúnavný! A věřím, že bylo pivo i po bůčku, aby posedlo... Krásný víkend!
1x kuko95
haji
@kimlo (24.6.2022 07:01)
Děkuji za komenty a fotečky, pizza jako malovaná! A jak píšeš tenučká hmm Pizzový kameň mám, koupila jsem ho kvůli pečení kváskového chleba. Ale nakonec peču na liatinovém tálu. Obdélníkový pizzový kameň mi pózuje pod mikrovlnkou haha
Krásný víkend!
haji
Dnes vařím polévku z vepřových kostí, bude s krupkama a bramborem. Klasicky podle mojej babinky. A zapečené těstoviny. Tentokrát jen s klobásou a zbytkem paprikové slaninky či co to straší v sáčku v lednici. Koupila jsem si v krabičce směs salátu insalatina a baby špenátu. Lístky salátu jsou zelené i červené, celkem maličké a svěží. Už se těším. Můj oblíbený Little gem salát už byl v regále těsně před hozením bílého ručníku, musela jsem improvizovat. Jdu vařit těstoviny.
Krásný pátek a ještě krásnější víkend přeji všem!
mijaita
@haji (24.6.2022 10:29)

Kdyz to budou male, trhane krupky, pak vyborna polivka. Pokud velke kroupy, to nepapaaaam :-)
1x haji
haji
@mijaita (24.6.2022 13:33)
Ano, toto mám v igelitovém sáčku mix malých a menších - vyžebrala jsem si u kamarádky. Takže ju, s malými je polévečka. A je výborná. Zapékané těstoviny též a salát salatini s baby špenátem byl famózní! Mladý, křehký, svěží. Výborný oběd. Kdo bude mýt nádobí, nevím. Já potřebuji siestu. Hezké odpoledne!
haji
@stefanm (24.6.2022 14:53)
Děkuji za koment a fotečky. Pěkná fúze masových gulek, leča, fazolí, brambor a rýže. No a červená cvikla s čerstvým chrenom je super. Pro mě si prosím porcičku s minimem ryže. A maximum červené cvikle s chrenom. Pochutnala bych si hmmm
Krásný víkend!
haji
U nás je teď 30°C, teplota se šplhá výš, ale už se zatahuje. Bouřky u nás snad nehrozí, někde v Česku ano. Už jsem absolvovala sladkou tečku : popučené jahody s cukrem a trochou smetany na vaření. Mno, se šlehačkou by byly lepší, ale pro jednou... Ještě mám druhou polovinu na zítra.
laylastastykitchen
@haji (24.6.2022 15:39)

Kym som žila doma na SR, polievky som mala kazdy den. Hlavne u starkej polievky a čaj. Či zima či leto. Ona pije čaj 5 krat denne a bez polievky by to nebol deň. No ked som odisla a byvala som sama tak som veru polievky nevarila sama pre seba ale zacala som potom ako som sa vydala. Teraz varim kadečo ale polievky nemame kazdy den. Tak raz alebo 2 krat do tyzdna. Polievky varim castejsie pocas mesiaca ked ma manžel ramadan. Vtedy sa mu polievky viac pacia lebo ho to viac zasýti ale musia byt sýte, mäsove.

Aj u nas veru teplo aj dneska a uz tak hlasia na kazdy den. Takze vikendujeme znova na pláži. Tie burky veru nie su nalepsie. A uz teda v čechach to zacalo byt za posledne roky fakt divoke.
U nas ked je varovanie tak my mama vzdy povie: podte z tej ameriky domov :-D lebo tam len tornada su :-D no veru uz netreba chodit za tornadom do ameriky. Amerika uz dosla aj k vam :-D
1x haji
haji
@laylastastykitchen (24.6.2022 16:25)
Ano, to máš pravdu, máme tu Ameriku víc než by bylo milé.
Brzy ráno nás přešel "ocásek" bouřky, jen sprchlo. Nic moc. Spíš nic. Ale trochu se pochladilo a ještě teď je oblačno. Péct se budeme, o tom nepochybuji.
Krásný den!
haji
@stefanm (24.6.2022 17:09)
Děkuji za koment a fotečku. Tvoje zeleninová krémová polévečka s krutonky je výborná volba. Miluju oboje. Krásný servis, chutné foto. Krásný víkend přeji na daleký východ!
haji
@mijaita (24.6.2022 17:18)
Děkuji za komenty a fotečky. Mrkev se stehýnky i těstovinový salát jsou příjemná, jemná a chutná volba. Krásný víkend přeji, někde ve stínu u pivka!
haji
@zolik (24.6.2022 17:22)
Děkuji za komenty a fotečky. Skvělá gulášová polievka, ta se mi opravdu moc líbí! 15°C je brutus. Jako na houpačce. Prostě kožich a plavky. Nebo jenom kožich... haha Marhulový ošial miluju. A vlastně marhulový džem je jediný, který jsem ochotna uvařit - bo ho miluju. Každoročně /když se marhule urodily/, jsem ho dělávala pro maminku. Sobě pár flaší - že do palačinek. Mno, maminka už je doma, já palačinky nedělala léta a letos u nás marhule pomrzly v květu. Mám to vyřešené. Zato tobě se marhulový džem krásně povedl! Myška ve špajzu bude tančit radostí. Krásný víkend!
haji
@mijaita (25.6.2022 12:03)
Děkuji za komety a foto. Jasné, že uvařila, kde by se u tebe doma vzala vačice?! haha Pěkná kombinace chutí. Přiznám se, že veloute nedělám, ani jsem nikdy nedělala. S radostí bych tvůj dnešní oběd ochutnala, brokolici miluju. Hmm jsi fajnšmekr. Ani černou sůl jsem nikdy nevyzkoušela, zajímavá surovina to je.
mijaita
@stefanm (25.6.2022 12:29)

Stejne by v zadnem pripade to nebyl ten ci onen. C Ao boršč, to jiny v kazde rodine od UK po RU :-) A pak ho uvaris ty a je zase jiny :-) Ale krasny ho mas.
haji
@stefanm (25.6.2022 12:29)
Děkuji za koment a foto. Boršč je vždycky dobrota. Uvařeno s láskou, bříško neřeší místozeměpis. Klidný víkend!
stefanm
@mijaita (25.6.2022 13:05)

...veru...to je ako s guľášom...nikdy nemáš mäso z tej istej kravy abo svine a už je to iná chuť...ale furt je to guľáš 🙂🖐️
haji
@kimlo (25.6.2022 16:54)
Děkuji za koment a fotečky. Kolienková zmes s gulkami vypadá prudce jedle a na receptík se moc těším. Jsem kolienková, je to můj nejmilejší tvar těstovin. Krásný zbytek víkendu!
haji
@kvakac (25.6.2022 17:36)
Děkuji za komenty a fotečky. Vezmu to po pořadě. Tak marhule cez trubky?! Máš pravdu, ale když žila moja babka, naše marhule se k trubce nepodívaly. Kynuté buchty, dělobuchy, k jídlu jen tak, zavařené a marmeláda. Bránila je tělem, nikdo by si nedovolil na ně sáhnout.
Pěkná inspirace, bravčové pliecko na rasci, s ryžou je dobrota. Moje nervy, dvoudruhová kolenová tlačenka a tekutá oslavová strava k sobě hezky půjdou. Vše nejlepší Jánům - oslavencům! Užijte si to, chlapci, i za mě.
haji
@laylastastykitchen (25.6.2022 19:34)
Děkuji za komenty a fotečky. Ano, opačně, ale nevadí, alespoň si prokrvíme mozek... technika je zrádná. Líbí se mi kuře s rýží na panvici a velmi chutně vypadají i kuřecí prsa ve fritéze spravené. Máš horkovzdušnú fritézu a nebo blbě vidím? Děkuji za inspiraci!
laylastastykitchen
Ano mam teplovzdusnu fritezu. Peciem bez oleja vsetko co sa da. Raz za čas spravim aj v oleji ale malokedy. Kuracie kusky su predvarené a ryža je upecena v rure na pekáči spolu s kuraťom a s vodou v čom sa kura predtým varilo :-)
stefanm
... kvizová otázka:... čo som nám dnes pripravil k tomuto jednoduchému uhorkovemu šalátu?
... indícia:..."také fajné a "vraj"!? také nezdravé 🙂


haji
@stefanm (26.6.2022 17:15)
Děkuji za koment, fotečku uhorkového šalátu a kvízovú otázku. Odpoveď: žeby pečený bůček s bramborem? hmmm
haji
@haji (25.6.2022 19:48)
Děkuji za odpověď. Už nějakou dobu po horkovzdušné fritéze pošilhávám, ale brzdí mě málo místa v kuchyni. Milé popsání rýže s kuřátkem, zajímavý postup. Hezký večer! U nás dnes celkem vedro, dusno, zatím 31°C, pocitově víc, bo ani vánek, nanejvýš pár mráčků se mihlo.
haji
@mijaita (26.6.2022 13:12)
Děkuji za koment a fotečku. Lepenice se zelím, václavky na špeku - zajímavá kombinace. Nikdy jsem lepenici nedělala, ani nejedla. Staročeské jídlo, které jde mimo mě. Někdy to otestuju. Hezký večer! U vás jistě též vedro k padnutí...
haji
Byla jsem pozvaná na oběd ke kamarádce. Pečená kuřecí stehýnka, nové brambory s naťovou cibulkou a mladým libečkem. Na polévku bylo dnes opravdu horko. Sladká tečka: nanuk Eskymo. Celkem chutnal podobně jako zamlada. Díkybohu za ty dary.
Hezký nedělní večer přeji všem!
mijaita
@haji (26.6.2022 18:49)
Lepenice je vyborna, nemusis houby, udelej se skvarkama!! Jestli mas rada kombinaci brambor a zeli, budes mit boule za usima! A klidne si k tomu dej i klobasu.
Take musim konstatovat, ze eskymu zustava jeh chut a míšovi taky.
Ke kamosce se chystam na Kladno, taky potrebuju koupit cesnekovy olej, ktery tam maji v jednom obchode. A neni olivovy, ktery ja nemusim.
Mela ses dneska dobre, nekdy je to fajn nevarit, jen sedet, povidat si a u toho mlsat :-)



haji
@mijaita (26.6.2022 19:18)
Lepenice se škvarkama vypadá suprově, jak se zchladí, udělám si tuto dobrotu. Klidně bez klobásy, se škvarkama stačí. Jak se trochu ochladí, vyzkouším.
Jojo, pozvání na oběd a pokec jsou vždy milé. To vedro už tak milé není, ale co, je léto... Hezký večer, za chvíli se rozprostřu u telky, budou dávat moje oblíbené Zločiny z vřesovišť s Brendou Blethynovou, příjemný anglický krimiseriál, poklidný a s dobrým dabingem. Už se těším! Pěkný večer!
haji
@stefanm (26.6.2022 20:47)
Rezeň/Šnicel je dycinky zdravý!! A nedělný 2x, na všech světových stranách!! haha
Děkuji za koment a fotečku, rezeň z krokovice je nej, ten mám najradšej!!
Krásný nový týden!
haji
@kuko95 (26.6.2022 20:53)
Děkuji za komenty a foto. No lenost, ale i zdravý rozum - v takovém vedru. Pizza jako malovaná, hojně oliv hmm
Krásný nový týden, ať se daří!
1x kuko95
stefanm
@mijaita (26.6.2022 19:18)

... úpenlivo prosím o info!... tú kyslú kapustu (kysane zeli) pridavaš do "Lepenice" v surovom stave alebo mierne tepelne upražiš?
... rád by som to vyskúšal lebo manželka miluje moje! jedla s ky. kapustou aj opraženou slaninkou a keby jej zachutilo možno by som od nej obdržal aj nejaký "benefit"🙂...napr.: ... povolenie byť držiteľom tv. ovládača pri hlavnom večernom programe a pod.🙂🙂
1x haji
mijaita
@stefanm (27.6.2022 08:51)

haha, upenlivo :) :) :) Zeli proplachnu,nebo i ne, podle kyselosti jakou mate radi. Nektere je tvrdsi, to uvarim tak do polomekka, mekke dam rovnou na usmazenou cibuli na sadlo a jeste priopecu skvarky. Brambory muzes normalne uvareny, ja z lenosti ve slupce. Ustouchas jen tak jako, vmichas to zeli s cib a skvarky. Boze, kazdy den bych to mohla jist! Rc tady taky mam "lepenice". At se zadari a dojdes k pochvale i nirvane :)
2x kvakac a haji
stefanm
@mijaita (27.6.2022 09:07)

... ďakujem za odpoveď...v "prihodnej" dobe určite vyskúšam
...prajem pohodový deň
1x haji
kvakac
@haji

Od rána sa tlačíme makovo - tvarohovým koláčom a na vrchu hrozno a maliny. Cesto je jogurtové ( podľa @Kimla tvarôžkovy koláč), len som do neho pridal mak. Takže to ide aj na sladko.


mijaita
@kvakac (28.6.2022 14:07)
Nerada mak, nejim moc sladke buchty, ale tenhle bych i ja, pulku te kosticky (mooozna i celou) s chutí snědla. V tomhle mák nedusí a není to moc sladke (predpokladam).
1x kvakac
haji
@kvakac (28.6.2022 14:07)
Děkuji z koment a fotečku, takovou dobrotu beru hned, hezky vychlazený koláčik s ovocem, tvarohem a k tomu kafíčko... hmmm Dobre si napiekol a chutne!!
Já dnes byla opět v terénu a musela mi stačit jedna pečená kuřecí noha zakoupená z teplého pultu, přinesená domů a krajíček chleba. Na sladkou tečku mohu zapomenout... Nic nebude! - slyším to i s hlasem Dagmar Veškrnové.
1x kvakac
haji
@stefanm (28.6.2022 14:59)
Děkuji za koment a foto. Domáce fliačky s kapustou, na sladko a nahoře vidím kmín - jejda, to je zvláštní kombinace. Nic proti ničemu, jistě to máte rádi, to je důležité!
haji
@mijaita (28.6.2022 15:03)
Máme stejné chuťové rozpoložení směrem fliačky s kapustou. Ale je pravda, že jsem to nikdy nedělala, ani nejedla. No, hlavně proto, že škvarky u mě doma mají velmi krátkou životnost a zpravidla nedožijí druhého dne.
mijaita
@haji (28.6.2022 15:25)
A proč takovou jednoduchou delikatesu neudelas? Kup škvarky a hned uvař :-) Kupuju dost, mam v lednici v krabicce a chodim mlsat chutovky, kdyz me honi mlsna. Ovsem to zeli, to je bezkonkurencni a rychle!
1x haji
haji
@mijaita (28.6.2022 15:40)
Děkuji za koment, fotečku. Milá fúze, rýže s hlívou a kuřetem. Odpověď: mám slabou vůli, škvarky nekupuju. Jednou za čas topím sádlo. A stejně to se škvarky špatně dopadne. Nedám jim pokoj... zastřel mě.
stefanm
...no!...tak ja si na lyžičke cukru opražím nastrúhanú kapustu, premiešam s lahodnými domácimi fliačkami a mierne dochutíme drvenou rascou a "publikum" to považuje za "zvláštnu kombináciu" a keď sa zmieša ryža s hubou, karfiolom a hydinou tak "publikum" žasne aká je to " Milá fuzia"😀😀
...tu sa človek fakt dobre pobaví...bude sa mi veselo zaspávať (ak vôbec zaspím!!🙂)
...22:22hod....22°C!!!
1x haji
kucharka
Piekla som grécky medovo-mascarponový cheesecake. Potom sa posype škoricou… ohromná dobrota.

@haji , pýtala si sa ma, ako som robila ražniči… len tak opiekla na panvici :-)


haji
@stefanm (28.6.2022 22:22)
Děkuji za milé oslovení. Nechtěla jsem tě rozladit, ale jak vidím, podařilo se. Jedny chutné domácí fliačky s kapustou na sladko a problém si udělám. Promiň, nemyslela jsem to ve zlém.
haji
@kucharka (28.6.2022 23:26)
Děkuji za komenty a fota a odpověď - špízy. Krásný den, u nás je teď také vypečeně!
stefanm
@haji (29.6.2022 03:07)

... veď ja som to myslel ako srandu, fakt...ja som nekonfliktny tip takže ma nič nerozladilo...pozdravujem ťa úprimne a dobre sa vyspí...ani ja som tejto noci o 3:07 ešte nespal, nedalo sa
...6:01hod. ...18°C🙂
mijaita
@kucharka (28.6.2022 23:24)
Ja tebe prosim o rc na ten balkonovy kolac!! Snad ho muzu jist i jinde, balkon nemaje? 😃😃😃😃😃
haji
@stefanm (29.6.2022 06:01)
Děkuji za koment a skoré ranné pozdravenie!
Prosím tě, potřebuji vnést světlo i do základu - tedy domácie fliačky s kapustou na sladko - je to slaný pokrm ve finále? Bo já to blbo pochopila, že finálně je to celé jenom sladké... uf Tam mám nejspíš "zakopaného psa", včetně toho, že taký pokrm nepoznám, u nás doma se nic podobného nevařilo. Určitě už jsem to vzpomínala, že u nás doma byla jídla bez masa zásadně sladká /pěry, nudle s tvarohem, dělobuchy, rýža na sladko apod./. Slaná jídla - zásadně s masem či klobásou. Dědka by trefilo, kdyby ve slaném hlavním jídle nebylo maso. Tady leží moje nepochopení, tuším.
Ajaj, tak ty si to myslel ve srandě... takže podruhé nepochopila... a ještě vedro, rozespanost... Tak ju, už mi to došlo. Táto noc byla teploučká, okna rozglábené a vzbudila mě někde kolem 1.00 hod partička mladých, co se nemohli vejít do kože a řvali, převraceli konťasy. Někde ke 3.00 hod. šla další partička pánů, zpívali častušky /ozajstné častušky/. Prostě kulturní vložky.
Před chvílí jsem si uvařila kafe a neuvěříš - bylo slané, a fest. Mám milú dušu, když mě vede k pravdě, tak názorně. Slané! ony jsou ty fliačky slané!!
Kafe jsem si uvařila nové - poctivě umyla konvici, vzala nový hrnek ze skříňky. Abych šla na jistotu, že kafe bude pitelné.
Přeji hezký den! Dnes je novoluní v Raku - nový začátek cesty /nejenom Měsíce/ - a že jsou emoce hlubší, to je hmatatelné... Vzhůru, dopředu a s láskou! Máme dobře 24°C a předpověď 32°C. Léto je léto.
mijaita
@stefanm (28.6.2022 22:22)
Ono je to dano tim, na co jsme zvyklí a jaké suroviny máme rádi. Na české straně by ta rýže nikoho neprekvapila. Ale k tvemu zelí. Kdysi jsem nekde u znamych musela (nerada) konzumovat mrazenou zeleninovou smes, na kterou jsem se tesila, ale ona byla oslazena!! Byli zvyklí ji tak delat. Pro opravdu tezce pozivatelne. A z toho duvodu jsem reagovala na tve zeli, ze je na sladko. Pises, ze lzicka cukru. To bych jeste unesla. Ja jsem zasadne typ, co miluje sul a koreni, vis? :-) Preci ale dobry rc a nikde neni napsano, ze tam ten cukr musi byt, ze jo. Prima den po prima snidani :-)

1x haji
kvakac
@haji

Takto vyzerajú tie kolienka v aspiku a v reze, čo som tu nedávno na Jána zverejnil. To len pre pohodovejší deň a lepšiu predstavivosť. Je to robene v PH .


haji
@kvakac (29.6.2022 10:40)
Děkuji za koment a kolienkové foto! O chuti nepochybuji a také pochválím nápad robiť v PH, stejně jako krásnou růžovou barvu maska. Krásné celé! Přidával jsi i ocet? Mám utopenou klávesnici.
kvakac
K tomu: kolienka údené a surové plus korenie nové cele, korenie čierne cele, bobkáč, cibuľa, cesnak, soľ a voda. Nič viac, žiadna želatína. Tak to pekne sadlo. Robilo sa to 10 hodín na LOW. Potom som kolená vytiahol, stiahol kože z nich a dal ich do vývaru. Vývar varil na sporáku 50 minút. Kosti vybral tie išli hafanovy. Mäso roztlačil na menšie kúsky, vývar precedil cez sitko. Dal som to do tlačenkového vrecka stuhnúť. A tu je to na tanieri.


kvakac
Nie žiadny ocot, len pochutiny na tanier k tomu a kus chleba.
1x haji
haji
@kvakac (29.6.2022 10:54)
Velké děkuji za navigaci. Fajnotka to je! A s chlebíkem dvakrát. Krásné léto, dovolenou i dětem krásné prázdniny!
1x kvakac
mijaita
@kvakac (29.6.2022 10:54)
Mas ji prepychovou! Ja si obcas koupim platek u stanku v trznici. Je domaci a vyborna. Za hezky platek zaplatim 35 kc!! Spocitej si to na €. Je to dost. Ale je dobra a stoji za to. Snim bez chleba, jen ukusuju a vetsinou ji jim jako deti rohlik a chodim po trznici :-) Z octem a cibuli taky muzu. Hlavne ke snídani :-)
1x kvakac
haji
Dnes jsem vyhodnotila /přetrvávající vedra/, že si udělám jednoduchý oběd - jídlo: míchaná vajíčka na másle a cibulce, ochucená ml. černým pepřem, k tomu chlebík a čerstvá červená kapie. Sladká tečka: domácí uzrálé, vychlazené třešně.
Jsme na 33°C a Oskar jistě nekončí, naštěstí sem tam letí obláček - aby zastínilo.
stefanm
...zelenina na pare v mikrovlnke, kus-kus len zaparenny horúcou vodou a cuketka a zajačia pečeň orestovana päť minút na panvici
... naše dnešné menu pri 33°C


haji
@stefanm (29.6.2022 13:26)
Děkuji za koment a fotečku, příjemná volba, kus kus, zelenina a zajačia pečeň - mně by moc chutnalo. Fakt je teploučko, i u nás.
haji
@blissofplants (29.6.2022 16:59)
Děkuji za koment a fotečku, kombinace br. kaše so šampiónmi je velká dobrota. Krásné pozdravení přes moře!
haji
@cesminaz (30.6.2022 06:58)
Děkuji za komenty a fotečky. Hummus je meta, ke které jsem se ještě nedostala, ale co není, může být. Určitě je výborný aj tak, aj tak - tedy bez maska aj s maskem. Cibulkové minilangoše beru celé, s nikým se nedělím.
Užijte si výlet, milá Cesmínko! Krásný den a plno fajn zážitků! Léto, prázdniny, co víc si přát?! ...být dítětem...?! hmm
stefanm
@mijaita (27.6.2022 09:07)

... dodržal som skoro presne postup (vynechal som opraženú cibuľu, manželka nemá rada!) a "dielo" sa vydarilo...pochvala bola, (citujem):..."Števo, to taká fajnotka, že mi také môžeš robiť každý druhý deň"! (koniec citátu)🙂.
...poznámka:...k "nirvane" nedošlo, nie som budhistický veriaci 😀
... ďakujem za tip na lahodné jedlo vhodné do horúcich letných dní (tu 34°C)😋😋


haji
@stefanm (30.6.2022 13:02)
Jsi muž činu, lepenice jako malovaná. Důležité je, že chutnala! Krásné, chutné foto!
U nás také vypečených 34°C. Hezký večer!
mijaita
@stefanm (30.6.2022 13:02)

Jak malo nekdy staci k poteseni 3 lidi! Hezka fotka, usmevne a mile zhodnoceni jídla a samotne uvaření podle receptu. Od rana mam hezky den, vidím, že jeste nekončí :-)