Zdravá výživa

Cesnak náš každodenný

sjuz - fotkasjuz, 2. februára 2010

My doma milujeme cesnak - bez cesnaku variť ani neviem...neviem ako vy ostatní varecháči :)
Cesnak je užitočný nielen ako plašič upírov a iným prísavníkov... :)
Zopár užitočných informácií o cesnaku - ako ho využiť aby bol pre nás prospešný:

CESNAK

Hľuza so štípľavou príchuťou, ktorá prebudí chuť k jedlu, posilní a aktivuje výbežky (klky) v črevách, je výborným antiparazitikom. Je jedným z antických liečivých prostriedkov. Používali ho v starom Egypte, južnej Amerike, ba dokonca aj v časoch atického Ríma ho oporúčal Hippokrates na liečbu infekcií, poranení, malomocenstva či rakoviny.

V stredoveku bol cesnak liekom chudobných roľníkov, ktorí ho konzumovali vo veľkom množstve ako terapiu a na odvrátenie všetkého zla. V prípade krvácania, vredov a v tehotenstve sa neodporúča vo veľkých dávkach.

Štúdium robené na Berlinskej Univerzite dokazuje že cesnak má schopnosť vyčistiť steny tepien 2,5 krát viac ako HDL (dobrý cholesterol).

OBSAHUJE: voda 61%, sacharidy 30,5%, bielkoviny 6,5%, tuky 0,3%, popol 1,2%, horčík, sodík, draslík, vápnik, fosfor, dusičnany, síra, železo, jód, meď, mangán, zinok, bróm, arzén, kremík ďalej vitaminy B1, B6, B12, C, D, H, hlavne antibiotikum.

Cesnak čistí krv, je antiseptický, antiparasitický, protirakovinotvorný, hypontezívny, proti nikotínový, hypoglykémický, antireumatický, pôsobí proti hlístam, proti vredom v tráviacom trakte, pôsobi ako balzam, redukuje triglyceridy a cholesterol, odstraňuje únavu, je použiteľný aj pri bolestiach, pri artérioskleróznych ochoreniach, normalizuje tep srdca a zároveň zväčšuje aj rozsah samotného tepu srdca.

Účinný je aj pri astme, čiernom kašli, tuberkulóze, chrípke, prechladnutí, infekčných ochoreniach, vyrovnáva krvný tlak, rozpúšťa tuk a anorganický vápnik usadený v cievach.

Pri kombinácii s dreveným uhlím je učinný proti črevným kŕčom.

V malých dávkach je dobre znášaný a používa sa ako príchuť v južanských jedlách. Cesnak a sardela roztlačené v krémovej forme a konzumované s chlebom a jablčným vínom, sú dobrým afrodiziakom.

Tí, ktori jedia veľa cesnaku, nie sú ľahko napadnutí komármi. Na jeho insekticídny účinok poukazuje viacero autorov.

Aby sme zabránili typickému cesnakovému zápachu z úst, na trhu existujú prípravky vo forme šťavy, hydroalkolického výťažku (extraktu), tabliet či kapsúľ. Na odstránenie typického zápachu z úst po konzumácii surového cesnaku (čo je najlepšia forma cesnaku) môžme piť šťavu z lístkov, kvetov či plodov hlohu obecného, ktorý tiež pomáha upravovat srdečný tep, alebo žuť listy mäty či petržlenovej vňate.

Ako šťava či extrakt - 15 kvapiek 2 až 3 krát do dňa, vo forme tabletiek či bobuliek - od 2 až do 12 tabletiek alebo bobuliek, alebo 2 až 4 stručiky cesnaku denne je jedným z antických liekov proti zápalom-všeobecne, črevným zápalom (výbežkov aj črevnej steny), chronickým zápalom, parazitom, hubám, článkonožcom (červy a pásomnice), predchádza vzniku úplavice (červienka), preventívne posobí aj proti artérioskleróze.

V kombinácii s hlohom obecným je cesnak vynikajuci pre ľudí s cievnými problémami, problemami srdca, trpiacich úskosťou či stresom.

Štúdia zo 400 lekárskych stredísk v Európe na vzorke viac ako 2000 pacientov preukázala, že účinná látka lacidipín spomaľuje progres arteriosklerózy omnoho lepšie ako chemické lieky používane pri tejto chorobe. Okrem toho pôsobi cesnak aj ako balzam na pľúcne orgány a účinne pomáha aj pri regulácii cukru v krvi.

Cesnak predchádza vzniku alteriosklerózy, katarovým zápalom, črevným zápalom či črevnej hnačke, pôsobí aktívne pri odstráňovaní ťažkých kovov z tela, posilňuje imunitný systém, znižuje riziko srdcových chorôb. Keďže detoxikuje črevnú sliznicu vzájomne podporuje aj metabolizmus tukov.


Samozrejme s črevom, ktoré pracuje ako má, aj krv bude čistejšia a tým pádom aj takto prenášané zložky krvi zaručia výkonnejšiu imunitu a teda lepšie zdravie. Je predsa známe, že v tráviacom trakte sa začína celá imunita.

Denné konzumovanie surového cesnaku a cibule počas dlhšej doby mám pomáha udržiavať dobrú cirkulaciu (krvný obeh) a niči možnosť vzniku parazitov, predchádza infarktu či rakovine.

NA VONKAJŠIE POUŽITIE: rany, vredy, odtlaky, bradavice, uštipnutie hmyzom, svrab, dermatotyfóza, hluchota a bolesti uší.


Cesnak na lepšiu starobu

Niektoré formy molekulárného kyslíka (ROS reactive oxygen species) majú veľmi nebezpečnú úlohu v procese starnutia či choroby pretože zapričiňujú zmeny v DNA, proteínov a lipidov. Extrakty zo staršieho cesnaku (najmenej 20 mesiacov) maju v sebe antioxidanty, ktoré predchádzajú týmto nežiaducim účinkom. Cesnak ničí ROS a podporuje antioxidačné enzýmy, zabraňuje oxidácii tukov a znižuje ischemické poškodenie.

Zložky cesnaku zabíjajú parazity, huby, plesne, bakterie (zmutovane o patogenne), alebo aj tie ktoré sú schopné prežiť aj po silných antibiotikách.

Treba mať na pamäti, že v nemocniciach, kde sú chorí liečení farmaceutikami, čiže sú imunodepresívny, neuveriteľne rastú nebezpečné infekčné ochorenia! Preto, dobrá starostlivosť o zdravie na základe cesnaku je odporúčaná a vhodná pre všetkých chorých a najmä tých, ktorí sa nevyhli nemocnici.


Cesnak môžete jesť s troškou celozrného chleba pokrájaného na plátky a namočeného v olivovom oleji - eliminujete tým silný zápach. Takto môžete jesť aj 10 strúčikov cesnaku naraz, ale nikdy nejedzte viac ako 20 strúčikov za deň.


Pred aj po liečbe cesnakom je vhodné konzumovať probiotika.

Varený či inak teplom spracovaný cesnak stráca takmer všetky jeho zdravé vlastnosti.

Jarná liečba cesnakom
Aby sme zabránili zápachu z cesnaku, pokrájame ho na malé kúsky, dáme do misky a zalejeme extra panenským olivovým olejom. Konzumujeme po lyžičke a zapijeme vodou. Nehrýzť. Začneme s malým množstvom cesnaku. Najlepšie je ho vziať na prázdny žalúdok, asi 45 minút pred jedlom, ráno a večer.
Stačí pár strúčikov denne. Ak si všimnete neznášanlivosť či ťažké alergie (alergické reakcie, pálenie záhy alebo iné gastrointestinálne príznaky) znížte dávky, konzumujte cesnak len počas jedla, v najhoršom prípade cesnak nejedzte. Pozitívne výsledky môžeme vidieť najskôr po mesiaci liečby.
Celkové účinky sú značné (stabilizácia tlaku a zlepšenie krvného obehu, pocit celkoveho dobrého zdravia, ale aj pozoruhodné a príjemné duševné pohodlie).
Avšak, je treba sa naučiť čakať, účinok tohto fantastického prírodného lieku je pomalý tak, ako je pomalá a trpezlivá sama príroda.@zareaguj


Diskusia k téme

40 komentáre k článku
Práve teraz požívam tzv.cesnakový extrakt, je na to recept,začína sa od 1 kvapky až do 25 kvapiek 3x denne a presne tieto všetky kvality cesnaku sa po tejto kure daju pozorovať,len keby tak nepáchol.
Myslim ze najvacsi jedaci cesnaku su Korejci ty ho davaju absolutne do vsetkych jedal,ked som tam isiel nedavno tak sa v lietadle skonstatovali ze ich narodny priemer je 5 cesnekov ( nie strucikov) na osobu tyzdenne ?...Aj ich narodne jedlo ktore jedia na ranajky na obed aj veceru kimci ako prilohu(pribuzne slovenskej kyslej kapuste ale s vela cesneku a papriky chilli a pripadne aj inej zeleniny ako redkvicka) chvalili sa ze aj vtacia aj prasacia chripka sa radsej Koreii vyhla - mozno ta aroma?
Cesnak tiež pôsobí aj ako antibiotikum, a v oleji namočený je dobrý aj na plesne na nohách, ja si dávam večer rozpučený, rozkrájaný na drobno, aby ho nebolo treba hrýzť a v lyžici medu, pôsobí na dobrý spánok. Samozrejme, keď niekto nemá problémy s konzumáciou cesnaku...
Mne osobne je po surovom dosť ťažko - ale macerujem ho v domácej slivke :)) - že by to bolo aj tou slivkou...?
2010 - Kimči milujem, mám koreninovú zmes na Kimči - jedla by som to stále :) Keď som žila v Moskve, tam azerbajdžanci na trhoch predávali úžasné šaláty - nakladanú zeleninu ako kimči - mrkvu na pásiky, cesnak celé hlavy aj so šupkami, bielu reďkev, a i. Vedela by som to jesť ku všetkému:)
Minule Vacvalová ponúkla v Sedem s.r.o recept na protichrípkový koktejl - cesnak, chren, med, citrón celý - spolu rozmixovať a každý deň jednu PL - vraj výborné - ešte som neskúšala...ale skúsim:) Vraj tam cesnak necítiť.
Darinka55 - máš recept?
sjuz, ak máš problémy so surovým cesnakom, môžem poradiť egreškin recept... alebo skôr ona ti to poradí. egreska túto radu postla aj na MMB.sk Ide o to, že treba cesnak pozdĺžne prerezať a treba z neho vybrať ten stredový klíček. Ja som to neskúšala, my cesnak konzumujeme bez problémov. Osobnú skúsenosť teda nemám, ale Egreska je super žienka, ona by nekecala do vetra...
chi chi chi,dakujem nyja.Ja osobne to tiež nemam odskušane ,cesnak davam skoro všade ale tí, ktorí maju žaludočne problemy z cesnaku tvrdia ze to funguje :-))
nyja a egreska - super vdaka za tip - stopro vyskusam :)
Dnes som egreska odovzdala TVOJ recept na pirohy - vraj si ich urobia doma, lebo tolko kusov pre vsetkych by nezvladli:))
sjuz,dufam ze im budu chutit..ja viem,s takymi pirohami je dost roboty, ked sa stretneme cela rodina,lepí kazdy kto ma ruky aby to bolo doobeda hotove :-)) museli by si najat brigadnikov na lepenie pirohov chi chi..
cesnak milujem, tam kde ide strúčik, dávam hlavičku a pod. No trochu som ho obmedzila kvôli zápachu a jedávam takéto dávky väčšinou v sobotu. Inak v rodine som jediná, ktorá poje toľko cesnaku a jediná mám vysoký tlak, problémy so žilami, mám zvýšenú tepovú frekvenciu, no mne asi nezaberá. Vnútrajší výhonok tiež vyberám a nikdy (klop,klop,klop) som nemala problemy so žalúdkom. Ale aj tak ho milujem.
Nič netajím - ani si neberiem zásluhy - samozrejme, môžem vždy dať zdroj :) -a na Bádateľovi je kopec iných veľmi užitočných informácií.- Je to moja obľúbená stránka :)
www.badatel.sk
Aj ked je to odkiaľkolvek určite si to radi prečítame človek sa učí do smrti a s dobrými radami sa treba podeliť.sjuz pošlem Ti recept na cesnakový elixír naTvoj emai .l
darinka55 - dakujem - moj mail ti dam kam?
Dám ho aj mojej sestre - zháňala ho tiež...:)
Cesnak - obsahuje vitamíny A, C, D, vitamíny skupiny B a rôzne éterické oleje. Z minerálnych látok draslík, vápnik, chlór , horčík. Má antibakteriálny účinok, podmienený obsahom fytoncídov. Úspešne sa používa proti črevným parazitom, vysokému krvnému tlaku, ateroskleróze, žalúdočným, črevným a obličkovým chorobám. Rozrezaný strúčik cesnaku prikladaný na ďasná má zázračný účinok pri paradentóze.

Účinky cesnaku sa uplatnia len v surovom stave. Rôzne prípravky z cesnaku (pilulky, kapsule, tabletky, kvapky) sú bezcenné.
Účinky cesnaku sa uplatnia len v surovom stave. Rôzne prípravky z cesnaku (pilulky, kapsule, tabletky, kvapky) sú bezcenné.
Od kolegyni som dostala návod na čaj z cesnaku, zaberá pri žlčníkových problémoch aukľudňuje žalúdok: 5stúčikov celého cesnaku pomačkáme plochou stranou noža, dáme do šálky azaparíme vriacou vodou. Luhujeme 20 min., pijeme teplý a bez cukru 3x denne. Mám to vyskúšané
Zaujímavé - cesnak na žlčník... :) ?
sjuz môžeš mi zavolať v piatok 5.2.20 po 19hod na tel. č.033/7725943 a dohodneme sa ako Ti dopravím recept -budem čakať.
My sme si urobili ten recept čo spímala sjuz - v relácii 7 ho uviedla Vacvalová. Môžem všetkým doporučiť. Je to aj chutné a ten cesnak vôbec necítiť. Na budúci týždeň si ideme pripraviť druhú várku. Len ho neužívame po polievkovej lyžici ale 2x denne po kávovej lyžičke.
darinka55 - ale veď ty si to dala na Varechu - ci nie? som si to opisala:) - to je ten do liehu? Ja už mám aj kúpený lieh:), chystám sa na to cez víkend:), ale môj mail je zkopkova@gmail.com.
dievčatá ten recept p. Vacvalovej je výborný, už sme začali druhú dávku, a tiež len 2x denne kávovú lyžičku a dokonca aj vnúčatám chutí ráno na reze rožka ako jednohubka pred ranajkami... :))
Tuším narobím aj ja , hannah - ale tento víkend je na rade Darinkin elixír:)
Už som myslela,že sa ani nedostanem k slovu,ale skutočne pomáha pri žaludočných problémoch keď sa vyberie stredový klíček z cesnaku,potom je strávitelnejší.Môj muž je tiež veľkokonzument cesnaku ,každý deň aspoň 2 strúčiky pri raňajkách a k tomu kopec zeleniny,nepamätám kedy bol chorý.Ja som mala problémy s trávením,ale odkedy vyberám stred strúčika je to v pohode.Takže funguje!!!!!!!!
Ja som do cesnaku blázon, a musím sa priznať že ho pridávam všade kam sa hodí. Aj teraz robím kuriatko podľa jedného receptu z varechy ale samozrejme som tam pridala cesnak. Podľa vône ktorá sa linie z kuchyne je to fantastické. Prikladám do varechy recept na marinovaný cesnak ktorý sa hodí k pečenému mäsu a rybe. Marinovaním stráca ostrú chuť.
hmmm vsetko je super ,cesnak milujeme ,davam ho vsade a aj deti ucim na neho,a na zlcnik ?no tak to musim povedat aj ostatniim dikss
Áno - nakladám aj aj - do toho nálevu, čo som sem dala. Mali sme až prsty spálené, koľko sme sa ho načistili s mužom....:)
Ach jaj! Zabudla som poznačiť že ak je cesnak mladý a zdravý netreba ho ani šúpať, šupka zmäkne. Ak je dobrý, ani k pečeniu ho nešúpem. A ak je ho treba očistiť, namočte ho do vlažnej vody aspoň na niekoľko minút, pojde to "jedna báseň"
ivica - viem, ze môžem, dať aj neošúpaný :), taký sme jedávali v Moskve - predávali ho azerbajdžanci na trhu a bol veľmi chutný. No máme radšej olúpaný. A keď pritlačíš strúčik rukou o tvrdú podložku, šupka sa uvoľní a zlezie ľahko dolu....:)
hefi a hannah22 a tiež sjuz: prosím vás, ten Vacvalkin koktail, ktorý ste robili... množstvá len tak od oka? a ničím sa to nezrieďuje? veď to musí byť husté, či nie? a ešte otázka... pod celým citrónom mám chápať citrón aj s šupkou alebo proste jeden ks ošúpaného citróna? Keď už sa idem odhodlať na to desné strúhanie chrenu... tak nech to nepokašlem :-D díky
nyja - celý citrón aj so šupkou - ale recept mám doma, tak ak ti ho do večera nenapíšu kočky, pridám ja... :)
sjuz, halloooooo :)) ak si spomenieš, pls., tak mi to sem vlož. vďaka
nyja - prepáč - včera som nebola vôbec na noťase - tu je ten recept:
4 celé citróny, 1 celá hlávka cesnaku, 4PL medu, 3PL chrenu - všetko spolu rozmixovať, dať do pohára a do chladničky.Jasné, že cesnak olúpeme:)
sjuz, srdečná vďaka :))
Ahojte , kedze som tu novy tak sa aj ja trosku podelim o cesnaciku. Doma si dopestujem svoj aj normalny ale pred 4 rokmi som zohnal odrodu PALIČAK , je asi 4 krat silnejsi a ostrejsi ako ten co kupite v marketoch , pritom je omnoho vecsi ako klasicky. Podme ku konzumacii , kedze dost cestujem tak ach ten zapach ! , ale viberiem si co najmensi strucik a nekrajam len osupem a zapijem medovou vodou s citronom... nepachne z ust , skuste , ked nemate mensi tak si ho prekrojte ale mne to uz pachlo. Samozrejme ked nejdem nikam tak klasicky zjem 5-6 strucikov kusanim. ahojte
Zdravim vsetkych varechacov a chcem poprosit "evas13" o POTVRDENIE, ci naozaj "cesnakovy caj" pomaha pri zlcnikovych bolestiach bezneho typu a podrazdenia, nejedna sa zatial o nijaku koliku. Viem, ze sa pouziva zemezlc a pelynek, ale ak viete poradit konkretne, budem velmi rada. Dakujem a zelam nadherne dni.