Zdravá výživa

Bylinky dostali rozum.

tinca - fotkatinca, 9. mája 2010

Chcem sa s vami podeliť o skúsenosť s bylinkami. Veľkodušne som ich začala nakupovať pre balkónové pestovanie, veď som varecháčka a sem tam treba, aby to jedlo na fotke aj vyzeralo. Najprv som si kúpila pažítku, matu a petržlen. Nechala som ich asi 3 dni vnútri aklimatizovať a potom som ich vyložila na balkón. No poviem pravdu zo začiatku boli také nijaké, pažítka sa pováľala, ale potom som ju uviazala a zistila som že chce viac vody, tak som ju dala do hlbšej misky, kde ju stále dolievam. No a môžem povedať, že dostali asi rozum, lebo sú celkom pekné. Ale kamoška mi kúpila ešte oregáno a rozmarín /keďže je doma,chodí viac po obchodoch/ a na tretí deň bolo po nich. Aj ich zostrihala a vyháňajú len také cverničky. Rozmarín mám sľúbený od jednej panej zo záhradky, taký zakorenený, bazalku som zatiaľ nezohnala, tá sa vždy minie prvá. Včera som si varila matový čajík, ale to je riadny rozdiel oproti sušenej.
Ale prečo vlastne píšem, chcem od vás moji milí radu: kupovať hotové bylinky, alebo si vysiať a tak dopestovať. Treba ich aj prihnojovať? Ak áno, tak akým hnojivom?
Verím, že viacerí balkónači mate skúsenosť, samozrejme aj záhradkári, ale to mi nehrozí, záhradka nebude.
Myslím, že sa nemožno tým bylinkám čudovať, veď cestujú až z Talianska, väčšinou dostať len odtiaľ, takže majú riadne šoky. Ďakujem vopred za vaše rady a skúsenosti.

@zareaguj


Diskusia k téme

evusik
priznám sa že som bylinky ešte nikdy v obchode nekupovala, pestujem si na balkóne vlastné. Aj keď máme chalupu a pri nej veľkú záhradu a aj si tam niečo pestujeme, tak bylinky mám na balkóne aby som ich mala vždy po ruke (na chalupu chodíme len cez víkend). Takže ja každému odporúčam pestovať doma, aspoň základ a začať pekne od semienka. Petržlenovú vňať, pažítku, bazalku, medovku, tymián, saturejku, levandulu ... treba len ísť do obchodu a vybrať si semienka a zasadiť. Hnojiť treba, pretože bylinky sa pestujú v kvetináčoch, takže treba prihnojovať. A treba skúšať niečo sa nepodarí na prvý krát, niečo áno. Mne sa napríklad prvé dva roky nedarilo dopestovať bazalku, teraz si pestujem 4 druhy, alebo napr. chilli papričky aj tie sa dajú dopestovať v kvetináči a ešte sú aj krásne. Väčšinu byliniek môžeš zasadiť ešte aj teraz a budeš s nich mať nielen radosť ale hlavne úžitok.
monzet
Tinca kuk na diskusiu bylinková záhrada z 10.marca od čistinky
tinca
Monzet,ďakujem našla som to a tam je mnoho rád okolo byliniek, ja som na tú diskusiu zabudla. Zásada teda je nekupovať v marketoch, vysiať si, alebo priesady na trhu. Len u nás je trh o ničom, babky už vymreli. Ale vďaka.
honestka
vacsina byliniek je vlastne "burina" ktora casom zdomacnela a ked ju zacali pestovat v sklenikoch ma tam uplne inu klimu a preto nam casto hynie, lebo sa o ne starame az privelmi dobre. (ved kto by sa netesil ako nam rastie zo dna na den) a castym polievanim alebo hnojenim im vlastne skodime.
Ak ich pestujete v crepnikoch je dobre ich nechat "stiesnene" (rootbound) v malych priestoroch, ked maju vela zeme okolo, slabo produkuju;
ak je doporucene ich hnojit, pouzivajte vzdy LEN polovicnu davku, ktoru udavaju. Niekedy sa im dari lepsie, ked pocituju, ze su na "odchode" a zacnu produkovat lepsie. Ak su bylinky "korenoveho typu" (eg.petrzlen) je dobre ho uplne ostihat a vyzenie nove pekne. Taktiez novymi semienkami vzdy obnovim aj dlho rastuce crepnikove varianty (hlavne basil)- hoci je pravda, ze v zime aj ked su na okne neprodukuju najlepsie.
evusik
mne sa osvedčilo hnojiť iba viacročné rastlinky, tie jednoročné, napr. bazalka, tie nehnojím, pretože keď hnojím začne veľmi skoro ísť do kvetu a to práve pri bazalke nie je žiadúce.
egreska
Ja som si tiež zasiala bazalku a rozmarín,bazalka vyzera celkom dobre ale z rozmarínu mi zišli z celeho sačku asi štyri rastlinky :-(( no uvidíme ..
alena45
minulý rok sme skúsila zo semena vysiať koriander, ale bohužiaľ hneď išiel do kvetu, takže som nemala žiadnu vňať. Aké prekvapenie bolo teraz v sobotu - rastlinky sa vysemenili a teraz mám práve peknú vnať.
bozulka
@evusik keď nechceš aby ti bazalka kvitla treba ju odtrhávať často a keď sa utvoria kvetné puky tak ich odrhni a ona potom rozkonáruje.Mne sa to dosť osvedčilo.A vydrží ešte dosť dlho aj v truhlíku na okne.
Rozmarín zo semena mi nikdy nezišiel a skúšala som niekoľko krát.Najradšej niektoré byliny a rozmarín k ním patrí kupujem na trhu.
egreska
poradte čím hnojit,mam len tekute hnojivo na kvety,tym asi nie,čo? a čo mam teda urobit s tou bazalkou,ma asi tri cm,kedy ju mam presadit alebo ju nechat v črepníku? dakujem..
klaura
ja si viacročné bylinky pestujem v záhrade a tam sa im darí ... timián som mala veľa rokov a vlani vyschol, tak som zasiala nový zo semienka, ale je veľmi slabučký len také niťky sú z neho už dosť dlho ... dnes som pikirovala aj bazalku, vlani sa mi veľmi vydarila na kuch.okne ... je to radosť dopestovať si vlastné ... však?