Pokym sme byvali v Sydney aj my sme tam pravidelne chodilevali, no odkedy sme zo Sydney odisli uz sme tam viacej neboli.
Tento rok sme sa s muzom rozhodli, ze tam pojdeme.
Pre nas to znamenalo cestovat 560km jednou stranou, co nam trvalo 6 hodin.
Nevadilo mi, ze bude treba vstavat o tretej hodine rano. Velmi som sa tesila, ze stretnem starych priatelov slovakov. Cesta bola dobra, velmi dobre sa cestovalo. Bolo po dazdoch, nebolo velmi teplo ani sparno.
Ked sme prisli do udolia rieky Colo a pred mostom sme odbocili na posledny usek cesty do vyletneho miesta Bielany stretli sme sa s prvymi Slovakmi. Mysleli sme si, ze oznacuju cestu, aby ti ktori tu este neboli nemali problemy to najst. No oni nam so smutkom oznamili, ze cesta do Bielan je zaliata. V sobotu vecer sa spustil velmi husty dazd, za hodinu sa voda preliala cez cestu a jej hladina stupla o meter. Skomplikovane to bolo aj tym, ze dve slovenske rodiny tam docestovali uz v sobotu poobede, aby vycistili okolie a aby mohli hned rano zacat varit gulas. Takze na jednej strane sme boli my nadseni prichodiaci Slovaci a na druhej strane osamotene dve rodiny s obrovskym hrncom gulasu. Organizatori kombinovali co by bolo najlepsie urobit. My ostatni sme si postupne zaparkovavali auta pod mostom, kde bol aj celkom prijemny park. Nakoniec sa rozhodlo, ze zostaneme v tom parku. Nasiel sa velmi ochotny dobrovolnik s 4WD autom, ktory nam ten gulas previezol. Tradicne kazdorocne stretnutie Slovakov sa takto stalo velmi netradicne.
Okrem gulasu boli na plane aj bryndzove halusky a langose. Z toho samozrejme nic nebolo, lebo sa to nemalo ako varit.
Napriek vsetkym tazkostiam atmosfera bola vynikajuca. Boli sme velmi radi, ze sme sa spolu stretli a pospominali na stare casy. Pospominali sme si na zaciatky v Australii a tiez sme si porozpravali ako sa nam dari teraz a kde a ako sa nam rozprchli deti. Boli tam Slovaci z roznych emigracnych vln. Prvi, ktori prisli po vojne zaciatkom 50tych rokov este ako deti s rodicmi, potom 68. rok, nasa vlna 80te roky, niekolko rodin co sa sem pristahovali no a posledna vlna su slovenski studenti. Ti su tu na par rokov studii, no niektori zostavaju ak sa im to podari vybavit, alebo si tu zalozia rodinu.
Okrem vynikajuceho gulasu sme si pochutili aj na slovenskych makovnikoch, orechovnikoch a roznych este inych slovenskych dobrotach. Chlapi si tiez pochvalovali dobre vychladene slovenske pivo Zlaty bazant.
Myslim, ze mnohi budu na toto stretnutie este dlho spominat. Potom sme to uz brali vsetko so zartom. Ze ako sme dopadli. Ako skutocni emigranti, bezdomovci- pod mostom.
Okolo piatej popoludni sme sa so vsetkymi rozlucili a vybrali sme sa domov. Tentokrat nam cesta trvala trochu viac ako 6 hodin a my sme prisli domov pred polnocou. Priniesli sme si domov velmi pekne zazitky a ak nam okolonosti dovolia tak sa na toto stretnutie na buduci rok urcite zase vyberieme.
Aha, čo som našlla... celkom som si dobre zaspomínala pri niektorých pesničkách.Sa teším, keď príde mama zase ku mne, tak jej ich pripomeniem.
nechodim na ich podujatia .... v N.Y.je slovensky spolok...
Vynahradi mi to neustaly kontakt s mojimi najlepsimi priatelkami ,
byvalymi kolegynami.....boli ma pred dvomi rokmi navstivit a spominame dodnes ako nam tu spolu bolo dobre.
Ked mi je obcas smutno a clivo pustim si v aute, cestou domov od mojich vnuciek, CD od Gejzu Dusika ... pri "Dedinke v udoli "sa mi ulavi...je to asi vekom ;-)
Tak sa nerozdelili , ze oni sa nemaju preco, takze tu je stale Ceskoslovensky klub...
www.csklubqld.org.au