Teplý reďkovkový šalát
Teplý reďkovkový šalát

Restované reďkovky s bylinkami ako teplý šalát fotorecept

sracz - fotkasracz, 29. septembra 2018
Restované reďkovky s bylinkami ako teplý šalát (fotorecept)
Foto: Sracz

Jemne upravený variant receptu Steven R. Gundry, MD „The Plant Paradox Cookbook“ str. 197. Obľúbili sme si ho hlavne pre jeho nové pohľady na svet úžitkových rastlín a ich vplyv na zdravú výživu. Rýchlo sme si obaja na nový trend zvykli a zhodne potvrdzujeme priaznivé odrazy na naše „telesné schránky“ ako na vonok, tak aj z vnútra. Prezentovaný šalát je vhodný ako samostatné jedlo i ako príloha nielen pre Váš „figurálny“ vzhľad, ale aj pre dietárov, žaludkárov a žĺčnikárov. Načim iba „vydržať“!

2-4
porcie
15 minút
príprava
25-30 minút
na 200-210 °C

Suroviny

500-600 g červená
podľa chuti (môže byť aj morská)
podľa chuti
2-3 PL (alebo olivový)
2-3 PL
Zálievka:
2-3 ks (nemusia byť)
podľa potreby
120-150 ml
60-75 ml
2-3 strúčikov (nemusí byť)
0,5 ML (nemusí byť)
1-1,5 PL

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Rúru som nechl vyhriať na 200-210 °C (425 °F); očistil, poumýval a osušil som reďkovky, tentoraz červené guľaté, ale môžete použiť s bársakými farbami a tvarmi, potom som ich

  Restované reďkovky s bylinkami ako teplý šalát (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  pokrájal podľa veľkosti na ¼, 1/3, či ½, porozkladal v pekáči, prstami posypal jemne soľou, čerstvo mletým čiernym korením, polial 2-3 PL avokádového oleja. Keby som ho zhodou okolností nemal, použil by som klasický olivový. Pukami premiešal a vložil na 12-14´ do vyhriatej rúry, potom premiešal, pokryl hoblinkami z 2-3 PL masla a vrátil do rúry na ďalších 12-14´.

  Restované reďkovky s bylinkami ako teplý šalát (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Medzitým som si pripravil zálievku z rozotretých ančovičiek, morskej soli, čerstvo mletého čierneho korenia, pretlačených strúčikov cesnaku, pokrájaných petržlenových a mätových lístočkov, trošky výpeku, mletého turmericu (kurkumy) a opečené reďkovky.

  Restované reďkovky s bylinkami ako teplý šalát (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Ňou polial, premiešal, na záver pokvapkal extrapanenským olivovým olejom, ktorý práve bez tepelnej úpravy priaznivo pôsobí na naše zažívacie ústrojenstvo a

  Restované reďkovky s bylinkami ako teplý šalát (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  hotový teplý šalát predstavil na stole. Môže sa kontumovať horúci, ale aj s izbovou teplotou. Pečené zemiaky aj v našich kuchyniach predstavujú jednu z tradičných slovenských príloh. Je si však potrebné uvedomiť, že vzhľadom na moderný spôsob života spojený s malou stratou fyzickej energie, patria na „negatívny pól“ našej výživy. Na naše šťastie, reďkovky je možné aj ľahko piecť a ak ich posypete čerstvými bylinkami, ale aj zelinkami, zjemníte maslom alebo olejom, stanú sa perfektnou substitúciou nami obľúbených zemiakov. Ochutnajte a uvidíte!

  Restované reďkovky s bylinkami ako teplý šalát (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  Smutný pohľad na riečisko s kaskádou jedného z AZ kanálov, ktoré už dlhé roky, tak ako aj všetky ostatné, nepocítilo slasť tečúcej vody. Domov nad aj pod kaskádou tohoto, si privlastnili rôzne tráviny a vŕbové kroviská.

  Restované reďkovky s bylinkami ako teplý šalát (fotorecept) - obrázok 6

Diskusia k receptu


Najsrdiečkovanejšie komentáre Ukáž celú diskusiu
Milý Sracz,
rada skusam tvoje recepty! A tesim sa na tvoje komentare pod fotkami. Vzdy si predstavujem, ako to asi v tej Amerike mate !! Ako sa tam vari a co vsetko tam v potravinach maju, co tu u nas nie je.
Tento recept s redkovkami je fantasticky. Tu sa v nasich obchodoch objavili opat cervene redkovky, tak ho zajtra vyskusam. Som rada, ze obcas pridas nieco na sposob zdravej stravy a stihlejsiu liniu. Tiez sa snazim udrziavat si hmotnost a casto uz neviem, co vymysliet so zeleniny. Potesim sa, ked recepty tohto typu zaradis castejsie, ked sa podelis o nieco nove, co si vyskusal v kuchyni.