Raňajky z kapsičky fotorecept

cesminaz - fotkacesminaz, 4. novembra 2019
Raňajky z kapsičky (fotorecept)
Foto: cesminaz

Táto rastlinka rastie od jari až do neskorej jesene, tak prečo ju nevyužiť okrem čaju aj na zdravé jednoduché raňajky alebo ako ľahkú večeru :-)

Suroviny

3  hrste (čerstvá)
3 ks
1 ks
1 KL
2 ks
podľa potreby

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Mnoho ľudí určite pozná kapsičku pastiersku. Je to rastlinka, ktorá sa používa na čaj, ale jej listy sa v kuchyni používajú presne ako listy špenátu :-) Ja z nej varievam okrem "takýchto" raňajok/jedál aj veľmi chutnú polievku. Túto som odfotila v našej záhrade, je krásna zelená a má mladučké listy. V tomto daždivom období sa jej dobre darí a bola by veľká škoda nevyužiť to v kuchyni :-)

  Raňajky z kapsičky (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Kapsičku netrháme s koreňom, len ju pri koreni/pri zemi odrežeme malým nožom. Koreň na jar znova vyženie :-) Listy umyjeme, spodky listov odkrojíme, tie sú tvrdé. Kvietky môžete použiť na čaj :-) Následne listy pokrájame. Ďalej si na menšie kúsky pokrájame aj 3 väčšie mäsitejšie paradajky a 1 veľkú cibuľu na drobno.

  Raňajky z kapsičky (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Na troche oleja zosklovatíme cibuľu, následne pridáme 1 KL papriky a pár sekúnd necháme poškvrčať. Potom pridáme paradajky, trocha osolíme a zakryté necháme dusiť dovtedy, kým nepustia paradajky šťavu. Keď už majú dostatok šťavy, pridáme listy, trocha podľa chuti osolíme a necháme zakryté dusiť cca 15 minút. Vlastne kým tie lístočky nezmäknú. Oni pustia tú svoju chuť do jedla len keď sú už mäkké :-)

  Raňajky z kapsičky (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  A nakoniec si rozšľaháme zo 2 vajíčka a nalejeme len tak na vrch. Necháme ešte chvíľočku nech pobuble aj s vajíčkami. A jedlo máme hotové ;-)

  Raňajky z kapsičky (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  Ja som k tomu podávala opečený chlebík potretý cesnakom a olivovým olejom. Nám doma všetkým chutilo, my máme takéto jedlá z "prírody" veľmi radi :-) Netreba sa báť ochutnať, treba skúsiť.

  Raňajky z kapsičky (fotorecept) - obrázok 5

Diskusia k receptu

farbuska
Nevedela som, že sa dajú použiť aj listy z pastierskej kapsičky. Zvykli sme hrýzť kvetné stvoly. Veľká vďaka za rozšírenie obzoru a recept.
cesminaz
@terinka55 (5.11.2019 16:42)

:-)) dakujem milá @Terinka . Veru je to jedlé a chutné,ja by som vonku v prírode ohlade určite nezomrela ;-)) Pozdravujem.
haji
Zajímavá surovina - u nás sa volá kokoška, pastuší tobolka. Jako děti jsme si s jejími stvoly hrály, dělaly si hrkávky. Jak vidět, dá se i papat, díky Cesmínko, za rozšíření obzorů.

Zaujímavé video z archívu TV Varecha