Foto: pusta
Pompos patrí medzi staré, veľmi chutné a obľúbené maďarské pochúťky, ide o kysnuté chlebové cesto, potreté zmesou kyslej smotany a cesnaku,obložené najčastejšie cibuľou a Zobraziť celý popisPompos patrí medzi staré, veľmi chutné a obľúbené maďarské pochúťky, ide o kysnuté chlebové cesto, potreté zmesou kyslej smotany a cesnaku,obložené najčastejšie cibuľou a údenou slaninou, avšak sú aj iné varianty - napr. s údenou klobásou, pre vegetariánov s lečom, môže sa posypať strúhaným údeným syrom. Pôvodne sa piekol v pekárňach v peci, na dedine i v meste. Predáva sa aj dnes a vždy stojí sa na ne dlhá fronta. Pridávam recept na jednoduchú domácu verziu.
porcia
príprava
na 180 °C
Suroviny
500 g |
|
300 g |
|
2 čl |
|
25 g |
|
1 čl |
|
250 ml |
|
Zálievka: | |
200 ml |
|
podľa chuti |
|
2 veľké strúčiky |
|
Na obloženie: | |
1 ks |
|
150 g |
|
Postup
-
1
Do múky premiešanej so soľou som namrvila čerstvé droždie, posypala cukrom,...
-
2
...zaliala vlažnou vodou.
-
3
Uvarené zemiaky som ošúpala, ešte za tepla prelisovala a pridala k vykysnutému kvásku.
-
4
Vymiesila som všetko spolu dôkladne rukami na cesto, kým sa na povrchu nezačali tvoriť pľuzgieriky a nechala som ho na teple vykysnúť asi 1 hodinu.
-
5
Kým cesto kyslo, pripravila som si zálievku premiešním kyslej smotany so soľou a prelisovaným cesnakom.
-
6
Pokrájala som cibuľu na mesiačiky a klobásu na kolieska.
-
7
Cesto dosť lepí, preto som ho dobre pomúčenými rukami rovnomerne roztlačila na plech s pečiacim papierom, popichala som ho husto vidličkou a...
-
8
...dala som ho predpiecť do trúby vyhriatej na 180 stupňov asi na 5 minút, kým povrch jemne nezružovel, aby sa cesto spevnilo.
-
9
Vybrala som ho z trúby, na povrchu som ho hned potrela zálievkou z kyslej smotany, obložila som ho cibuľou a údenou klobásou.
-
10
Piekla som ho v trúbe vyhriatej na 180 stupňov C ešte 20 minút, kým okraje nezružoveli.
-
11
Ešte teplé som pokrájala na obdĺžniky, po kuchyni sa linula nádherná vôňa údenej klobásy, smotany a cesnaku s opečenou cibuľou. Pompos je výborný aj za studena.
-
12
Pompos je veľmi chutné, výdatné sýte jedlo, kedysi gazdinka doma pri pečení chleba odložila kus vykysnutého chlebového cesta, potrela hustou smotanou s cesnakom, obložila domácou údenou slaninou, klobásou, cibuľou, upiekla v peci a podávala k obedu. Môžete použiť rôzne obloženie podľa vašej chuti, základom je vždy chlebové cesto a kyslá smotana s cesnakom, tiež sa môže posypať strúhaným údeným syrom a nechať zapiecť syr do ružova. - čo sa týka obloženia, fantázii sa medze nekladú :-) Dobrú chuť prajem!
mám ale otázku: bola cibuľa prepečená?
moja skúsenosť so surovou cibuľou je, keď ju dám len na chvíľu piecť surovú do rúry, nebýva prepečená, skôr surová, aj ked je tam smotana, len na okraj mojej skúsenosti. Neviem, možno sa mýlim :-) ale povedz & napíš pravdu !.
Ďakujem :-)
Iné je, keď robím pečené rezne na plechu s cibuľou , tam je istota , že cibuľa bude prepečená.
odskúšaj, ochutnaj kúsok cibulle a ak myslíš, ak treba, pridaj ešte pár minút.
nemyslím, že je to smotanou, tá môže len napomôcť zmäknutiu cibule, okrem toho aj klobása pustí dosť tuku, čo tiež pomôže prepečeniu.
dakujem za pochvalu.
dakujem za uznanie a 5*****
som rada, že sa ti pompos páči :-)
dakujem za pochvalu a 5*****
šak pôvodne sa len v peci piekol pompos, ale aj z elektrickej trúby je výborný.
tichučko ti pošepkám ešte jednu výbornú kombináciu ako milovníčke húb, skombinuj huby so slaninkou a cibuľou, ale túto najprv spolu trocha orestuj, nie dlho a potom daj na vrch + aj údený syr nastrúhaj. potom už peč koláč asi o 10 minút kratšie ako tento s klobásou..
je veľmi prudko žravý tento koláč, len sa po ňom zaprášilo hned po upečení :-)))))
je výborný, jednoduchý, takmer bez práce, sýty a pre chlapov tvojich doma ako stvorený, ale aj pre nás pikantných :DDD
dakujem za krásnu pochvalu a *****
šak, ked steš, klidne najprv osmaž a do chrumkava, len potom treba dať pozor, aby sa nespálila pri pečení na buchté hore potom - šak odsleduješ :P.
Marcelko môj, ani mi nemluv s tou údenou slaninkou, až si mi slinotok spôsobil, najbližšie také slané buchte napečem :DDD
na šetky spśoby sú fayn.
dakujem ti.
v tomto prípade netreba cibuľu predsmažiť, nie je to nutné, pri verzii s hubami áno, ak dáš vlastné domáce lečo s cibuľou, tak tiež nie.
ak však chceš, kľudne sprav podľa seba, predsmaž hoci do chrumkava, len potom fakt daj pozor, aby sa pri pečení, ked dáš už takú chrumkavú na vrch, aby sa nespálila ak budeš musieť potom piecť koláč kratšie, aby cesto nezostalo nedopečené.
dakujem ti za zastavenie.
DAKUJEM *****
Aj ja chcem vyskúšať. Skúsim cibuľu najprv posoliť, aby pustila vodu, potom obalím v múke a uvidím. Viac nenapíšem, aby som Ťa zas nevyľakal. Najhoršia smrť, je smrť zo zľaknutia.:):):)
som rada, že máš rada špeciality toho kraja, vedia, čo je dobré a to v celkom obyčajnej vidieckej kuchyni, v mestách aj toto, aj vyšší flanc:-)))
dakujem ti veľmi pekne :-)
potom som sa z chuti nad tvojim komentíkom zo srdca krásne rozosmiala, ked som pochopila a si vydýchla už :D
čo sa tej vysmážanej cibule obalenej v múke týka - príma nápad, ale to potom už na hotový koláč, ale čo to tu kecám, také ty predsa vieš :-)
som rada, že vyskúšaš a podáš správu.
dakujem ti vopred.
oba sú vynikajúce.
toto je pompos :)
teraz som sedela 2 hodiny na telefone s rodinou a diskutovali sme o tvojej otázke, na vianoce sa robievalo bud obyčajné rezancové cesto s makom označované ako mákos tészta /tésta/ alebo zemiakové cesto, z ktorého sa krájali hrubšie kúsky, ktoré sa rozšúľali v dlaniach na šúľky a posypali makom - mákos derelye, tiež sa prekladali ako štvorce do trojuholníkov a plnili slivkovým lekvárom, a dozvedela som sa ešte jeden taký zaujímavý názov - Istenke billéje / pánbožkov pipík :-)/.
tvar vianočného makového cesta býva rôzny, názov podľa zvyklostí a regionu, čosi ako od domu k domu inak.
tak ako @evianka milá nám píše, že madarsky guba - napr v Šamoríne, v slovenčine bobáľky, inde zas šúľanky a iné, tiež podľa regionu a tej ktorej domácnosti, názvov veľa a rôznych pre to isté, čiže kde ako :-)
dakujem ti za otázku, snád som odpovedala dostatočne :-)
@evianka moja, tebe dakujem za milé zastúpenie :-)
vdaka za info :-)
niet sa za čo červenať a niet čo tajiť, čo je dobré, to je dobré a chváli sa samo. hlavne, že nám chutí :-)
pre mňa to nie je zahraničný punc, pre mňa to je punc madarskej národnej kuchyne a jej špeciality!
mne rovnako chutia tiež špeciality iných národov bez rozdielu :-)
som rada, že aj ty pompos poznáš, chváliš a chutí ti. vôbec sa nedivím, že aj u vás doma ste to jedávali :-)domáce je domáce. :-)
dakujem ti za 5***** a za uznanie.
tak napr. ja sa môžem utĺcť za slovenskými bryndzovými haluškami a mnohým iným čisto slovenským :-)
budem rada, ak aj ty skúsiš - je to úžasná domáca dobrota :-)
dakujem ti.
talianska Foccacia sa zase pôvodne piekla nad otvoreným ohniskom v kuchyni,
nazývanom foccus - ohnisko a odtiaľ pochádza aj jej názov.
dakujem za uloženie :-)))))
1. pompos - chlebové cesto zemiakové
2. lepény - cesto neobsahuje zemiaky, ale na rozdiel od cesta na pompos má miesto vody mlieko + vajce + masť.
lepény - sa nepredpečie, náplň sa dáva hned a pečie spolu naraz.
toto sú základné rozdiely.
ty si to volaj ako to tebe je lepšie, vôbec mi to nevadí, nepresviedčam ťa.
mrzí ma, že si to vzala takto a nič si nepochopila. :-(
dkujem srdečne.
mne nevadí, ak ktokoľvek diskutuje pod mojimi rcp, ak má pravdu, viem ju prijať.
mrzí ma však, ak sa do nekonečna rozoberá koho je to národná špecialita, správnosť názvu receptu, nie raz som aj premenovala, s čím sa u ostatných veľmi nestretávam, aj ked je evidentne nesprávny, rozoberajú sa suroviny, ktoré som použila, napr. prečo morská soľ a nie obyčajná,aký olej som použila, podrobnosť receptu, kvalita fotografií /mobil/, tágy, štýl, akým píšem,potom či je recept drahý alebo nie je, kde ho varím, s kým ho varím, u koho ho varím...a množstvo iných vecí, ale nerozoberá sa, či je recept kvalitný a dobrý, chutný, náročný, jednoduchý...
ja to iným nerobím.
ak sa mi recept páči, tak ho aj pochválim, ev. pridám svoju skúsenosť, ak sa mi nepáči, nevyjadrím sa. ak sa ma slušne spýtajú, poradím ako najlepšie viem.
ak nazvem správne surovinu, tak sa bude polemizovať o tom, že je to vedecký názov, čo zase nie je pravda, lebo ide o obyčajný obchodný názov, pod ktorým ho kúpiš. ak na to upozorním, tak hned poúčam, čo tiež nie je pravda, nedaj bože, ak niečo vysvetlím.
než recept pridám, poriadne si ho naštudujem, prečítam si o ňom, čo sa len dá a podelím sa o to nezištne, aj poviem, odkiaľ je, čo sa tu tiež často nerobí.
každý môže diskutovať beztrestne a povedať svoj názor, ale ak ho poviem ja, tak ako ho povedia ostatní, tak hned je oheň na streche...však dávam recepty, o ktorých si myslím, že sú dobré a stojí za to ich pridať.
myslím, že toto by aj teba mrzelo, mýlim sa?
ak áno spokojne ma oprav!
dakujem.
láskavo sa vyjadruj len sama za seba, nie za iných - OK?
netrápi ma, či som tebe smiešna a čo si ty o tom myslíš.
je mi to úplne jedno :-)
od teba neočakávam, že to pochopíš :-)))))
mňa by zase zmiatlo, keby mi v Budapešti dali, ked som si už vystála dlhú frontu, ktorá sa krúti od množstva čakajúcich ľudí, miesto tu opísaného Pompos, napr. slaný posúch - sós lepény - mimochodom aj ten zvyknem piecť, nehovoriac o tom ako by ma prekvapil sladký makový pompos, ktorý sa robí na Vianoce a má toľko rozličných názvov v oboch jazykoch. :-)
nuž, každý si môže vysvetliť po svojom...ale v Budapešti dostaneš tento Pompos , ktorý je v mojom recepte popísaný.
takýto môj Pompos poznajú aj v Šamoríne a inde tiež.:-)
zhrnula by som celé asi tak, že iný kraj, iný mrav...
pre poriadnych chlapov a pre tých, čo majú radi pikantné koláče.
dakujem ti :-)
dakujem za uloženie do kk, pochvalu a 5*****
prosím, nikoho nepoúčam, len som sa snažila vysvetliť, aký je rozdiel medzi Pompos a medzi Lepény po slovensky posúch.
len na porovnanie pridávam link na dva moje recepty na Lepény - smotanový posúch,potom hádam pochopí každý, že ten rozdiel tam skutočne je a zásadný.
varecha.pravda.sk/recepty/smotanovy-posuch-s-domacimi-...
skvarkami-fotorec/38320-recept.html
varecha.pravda.sk/recepty/smotanovy-posuch-s-udenou-slani...
prosím, porovnajte tieto dva lepénye - posúchy s Pompos receptom a
predosielam, že som sa nikoho týmto nechcela dotknúť, nedaj bože niekoho poúčať, len vysvetliť :-)
dakujem.
síce tu práve taký nemám, ale skúsim ti vyhovieť aspoň takto:
Náplň:
300 g tvarohu, 100 g práškového cukru, vanilkový cukor 1 balenie, 2 žĺtky, nastrúhaná citrónová kôra z 1 citróna, 20 g hrozienok i viac, citrónová šťava podľa chuti, čerstvý kôpor podľa chuti do plnky + na povrch na posypanie.
Príprava:
tvaroh dobre vymiešať so žĺtkami, s cukrom práškovým a vanilkovým, s nastrúhanou citronovou kôrou , ochutiť citrónovou šťavou, pridať hrozienka predtým namočené v teplej vode a dobre odkvapkané, veľa posekaného čerstvého kôpru a zmiešať.
Hotovú plnku naniesť na cesto, rovnomerne rozotrieť a hojne posypať nasekaným čerstvým kôprom, potom upiecť.
cesto sprav podľa môjho receptu na Tejfölös lepény - Smotanový posúch s domácimi oškvarkami:
varecha.pravda.sk/recepty/smotanovy-posuch-s-domacimi-skv...
dúfam, že som ti pomohla a bude ako od tvojej drahej maminky :-)
Takže dodatočne 5* za vydarený recept.
náplň je veľmi variabilná, obloženie perfekné, chuťovo výborne skombinované, nádherne sa ti vydaril, úžasné foto :-)
som veľmi rada, že chutilo tebe i pánovi manželovi :-)
dakujem za skvelú správu!
niet za čo dakovať, som rada, že som pomohla :-)
tiež rada kombinujem múky a ty máš štruktúru cesta naozaj krásnu :-)
chvályhodnú.
ešte raz - som rada, že chutilo a dakujem.