Foto: dvorka
Je čas čerstvej voňavej vňate z petržlenu, rôznych byliniek a pretože som ako baba korenárka, pestujem, suším a mrazím osto-šesť. Pred pár rokmi som dostala Zobraziť celý popisJe čas čerstvej voňavej vňate z petržlenu, rôznych byliniek a pretože som ako baba korenárka, pestujem, suším a mrazím osto-šesť. Pred pár rokmi som dostala tip na uchovanie mrazenej vňate a osvedčil sa mi. Odkladám do sklenených pohárov a tak sa do nich nedostane vzduch tak, ako pred tým keď som dávala do rôznych umelohmotných krabičiek a spravila sa námraza a mala som guču mrazenej vňate.
príprava
Postup
-
1
Natrhané stonky som poriadne umyla, rozložila na utierku a nechala osušiť, nie vyschnúť vňať. Tá mi ostala pekná čerstvá.
-
2
Prstami som odtŕhala lístočky vňate, môže sa aj nasekať nadrobno, alebo nastrihať skvelým pomocníkom, nožnicami na pažítku.
-
3
Obsah poháru som stále sklepávala, aby sa do neho dostala všetka vňať čo som mala. Nakoniec som poskladala papierovú utierku, tú som dala na vrch, prípadná vlaha sa zachytí a zamrazí na papieri. Pohár som zavrela šrubovacím vrchnákom, označila a šup do mrazničky.
-
4
Takto som si pripravila nie len vňať, ale aj mladé špenátové lístky a mätové končeky, ktoré dávam do čaju, na ozdobu jedál a múčnikov alebo keď ma bolí hlava, jeden lístok do kávy.
Mrazené potraviny ostanú v takom stave v akom ich zamrazíme. Mám malú mrazničku (len 50 l, lebo som sama) ale na jeseň a v zime ako keby som našla a nevyhadzujem peniaze za pochybné drahé sirupy a vitamínové doplnky.
a nemám z nich žiadnu guču, vždy si nožom odlúplnem potrebné množstvo a nádobku rýchle vrátim do mrazničky.
(Na usušenie vňatí použite návod od p. J.M. Simmela- "Nemusí byť vždy kaviár": opláchnuté bylinky položíme do stredu čistej utierky, jej štyri konce spojíme a odstredivým krúžením veľmi citlivo a dôkladne odstredíme vodu z byliniek.)