Veľkonočný koláč
Veľkonočný koláč

Môj pravoslávny veľkonočný koláč - Козунак fotorecept

mopypopy - fotkamopypopy, 14. marca 2018
Môj pravoslávny veľkonočný koláč - Козунак (fotorecept)
Foto: mopypopy

Zjedla som ich nespočetne a vždy s napätím očakávam prípravy veľkonočných sviatkov, kedy si ho znova pripravím. Jedná sa o tradičný bulharský veľkonočný koláč zvaný “Козунак”, ktorý sa podáva pri slávnostiach. Bulhari si ho vychutnávajú s varenými vajíčkami a typickým hustým bielym jogurtom. Môže byť jednoduchý alebo plnený kandizovaným ovocím, čokoládou, figami či orieškami. Ja ponúkam moju najobľúbenejšiu verziu s hrozienkami, mandľami a vlašskými orechami. Krásne sviatky!

12
porcií
150 minút
príprava
60 minút
na 160 °C

Suroviny

20 g
200 ml
150 g
1 kg
štipka
1 lyžička
5
125 g
1 ks (na potretie)

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Najprv aktivujeme droždie. Rozdrobíme ho v hrnčeku vlažného mlieka a pridáme lyžičku kryštálového cukru. Zamiešame a necháme vykysnúť na teplom mieste asi 15 minút, pokým začne bublinkovať. Medzitým si vo veľkej a širokej mise preosejeme múku. Pridáme štipku soli a nastrúhanú citrónovú kôru. Zamiešame a vareškou vytvoríme jamku uprostred zmesi.

 2. 2

  Uprostred jamky nalejeme jemne prešľahané vajíčka, približne polovicu hrnčeka s mliekom a droždím a časť roztopeného masla. Pridáme kryštálový a 1 vanilkový cukor. Začneme hnietiť cesto tak, že postupne zapracuvávame vonkajšiu sypkú časť do mokrej časti uprostred, čiže zvonku smerom dovnútra.

  Môj pravoslávny veľkonočný koláč - Козунак (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Počas miesenia pridávame zbytok masla, hrozienka a mlieko z hrnčeka, podľa potreby. Pokračujeme v hnietení cesta, kým nám nevznikne rovnomerné a nelepiace sa cesto, na ruky, ani na okraje misy. Takto pripravené cesto posypeme troškou múky, prikryjeme čistou kuchynskou utierkou a necháme vykysnúť na teplom mieste aspoň 1,5 hodiny.

  Môj pravoslávny veľkonočný koláč - Козунак (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Keď cesto vykysne, predhrejeme rúru na 160 stupňov. Cesto preložíme na pracovnú dosku a znovu prehnetieme. Vytvoríme 3 rovnaké pramene, ktoré zapletieme do hrubého vrkoča ako vianočku. Opatrne prenesieme do vymastenej formy s obvodom 25 cm a necháme v teple vykysnúť ďalších 15 minút. Počas záverečného kysnutia do vrkoča pozapichujeme vlašské oriešky a mandle. Nakoniec potrieme prešľahaným žĺtkom a pečieme približne 1 hodinu, pokým drevená špajdľa zo stredu koláča je po zapichnutí suchá.

  Môj pravoslávny veľkonočný koláč - Козунак (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  Ak je koláč dostatočne prepečený na vrchu, prikryjeme alobalom. Pár minút pred dopečením výdatne posypeme 1 vanilkovým cukrom. Hotový koláč necháme vychladnúť a podávame s maslom alebo medom.

  Môj pravoslávny veľkonočný koláč - Козунак (fotorecept) - obrázok 5

Diskusia k receptu


Najsrdiečkovanejšie komentáre Ukáž celú diskusiu
Pěkný recept, krásná fota, jsi šikulka a díky za rozšíření obzorů!