Môj pravoslávny veľkonočný koláč - Козунак fotorecept

mopypopy - fotkamopypopy, 14. marca 2018 16:42
Ďalšie recepty »
Môj pravoslávny veľkonočný koláč - Козунак (fotorecept)Foto: mopypopy

Zjedla som ich nespočetne a vždy s napätím očakávam prípravy veľkonočných sviatkov, kedy si ho znova pripravím. Jedná sa o tradičný bulharský veľkonočný koláč zvaný “Козунак”, ktorý sa podáva pri slávnostiach. Bulhari si ho vychutnávajú s varenými vajíčkami a typickým hustým bielym jogurtom. Môže byť jednoduchý alebo plnený kandizovaným ovocím, čokoládou, figami či orieškami. Ja ponúkam moju najobľúbenejšiu verziu s hrozienkami, mandľami a vlašskými orechami. Krásne sviatky!

12
porcií
150 min
príprava
60 min
na 160 °C

Suroviny

Varecha.sk na Instagrame: Followuj @varechask

Postup prípravy

 1. 1

  Najprv aktivujeme droždie. Rozdrobíme ho v hrnčeku vlažného mlieka a pridáme lyžičku kryštálového cukru. Zamiešame a necháme vykysnúť na teplom mieste asi 15 minút, pokým začne bublinkovať. Medzitým si vo veľkej a širokej mise preosejeme múku. Pridáme štipku soli a nastrúhanú citrónovú kôru. Zamiešame a vareškou vytvoríme jamku uprostred zmesi.

 2. 2

  Uprostred jamky nalejeme jemne prešľahané vajíčka, približne polovicu hrnčeka s mliekom a droždím a časť roztopeného masla. Pridáme kryštálový a 1 vanilkový cukor. Začneme hnietiť cesto tak, že postupne zapracuvávame vonkajšiu sypkú časť do mokrej časti uprostred, čiže zvonku smerom dovnútra.

  Môj pravoslávny veľkonočný koláč - Козунак (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Počas miesenia pridávame zbytok masla, hrozienka a mlieko z hrnčeka, podľa potreby. Pokračujeme v hnietení cesta, kým nám nevznikne rovnomerné a nelepiace sa cesto, na ruky, ani na okraje misy. Takto pripravené cesto posypeme troškou múky, prikryjeme čistou kuchynskou utierkou a necháme vykysnúť na teplom mieste aspoň 1,5 hodiny.

  Môj pravoslávny veľkonočný koláč - Козунак (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Keď cesto vykysne, predhrejeme rúru na 160 stupňov. Cesto preložíme na pracovnú dosku a znovu prehnetieme. Vytvoríme 3 rovnaké pramene, ktoré zapletieme do hrubého vrkoča ako vianočku. Opatrne prenesieme do vymastenej formy s obvodom 25 cm a necháme v teple vykysnúť ďalších 15 minút. Počas záverečného kysnutia do vrkoča pozapichujeme vlašské oriešky a mandle. Nakoniec potrieme prešľahaným žĺtkom a pečieme približne 1 hodinu, pokým drevená špajdľa zo stredu koláča je po zapichnutí suchá.

  Môj pravoslávny veľkonočný koláč - Козунак (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  Ak je koláč dostatočne prepečený na vrchu, prikryjeme alobalom. Pár minút pred dopečením výdatne posypeme 1 vanilkovým cukrom. Hotový koláč necháme vychladnúť a podávame s maslom alebo medom.

  Môj pravoslávny veľkonočný koláč - Козунак (fotorecept) - obrázok 5
Recept je zaradený do tagov:
Inšpirácie z nových receptov
TOPlist