Tvarohové koláče
Tvarohové koláče

Ľahučké tvarohové koláče fotorecept

cesminaz - fotkacesminaz, 10. februára 2019
Ľahučké tvarohové koláče (fotorecept)
Foto: cesminaz

Tvarohové koláče má snád každý rád :-) Jemné,lahučké a voňavé,na raňajky alebo desiatu ako stvorené :-)

7 ks
porcií
60 minút
príprava
25 minút
na 180 °C

Suroviny

Cesto:
500 g
3 PL
100 g
75 g
3 PL
1 ks
1 ks
2 PL
2 dl
21 g
1,5 KL
Plnka:
250 g
2 bal.
podľa chuti
podľa chuti
Na potretie:
1 ks
2 PL

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  V jednej miske najprv premiešame lyžicou obe múky, cukor a soľ. Potom pridáme zmäknuté, už dopoly spustené maslo, smotanu, med, vajce + žĺtok a napučaný kvások, ktorý sme si urobili z 2 dl mlieka + droždie + 1 kl cukor. Vypracujeme cesto, ktoré je dosť mäkké a lepí sa, ale také má byť. Cesto nakoniec naolejovanou rukou krátko vybijeme do bochníka. To vybitie to cesto ešte zjemní a prevzdušní :-) Nakoniec vybité cesto na vrchu trošku poprášime múkou a dáme na cca 45-60 minút kysnúť. Malo by zdvojnásobiť svoj objem. Toto je trocha ťažšie cesto a niekedy lenivo kysne :-) takže trpezlivosť. Ak chcete, môžte ho dať aj do igelitu.

  Ľahučké tvarohové koláče (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Nakysnuté cesto vyklopíme na pomúčenú dosku a pokrájame ho na 7 rovnakých častí. Každý jeden kúsok ešte raz premiesime do bochníka. Bochníčky zakryjeme utierkou a necháme 30 minút podkysnúť.

  Ľahučké tvarohové koláče (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Kým nám bochníčky kysnú, si prichystáme plnku. Zmiešame jemný tvaroh, hrozienka, med alebo cukor podľa chuti a vanilkový cukor. Na potieranie koláčov si zmiešame 1 celé vajce s 2 pl smotany.

  Ľahučké tvarohové koláče (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Podkysnutý bochníček vyvaľkáme do tvaru vajca v priemere cca 24x16 cm. Jednu stranu potrieme tvarohom, zakryjeme ju druhou stranou a prstami okraje popritláčame. Potom spravíme pozdĺž 3 zárezy a cesto zľahka a jemne asi 2x pretočíme a napokon spojíme ako do venca. Jeden koniec vopcháme zospodu nahor do stredu, tým vlastne zaistíme, že sa koláč nerozíde pri pečení :-)

  Ľahučké tvarohové koláče (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  Koláče poukladáme na plech s papierom, natrieme ich poriadne smotanovým vajcom a necháme ešte naposledy 25 minút podkysnúť. Medzitým si môžme dať rozohriať rúru na 180 °C.

  Ľahučké tvarohové koláče (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  Po podkysnutí dáme plech do rozohriatej rúry a pečieme cca 25 minút. Treba si to sledovať, lebo každá rúra pečie trocha inak. Počas celého postupu tohto receptu je správne kysnutie/podkysnutie veľmi dôležité. A to zbadať práve vo chvíli, keď sa pečú. Pri pečení majú krásne narásť a po upečení sú ľahunké. Na tom zbadáte, že sa vám podarili ako mali :-) Ak sú po upečení ťažké, niekde pri kysnutí sa stala chyba - mám to už odskúšané. Natierať ich ničím netreba, sú krásne mäkučké :-)

  Ľahučké tvarohové koláče (fotorecept) - obrázok 6
 7. 7

  Koláče sú ľahučké a mäkké. Ako obmenu namiesto tvarohu môžte dať aj škoricu s cukrom alebo kakao. Ale pred posypaním musíte cesto potrieť najprv trochou oleja.

  Ľahučké tvarohové koláče (fotorecept) - obrázok 7
 8. 8

  Koláče chutia fantasticky, najmä s mliečnou kávou sú výborné :-) Najlepšie a najchutnejšie sú v deň pečenia, ale aj na druhý deň sú veľmi dobré . Ich príprava je trochu zdĺhavejšia kvôli tomu častému kysnutiu, ale výsledok stojí zato :-) Dobrú chuť.

  Ľahučké tvarohové koláče (fotorecept) - obrázok 8

Diskusia k receptu


Najsrdiečkovanejšie komentáre Ukáž celú diskusiu