Kozí syr - domáca výroba fotorecept

ancicka - fotkaancicka, 11. augusta 2012 22:09
Ďalšie recepty »
Kozí syr - domáca výroba (fotorecept)Foto: ancicka

Kozí syr je kvalitný syr,podobný ovčiemu so svojou charakteristickou chuťou a vôňou.Nespotrebujem všetko mlieko od kozičky,tak robím syr.Syr z čerstvého kozieho mlieka je lahodný,jemný a veľmi zdraví.

1 h min
príprava

Suroviny

TIP: Séria kuchárskych kníh z Varecha.sk za zvýhodnenú cenu

Postup prípravy

 1. 1

  Mlieko nepasterizujem,lebo je to domáci chov kozička má dobrý zdravotný stav a kvalitnú stravu.Zachová sa tým viacero zravotných kultúr.Ak nie ste si tým istý,tak sa mlieko odporúča pasterilizovať.

  Kozí syr - domáca výroba (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Syrenie mlieka:potrebujem syridlo,2 ml syridla si zriedim s 1 dl vlažnej vody.Mlieko zahrejem na 30 °C a zriedené syridlo zľahka nalejem na vrch mlieka.Potom asi 3 minúty varechou miešam mlieko ,aby sa mlieko dobré zasýrilo.Zakryté nechám približne 30-45 min.Preto som to uviedla takto,lebo kozlie mlieko sa zráža pomalšie.Ja to kontrolujem tak,že mlieko by malo byť husté ako puding a ked položím ma povrch ruku dlaňou a trocha zatlačím,musí mi dlaň ostať čistá.Ked je biela,tak ešte nechám aspoň 5 minút.

  Kozí syr - domáca výroba (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Ked je mlieko dobré zasyrené,tak sa okolo okraja hrnca začne tvoriť priesvitná voda.Nožíkom pokrájam až ku dnu zasyrené mlieko na kocky2x2 cm.Asi po 3 minútach ,ked z rezov vystúpi srvatka na povrch,

  Kozí syr - domáca výroba (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  syreninu veľkou metličkou rozhabarkujem na 1 cm hrudky /fazuľky/.Po rozhabarkovaní nechám syreninu odstať ešte asi 3-4 minúty a po usadení syreniny, srvatku zlejem.

  Kozí syr - domáca výroba (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  Usadenú syreninu ja zvyknem trocha posoliť,tak za 1 PL soli na 5 l mlieka.Niekedy robím čistý syr a niekedy ochutím bylinkami.Teraz som pridala od oka pažitku.

  Kozí syr - domáca výroba (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  Na formovanie syra používam košíčky ,alebo len scedím do gázy,

  Kozí syr - domáca výroba (fotorecept) - obrázok 6
 7. 7

  a zavesenú gázu nechám odtiecť,tak asi 12 hod..Po odkvapkaní hrudky z vyberiem a povrch niekedy,podľa chutí osolím a okorením a odložím do chladničky.Tento syr je výborny aj údeny a taktiež naložený v octe,alebo v olejí.

  Kozí syr - domáca výroba (fotorecept) - obrázok 7
Recept je zaradený do tagov:
TOPlist