Jablkový koláč
Jablkový koláč

Jablkový linzer s makom a orechovou krustou

tatranka - fotkatatranka, 25. augusta 2017
Jablkový linzer s makom a orechovou krustou
Foto: tatranka

Už viackrát som uvádzala, že máme radi ovocné a jednoduché koláče. Teším sa, ak môžem spracovať zvyšné bielky, už staršie jabĺčka, mak aj oriešky, ktoré sa mi zvýšili z predchádzajúcich receptov a zaberajú mi miesto v chladničke. A tak prišiel na rad tento jednoduchý, no veľmi chutný a šťavnatý koláčik.

30 minút
príprava
30 minút
na 180 °C

Suroviny

220 g
220 g
1 ks
0,5 bal
80 g
štipka
250 g (maslo)
0,5 dcl
Plnka:
1 kg
70 g
1 bal
5 PL
1 ČL
4 - 5 PL
Bielková pena, orechová krusta:
4 ks
100 g
70 g

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Všetky ingrediencie na cesto by mali byť izbovej teploty. Spolu ich spracujeme na lopári. Cesto rozdelíme na dve časti. Prvú časť rozváľame na veľkosť hlbšieho plechu a valčekom prenesieme naň. Plech má byť čistý a suchý. Nepotierame ani nevysýpame múkou!

 2. 2

  Rúru si dáme predhriať na 180 °C. Ošúpeme a postrúhame jablká na slzičkovom strúhadle. Pridáme mak, cukor, škoricu, vanilkový cukor a postrúhanú citrónovú kôru. Premiešame a plnku nanesieme na cesto v pekáči. Rovnomerne rozotrieme.

 3. 3

  Druhé cesto si vyváľame tiež na veľkosť plechu a prenesieme valčekom na plnku. Cesto valčekom v plechu pritlačíme k plnke a vrch cesta popicháme vidličkou. Takto pripravený koláč vložíme do predhriatej trúby, na 180 °C asi na 12 - 15 minút.

 4. 4

  Medzi tým si vyšľaháme bielky so štipkou soli a po kúsku pridávame práškový cukor. Stále šľaháme. Vznikne nám tuhá a kvalitná pena.

 5. 5

  Medzitým si vyberieme predpečený koláč (pozor na popálenie) a potrieme ho lekvárom po celej ploche. Naň navrstvíme sladký sneh a posypeme posekanými vlašskými orechmi. Dáme nazad do trúby a pečieme ešte 15 - 20 minút.

Recept je zaradený do kategórií:
Múčne jedlá, Ovocné, Dezerty, Na sladko, Koláče, Pečené

Diskusia k receptu


Najsrdiečkovanejšie komentáre Ukáž celú diskusiu
Toto bol najobľúbenejší sviatočný koláčik mojej svokry. Piekla ho vždy pred sviatkami a deti aj my dospeláci sme sa naň veľmi tešili. Keď boli deti menšie tak ich švagor vždy nabádal, aby rýchlo jedli, lebo babka upiekla koláčik so snehom a keď sa nepoponáhľajú tak sa sneh roztopí. Obed bol fuč raz-dva. Teraz ho pečiem pred sviatkami ja a minie sa super rýchlo. Moja svokra prebudila moju lásku k pečeniu, mala som ju rada a často na ňu s manželom spomíname.
@Evanaaa (27.8.2017 16:00)

Evička,je mi ľúto a nie len pre koláč ale pre kopu dobrôt o ktoré si ochudobnená.Ale nie len ty.Ale sm tam jen kúštiček..... maličký.... ako mak.
A ta mýlka mi nevadí.Ak by si ma nebola upozornila,veru by som ani nevedela.To nič.Mám ťa rada.
Tento kolacik je " dieta" jablkoveho pyte a londynskych rezov. :)

Milujem "rodicov" aj "dieta" :D


1x jerica