Halušky s kyslou kapustou - strapačky fotorecept

mrcookiecook - fotkamrcookiecook, 10. júna 2013

Na prvom mieste sú samozrejme bryndzové halušky, no keď práve nebolo bryndze, mamina nám robievala tieto. Občas sme hundrali: "Zase kapustové...", ale vždy nám chutili a ešte sme si aj pridali. Priznám sa, že som ich do tejto chvíle nerobil a nejedol asi tak pätnásť rokov a musím dodať, že sa podarili a chutili ako od mamy... :-)

6
porcií
60 minút
príprava

Suroviny

1 kg

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Očistíme zemiaky. Množstvo je ľubovolné. Ja robievam približne z 1kg zemiakov, možno aj viac...

  Halušky s kyslou kapustou - strapačky (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Očistené a umyté zemiaky postrúhame na strúhadle, pričom si dáme pozor na prsty. Ak náhodou nemáme strúhadlo (ribajzlík), kľudne môžme použiť mlynček na mäso alebo kuchynský robot.

  Halušky s kyslou kapustou - strapačky (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Do postrúhanej zemiakovej zmesi pridáme soľ (množstvo podľa chuti) a polohrubú múku. Ak máme v miske príliš veľa vody zo zemiakov, môžme ju odobrať. Čím viac vody v miske, tým viac múky treba použiť na zahustenie. Všetko dobre premiešame a vypracujeme cesto. Cesto by nemalo byť ani veľmi husté, ani riedke. Skrátka... tak akurát, aby sa halušky vo vode nerozišli alebo naopak, aby neboli tvrdé.

  Halušky s kyslou kapustou - strapačky (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Neviem ako Vy, ale ja sa držím tradície a halušky hádžem pekne z lopára (drevená doštička, ktorá sa používa aj na krájanie cibule, slaniny, klobásky a iných potravín), ale dá sa použiť aj sitko na halušky. Takže v mojom prípade si dám na lopárik cesto a lyžičkou hádžem do hrnca s vriacou, osolenou vodou halušky. Keď vyplávajú na povrch vyberiem ich sitkom, troška potrasiem a dám do misy.

  Halušky s kyslou kapustou - strapačky (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  Prerastenú, údenú slaninku si nakrájame na kocky, ako má kto rád - môžu byť menšie alebo väčšie. Ak chceme mať viacej výpeku zo slaniny, môžme do nej pridať trocha oleja. Potom slaninu opražíme.

  Halušky s kyslou kapustou - strapačky (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  Na hotové halušky v miske dáme kyslú kapustu. Ak nemáme domácu a použijeme kupovanú, radšej si ju ešte trocha posekáme, pretože nie vždy sa nám podarí kúpiť jemne postrúhanú kapustu. Nakoniec pridáme opraženú slaninu aj s výpekom a všetko premiešame.

  Halušky s kyslou kapustou - strapačky (fotorecept) - obrázok 6

Diskusia k receptu

25 komentárov k receptu
Áno, vo veku máš zrejme preklep :) inak pekný recept : kapustové halušky mám najradšej a veruže som ich dávno nejedol, tak poprosím mamku, aby v sobotu pripravila, pretože ona je u nás na halušky špecialistka :) vďaka za pripomenutie ! ;)
ja kapustu dusim na cibulke, ale aj takto sa da, krasna porcia! a halusky po jednom hadzat uff to je makacka.. drevena lyzica sa aj mne paci, mam ich zopar, vzdy po jarmoku jedna pribudne :))
Také bych si s chutí dala, jedlý recept a pěkný fotopostup. Já nemám haluškovač a chtěla jsem někdy zkusit z "lopárika"...na tvé fotce konečně vidím, jak má to těsto asi vypadat - vyzkouším a děkuji :))
to si ich asi jedol este v minulom zivote :-)
ja mam najradsej s kapustou, bryndzove nemusim, len tie oskvarky mam rada viac uskvarene a nehovor, ze chutili ako od mamy, to sa nikdy nepodari :-)
Zo surovou kyslou kapustou som ich ešte nejedol a aj zo slaniny robíme škvarky, takže tvoj recept beriem skôr ako nápad čo uvariť. A oprav si vek v deviatich by si nemohol nejesť ich 15 rokov.

Môžu sa hádzať aj pomocou noža.Z masy na lopariku si odoberiem 2cm pásik a pomocou noža z neho ukrajujem a hádžem do vody.Je to rýchlejšie.A na tych škvarkách tu kapustu krátko podus.Je to bomba.
Neviem prečo je na tomto recepte uvedený vek 9 rokov , keď jeho profil je takýto :
- 42 ročný muž
- Prievidza
- Registrovaný 1. júna 2013
Všetkým Vám veľmi pekne ďakujem za pochvaly, naozaj. :-) Som tu na Vareche nový a toto je môj prvý recept. Musím povedať, že som sa celkom pobavil na tých mojich 9 rokoch :-)))). Nie je to pravda a neviem ako sa to stalo... Uvidíme koľko rokov budem mať nabudúce :-).
Dávno som takéto strapačky nejedla, ale neviem, či by som so surovou kapustou, mama ju vždy podusila na cibuľke.
A ten vek- občas sa vyskytne, už tu bolo aj pár 100-ročných, hehehe, treba brať s rezervou, aj tých 9-ročných je tu niekoľko, neviem, prečo to vyhadzuje práve tento vek.

Pridaj komentár k receptu: