Domáce pečivo
Domáce pečivo

Domáce pletenky a rožky fotorecept

babkamt - fotkababkamt, 13. septembra 2020
Domáce pletenky a rožky (fotorecept)
Foto: babkamt
12
porcií
10 minút
na 220 °C

Suroviny

270 ml teplá
21 g
1 ČL
500 g
30 g domáca
2 ČL

Online leták

Postup

 1. 1

  Z 270 ml vlažnej vody,1 KL cukru a 21 g čerstvého droždia necháme vykysnúť kvások. Cesto vypracujeme z 500 g hladkej múky, ktorú preosejeme s 2 ČL soli. Pridáme 30 gramov domácej bravčovej masti a kvások. Vypracujeme cesto. Necháme ho 1 hodinu kysnúť na teplom mieste. Vykysnuté cesto rozdelíme na 80-gramové kúsky, sformujeme bochníky. Necháme ich zakryté aspoň 10 minút kysnúť.

  Domáce pletenky a rožky (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Na pletenky rozdelíme bochníček na 3 časti. Z každej spravíme šúľok. Hore tri šúľky spojíme a začneme pliesť pletenky.

  Domáce pletenky a rožky (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Mne sa podarilo takéto čudo:-)

  Domáce pletenky a rožky (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Z polovice cesta som spravila rožky. Cesto som roztiahla do trojuholníka, zrolovala som ho zo širšej strany. Na plech vystlaný papierom na pečenie ukladáme rožky spojom dole.

  Domáce pletenky a rožky (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  Na plechu necháme pečivo 30 minút zakryté kysnúť.

  Domáce pletenky a rožky (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  Rúru pred koncom kysnutia nastavíme na 220 °C. Do rúry vložíme hrnček s vodou (para). Pred vložením pečiva do rúry ho postriekame studenou vodou. Pletenky som posypala hrubozrnnou soľou a celou rascou. Piekla som pečivo asi 10 minút do zlatista.

  Domáce pletenky a rožky (fotorecept) - obrázok 6
 7. 7

  Upečené pečivo sa chladilo na mriežke.

  Domáce pletenky a rožky (fotorecept) - obrázok 7
 8. 8

  Najhoršie z celého pečenia je čakanie, kým pečivo trochu vychladne.

  Domáce pletenky a rožky (fotorecept) - obrázok 8
 9. 9

  Ja som dlho čakať nevydržala:-)

  Domáce pletenky a rožky (fotorecept) - obrázok 9

Diskusia k receptu

dvorka
Tak toto nemá chybu, presne na takéto pečivo sa chystám. Tie pletenky vyzerajú úplne ako "housky" z pekárne Na růžku. Ešte aj teraz, po pár desiatkach rokoch cítim ich vôňu a chuť. Veľká vďaka za pripomenutie prázdninových chvíľ z detstva a hlavne, za skvelý recept.
babkamt
@dvorka (14.9.2020 08:09)
Konkrétne som tieto piekla v čase vypuknutia pandémie. Aby som nemusela ísť do obchodu, tak som sa rozhodla upiecť si svoje pečivo. Problém bol len v tom, že sa z pultov predajní vytratilo droždie. Upečené pečivo rozvoňalo celý dom. Musím popracovať na pletení alebo si zaobstarať tvorítko na pletienky. Dúfam, že budeš spokojná.
evusik
krásne pečivko a na pletení až tak nezáleží, hlavne že sú dobré :-)
nám počas krízy zatvorili obchod tak som bola nútená piecť chlieb aj pečivo doma, teraz je už otvorený ale pečiem ďalej aj keď už nie každý druhý deň...
evanaaa
@babkamt , to tvoje pečivo je úžasné už len na pohľad, a o chuti ani nepochybujem, nevedela som sa naň vynadívať, je to lákavý obrázok, ale mať tu aspoň jednu pletenku a ochutnať domáci výrobok......
silvia16
Sú nádherné. Deti milujú slovenské rožky a v Anglicku sa nedajú zohnať. Budem ich musieť asi prekvapiť. Len aby mi vyšli
zdenka1009
Aj mne tvoje pletenky, pripomenuli tie výborné, ľahučké, voňavé pre ktoré sme stáli v rade na Obchodnej ul. v Ba kedysi dávno. Teraz si ich musíme upiecť doma. Máš ich sympatické.
majulenka
@zdenka1009 (16.9.2020 18:04) Recptík je skvelý, už som vyskúšala. Veľká vďaka.
Ale, jááááj, to boli časy. Pečivo z Obchodnej, kde to už je... Na druhom konci Obchodnej - pri Hurbanových kasárňach (po zaniknutí predajne "cez okno" pri Novej scéne) predávali pirôžky makové, lekvárové, noóóó, to bola lahôdka. Jeden syn s rodinkou nám poslal do Prahy fotku - s ukážkou, ako si mňamkali. Druhý syn išiel po týždni do Bratislavy - a bol v úžase, že fotka z pred týždňa - už bude len na pamiatku, lebo predajňa zanikla.
(Neverím tomu, že "pirožkáreň", ako sme jej hovorili - nemala zisky).
Asi tam vznikne nejaký peňažný automat, alebo kebab, lebo - čo iné? V dnešnej dobe... A možno tam už i je.
Vďaka "korone" sme boli v Bratislave len raz - v júni - na pohrebe mojej spolužiačky po 55 rokoch zo základnej školy. A teraz - kedy? Trpím. Prepáčte, nepatrí to do mojej milovanej Varechy, ktorú sledujem od začiatku pôsobenia...
Len konštatujem, že všetko to dobré, na čom sme vyrastali - skončilo.
(A včera mi zomrela ďalšia priateľka, preto so rozhodená a takto som sa rozpísala...)
Pekné dni plné pohody a zdravia všetkým Varecháčom, Vareškárkam - i Vašim drahým úprimne želá Mária
silvia16
@majulenka (17.9.2020 14:37)

Mária to mi je ľúto. Niekedy treba napísať aj co nás mrzí. Je to pravda, všetkého staré časy raz zaniknú a môžeme si len spomínať. Ale varecha nám dáva platformu kde si tie recepty od mamičky, bábiky ci prababky môžeme vymeniť. Aspoň to tu ešte mame. Prajem vám krásny deň.
majulenka
@majulenka (17.9.2020 14:37)

Babkamt, skvelý receptík, piekla som; doma bola veľmi priaznivá odozva. Vďaka za recept..
babkamt
@evanaaa (15.9.2020 20:47)

@farbuska Ak budeš mať čas, tak ich vyskúšaj, neoľutuješ., @silvia16 viem ako v cudzine chýba naše slovenské pečivo. Tiež cez skype pečiem so synom nielen pečivo, ale aj chlieb. , @zdenka1009 tiež sme chodievali na Obchodnú ulicu pre čerstvé pečivko. Bývali sme neďaleko.
dvorka
Tak som dnes piekla. Pečivo je skvelé, dokonca aj za horúca :) Vďaka za úžasný recept. Tá masť a voda je to, čo dodáva pečivu tú správnu chuť.


emdy
Veľmi dobre. V jednoduchosti je krása. Gut
emdy
Veľmi dobre. V jednoduchosti je krása. Gut
babkamt
@dvorka (28.9.2020 16:07)

Si moja krvná skupina:-) Ak ma niečo upúta, musím to hneď vyskúšať. Tiež si taká akčná ako ja:-) Musím pochváliť tvoj výtvor, hneď by som zahryzla do rohlíka:-) Ďakujem za pridané foto. Potešilo ma.
1x dvorka
janeg
Dnes som konečne vyskúšala. Robila som aj rožky (špaldové) aj pletenky a oboje sa jedlo skôr, ako to stihlo vôbec precestovať z plechu na mriežku. Výborné, odteraz rozhodne môj obľúbený recept na rožky a pletenky.


babkamt
@babkamt (29.9.2020 14:35)
Tvoj včerajší komentár a fotku mám v doručenej pošte. Neviem, prečo sa v komentároch nezobrazuje.

Dnes som konečne vyskúšala. Robila som aj rožky (špaldové) aj pletenky a oboje sa jedlo skôr, ako to stihlo vôbec precestovať z plechu na mriežku. Výborné, rozhodne môj obľúbený recept na rožky a pletenky odteraz.Máš ich prekrásne, Chválim ťa, si šikovná. Ďakujem za fotku a ochotu vyskúšať.
haji
@babkamt (7.10.2020 18:24)
Ani mě pod receptom tento koment a foto @janeg dlouho neukazovalo. Někdy to tak je. Dokonce se koment nepropíše vůbec. Zvláštní. Často najdu propsaný koment ve staré verzi a v nové se pod receptom/diskusí vůbec nezjeví.
babkamt
@haji (7.10.2020 18:56)
Máš pravdu. Tvoj komentár a fotku od @janeg som našla v starej verzii. Dnes už sú oba komentáre pod receptom:-)
zolik
Vyborne pletenky. Z rozpisu mi vysli taketo 4 velke. A su uzasne! Dakujem za recept a pozdravujem srdecne


babkamt
@zolik (11.11.2020 21:16)

Pletienky sa krásne vydarili. Ďakujem za vyskúšanie receptu. Som rada, že aj chutili. Posielam srdečný pozdrav:-)
mrnousik
@babkamt (12.11.2020 09:45)

Pozdravujem :) Viete mi poradiť, či namiesto sadla môžem dať maslo alebo olej? :)
gordonko
@majulenka (17.9.2020 14:37)

na tie makové som chodieval až z Bratislavského hradu ... škoda že nie vždy boli makové
haji
@babkamt
Děkuji za recept, dnes na tvé pečivo přišlo. Vyšlo mi 10 kusů, 2 pletenky /čuda/ a 8 rohlíků. Kvasnic jsem měla méně, s menší kondicí. Kynula jsem tedy déle. Chutné pečivo! Naštěstí jsem osolila jen pletenky, bo dobře vím, že posolené nahoře se do druhého dne rozmoknou. S čekáním na vychladnutí to šlo celkem dobře, hleděla jsem do noťasu. Děkuji za recept. Vytrhl mi trn z paty, bo doma nebyla ani odrobinka pečiva.
Přeji hodně zdraví v novém roce tobě i celé rodině a pěkné nové receptíky!
anad
Keďže robím ako sestea na služby, občas neviem aký je deň a tak som pozabudla som na štátny sviatok. Takže prišiel čas upiecť rožky na raňajky doma. Ja sa veľmi rada hrám s kysnutým cestom a toto je výborný recept. Ďakujem


1x haji