Vdolky- dolky, vdolečky-dolečky... krajové jídlo, které se nejspíš s mnoha obměnami peklo v mnohých krajích a mnoha zemích, koneckonců – mouka s kváskem, příloha Zobraziť celý popisVdolky- dolky, vdolečky-dolečky... krajové jídlo, které se nejspíš s mnoha obměnami peklo v mnohých krajích a mnoha zemích, koneckonců – mouka s kváskem, příloha k čemukoli kdekoli. Tento recept pochází ze Šumavy...

60 minút
príprava
30 minút
na 170 °C

Suroviny

500 g
42 g
200 ml
1 ČL
1 ks
50 g




Postup

  1. 1

    Z droždí, trochy teplého mléka, lžičky cukru uděláme kvásek, poprášíme lžičkou mouky a necháme vykynout. V míse smícháme mouku s kváskem, přidáme sůl, mléko, tuk, vejce a vypracujeme hladké těsto. Nejprve pracujeme v míse, posléze na pracovní desce.. Necháme vykynout v teple.

  2. 2

    Dobře vykynuté těsto vyválíme na plát a vykrajujeme vdolky nebo vdolečky – podle našeho přání a podle toho, k čemu je chceme použít, jestli jako hlavní jídlo nebo jako přílohu.

  3. 3

    Rozložíme na plech vyložený pečícím papírem, který jsme potřeli máslem. Ve vyhřáté troubě je pečeme dozlatova.

  4. 4

    Podáváme nasladko potřené marmeládou a sypané tvarohem nebo potřené povidly s kopečkem kysané smetany smíchané s vanilkovým cukrem apod.

  5. 5

    Naslano je podáváme v míse, vdolečky potřeme rozpuštěným máslem se špetkou soli jako přílohu k polévkám, k omáčkám.

Diskusia k receptu

libina
Ďakujem za recept. Skúsim. Moja babička ( v Čechách ) ich robila so škoricou, alebo čučoriedkami a tvarohom.Neskutočne to bolo dobré. Ona ich pekávala priamo na platni na peci. Ukladám
zdezda
sú bezva :-) ja eštš do nich pridávam aj 2 vrchovaté PL ovsenných vločiek, potom mám pocit, že robím niečo aj pre zdravie celej rodiny:-)))
evanaaa
No ano,sú aj ovsené vdolky ,tieto kysnuté ale aj nekysnuté zo smotany,alebo z kefíru,z kyslého mlieka a.p.Dobré sú všetky.Atiež aj lievance na viac spôsobov.Kysnuté aj nekysnuté.
sovka62
Moja svokra robila asi podobné a možno aj rovnaké (recept som z nej nevylomila - napr. na otázku koľko múky odpovedala, že to podľa toho, koľko má byť doliek, koľko mlieka - toľko, aby cesto bolo akurát, atď...) a bývali veľmi dobré. Ona ich omáčala do horúceho mlieka s medom (na vidličke - len omočiť a hneď von a potom ich obaľovala v mletom maku s cukrom. Volala ich bavorské dolky. Ja, maškrtnica, som si na ne dávala ešte lekvár, no úžasné.......




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia