Krúpy s cviklou
Krúpy s cviklou

Cviklové krupoto fotorecept

evusik - fotkaevusik, 10. októbra 2018
Cviklové krupoto (fotorecept)
Foto: evusik

Krupoto je vlastne rizoto pripravené z jačmenných krúpov. Dá sa pripraviť na mnoho spôsobov. Ja ho rada varím farebné - cviklové, špenátové, hokaidové, pretože samotné krúpy majú dosť nevábnu farbu.

4
porcie
10 minút
príprava
35 minút
tepelná úprava

Suroviny

1 šálka (stredné)
2 šálky (alebo vývar)
200 g
1 ks malá
kúsok

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Najskôr si pripravíme cviklu - červenú repu dobre umyjeme, vydrhneme kefkou a dáme variť. Uvarenú repu ošúpeme a pokrájame. Kúsok repy nakrájame na maličké kocky a odložíme nabok. Ostatnú repu rozmixujeme a rozriedime vodou alebo vývarom tak, aby sme mali 2 šálky pyré. Ja si červenú repu varím vo väčšom množstve, uvarenú nakrájam, pobalím do malých balíčkov a dám zamraziť. Uľahčí a urýchli mi to prácu napr. s prípravou krupota.

  Cviklové krupoto (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Cibuľku nakrájame na drobno a osmahneme ju na masti (oleji). Pridáme dobre umyté krúpky a zalejeme cviklovým pyré. Ja dávam o trošku viac ako dve šálky pretože časť tekutiny je rozmixovaná cvikla. Osolíme a za občasného miešania uvaríme, čo trvá asi 30-35 minút. Krúpy majú tendenciu prihárať, preto občas miešame. Ja varím v hrnci ktorý neprihára ale miešam aj tak. Keď je krupoto hotové, pridáme hrudku masla a kúsky cvikle, ktorú sme si na začiatku odložili a ak treba dosolíme. Premiešame a krupoto je hotové.

  Cviklové krupoto (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Krupoto sa dá jesť samotné, len tak posypané syrom alebo aj ako príloha k mäsu či rybe. Ja som robila bielu rybu, posypanú semienkami a zapečenú v rúre.

  Cviklové krupoto (fotorecept) - obrázok 3

Diskusia k receptu


Najsrdiečkovanejšie komentáre Ukáž celú diskusiu
Mňam, presne podľa môjho gusta. Krúpy milujem, či v polievke, či samostatne alebo ako prílohu.
1x evusik
Pěkný recept. Zajímá mě velikost použité šálky. Během 35 minut varu krupek v pyré se tekutina odpařuje a něco natáhnou i samotné krupky. Není to málo tetkutiny?
1x evusik