Zavárané čučoriedky
Zavárané čučoriedky

Čučoriedky vo vlastnej šťave zavárané v rúre fotorecept

janikbj - fotkajanikbj, 25. júna 2018
Čučoriedky vo vlastnej šťave zavárané v rúre (fotorecept)
Foto: janikbj

Určite sa takto dá upraviť aj iné drobné ovocie, no nemám vyskúšané, u nás sú čučoriedky jednoznačná jednička :)

15 minút
príprava
15 minút
na 200 °C

Postup

 1. 1

  Lesné čučoriedky poriadne umyjeme a očistíme od lístkov, scedíme. Do 3 dl pohára (poriadne vyumývaného, viečka zvyknem po umytí ešte vyvárať, pre každý prípad) vrstvíme asi 2-3 lyžice čučoriedok, 1 lyžičku kryštálového cukru, znovu čučoriedky, cukor, čučoriedky, cukor (teda 3 vrstvy, to vyjde po vrch).

  Čučoriedky vo vlastnej šťave zavárané v rúre (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Do naplneného pohára dáme asi 2cm odspodu čistú vodu (nemusíme prevárať). Poriadne zatvoríme a posledný krok...

  Čučoriedky vo vlastnej šťave zavárané v rúre (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  ... poháre poukladáme na hlboký plech (tak, aby sa nedotýkali), zalejeme asi do polovice plechu studenou vodou a dáme do studenej rúry. Tú zapneme na 200 stupňov. Keď sa vyhreje, stiahneme teplotu na 80 stupňov a stopneme si 15 min. Potom rúru vypneme a poháre v nej necháme do vychladnutia. Neotvárame, čučoriedky si postupne za niekoľko hodín pustia šťavu.

  Čučoriedky vo vlastnej šťave zavárané v rúre (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Z 3kg čučoriedok my vyšlo 16 ks 3 dl pohárov. Výsledný kompót je príjemne sladký, prudko čučoriedkový :D u nás najobľúbenejší. Príprava je rýchla, zvládnu to aj tí, čo zaváranie nemajú veľmi v láske (ako ja), aj mamky s dieťatkami visiacimi na nohe a dožadujúcimi sa pozornosti (ako ja) :D

  Čučoriedky vo vlastnej šťave zavárané v rúre (fotorecept) - obrázok 4

Diskusia k receptu

smejkad
Super. Z 15 litrov som varila lekvár, lebo nemám na také zásoby mrazák. To bol podobný zážitok ako čistenie
1x haji
dvorka
Keď som bola malá, chodievali sme k mamkinej sestre a strejdovi do Krkonoš na chalupu. Tam hneď za domom bol les plllllllný čučoriedok. Mamka nás poslala (mňa a mojich dvoch starších bratov) s plecháčikmi do lesa, aby sme priniesli čučoriedky na koláč, alebo do pohára. Robila presne ako v tomto recepte. Len namiesto vody dávala rum. Už nikdy sme sa nenajedli toľko čučoriedok ako v tie detské roky. Boli sme ako tri medvieďatá, večne sa pasúce sa na malinách pri dome, letných jablkách vo velikánskom sade a čučoriedkách v lese kúsok za chalupou. Je mi ľúto že teraz všetko lesné ovocie vyzbierajú počerní predajcovia ešte skôr, ako stihne dozrieť. A my čo sme zamestnaní, už robíme len dozber toho čo nám nechajú. Vďaka za recept a pripomenutia si krásnych detských prázdnin.
janikbj
@Dvorka (26.6.2018 12:23)

jáj, to si tak krásne napísala... také spomienky sú naozajstné bohatstvo :) som rada, že som ti ich pripomenula a ďakujem za tip s rumom. nabudúce vyskúšam
denyany
Náhodou som sa dostala k 5l čučoriedok a náhodou som deň predtým nazrela sem(ale náhody neexistujú
denyany
Nezobrazuje sa mi celý komentár. Môžem tak zavariť aj iné ovocie?