Bulharský šalát z pečenej papriky (Салата от печени чушки)

jarco - fotkajarco, 16. októbra 2009
Bulharský šalát z pečenej papriky (Салата от печени чушки)
Foto: jarco

V istom období roka vonia celá Sofia silnou arómou pečenej papriky. Keď je papriky na trhoch plno a ceny klesnú na minimum, sofijčania na Zobraziť celý popisV istom období roka vonia celá Sofia silnou arómou pečenej papriky. Keď je papriky na trhoch plno a ceny klesnú na minimum, sofijčania na balkónoch bytoviek masovo pečú, šúpu a nakladajú.

6
porcií
40 minút
príprava
30 minút
na 225 °C

Suroviny

1 kg
3 PL
1 PL
2 strúčiky




Postup

  1. 1

    Každá bulharská rodina vlastní špeciálny prístroj - čuškopek, v ktorom sa paprika vďaka šamotovej vložke upečie rýchlo a ostane šťavnatejšia ako po pečení v rúre. Bulharský patentovaný zázrak vyzerá v pohotovostnom režime takto:

    A pri výkone činnosti takto:
    V Bulharsku sa dá kúpiť za 15 až 20 €, a možno nájdete aj eshop, ktorý ho pošle na Slovensko - hoďte do googlu "чушкопек".

  2. 2

    Ak nemáme čuškopek, bohato postačí bežná elektrická alebo plynová rúra a jeden či dva plechy. Základ je zohnať dobre zrelú červenú papriku. Sezóna býva v auguste a septembri. Guľatá hrubostenná paprika, ktorú dostať po celý rok, nie je vhodná. Musí to byť klasická špicatá paprika - kápia. Ak na takú natrafíme, môžeme jej kúpiť prakticky neobmedzené množstvo. Piecť sa dá na viacerých plechoch súčasne, po upečení a očistení sa objem zredukuje na cca 5 percent pôvodného. Naložená vydrží v chladničke aj dva týždne a dá sa aj zamraziť.

  3. 3


    Papriku umyjeme, osušíme, poukladáme na plech a vložíme do vyhriatej rúry. Pečieme na 225 stupňoch až kým poriadne nesčernie a nebude ju cítiť v celom byte. V prípade potreby môžeme v priebehu pečenia papriky obrátiť.

  4. 4


    Upečené papriky necháme chvíľu vychladnúť. Keď sa už dajú chytiť holou rukou, vložíme ich do mikroténového vrecka, ktoré uzavrieme. V ňom necháme papriky cca 15 minút zapariť. Toto je dôležitý trik, ktorý výrazne uľahčí šúpanie spečenej šupky.

  5. 5

    Vyzbrojení trpezlivosťou papriky ošúpeme a zbavíme jaderníkov. Ak sa nám podarilo kúpiť štipľavú papriku, budeme potrebovať rukavice. Neskúšajte tento krok preskočiť, aj neošúpaná pečená paprika sa síce dá jesť, ale v porovnaní s ošúpanou je to len polovičný zážitok pri konzumácii.

  6. 6

    Očistenú papriku krájame na prúžky a ukladáme do uzatvárateľnej misky. Pridáme olivový olej, tmavý balzamikový ocot a roztlačený cesnak. Podľa chuti osolíme a oštipľavíme čili paprikou. Pridáme nasekané čerstvé bylinky (bazalka, pažítka, ....). Ak máme bulharskú zmes korenia čubrica, môžeme pridať aj to. Všetko dobre premiešame. Necháme minimálne 12 hodín odstáť v chladničke.

  7. 7

    Podávame s čerstvým pečivom, na tanieri môžeme posypať nastrúhaným balkánskym syrom. Bulharské sirene asi nezoženiete, ale čokoľvek podobné fete ho v pohode nahradí, len prosím neprznite toto jedlo nejakým eidamom a podobne. Печени чушки sú výborné predjedlo, ľahký letný obed alebo večera. Ak sa podarí vyrobiť extra pikantnú verziu, bude výborná ako príloha ku grilovanému mäsu.

  8. 8

    P.S. Hoci sme doma piekli čuški ešte pred pár týždňami a v priebehu leta možno desaťkrát, na fotenie som si nespomenul. Fotky do tohto receptu som si musel požičať od bulharských blogerov. Много благодаря, Бърборанка :-)

Diskusia k receptu

zemo
Nádhera! Ale ak si môžem trúfnuť jednu zemitú pripomienku: ide to aj s našou zelenou či bielou paprikou. Ani netreba ten čuškopek. Ja papriku rozkrojím, vyberiem semiačka a z vnútra a z vonku ju potriem olejom. Tak to pečiem alebo grilujem. Nevedel som o tom triku s mikroténovým vreckom. Ten je parádny. Ja som zobral vždy paprierovú utierka, prešiel po upečenej paprike, ktorá nebola na koži až taká čierna, ale do hneda, a koža sa útierku sama od seba nalepila. Inak, bežne pečenú alebo grilovanú papriku používam do šopského šalátu. Je to lepšie. Pred vložením do misy, kým vychladne, papriku natriem trochou pretlačeného cesnaku. A šalát robím tak, že natriem steny misky zvyškom cesnaku, dám paradajky bez šupiek (klasika: vriaca voda, šupp ju tam neniekoľko sekúnd, ochladím a ošúpem špičkou noža) a uhorku na kocky. Zamiešam v miske s takým tým inštrumentom na vylizovanie sladkých krémov. Idem pri miešaní cez steny. Potom pridám olej a rozdrvím v mojich upracovaných mozoľnatých dlaniach slaný balkánsky syr. Opäť zamiešam, ochutnám, či predsa len netreba pridať soľ a a mňamuľka už volá: Tu som, netreba ma šetriť!
barborina
Naša na pol bulharská rodina síce čuškopek nevlastní, ale papriky pečieme každú sezónu vo veľkom. Osvedčilo sa nám využiť prítomnosť Bulharskej babičky a hotové papriky si koncom leta zamrazíme (z 5 kg tých najlepších maďarských kápií mám za jednu vaničku od zmrzliny pečených paprík). Pred podávaním stačí rozmraziť a dochutiť.




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia