Bulharský šalát z pečenej papriky (Салата от печени чушки)
Foto: jarco
V istom období roka vonia celá Sofia silnou arómou pečenej papriky. Keď je papriky na trhoch plno a ceny klesnú na minimum, sofijčania na Zobraziť celý popisV istom období roka vonia celá Sofia silnou arómou pečenej papriky. Keď je papriky na trhoch plno a ceny klesnú na minimum, sofijčania na balkónoch bytoviek masovo pečú, šúpu a nakladajú.
porcií
príprava
na 225 °C
Postup
-
1
Každá bulharská rodina vlastní špeciálny prístroj - čuškopek, v ktorom sa paprika vďaka šamotovej vložke upečie rýchlo a ostane šťavnatejšia ako po pečení v rúre. Bulharský patentovaný zázrak vyzerá v pohotovostnom režime takto:
A pri výkone činnosti takto:
V Bulharsku sa dá kúpiť za 15 až 20 €, a možno nájdete aj eshop, ktorý ho pošle na Slovensko - hoďte do googlu "чушкопек".- 2
Ak nemáme čuškopek, bohato postačí bežná elektrická alebo plynová rúra a jeden či dva plechy. Základ je zohnať dobre zrelú červenú papriku. Sezóna býva v auguste a septembri. Guľatá hrubostenná paprika, ktorú dostať po celý rok, nie je vhodná. Musí to byť klasická špicatá paprika - kápia. Ak na takú natrafíme, môžeme jej kúpiť prakticky neobmedzené množstvo. Piecť sa dá na viacerých plechoch súčasne, po upečení a očistení sa objem zredukuje na cca 5 percent pôvodného. Naložená vydrží v chladničke aj dva týždne a dá sa aj zamraziť.
- 3
Papriku umyjeme, osušíme, poukladáme na plech a vložíme do vyhriatej rúry. Pečieme na 225 stupňoch až kým poriadne nesčernie a nebude ju cítiť v celom byte. V prípade potreby môžeme v priebehu pečenia papriky obrátiť.- 4
Upečené papriky necháme chvíľu vychladnúť. Keď sa už dajú chytiť holou rukou, vložíme ich do mikroténového vrecka, ktoré uzavrieme. V ňom necháme papriky cca 15 minút zapariť. Toto je dôležitý trik, ktorý výrazne uľahčí šúpanie spečenej šupky.- 5
Vyzbrojení trpezlivosťou papriky ošúpeme a zbavíme jaderníkov. Ak sa nám podarilo kúpiť štipľavú papriku, budeme potrebovať rukavice. Neskúšajte tento krok preskočiť, aj neošúpaná pečená paprika sa síce dá jesť, ale v porovnaní s ošúpanou je to len polovičný zážitok pri konzumácii.
- 6
Očistenú papriku krájame na prúžky a ukladáme do uzatvárateľnej misky. Pridáme olivový olej, tmavý balzamikový ocot a roztlačený cesnak. Podľa chuti osolíme a oštipľavíme čili paprikou. Pridáme nasekané čerstvé bylinky (bazalka, pažítka, ....). Ak máme bulharskú zmes korenia čubrica, môžeme pridať aj to. Všetko dobre premiešame. Necháme minimálne 12 hodín odstáť v chladničke.
- 7
Podávame s čerstvým pečivom, na tanieri môžeme posypať nastrúhaným balkánskym syrom. Bulharské sirene asi nezoženiete, ale čokoľvek podobné fete ho v pohode nahradí, len prosím neprznite toto jedlo nejakým eidamom a podobne. Печени чушки sú výborné predjedlo, ľahký letný obed alebo večera. Ak sa podarí vyrobiť extra pikantnú verziu, bude výborná ako príloha ku grilovanému mäsu.
- 8
P.S. Hoci sme doma piekli čuški ešte pred pár týždňami a v priebehu leta možno desaťkrát, na fotenie som si nespomenul. Fotky do tohto receptu som si musel požičať od bulharských blogerov. Много благодаря, Бърборанка :-)
Tipy na recepty z Varechy
SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia
Tipy na články z Varechy
- 2
youtu.be/GfKUJsnWCp4...