Bezlepkové šamrole

novalim - fotkanovalim, 25. marca 2021. Komerčný recept.
Bezlepkové šamrole
Foto: Novalim

Bezlepkové lístkové cesto zvládne podľa nášho super receptu každý, aj úplný začiatočník. Nebojte sa, recept je jednoduchý, rýchly a lístkové cesto sa vám Zobraziť celý popisBezlepkové lístkové cesto zvládne podľa nášho super receptu každý, aj úplný začiatočník. Nebojte sa, recept je jednoduchý, rýchly a lístkové cesto sa vám zaručene vydarí. Môžete z neho napiecť drobné lístkové koláčiky na slano alebo sladko, šamrolky, môžete ho použiť ako základ na quiche (kiš) – zeleninový slaný koláč alebo rôzne sladké lístkové dezerty. Možností je mnoho, je len na vás, akú si vyberiete.
Zdroj: https://novalim.net/bezlepkove-listkove-cesto/

20
porcií
30 minút
príprava
15 minút
na 190 °C

Suroviny

150 g
150 g
150 g
štipka
Plnka:
250 ml
2 PL
Na potretie:
1 ks
Postup

 1. 1

  Bezlepkovú múku Promix UNI premiešame so soľou. Pridáme do nej na malé kocky nakrájané studené a tuhé maslo, studený tvaroh a lyžicou začneme cesto spracovávať. Keď sa jednotlivé prísady začnú spájať, rukou ich vymiesime do kompaktného bochníčka, cesto dáme do plastovej uzatvárateľnej nádoby a odložíme ho do chladničky. Bezlepkové lístkové cesto by malo v chlade odpočívať aspoň 3-4 hodiny, pokojne však aj cez noc.

 2. 2

  Dobre vychladené cesto rozvaľkáme na pracovnej doske, ktorú sme pomúčili bezgluténovou múkou Promix UNI. V závislosti od toho, aký koláč budeme piecť, cesto vaľkáme. Na šamrole alebo košíčky vaľkáme cesto na tenko, asi na 1-2 mm hrúbku. Na quiche alebo tarty na hrubšie, odporúčame 3 mm. Na slané tyčinky necháme cesto asi pol cm hrubé.

 3. 3

  Na šamrole vyvaľkáme lístkové cesto na tenký obdĺžnik. Radielkom ho nakrájame na 1-1,5 cm široké pásy, ktoré namotávame na šamrolové rúrky. Vajíčkom potreté šamrolky pečieme v rozohriatej rúre na 190 stupňoch asi 15 minút do zlatohneda (menšie šamrole potrebujú kratší čas pečenia, väčšie dlhší, odporúčame riadiť sa sfarbením šamroliek na povrchu).

 4. 4

  Upečené a vychladnuté šamrolky plníme vyšľahanou šľahačkou s cukrom.

Diskusia k receptu