Výborný tip pre zaneprázdnených:
Ako si pripraviť smoothie na týždeň dopredu

Jarmila Horváthová, 16. septembra 2023     3 minúty čítania

Najradšej by ste každý deň raňajkovali smoothie, ale nie vždy máte čas a náladu čistiť a krájať všetko to ovocie či zeleninu? Prezradíme vám spôsob, ako si ich cez víkend môžete nachystať na niekoľko dní vopred. Čo môžeš urobiť dnes... a veď ďalej to už poznáte.Foto: Shutterstock

Smoothie, teda akýsi koktail z ovocia, zeleniny, semienok, mliečnych či nemliečnych výrobkov je veľmi populárne. Je to výborný spôsob, ako dostať do tela potrebnú dávku vitamínov a minerálov naraz – aj keď by nemalo nahrádzať ovocie a zeleninu v prirodzenej forme.

Jediný háčik je v tom, že jeho príprava je celkom časovo náročná, pretože ovocie či zeleninu treba očistiť a nakrájať. A na to nemá človek každý, najmä pracovný, deň čas a najmä chuť.

Existuje však spôsob, ako si pripraviť základ na smoothie napríklad cez víkend na celý týždeň vopred. Je to jednoduché – všetky suroviny, ktoré chcete do smoothie dať si načistite, nakrájajte a porozdeľujte v jednotlivých dávkach do vreciek.

Do väčšiny smoothie sa okrem ovocia a zeleniny pridávajú aj iné suroviny – ovsené vločky, semienka či oriešky, tie môžete do vreciek pridať a zamraziť tiež. Vrecká dobre uzatvorte a vložte do mrazničky.Foto: Shutterstock

Každé ráno, alebo kedy smoothie zvyknete konzumovať, vyberte jednu porciu, vysypte do mixéra, pridajte 1-2 poháre tekutiny, ktorú do smoothie dávate a rozmixujte. Hotovo.

Receptov na smoothie je množstvo, všeobecne sa odporúča dať do smoothie 3 diely zeleniny, 2 diely tekutiny a 1 diel ovocia. Aby smoothie obsahovalo komplet všetky potrebné živiny, pridávajú sa aj ovsené vločky, semienka či oriešky. To je aj hlavný rozdiel medzi koktailom a smoothie - koktaily sa robia len z ovocia a mliečnych výrobkov.Foto: Shutterstock

Výborná je napríklad kombinácia čučoriedok, špenátu, jogurtu, ovsených vločiek a chia semienok. Takisto môžete vyskúšať nektárinky, jablko, uhorku, kokosovú vodu, ovsené vločky a chia semienka. Ale vyskúšajte aj ďalšie výborné kombinácie:

ANKETA: Máte radi kombináciu ovocia a zeleniny v nápojoch?

77,8%22,2%
Diskusia k článkuTOPlist