Ryba na stole:
4 spôsoby, ako pripraviť dokonalú tresku. A kedy ju robiť s kožou a kedy bez?

Jarmila Horváthová, 27. septembra 2023     5 minút čítania

Treska obsahuje málo tuku a tak sa filety pri príprave môžu ľahko vysušiť. Ako postupovať, aby na tanier doplávala napokon chutne šťavnatá rybka?Foto: Shutterstock

Treska u nás nemala dlho dobré meno. Mnohí si totiž pamätajú, ako sa predávala mrazená vo veľkých blokoch a nie najlepšej kvality. Treska však celosvetovo patrí spolu s lososom k najobľúbenejším morským rybám a kvalitnú dostať už aj u nás.

Svojej popularite vďačí okrem iného aj tomu, že jej mäso je mimoriadne jemné a zároveň pevné. Má veľmi nízky obsah tuku, čo môže byť zradné, lebo pri nesprávnom spôsobe úpravy ho možno ľahko vysušiť.

S kožou alebo bez?

Ak je to možné, uprednostnite čerstvé filety pred mrazenými. V prípade, že predsalen máte mrazené filety, rozmrazujte ich pomaly v chladničke, najlepšie cez noc a potom ich dobre vysušte kuchynským papierom.

Ešte pred tepelnou úpravou si treba odpovedať na otázku, či budeme tresku pripravovať s kožou alebo bez kože. S kožou sa ryba tak ľahko nerozpadne a koža zároveň slúži ako prirodzená ochranná vrstva počas vyprážania. Ak kožu nechcete jesť spolu s rybou alebo ak pre vás nie je dostatočne chrumkavá, môžete ju po upražení jednoducho odstrániť.Foto: Shutterstock

Ak chcete tresku konfitovať, variť v pare alebo vyprážať v cestíčku, je lepšie kúpiť si filet bez kože. Pred tepelnou úpravou je potrebné filety osušiť kuchynskou utierkou, pretože treska obsahuje veľa vody. Ak vložíte do panvice veľmi mokrý kus, zohriaty olej sa ochladí a koža nebude chrumkavá. Okrem toho bude olej kvôli vode aj viac prskať, čo je naozaj nepríjemné.

V obale alebo na prírodno

Najjednoduchším spôsobom prípravy tresky je "na prírodno" na panvici. Vhodné je použiť filetu aj s kožou, ktorú si vopred osolíte a poprášite múkou, aby vo výsledku bola naozaj chrumkavá.

Potom rybu opražte na panvici s olejom. Podľa hrúbky a veľkosti filety sa ryba opeká 2-4 minúty z jednej strany. Keď tresku obrátite, môžete ju posypať obľúbenými bylinkami či plátkami cesnaku.

Treska je však obľúbená najmä vyprážaná buď v klasickom trojobale alebo v cestíčku, napríklad pivnom. Na vyprážanie sa hodí ryba bez kože.

Na vyprážanie určite použite olej, ktorý znáša vysoké teploty - repkový alebo slnečnicový olej či prepustené maslo ghí.Foto: Shutterstock

Konfitovanie v rúre

Tresku môžete pripraviť aj v rúre, najlepšie je zvoliť šetrný spôsob prípravy, aby nehrozilo jej vysušenie. Nízkotučné ryby, ako je aj treska, by sa preto mali konfitovať - piecť pri nízkej teplote v ochutenom rastlinnom oleji.

Najlepšie je použiť zapekaciu misku, buď keramickú alebo sklenenú. Do zapekacej misy vložíme osolené filety a zalejeme ochuteným olejom (ochutiť si ho môžeme podľa chuti bylinkami, korením, citrónovou šťavou...). Pečieme v rúre pri teplote 80 stupňov asi 30-40 minút.

Aj keď sa pri tomto spôsobe používa veľa oleja, neznamená to, že ryba ho nasiakne všetok. Len tresku obalí ako hladký film a po vybratí z neho ju môžete jednoducho osušiť kuchynským papierom.

Varenie v pare

Varenie v pare je takmer rovnako šetrné ako konfitovanie. V hrnci s vložkou na varenie v pare nechajte zovrieť vodu. Rybu položte na vložku a v pare prikrytú varte 10-15 minút.

Vodu na varenie môžete ochutiť podľa svojich predstáv, čím ryba získa jemnú, korenistú arómu, voda by sa však nemala dotýkať ryby.Foto: Ľuboš Pilc

Ceviche

Spôsob úpravy u nás veľmi málo používaný je ceviche. Je to peruánske národné jedlo, pri ktorom sa surová ryba aj bez varenia „uvarí“ v limetkovej šťave. Kyselina, ktorú šťava obsahuje totiž denaturuje rybie bielkoviny a čerstvá ryba sa stane stráviteľnou. „Uvarí“ sa aj bez tepelnej úpravy a zdravotné riziko nehrozí.Foto: Shutterstock

Filetu nakrájajte ostrým nožom na kocky 1x1 cm alebo na 1 cm tenké plátky. Potom ich zalejte marinádou z limetkovej šťavy, nastrúhanej limetkovej kôry, posekanej cibule, chilli a koriandra a nechajte marinovať aspoň 30 minút. A môžete podávať, zvyčajne s chlebom alebo s pečivom.

ANKETA: Jedávate ryby aspoň raz týždenne?

67,7%32,3%
Diskusia k článkuTOPlist