Rôzne

Čo dnes varíte? August 2023

kukulienka71 - fotkakukulienka71, 1. augusta 2023

V lete sa možno varí menej, alebo kratšie. No jeme a varíme radi, tak pridávajme aj v auguste svoje nápady.

@zareaguj


Diskusia k téme

kuko95
@kukulienka71 (2.8.2023 17:34)

Kukulienka dáš recept na tie kúsky spravil by som ale nie z kurenca ale filé 😁
kukulienka71
@kuko95 (2.8.2023 17:47)

Iste to poznáš, klasika. Kúsky mäsa som osolila, trocha viac okorenila a poprášila múkou. Cestíčko je z dvoch vajec, 2PL bieleho jogurtu, soli, cca 2 PL hladkej múky a špric minerálky alebo sódy ešte.
stefanm
... dnes:

Halušky s tvarohom 😋

Poznámka:
... pridávam to sem len pretože som minule v jednej chatovej debate čítal "rozhovor"(?!) dvoch "dám", o tom, či premyvať alebo nie, uvarené halušky
... došlo to až tak ďaleko, že vám tu voľne opišem zaver

"Dáma A":...ty zasra*a mladá ku*va budeš mňa, skúsenú gazdinu poúčať či mám halušky premyť alebo nie?!?!
"Dáma B":..ja som ti, ty skúsená stará rašpľa, len napísala, že halušky premyvam...nepoučam ťa!!

...tak vám oznamujeme, že ja premyvam, aj dvakrát 🙂


stefanm
@mijaita (4.8.2023 15:41)

...ja budem robiť vývar klasický zajtra... normálne, s rezancami

...bol som na nákup (tzv. "dokup") a zastavil som sa na jedno malé čapované+...a bol dnes bonus, chlebík so šunkou 🙂


stefanm
@mijaita (4.8.2023 16:55) a @evanaa

...ja keď robím s bryndzou tiež vysypem rovno zo sita do hrnca a pridávam bryndzu a opražené maslo so slaninou, ale keď robím s tvarohom, kapustou, zemiakmi tak ich raz, dvakrát preplachnem...a tu som pridal tvarohové!!
... každý nech si robí ako chce, mne to nevadí 🙂

stefanm
@stefanm (5.8.2023 13:03)

...a lahodná bravčová "sviečková", slaninova omačka, dusené mastene zemiaky a cukrový šalát 😋😋

...zapil som pohárom piva, decentne si odgrcol a odpočivam...prajem pokojný zvyšok víkendu 🙂


kimlo
Kváskový “melťák”, namiesto bežnej tekutiny tam ide vyše štvrť litra uvarenej melty, aj s usadeninou, no čo vám poviem ta vôňa a chuť sú fantastické! Bude k vajíčkovej nátierke… 😋




mijaita
@kimlo (7.8.2023 19:02)

Jasne, ale ke snidani :-) Ale pect chleba jsem moc linaaaaaaaaa :-)
kuko95
Kúpil som sliepku tak slepačia polievka..vari sa necelú hodinu a už je nádherné žltá a krásne vonia ..ostávajú ešte tak 4hodinky ..a pucene zemiaky na rasci a kačacej masti a mäso na prírodno
mijaita
@kuko95 (8.8.2023 12:24)

To varene kridlo s kuzi :( mi pripomnelo polivku, kterou mi na Bali naservirovali coby vzacnemu hostu, se slepici hlavou :( Neuctili me, ty bys take neuspel :) No ale co,ja zas rada okoraly chleba :)
1x kuko95
kuko95
Tebe to môže vadiť ja s tým problém nemám..slepačia hlava by asi aj mne vadila ale krídlo s kozou mi príde v polievke normálne
mijaita
@kuko95 (9.8.2023 07:45)

Bylo to s usmevem! :-) Sice varenou kuzi opravdu nemam rada, ale to velke kridlo na vrchu polevky na me vabne nemavalo, tak jsem si vzpomnela na ten zobak. Nic nebylo ve zlem!


mijaita
@mijaita (9.8.2023 14:28)
Na cibuli cukina, brambora a mrkev. Uavreno, rozmixovano a zalito smetanou. Cesnekové krutonky. Lahoda lahodná!

1x kuko95
stefanm
... dnes:

"Spagetthi tricolori" s lahodnou syrovou omáčkou (maslo, cibuľka, šunka, farebné papriky, štipka soli, bylinky)

Poznámka:...trpol mi umelý chrup, keď som musel pozerať ako si vnučky a manželka ničia lahodnú chuť mojej omáčky "ke-ču-pom"!!! ( hoci našim, domácim z minulého roka ☹️)


mijaita
@farbuska (11.8.2023 20:36)

Jaka skoda, ze ti tu yuku nemuzu přihrát! Mám ji rada, sezenu v Pze urcite na 2 - 3 mistech. Vynikající je i štouchaná s máslem. Odkud znáš hranolky?
farbuska
@mijaita (11.8.2023 20:54)

Z ciest po krajinách Latinskej Ameriky, ale aj z juhu USA (New Mexico, Arizona, Texas, Kalifornia...) Tu b Bratislave som ešte juku nevidela, ale možno som len nemala šťastie.
mijaita
@farbuska (12.8.2023 10:48)

Anoooo! Latina! Venezuela, kde jsem mela moznost se ji cpat :) Hledej Googl, treba najdes, nebo posli holuba!
1x kimlo
farbuska
@mijaita (12.8.2023 13:20)
Presne! Nádherná Venezuela! Možno sme chodili po tých istých miestach... Pamätám sa, že keď sme raz nocovali v Ciudad Bolívar, prišla na noc aj menšia česká skupina. Možno si bola medzi nimi? Pozdravujem.
1x kimlo
kimlo
@stefanm (12.8.2023 12:25)

To je Michal Pavlíček, bol som nedávno na jeho koncerte. 👍
mijaita
@kuko95 (12.8.2023 16:06)

Nemuzu si zvyknout na tyhle knedlíky! Vzdycky mi to pokazi uz od pohledu nejake dokonale jídlo jako ted tohle. Ale je jasne, je to o zvyku.
mijaita
@farbuska (12.8.2023 14:16)

I to je mozne :-) Rada na Venezuelu vzpominam, byla jsem tam celkem 3x. Je nejkrasnejsi ze vsech latino zemí. Sice má každá svoje, ale Venez toho mám moc. Jeste mám doma krabici slupek z kakaovych bobu :-)
mijaita
@kukulienka71 (11.8.2023 18:40)

Premyslim jak ji popsat. Vyuziti jako brambora. Trochu jako vodnatá brambora, bílá, jemné, nikterak výrazné chuti, přesto velice chutná. Osmazenim v oleji nebo s pikantní přílohou se jí, prave proto, ze je samotná spíš bez chuti.
mijaita
@stefanm (12.8.2023 12:22)

Bohovská houba, taky jsem min rok dostala. A nikomu nedala! :-)
stefanm
@kimlo (12.8.2023 17:35)

...to ja som tiež bol, ale veru dávno 1995 alebo 6, neviem už presne...bol tu, s vtedy jeho zoskupením BSP (Balage, Střihavka, Pavliček)...to sa vtedy, aj na rockových koncertoch sedelo na stoličkách, ale keď zazneli prvé tóny balady "Země vzdálena", všetci sme stáli a mávali stoličkami nad hlavou🙂
...While my guitar gently weeps

 youtu.be/IyIq-X16WJU...
1x kimlo
stefanm
@mijaita (15.8.2023 12:10)

...tak to ja naopak...po, pre mňa výdatných raňajkách, na obed len "Cuketovy krém so syrom a smotanou"


stefanm
... dnes deň "mrazničkovy":

Polievka zo skla v mrazničke čo ostalo od minula (bol to adrenalín, lebo som si to neoznačil a čakal čo to bude až sa to rozmrazi 🙂)...bola fajna fazuľová 😋...


stefanm
@stefanm (17.8.2023 15:38)

...a potom som siahol do "prázdninových" zásob pre vnučky ...polotovar, mrazené pirohy (veď už pomaly končia prázdniny deťom a začnú, dúfam, nám🙂)... zemiakové s bryndzou 😋


mijaita
Co nedokaze remoska, ph a gril panev, nedelam A tak dneska gril platky cukety na masle, barbecue hambace z Lidlu a topinka.


mijaita
@stefanm (17.8.2023 15:41)

Jako asi dobry, delavala jedna z babicek sulance se strouhankou (nebo s makem) ale ja nikdy na sladky nebyla i kdyz je to i dobry.Deti tohle rady, urcite si to holcicky uzily!? :-)
kukulienka71
včera večer sme mali kuracie steaky s opekaným karfiolom, jedno prso ostalo, tak som dnes robila kuraciu ragu polievku s estragónom. Tá kyselkavosť od citróna je teraz v teple osviežujúca. A druhý chod tiež veľmi obľúbený u nás v lete: paprika s vajcom


bugout
Dnešok opäť v japonskom duchu, keďže som dnes varil len pre seba pripravil som sa včera a k večeri som urobil viacej rýže. Takže dnes aj, polievka aj hlavný chod zi zvyškovej rýže. Polievka Zosui a hlavne japonská "pražená ryža" Yakimeshi.


stefanm
... dnes:

...som "spolupracoval" s mojou obľúbenou elektrickou panvicou... plnené šampiňóny a opekané zemiačiky spracovala rýchlo a kvalitne🙂


kukulienka71
@bugout (20.8.2023 22:14) obdivujem tvoje nasadenie. Všetky tie jedlá by som minimálne ochutnala. A moja dcéra by ťa iste rada videla u nás v kuchyni aspoň na týždeň😀

mijaita
@kukulienka71 (21.8.2023 00:06)

Ale kdeze, jsme u vody orlicke, ja v peci meho syna a tohle je jeho prace. On velmi, veeeelmi umi!! My tvorily jen gratin brambory. Dobre rano od vody:) Je jeste ticha, cela jen moje :)
cesminaz
Včera sme mali také lahšie jednodüché jedlo. Opiekla som malé biele baklažány a papriku s hovädzími guľkami. K tomu rožok a humus🙂


kukulienka71
@cesminaz (21.8.2023 09:12)

Také origoš lečo, farebné aj konzistenciu, presne ako aj my máme radi. Ja sa ešte len chystám, ale veľa ani nemusím, ešte mi ostalo celkom dosť od vlani.
kukulienka71
@cesminaz (21.8.2023 09:22)

Jéj, ja som myslela, že to sú varené vajcia, reku nejaká turecká špecialita bude😄 aké pekné sú, ešte som ich nemala.
kukulienka71
@bugout (21.8.2023 08:48)

Dík, ale ja som myslela konkrétne na tvoju japonskú a ďalekovýchodnú kuchyňu. Moja dospievajúca má teraz také chúťky, že by ťa uvítala🙂
stefanm
... dnes:

Klasik "Vyprážaný syr"😋

Poznámka:
Pre Česky "mluvících" priateľov: "Smažák "....pre Pražsky mluvících: "Smažžááák, vole!" Pre Ostravakov:... "Syr, p***"🙂🙂


bugout
@kukulienka71 (21.8.2023 11:45)

Tak potom sa inšpiruj mojimi receptami nie je to nič náročné na prípravu. A v podstate všetky ingrediencie sú kúpené doma na slovensku.
cesminaz
@zolik (21.8.2023 21:25)

No paráda! Prekvapuješ ma milá @zolik 🙂 a ty prečo nie v noci robíš? Práve teraz v tejto horúčave si si zmiyslela robiť cez deň? Inak rozmýšlam aj ja nad kečupom, ale ešte uvidím ako budem mať paradajky lebo mám v pláne najprv omáčky a aj pár flašiek paradajkovej polievky zavariť😊
stefanm
... dnes:

Plnené bravčové mäso, levanduľova omáčka so slaninou, zemiaky na pare, peradajkovy šalát...no a pivo 😋


zolik
@cesminaz (21.8.2023 22:47)
Máš úplne pravdu. Asi z toho horka už úplne blbnem. Dnes v noci som zavárala černice. Už sa lepším 😂
stefanm
@zolik (22.8.2023 14:50)

...34°C a zapnúť na hodinu rúru a piecť bábovku chce riadnu odvahu 🙂

...ja som dnešný obed robil už pred siedmou ráno, pri otvorenom okne bolo prijemne... plnený kus mäsa som robil v kuchte, zemiaky v mikrovlnke na pare a levanduľovu omáčku na keramickej platni
...o ôsmej už som v chládku spálne čítal knihu a vstal som len keď som musel



afataga
@zolik (22.8.2023 14:50)

tu je teraz uz len 31 :-), este ze mame nablizku strkovisko, sme tam ponoreni kazdu moznu volnu chvilu, potom prideme domov, dame si pivo a potime sa.
kukulienka71
@stefanm (23.8.2023 12:33) jedno z najlepších, nielen letných jedál! už som skúšala aj s varenými zemiakmi, aj s kašou, ale nejak sme sa nenajedli. To len buď čerstvý chleba alebo knedľu. Máš ju krásnu.

kukulienka71
Mala som kusok hovädzieho rebra, uvarené schuti zjedol muž len tak bez ničoho a ja som mala chuť na tvarohové rezance.


bugout
Bližšie som to vysvetlil v recepte, ak sa to dá nazvať receptom 😂


kukulienka71
@bugout (24.8.2023 15:36)

Tuniaka s klíčkami som jedla, keď som mala tvrdú odtučňovačku, po čase mi to aj chutilo. Máš to výživné. Pozriem sa po tých rezancoch.
bugout
@kukulienka71 (24.8.2023 21:46)

Somen sú tenučké japonské rezance. Myslím, že ich môžeš kľudne nahradiť.. Problém bude skôr mentsuyu. Tuniak je zmiešaný s nakrájanými paradjakami, sezamovým olejom (1 čl) , ryžovým octom (1 pl) a cukrom (1čl)
stefanm
カッテージチーズ入りニョッキ

@bugout , @kukulienka71 , @mijaita


...tak mi preložil prekladč do Japončiny: "Halušky s tvarohom"!... skúste si niekedy urobiť... spestrí vám to stravu 🙂

...ja dnes pri "pasívnom športovaní" som si aj pridával 🙂😋
(ospravedlnite zhoršenú kvalitu foto...fotil som pri zatiahnutou žaluzi, lebo mi prudké obedné slniečko svietilo rovno na obrazovku 🙂)


stefanm
@mijaita (25.8.2023 12:47)

... pekný a určite aj chutný obedik

...u nás je dnes príjemných 26°C a už sa pridáva aj slabý vánok... ťahá ma to do ulíc!
bugout
@stefanm (25.8.2023 14:07)

S tvarohom, slaninkou a kyslou smotanou jem zásadne (a vcelku pravidelne) slíže.... 😂 Dokonca častejšie ako bryndzové halušky. Halušky zemiakové zväčša s bryndzou alebo kyslou kapustou (v oboch prípadoch musí samozrejme byť slaninka). No a klasické halušky len z múky ako prílohu k čomukoľvek s hustejšou ideálne smotanovou šťavou...
bugout
Ja som mal (po zdravom raňajkovom ochazuke) "smažák", hranolky a tatarka..... hranolky z ozajstných domácich zemiakov. Dokonca dva krát smažené.... V polovici prípravy vypadla elektrika a s ňou aj fritéza 😂
stefanm
... dnes:

Duseny plátok z bravčového karé vo vlastnej šťave, zemiaky, ryža, kompót a decko piva... máme tu dnes vnučky, chutilo im 😋


stefanm
...u nás dnes:

Bravčový rezeň "SNP" v syrovom cestičku , zemiak a ky. uhorka ročník 2021🙂😋😋

Poznámka:... chýbajú mi tie "staré, zlaté časy", keď som bol ovievany "vetrami kaviarenskych ventilátorov" ...tak som si to pripomenul malým ručným!...teraz je všade "air - conditioner", a to už nie je, pre mňa, ta správna atmosféra☹️


mijaita
@stefanm (29.8.2023 13:12)

Ty tak varis!! Se vzpomínkou na domov jsem uvarila korenovou polivku s knedlickama, jak varila mama a vzpominala, jak to meli rozdelene. Táta masa, mám omacky a fantasticke polívky.
Krasný rizecek!
stefanm
@mijaita (29.8.2023 14:39)

... neuveríš, ale dnes som uvažoval o drožďovej pomazánke s vajcom, ale sa mi nechcelo

...a varím fakt sám...a zatiaľ ma to baví
mijaita
Take jdu nekdy od zdi ke zdi :-) Vcera japonska rest, dneska baba ghanoush a kořenová polívka s drožďovýma knedlíčkama. To by Japončík nechápal :-)
mijaita
@bugout (29.8.2023 16:02)
v japonské rest jsem si dala jen kureci karaage a chobotnicove koulicky, chlapeček (183cm) polívku tori paitan. Chutnala mu, mne fakt ne. Ale karaage a koulicky byly dobre a zazvorova citronovka take. Tak priste zase jinam :-)




bugout
@mijaita - takoyaky je super. Polievku vygooglim a Karage je tuším vyprážané kúsky kuracie. Apropo ako ty chutilo katsobushi na tej chobotnici? Ja ho mám rád, ale napríklad mojej žene nechutí a to ona má ryby rada 😂
mijaita
@bugout (29.8.2023 16:55)

Byly to nastesti jen µm silne supinky, tak to jsem jedla k tem koulickam. Samotne bych nejedla, nechutnaji mi.?
Karaage jasne kureci, majoneza jap. vyborna
bugout
@mijaita (29.8.2023 17:47)

Ak bola ochutená neviem, ale klasickú Kewpie majonézu tam majú. Apropo ja som mal na raňajky vajíčkovú nátierku "japonskú" len vajíčka (domáce) a kewpie.... len dve dokonalé ingrediencie a dokonalý výsledok.
mijaita
@bugout (29.8.2023 19:00)

A nepochlubil ses? To neni od tebe vubec zodpovedne! :-) Libi se mi to, chci do obchodu co nejdriv, koupim, vajicka mám (nedomací) ale nevadí mi to!
mijaita
@bugout (29.8.2023 20:40)

Nejaké rozvolněné :-)
Donesla jsem si v krabicce 3 ty kulicky, uz teda nejsou (takova vecere na stojaka jen) a takhle studene, mi chutnaly víc.Dokonce hodne.
Jak jsi to delal?
bugout
@mijaita (29.8.2023 20:52)

Je to také japonské congee. Rozvarená ryža v cca 5 násobku tekutiny (konkrétne dashi). Na zaver pridané vajíčko. Len tak na minútku. Umeboshi, katsobushi, posypané s furikake, a pokvapkané sezamovým olejom a la yu. Ak si la yu neskúšala odporúčam vyskúšať, podobá sa to na lao gan ma akurát olej je precedený a je sezamový a nie sójový.
stefanm
... dnes:

"Akože" ... sýta, výdatná "Frankfurtska" polievka a oval bieleho chleba😋

Poznámka:..."akože" preto lebo neviem aké párky manželka kúpila a nemôžem sa jej teraz opýtať lebo má pracovný "styk" s bankou a to sa nepovažim ju rušiť!...to by nedopadlo dobre alebo dopadlo nedobre 😄


bugout
@stefanm (30.8.2023 13:35)

Hneď by som si dal. Vyzerá parádne bez ohľadu na zemepisné prídavné meno párkov 😂
kukulienka71
samè pochúťky tuto. Ja dnes veľmi jednoducho, dusená zeleninka( stonkovy zeler, paprika, fazuľka, čínska kapusta) s bulgurom posypaná sezamom miesto syra. ten som mala ráno v tuniakovej zapečenej tortille s rukolou. Pekný deň vospolok!


bugout
@stefanm (31.8.2023 13:56)

Mal som dnes chuť na palacinky, ale vyhrala omeletka so syrom a hráškom.... Je s tým menej roboty 😁


bugout
Zeleninova polievka a krupicové halušky. A hlavný chod budú parené buchty (polotovarové) kolchicín síce zaberá ale bolesť tu stále je, takže stáť pri stole a hrať sa s cestom nemám silu 😂....
farbuska
Už nám vlastne začal nový rok (školský)...môže nám niekto poedať, ako sa má naša @haji ? Pevne verím, že dôvodom jej neprítomnosti sú "len" technické problémy a inak sa má v rámci možností dobre. Prosím toho, kto je s ňou v kontakte, odovzdajte jej pozdravy s prianím pekného babieho leta. Chýba jej moderovanie diskusií!