Varenie

Co dnes vaříte? (18)

haji - bez fotkyhaji, 1. júla 2022

Přeji všem krásné prázdniny, dovolené a skvělé léto! Co dnes vaříte? je otázka, kterou často pokládáme, komentujeme, doplňujeme fotečkami a sdílíme i tu, na vaší oblíbené diskusii, milí přátelé! V letních dnech máme hojnost sezónního ovoce, zeleniny a dalších surovin, produktů, často z domácí úrody. Je to krásný čas, plný nejenom chutí, ale i návštěv, sdílení. Užijme si léto v hojnosti, lásce a radosti!

@zareaguj


Diskusia k téme

haji
Dnes dusím kuřecí horní stehýnka na kmínu, paprice a kapesní troškou chilli. Dostala jsem do daru malou zelenou cuketu. A vzpomněla jsem si na radu od @chemik . Dala jsem zpětnit cibulku, trochu krystal. cukru, přidala na kostky nakrájenou cuketu /se vším, jak ji Matka Země stvořila/ a pak přidala ocet. Později jsem osolila. Mno a je to tak, kostky drží při sobě, dokonce jsou na skus chrumkavé - žádný molitan. @chemik děkuji! Včera jsem přitáhla z obchodu krabičku se syrovým sádlem. Vzpomněla jsem si na radu, kterou tu někde v diskusii dala /nejspíš/ @sovka62 . Dala jsem na dno hrnce trochu staré masti. A celkem překvapivě rychle kostky sádla pouštějí tuk. @sovka62 , děkuji! V kuchyni je horko k padnutí - jak jinak? Venku vedro na padnutí, v noci bylo dobých 25°C, ani lístek se nehne. A 3 hrnce na sporáku. Teď už jenom dva, ale i tak... trenýrkový pátek máme. Na Aladin mapy - srážky - to vypadá jako krasohled - každou chvíli je animace jiná a jinde. Bouřky budou, i u nás, vše k tomu spěje. Krásný víkend přeji všem!
stefanm
...dnes som hľadal kompromis medzi "ostať bez obeda o hlade" a "jedlom pripraveným za päť minút"!... vážne som uvažoval nad donáškovou službou alebo priamou návštevou najbližšieho reštauračného zariadenia (150m)
...nakoniec zvyťazilo toto!!!


stefanm
... zdá sa vám to "zbabelé"?!
...a ono to má tak jednoduché riešenie... stačí päť minút miešať a popri tom opiecť zopár kúskov slaninovych plátkov a pridať trochu sezónnej zeleniny
...hlad zažehnaný, obed pripravený 🙂


haji
@stefanm (1.7.2022 15:58)
Nic zbabělého v tom nevidím, lepší než umřít hlady. Pomoc v pytlíku je něco jako KPZ /krabička poslední záchrany/. Krásně opečená slanina! Díky za komenty a fotečky!
evelynba
Zdravím, @haji , fajn že držíš lajnu a začala si ďalší diel, presne podľa sľubu...))) Je to vždy zaujímavé čítanie, teším sa už.
Teraz už z prvých dvoch príspevkov vidieť, že nás "prikvačila" horúčava. Vtipný @kuko95 , som sa pobavila...))) a @stefanm - myslím, že na to tie veci sú, aj ja mám doma vždy v rezerve. Variť (sa) v tomto počasí pri sporáku považujem viac-menej za masochizmus. Promiň, @haji , nebolo to myslené na Teba a Tvoje hrnce, iba tak všeobecne. U nás včera 37, dnes (zatiaľ) iba 34. Uvidíme, čo bude zo sľubovaných búrok a "mierneho" ochladenia. V mojej kuchyni (okrem rýchloviek na studeno alebo na panvici) nastala doba remosková, ona síce tiež hreje, ale menej, iba ako hrniec na sporáku, určite nie som ochotná zapínať trúbu (rúru). Kúpila som pekné mleté hovädzie (české), tak včera bolo čevapčiči, len tak s cibuľou, horčicou a chlebom, dnes tepsi kebap podľa cezmínky, s cuketou, baklažánom, paprikou, paradajkami, cesnakom a olivovým olejom - no a na to musela prísť do služby remoska. No a zajtra niečo vymyslím s kuraťom, kúpila som s 50 % zľavou, čo sa pri dnešných cenách hodí....))) Všetkým prajem krásne dni bez takýchto horúčav.
atina1947
Dnes nic narocneho i kdyz se ochladilo na 21 stupnu jen gulasovka se zeleninou a kostmi z krkovice, to okusovani mam rada, obalovany kvetak z HF, opecene brambory a rajcatovy salat s jogurtem, ke kave 2 visne v cokolade misto peceni sladkeho.
frezia68
Zdravím, @Haji a obdivujem Tvoju vytrvalosť v tejto diskusii. V horúčave sa mi nič nechce,ani variť.Vetrám byt,ak sa zobudím skoro ráno o 3,30 hod., (nemám ventiláciu) a o 6.-ej už zatváram,žalúzie aj na lodžii zatiahnuté,lebo slniečko uplatňuje svoju moc. Dnes som išla na trh a odfotila Torysu,ktorá upadla,máme sucho a teplo,tak posielam fotku. Kúpila som zemiaky,uhorky a paradajky,tak falošný guláš s uhorkovým šalátom stačil.Zajtra kúpim dyňu,z chladničky trocha občerství a možná v Remoske zemiaky + kuracie stehná a veľa šalátu,bude na 2 dni :-))).


radost
@frezia68 (1.7.2022 19:02)

zdravím
ja nebudem o ne-varení-ale ten stav v ody ma trápi
i u nás tak..hladina vody v potoku už teraz tak nízka-ako býva v auguste..v studniach voda vysychá..záhrady suché ako beton..žltne aj to-čo sa má zeleňať..ktosi škaredo riadi počasie..ja tak vedieť kto-nech si ma nežiada
a ten hic
a dusno
ťažko je žiť ľahko
:-)
haji
Ve 20.45 hod. přiletěla první bouřka, taková střední na naše poměry. Ještě prší. Počítám, že přitáhne další bouřky během noci. Snažím se vyvětrat, dokud to jde. V plné bouřce větrat nejde. Je to příjemné zchlazení, ale dům je rozpálený jako pětník.
Zítra jsem pozvaná na grilování, věřím, že se to přes noc vydovádí.
haji
@kuko95 (1.7.2022 13:44)
Děkuji, za vtipný koment. Ono i pivo je plnohodnotné jídlo... a pizza, grilovačky apod. to jistí.
Najisto prší i u vás. Příjemný víkend přeji!
haji
@evelynba (1.7.2022 16:11)
Děkuji za milý koment, ano jsem sadista aj masochista... Také nejraději nakupuji ve slevě, i maso k rychlé spotřebě. Přinést, udělat. Pěkné zpracování mletého masa, jak čevapčiči, tak kebab a zelenina. Kuřátko bude fajn, je to lehké jídlo a vždy chutné, ať je udělané jakkoliv. Též mám remosku /aj PH/ v záloze. Minulý týden přišel na řadu elektrický tlakáč,
Už je tu klid, dopršelo - zatím. Podle Aladin mapy budou bouřky přecházet přes nás celou noc.
Krásné dny, pokud možno s únosnými teplotami a klidným deštěm! Zbožné přání...
haji
@atina1947 (1.7.2022 16:30)
Děkuji za koment, gulášovku bych si dala hmm Obalovaný květák, pečené brambory a salát miluju, stejně jako višně v čokoládě - moje nejoblíbenější sladkost. U mě to dnes jistil vychlazený vanilkový jogurt s čoko kuličkami.
haji
@frezia68 (1.7.2022 19:02)
Děkuji za milý koment a fotečku Torysy - ach jaj... Milá @frezia68 a @all , je fajn otevírat nový díl diskusie Co vaříte? Je to jedna z mála radostí, které mám a na rozdíl od jiných /potřebných/ věcí, ji zvládám celkem v pohodě. Sdílíme spolu, co vařím, děláme, jak jde život... Obyčejný život v takové maličké kostce od Člověče nezlob se. A vlastně v kuchyni se pohybuje každý, kdo chce jíst a nebo nakrmit rodinu. V kuchyni povstávají fajnové dobroty, obyčejná jídla, veselé nebo méně úsměvné příběhy. A podělit se, sdílet je vždy fajn. S větráním jsme na tom stejně/podobně jako ty. Klimu nemám, ani o ni nestojím, takže hezky ručně a rozumně to zvládat. Falošný guláš s uhorkovým šalátom je dobrá volba, kuřátko s bramborem v remosce zaráz a kopec salátu fajnotka. Také vařím na víc dní, léto nebo zima. Nikdo neprotestuje, to tak.! A když už potřebuji změnu, vložím některým den bohaté hrianky, či cokoliv s vajíčky.
Krásné pozdravení, určitě i u vás bouří, zchladí se! Na chvíli.
haji
@radost (1.7.2022 21:18)
Velká pravda, voda chybí, a když prší, v krajině se neudrží. To je dílo člověka. A ne jednoho. Moudrý hospodář se dostal do červené knihy vymírajících druhů.
Krásné pozdravení a přání pevného zdraví posílám, milá @radost ! Ráda tě vidím, ať se daří v rámci možností!
frezia68
@haji (1.7.2022 22:00) Teplá noc,spánok ma bude obchádzať. Tak blúdim aj po Vareche,Fb a pod. Už ani krížovky sa mi nechce lúštiť....ale vďaka za milý komentár.A kiež by si mala pravdu s tou búrkou,dážď a ochladenie veľmi chýba. Aj vysávanie ignorujem,len pranie ma zabáva,vyvesím a .vôňa prádla trocha oživí izbu na chvíľu,skoro sa vysuší.A ja,ktorá má rada len všetko vyžehlené,teraz skladám,vyhladím rukami....aj žehlička hreje :-))). Prajem všetkým príjemný dážď,ktorý naplní korytá riek,ovlaží záhrady,polia. Vody sme mali doteraz dosť,pramene minerálok tiež,hoci sa našli chytráci,čo chceli predať. Nech sa vieme chrániť pred hlupákmi,čo všetko chcú speňažit,voda je naše zlato a to vidíme najmä teraz. Tak pokojnú,dobrú noc všetkým :-).


frezia68
@frezia68 (1.7.2022 22:29)

Dobré ránko! Konečne po teplej noci začalo pred 6.-ou hod. pršať husto a výdatne. Prekazilo mi cestu na trh,ale konečne! Len radostný oznam a ranný pozdrav Varecháčom,nech všetkým to dobre varí :-).
haji
@frezia68 (2.7.2022 06:10)
Děkuji za koment, pozdravení, dobré zprávy! Dal si na čas, déšť milený, dobrá zpráva! U nás to byla jenom ta jedna střední bouřka, pak už se to jenom honilo okolo. Chytnul nás nějaký "ocásek/chvostík" bouřek. Okolo se to vydovádělo víc. Uherské Hradiště a tam v tu stranu. Ráno ve 4.15 hod. už byla silnice u našeho domu téměř suchá, jen dvě maličké kalužky... Zchladilo se, zatím je zataženo. Naštěstí u nás bez pohrom a nejspíš i bez krup. Krásnou, úlevnou sobotu přeji!
@leaela ano, málo vody obecně. Děkuji za koment a pozdravení! Krásné léto, ať se daří!
mariamka
vobec neviem, co by ste mi poradili? je to kare, dosť veľké,, možno aj dve jedlá, rozmýšľala som pár rezňov a soté, alebo čínu, dakujem. Príjemný víkend, priatelia, pokiaľ možno v chládku :-)


mamec
@mariamka (2.7.2022 09:22)
Si ma dostala!
Ja veľmi z bravčového nevarím, poväčšinou z hydiny, ale toto mi ako karé nepripadalo :)
mariamka
@mamec (2.7.2022 11:17)

no ved ja tiež pre oči nevidím. to je tak, keď si neznačím. ale obed bude výborný.
1x haji
2010
V novom dome je otvorena kuchyna, co je OK, ale ma to taky technicky problem, dymiaca grilovacia panvica aktivuje poziarnu ochranu. Japonci maju taku nedimiacu, ale nepoznam nikoho kdo by ju pouzil? Nahodou nikdo neskusal?
 youtu.be/sb5DYP_Lzko...
2010
Sorry ten anglicky prepisovac, mi prepisal na dim, takze dym
1x haji
mijaita
@kimlo (2.7.2022 19:07)

Varim si casto, miluju zelí s klobasou. Tvuj je z cerstveho zeli? Velka klobasa, neznam, uvarim!!!
1x kimlo
cesminaz
Ahoj milá @haji 🙂 V posledných dňoch som toho vela nevarila, boli sme na viacerých pekných výletoch s detmi, bolo naozaj velmi pekne. Zopár fotiek som spravila aj pre teba🥰 Pozdravujem a krásny letný deň ti prajem!
1x haji
mijaita
@cesminaz (3.7.2022 07:54)

Kolikrat se podarilo si korytnacku pohladit pod vodou. Tak majestatne si plave, Jsou krasne. Konecne jako v mori vsechno :-)
1x haji
kimlo
@mijaita (2.7.2022 19:43)
To nieje zelí, to je kel, po česky kapusta. Kelový prívarok, vždy sa robí z čerstvého, iný ani nepoznám, tento som kúpil ráno na trhu.
mijaita
@kimlo (3.7.2022 10:01)

Jeee, jsem cetla zrejme jinym organem nez ocima, jasne!! Uz delsi dobu chodim kolem kapusty v trznici, nebyla invence. Uz je, diky!!
1x haji
kimlo
@mijaita (3.7.2022 10:12)
A nazabudni na dobrú udenu klobasu! Táto v mojom keli je z diviny, konkrétne zo srnca. 😋
1x haji
mijaita
@kimlo (3.7.2022 11:13)
I takove mam moznost koupit, ale klobasky vyrabi na Morave syn, dostavam, jsou famozni. Ted uz nemam, ale ja si pockam!!
2x kimlo a haji
stefanm
...potretu rastlinným olejom (olivový mi na mäso nepasuje), soľ, korenie a cesnakové pesto...tri minúty opekam na rozpálenej panvici a 7-8min/200°C nechám s plátkom masla a vetvičkou rozmarínu dokončiť v rúre... päť minút nechať odpočívať v alobale a hotovo... tak mám rád bravčovú "panenku" ja...prílohy podľa momentálnej dostupnosti surovín v domácnosti... dnes čerstvá fazuľka s medom a drevenými čilli papričkami😋


haji
@mariamka (2.7.2022 11:40)
Děkuji za foto, komenty. Souhlas s @mamec , bude to bravčové stehno. Je trochu sušší, obrácené rezne by z toho boly fajn, aj to soté je dobrá volba. I roláda by vyšla.
Omlouvám se, že píšu až dnes, byla jsem včera na oběd a grilovačce u kamarádky, dnes odpočívám. Určitě jsi dobře uvařila, jsi šikovná kuchárka!
haji
@2010 (2.7.2022 15:31)
Děkuji za komenty. Uf, to je radost, automatické zapnutí požáru na dym z pánve .... Znám to jenom z článků, historek apod. Připomíná to historku jednoho jistého prezidenta, který v počátcích svého vládnutí ještě kouřil. Aby ho s cígem neviděli lidé, projevil přání a zavedli ho někam stranou, do malé místnosti. Nějak všem ušlo, že v místnosti je automatický hlásič požáru... bylo hodně veselo.
Ale zpět k dubletě /či jak tu dvoupánev nazvat/. Pokud si vzpomínám, dubletu má @cesminaz. Já se nedávno dívala na nějakou reklamu u nás v telce - ta dubleta měla v zadní části dírku, kterou unikala pára apod. Mno, takže nevím, jestli to bude taková ochrana, aby automatika nesepla... Dubleta se mi líbí, ale zakázala jsem si ji. Taková a podobná udělátka jsou moje slabost.
Krásné pozdravení za oceán!
haji
@laylastastykitchen (2.7.2022 18:37)
Děkuji za krásné letní foto a komenty. Krása střídá nádheru a takovou starostlivost /dovezou i palmy z Floridy/ tiše závidím. U nás to chodí jinak. Ceny, inflaci máme světové, to ostatní naše.
Krásné léto přeji!!
haji
@cesminaz (3.7.2022 07:54)
Velké děkuji za krásné fotečky a komenty z Vídně, milá Cesmínko! Krásné všechno, určitě je korytnačka najkrajšie zvieratko, když plave je ohromující - krásné záběry! Jejda, a ty malinké rybičky, které bozávajú ruky - krásně jsi to vystihla. Ano, okusují šupinky kůže, zatvrdliny a tak. Je to můj sen se k takovým rybičkám dostat... Moc jsi mě komenty, fotečkami potěšila, krásný výlet jste měli a plno zážitků.
Krásné léto, dovolenou i prázdniny!
haji
@kimlo (2.7.2022 19:07)
Děkuji za komenty a fotečku. Kelový prívarok je nejlepší letní dobrota. Tvůj s jelení klobáskou nemá chybu. Potěšitelné, že z kelu z trhu, opravdický kel nemá chybu, stejně jako všechna zelnina, ovoce z domácích zdrojů - žádné umělotiny/atrapy je nenahradí.
Děkuji za inspiraci, určitě na něj přijde - sice na atrapový, ale co už.
Krásné léto i dovolenou!
haji
@mijaita (3.7.2022 12:30)
Děkuji za komenty a fotečky. Celerové hranolky, dipík a krásný servis to jistí. Řízek uděláš třeba v druhé vlně.
U nás bylo včera velmi příjemně, chladněji a do odpoledne i pod mrakem, větřík. Kolem 15.00 hod už se Oskar vyhrabal. Dnes cca 30°C, ale na pátek to nemá.
Včera jsem byla u kamarádky v domku se zahrádkou. K obědu zeleninová polévka, buřtguláš. Odpoledne káva s vlčnovskými vodlečky /koupila jsem originál v cukrárně/ a později odpoledne grilovačka: špekáčky, klobásy, kuřecí křídla, kuřecí horní stehýnka, chlebík, jemný zeleninový salát /zelí, mrkev, jarní cibulka, sladkokyselá zálivka, olivoil/. Fakt jsem se měla dobře. Dnes k obědu výslužka z grilovačky. Přijel brácha, přivezl mi naporcovaného kapříka!! Večer ho dám namočit do mléka. Ani ne kvůli chuti, spíš kvůli uchování. Je sice v lednici, ale jeden neví. Ještě zítra má být horko a pak se bude zchlazovat. Kroupy v pátek naokolo byly, u nás na sídlišti, ani ve středu města ne.
haji
@stefanm (3.7.2022 14:04)
Děkuji za koment, foto i postup jak děláš panenku ty. Dobré vědět. Chutný oběd, oceňuji tu čerstvou fazulku a rychlost přípravy nedělního oběda. Děkuji za inspiraci.
haji
@kvakac (3.7.2022 15:22)
Děkuji za koment a fotečku. Jejda, treska a kopec zeleniny skvělých barev. Chutný, lehký a fotogenický nedělní oběd. Máš nové plavky? hmm
Krásné léto, dovolenou i prázdniny!
1x kvakac
evelynba
@stefanm (3.7.2022 14:04)

Páči sa mi tá variabilita jedál, každý deň niečo iné, to sa mi teraz v tomto teple vôbec nechce... Ale píšem, lebo mi nedá neopýtať sa, aké sú to "drevené" papričky? ....:-))))
1x haji
kuko95
kura na smotane jedno z mojich najobľúbenejších .vždy robím s mäsom s kosťou ta šťava potom nemá chybu .😁dnes som tam pridal aj šampióny a dobre som spravil stojí to za vyskúšanie
1x haji
stefanm
...tomu sa hovorí kuchárska "invencia" !!🙂
... mäsko (panenka) od včera a k tomu pre zmenu teplá šunka s hrachovymi luskami, rýchla smotanová omáčka s kurkumu a dva hrste tarhoni


papava
@cesminaz (3.7.2022 07:47)

Pripomenula si mi nádherný zážitok. Pred rokmi sme v tom Dome mora boli, vnučka mala asi tak 12 rokov. Keď sme prišli k akváriu korytnačky, tak bola zalezená v kúte medzi rastlinami. Boli sme tam sami ale ona hneď priplávala k Peťke, až sa nosom dotýkala steny akvária. Ostala tak, ako keby jej chcela niečo povedať, ako keby to bol jej človek. Ostali sme z toho zaskočené. Po chvíli prišla skupina školákov, korytnačka sa znechutene otočila a odplávala do svojho kúta.
Verím, že ste mali krásny zážitok.
1x haji
haji
@kuko95 (4.7.2022 12:33)
Děkuji za koment a fotečku, fajn volba, kuře na smetaně a s žampióny, k tomu kolienka, mně by moc chutnalo! Vidíš, tomu se říká u nás "Odříkaného chleba největší krajíc." Přece jenom jsi vařil haha
1x kuko95
haji
Super, vypařila se mi diskusia, straší tu jenom můj poslední koment z 14.52 hod. @redakci , volám SOS.
redakcia
@haji (4.7.2022 15:19)

Zapchal nám to tu jeden komentár so špecifickými znakmi :) Už by to malo byť v poriadku.
1x haji
2010
@afataga (4.7.2022 10:22)
Presne to spravili nasi podnajomnici minuly rok, lenze podla novej normy kazda izba musi mat snimac a vsetky snimace su prepojene , takze po inspekcii ich to stalo dost penazi plus pokuta, odstavili cely dom.
haji
@stefanm (4.7.2022 14:19)
Děkuji za koment a foto, dobrý oběd jste měli a opečený mladý hrach je velká dobrota.
haji
@redakcia (4.7.2022 15:50)
Děkuji, ano je. Přeji klidný pracovní týden!
haji
@mijaita (4.7.2022 18:27)
Děkuji za koment a chutné foto, kuřecí madras kari s rýží vypadá moc dobře, o chuti nepochybuji.
haji
Dostala jsem od bráchy cca polovinu kapra. Nakrájela jsem díly, zalila mlékem a šup do lednice. Dnes bude vyprážaný kapor, nové brambory a mix listových salátů s baby špenátom.
Ještě zrána bylo vedro, dusno na padnutí. Před hodinou konečně! začalo pršet a už se zchlazuje. Hurá, můžu smažit kapříka.
Krásný sváteční den Sv. Cyrila a Metoděje!
56859_1426519131 - profilový obrázok
dr
dr
My sme mali domáceho zajka na spôsob sviečkovej s hrnčekovou knedľou.
1x haji
haji
@dr (5.7.2022 21:11)
Děkuji za komenty a odkaz. Zajko na smotane s hrnkovým knedlíkem je výborný oběd. Nahlédla jsem i na odkaz na kuraciu kormu, zajímavý receptík. Děkuji za sdílení a inspiraci.
stefanm
...tri zemiaky v šupke, sáčok tvarohu, lyžica kyslej smotany, štipka kôpru a soli, zopár škvariek opraženej slaniny... nič viac, nič menej!... také jednoduché a také fajné 😋😋


kvakac
@ haji

Včera na obed hummus od cesminaz@ s prírodným rezňom. Čo sa človek všetko naučí jesť kvôli deťom. Nuž ale čo som si urobil s tým musím žiť - há, há.


haji
@stefanm (6.7.2022 13:41)
Děkuji za koment a foto, zajímavý, inspirativní oběd, fakt jednoduchý, o chuti nepochybuji. Zvláště ty škvarečky jsou úctyhodnou korunou. Děkuji za inspiraci. Ještě uchovat/uchránit škvarky...
Pobavil jsi mě v komentu u ...a co dnes snídáte? Život píše romány. Teď máš obvodní lékařku mile nakloněnou.
haji
@mijaita (6.7.2022 14:42)
Děkuji za koment a fotečku, vidím, že se ochladilo a už smažíš i ty. Celer i cuketa jsou smažené moc fajn, okurka s majonézou - to je spíš dipík, žejo?!
Já dnes měla smaženého kapra s br. salátem. Včera jsem část smaženého kapra vyměnila za br. salát. Hezky jsme se shodly, ona potěšená kaprem, já br. salátem. Ještě mám porci kapra a nové brambory na zítra.
Hezký a klidný sváteční podvečer!
haji
@kvakac (6.7.2022 16:04)
Tyjo, milý @kvakac , ty se nezdáš! Hummus pro dcery a při té příležitosti i pro sebe... jsi statečný! Líbí se mi jak s přírodním řízkem, tak s játry - umíš si poradit, k tomu kopec zeleniny hmmm Máš zlaté srdce! a šikovné ruky!
Krásné léto, dcerám fajnové prázdniny!
haji
@laylastastykitchen (6.7.2022 21:36)
Děkuji za koment a foto, krásně upečená kuřecí stehna, do chrumkava... voňavá.... hmm Mám naslintáno v techcnice.
Krásné pozdravení za oceán!
kvakac
@haji

Dnes mi bol predlohou recept od cesminaz - turecky jahňací guľáš. Keďže som nemal jahňacinu a baklažány tak som použil cukety a z králika hrude a chrbát. Bez masla, len som zalial vodou a hľa dobrota ľahko stráviteľná a veľmi dobrá. Bolo to tak rýchlo stráviteľne že som nestihol ani zaspať poobede a už som bol hladný.


haji
@kvakac (7.7.2022 13:31)
Děkuji za koment a fotečku, pěkný letní zeleninovo masový mix plný chutí a barev. Věřím, že je to rychlo stravitelné. Mno, i zdravé stravování dá práci... haha Mně by moc chutnalo!
Krásný den! U nás je oblačný den, 22°C, Oskar to má dnes těžké. Milé zchlazení i vláha, dobře u nás popršelo, má na co pršet.
2010
Dnes sme robili jedlo co je vraj v Japonsku popularnejsie ako sushi.
Katsu Kare, Bravcovy rezen v kari omacke.( to japonske kari chuti uplne inac ako indicke ).



mijaita
@kvakac (7.7.2022 13:31)
Když opominu suroviny, ktere jsi pouzil (nerada kralika) bavi me, když se někdo inspiruje receptem jiným. Já to dělám ráda a často. Podle fotky skvele jidlo!
2x kvakac a haji
2010
@2010 (7.7.2022 15:52)
Zle som vyjadril, ta kari omacka je redukovana hotova, ale musi sa varit- dokoncit
1x haji
mijaita
@2010 (7.7.2022 15:58)

Dík, už jsem projela net. Ale stejne mi nejde strouhanka s omackou
mijaita
@2010 (7.7.2022 17:07)

Panko je preci z toustoveho chleba. Obcas si ji kupuju, jasny! :-) Mozna to jidlo zkusim.
haji
@mijaita (7.7.2022 15:25)
Živé na salátek, kvašáky mám slíbené.
haji
@2010 (7.7.2022 15:23)
Děkuji za koment a foto, pěkná japonská inspirace, o chuti japonské speciality nepochybuji. Japonské kari jsem neměla čest ochutnat. Oceňuji i svěží listový salát, jsem salátožrout.
haji
@mijaita (7.7.2022 15:47)
Děkuji za koment a foto, kuřátko vypadá dobře, zajímá mě i tvoje kaše - mix brambory, batáty, mrkev a červená čočka je celkem neotřelá kombinace. To ti uteklo z ledničky a špajze?! haha
mijaita
@haji (7.7.2022 19:24)

oooo nikoliv, to jsem vymyslela :-) batat na mrazaku, s bramborou se dela kase. Pro chut jsem dala mrkvicku. Jo cockou jsem vymyslela ze posypu, tak jsem ji na panvive udelala na masle. Kureci jsem varila 20min s tema bramborama a pak hezky orestovala na masle s kari, troskou kurkumy, pepre a delikatesy byla jak vysita! :-)
Okurky nakladacky jsou ted moje kazdodenni zalezitost, v zime sice taky kupuju, ale jsou drahy a ne moc dobry. Kdyz ale ja je taaaak milujuuuuuu :-)
1x haji
2010
@mijaita (7.7.2022 18:08)
Nie tak uplne nechce sa mi prelladat
This unique method was developed during World War II when Japan was fighting Russia out of a necessity to cook bread without heated ovens. The result was the ingenious idea of using electric current to cook the bread, not heat from an oven – it is a fascinating process and created a loaf without a crust.
cesminaz
@kvakac (6.7.2022 16:04)

😅😅 Hummus je niečo ako studené pyré na kyslo. Ja lúbim aj z bielej fazule, napríklad s hovädzím na hrášku. Ty si ten hummus ale urobil poriadne na tekuto🙂 A to nepíšeš, že či tým deťom chutil..


haji
@cesminaz (7.7.2022 22:07)
Děkuji za komenty a fotečky, skvělý marhulový lekvár - ten mám nejraději! Kuřátko s brambory a petrželkou pečené na plechu - to je fajnová voba, mooudrá dobrota - vše v jednom. Krásný víkend přeji!
haji
@cesminaz (7.7.2022 22:33)
Pěkné, chutné foto, fazuľové pyré s hovězím na hrášku - tuto kombinaci neznám, ale s radostí bych porcičku ochutnala hmm
@kvakac hummus trošku řidší měl, ale když máš slabý "kutr", chce to více tekutiny, jinak si s tím nože nezaradí. Počítám, že holkám chutnalo, taťku tlačí do zdravých a nových jídel, a on je taťulda ze zlata!
haji
Vařím zeleninovou polévku: pórek, mrkev, řapíkatý celer, kousek česneku, červená čočka, libeček, ml. černý pepř a sušený libeček. Jedna kostka zeleninového vývaru pro prohloubení chutí a echt máslové krutonky /uvezla se mi ruka s máslem/. Co bude dál nevím. Zlobí mě zoubky.
U nás opět chladněji, zataženo, bratru 20°C. Je příjemně. Krásný víkend přeji všem!
frezia68
@haji (8.7.2022 13:35)

Milá Haji,reagujem na zoubky.Mne zubár vezme 4 predné,už mám termín a potom budem len mixovať podobné polievky.Čo už? Rastiem do krásy,bude protéza :-)))))))
1x haji
haji
@frezia68 (8.7.2022 13:42)
Ach jaj, tak čtyři přední... uf Držím pěsti, zvládneš to!!
Já jsem dráždila šakala. Dvakrát za sebou jsem "spásla" misku suchého musli s mandlovými lupínky a sušenými jahodami. K tomu přetrvávající průvan. A je vystaráno. Polévku jsem projela tyčákem a číhala u misky, až vychladne a krutonky se napíjí. Mám co jsem chtěla...
Ano, tekutá strava, můj brácha by se radoval. Začínal by pivem a pak dál ke slivovici a tak... haha
haji
@mijaita (8.7.2022 15:16)
Jdi ty brepto, já se divila takové přílohové kombinaci, do polévky jsem schopná nacpat cokoliv.
Tvá fenyklová omáčka s houbovýma knedlíčkama vypadá moc dobře, s radostí bych ochutnala.
U mě nakonec vyhrály nudle /úzké/ s tvarohem, máslem, cukrem a bonusem v podobě pár lžiček povidel. Výborná kombinace. Už si čistím zoubky... zatím mám všechny, přestože se teď dva rozhodly poctivě mě trápit. Paradentóza je zákeřná potvorka. Už několikrát mi zubařka nabízela, že vytrhne, ale nenenene - jsou tam, jsou moje. Pak by tam byla ďoura ďourovitá. Zatím držím já i zuby.
mijaita
@haji (8.7.2022 16:38)

Nedavej, ne ne neeeeeeeee!! Ja blba jeden co bolel a pak jsem nasla zubarku, ktera by ho spravila!!! A chybi mi,6 jedna nahore!! Zurim a zlobim se na sebe. Kazdy zub se pocita, , delas dobre, nedavej!
Nic jednodussiho nez fenyklova omajda a houbovy knedlicky, hlavne chutove souzní. Ale tvoje nudle? Jo, s tvarohem a slaninou, ale s cukrem? Nedej boze s povidlamaaaaaaa??? ? :-( asi by me to zabilo. Chutove ne, ale jedno sousto a hura na řízek :-)
haji
@kuko95 (9.7.2022 08:28)
Děkuji za koment a foto, výstavní řízky a ještě od taťuldy, dělané s láskou! Dobrú chuť! Tatinovi pozdravení, je šikovný!
frezia68
@Haji : Dnes doháňam zmeškané upratovanie,lebo nie je horúco,aj pofukuje. Tak obed v remoske a bude aj na zajtra. Zemiaky kúpené ráno na trhu ( mne by stačili na obed aj bez kuracinky ,hoci ten rezeň od @Kuko95 by som neodmietla) ,paradajky a pažitka tiež. Dobrota preukrutná :-))) . Tak každému a všetkým dobrú chuť k obedu !


mijaita
@frezia68 (9.7.2022 11:20)
Brambory doslova miluju, maso mi u nich doslova překáží! :-) No a že by mi zbyly do druheho dne? Těžko, chodila bych na ne tak dlouho, až by remoska byla prazdna. Mne nevaděj ani studene! :-) Krásný más oběd!! Ten řízek si dáš jindy a ten zas bez brambor :-)
frezia68
@mijaita (9.7.2022 11:48) Ale ako ma poznáš,že rezeň kľudne zjem aj bez prílohy? No,mne zvýšia,lebo som dala viac do remosky,a zajtra pripečiem na panvici.Aj spodné stehno ostalo,tie zemiaky sú ozaj najlepšie,máme podobné chute :-))). Ďakujem za komentár a dobrú chuť aj Tebe.

mijaita
@frezia68 (9.7.2022 11:54)
Muj tatinek vzdycky rikal, ze proč brambory, kdyz je kolem houska :-) A ja to tsk taky vnimam. Krome toho mam stejne nejradsi rizky studene. Nekdy s troskou salatu vanocniho. Ano, rizek je rizek, okurcicka kysela staci :-)
haji
@frezia68 (9.7.2022 11:20)
Děkuji za koment a fotečku, chutný obed, jen co je pravda. Mně nikdy! maso nezůstane, to spíš peklo zamrzne... haha
Ano, i u nás je chladněji už několik dnů, a to je fajn. Upratovať bych mala, ale.. nejsou lidi.
Nakonec jsem před chvílí nastrouhala nové brambory na tenké plátky, k tomu přidala zeleninu: mrkev, cibuli, pórek, stopkový zeler, bílou papriku a nakrájela jednu ubohou klobásku na maličké kousíčky, též dva plátečky debrecínského špeku /strašilo v mrazáku/, okořenila, osolila, dala do vymazaného kastrolu, podlila mlékem a už se to peče. Luxus - v troubě. Snad to nějak pokoušu. Nákup jsem opět odložila, stejný problém, nejsou lidi.
Mno, k řízečkům /@mijaita @frezia68 / - též jsem klidně jedla řízky/maso bez chleba, přílohy, ale "slabý kufr" - žaludek mě od jisté doby donutil vždy alespoň kousek chlebíka, když ne brambory v jakékoliv podobě. Nestojí mi to za to, kroutit se pak někde v rožku...
Krásný víkend!
haji
A k zapečeným bramborám /což ještě chvíli potrvá, bo tu píšu komenty, trouba zapnutá, ale kastrol s bramborami ležel na sporáku!/ bude okurkový salátek.
A osvítilo mě, že slupky z okurky jsou dobré nejenom na pleť, ale i na tvář, kterou mám od bolavého zoubku nateklou. Už tam mám přilepené konce, ale jak se natáhnu, pokryju tvář slupkami. Jsou to domácí okurky, myté, s nulovou chemií. Jedinečný chladivý obklad!
stefanm
... čo sa to s nami deje???...aj ja som zapekal zemiaky...ale aj s kúskom mrkvy, cukety a zalite vajíčkom...a veru na zajtra neostalo 😋


haji
@stefanm (9.7.2022 16:15)
Děkuji za koment a fotečku, ano, zapékané brambory se ti povedly! Mně na zítra zůstala jedna porce. Haha je to jako když člověka bací bacil. Jeden začne, ostatní se nabalí, navnadí na stejnou/podobnou notu/chuť. Pohodový víkend!
haji
@laylastastykitchen (9.7.2022 14:40)
Děkuji za koment a foto, zasloužená odměna - kafíčko i výhled! Na receptík se těším. Ještěže nejde přibrat z kochání se recepty, ty tvoje jsou obzvlášť přítažlivé!
zolik
Keby mi mal tak teraz kto navarené doniesť, to by bolo super. Plantám sa po kuchyni, po byte, po terase. Medzi posteľou, gaučom a lehátkom. Sypem Ibalgin, Brufén a všetky možné vitamíny čo som doma našla. Nadájam sa čajom a ničím zásoby papierových vreckoviek. Covid je sviňa.
1x haji
haji
@zolik (10.7.2022 12:07)
Ajaj, pošlu holúbka se zapékanými bramborami, zeleninovou polévečkou s krutonky. Mno, to chce vyležet. A co Isoprinosine? V případě nouze Anopyrin. Uf No a až ti bude o fous líp a budeš mít chuť a prostor: slepičí polévku, zlato! Brzké uzdravení, drž sa mi!!
haji
@stefanm (10.7.2022 13:25)
Děkuji za koment a fotečko, skvělý oběd, skvělý čas tekvicový!
haji
@stefanm (10.7.2022 13:25)
Fotečku, tak jsem byla zabraná do výborné chuti pečeného maska a tekvicového prívarku, že nevidím, neslyším, slintám. Brzo udělám tekvicový prívarok hmm
haji
Vytáhla jsem z mrazáku krkovici, zítra budou přírodní vepřové řízky, nové brambory s kalerábom a okurkový salátek. Jako každý měsíc, je to také oběd pro mou masérku.
U nás je chladno, dopoledne trochu pršelo, teď 22°C, oblačno, ale Oskar se snaží. Opět hlásí vysoké teploty a velké bouřky. Mno, to že u našeho domu nebyly kroupy, neznamená, že naokolo měli všichni štěstí. Chodí to pásama a nemile pobilo vinohrady, úrodu, auta...
cesminaz
@zolik (10.7.2022 12:07)

Skoré uzdravenie naša drahá @zolik ❤🙂 Zalej si vriacou vodou za 1kl nastrúhaného zázvoru, nechaj 5 minút lúhovať, pridaj trocha citrón a med a vypi to horúce. My sme to pri Covide tiež pili každý deň. Ten zázvor môžeš tiež vypiť-zjesť, alebo ho vyhodiť.
1x haji
haji
@cesminaz (12.7.2022 20:52)
Děkuji za komenty a fotečky. Marhuľovo tvarohový koláč jako malovaný, jejda ten se povedl! Rizoto s hovězím na hrášku, posypané sýrem vypadá dobře, vidím, že dětem děláš pomyšlení! Hezké dny, zvláště prázdninářům hodně radosti!
Doufám, že se @zolik drží!! Myslím na ni každou chvíli. Zázvor je dobrá volba.
cesminaz
@haji (12.7.2022 21:31)

Dakujem @haji 🙂 Menší syn už školu ukončil, väčší začne zasa v Októbri. Každá mama sa teší ak deťom chutí a rodinke chutí🙂 Koláč je naozaj výborný, pridám aj recept. Pekný slnečný deň milá @haji a aj všetkým na Vareche!!!
haji
@kuko95 (13.7.2022 09:51)
I ty Brute?! Jejda, to je krása kolenovitá na pokračování - mám utopenou klávesnici! Děkuji za fotečky, koment, jsi určitě potěšil nejedno oko a přivodil chuťové trauma těm, kteří koleno ve svém dosahu nemají. Já jsem minulý týden statečně odolala vepřovému kolenu v akci. Mno, asi to byla chyba...
1x kuko95
haji
@laylastastykitchen (13.7.2022 14:40)
Děkuji za fotečku a milé sdílení! Pěkné potěšení z domova jsi dostala, pěkný dárek. Přeji ti, aby ses domů podívala co nejdřív, ať to vyjde, držím pěsti!
haji
Dnes k obědu poslední přírodní řízek, udělala jsem si k němu kuskus. Zbytek kuskusu musím nějak zpracovat, bude to výzva. Asi ze mě nebude milovník kuskusu...
1x kuko95
farbuska
@haji (14.7.2022 13:30)

Dobré popoludnie, @haji . Ja do zbytku kuskusu zvyčajne zamiešam rôzne drobno nakrájané kúsky zeleniny, buď čerstvé (napr. listové šaláty, uhorky, paradajky, cesnak, nastrúhaná mrkva, jarná cibuľka alebo výhonky cibuľových zelenín...), prípadne opečené na panvici (na grile) a dochutím koreninami a bylinkami. S miskou šalátu je to fajn letná večera.
2x haji a kuko95
haji
@farbuska (14.7.2022 14:46)
Děkuji za navigaci s čím kuskus smíchat. Uf, prohlédnu lednici a nějak to sestavím. Ještě mám jeden díl v suchém provedení, to snad hodím jako zavářku do polévky. To by mohlo projít bez ztráty kytičky.
haji
Včera jsem svůj boj s kuskusem vyřešila hodně prostě /možná i sprostě/. Otevřela jsem konzervu tuňáka, šupla ji ke kuskusu a vmíchala domácí dobře ochucenou majonézu. Mno, nebylo to špatné. Dnes obědvám tuto chladnou směs "na holáka", jenom tak. Dobrý úmysl, že s ní naplním papriky, obložím cibulí a stopkovým zelerom padl při odmrazování mrazáku. Sílu už jsem měla jenom na základní operace: pověšení mokrých hadrů a vytáhnutí krabičky se směsí kuskusu z lednice. Už je to ve mně. Až v závěru mě napadlo, že by z toho byly úžasné kuličky do studené obložené mísy - jako ozvláštnění šunky, zeleniny. salámu a sýra. Takové kouzlo nechtěného... šly by i obalit - v koření, strouhaném sýru... haha
U nás včera večer i v noci pršelo, bylo pár bouřek. Celkem je teď příjemně, ovšem slunečno a Oskar se předvádí v celé své kráse.
Krásný víkend přeji všem!
haji
@afataga (16.7.2022 11:29)
Ach jaj hmmmmmmmm Takových chatových dobrot!! Mísu s 36 reznami si neodfotila, asi šly na dračku, ne?! haha Skvělý diviačí guláš, grilované klobásy, sekaná, ražniči v pahrebe - jedna dobrota lepší než druhá...! Děkuji za chutné fota a komenty, užívejte si to! Tiše závidím.
Já dnes k obědu toto: zmrzlinu a později cibulovou bagetu s máslem a salámem. Nebyli lidi. Byli, ale jenom na nákup. Zato zítra budu smažit květák, přinesla jsem nádherný, jak jinak než v akci byl. Alespoň dojedu zbytek strouhanky, která už je na sklonku použitelnosti. Takový já jsem konzument smaženého. Teď jsem se utrhla z řetězu, abych tu zásobu minula.
V noci bylo dost chladno, což je celkem milé, ale neprospívá to okurkům a jiným dobrotám, které potřebují v noci teploučko. Je polojasno, Oskar se snaží. 24°C je příjemných.
Krásnou sobotu a ještě hezčí neděli přeji všem!
haji
Krásnou neděli přeji všem a dobrou chuť k obědu. Já právě dovařila a pojedla jemnou zeleninovou polévku: mrkev, hlúb a malé listy z květáku, naťová cibulka /zarestováno na troše olivoil/, stopkový zeler, jedna kostka zeleninového vývaru /pro prohloubení chuti/ a kapání z vejce a krupičky /do něj dávám kapku oleje, dnes olivoil/. Je výborná! A jdu na smažení květáku. Moudře jsem ho pozdě oprala a tekla z něj voda jako z myši, teď se suší. K tomu budou nové brambory s máslem a naťovou cibulkou. Už se těším!
mijaita
Chtela jsem koupit v Penny kvetak, nooooo za 40,- jednu chciplotinu? Zitra pujdu do trz, tam pani jedna je pres kvetaky, tak uvidim. Ale ja si ho naplatkuju a upeču s kari a rimskym kminem. Oleee! nech si chutnat!! Jak nekde nekdo psal - cela rodina mňamkala :-)
1x haji
haji
@mijaita (17.7.2022 15:35)
Smažený květák se mi hodně povedl, brambory s naťovou cibulkou také neměly chybu a letošní kvašáky od bráchy k tomu sedly. Poznámka: květák byl holandský, je velmi chutný, rychle se udělal a byl měkoučký. Ty máš přece jenom výhodu možnosti nakoupit na trhu. Tiše závidím. Hezký večer!
haji
@kvakac (18.7.2022 10:42)
Děkuji za koment, foto a neotřelou polévku. Musím uznat, vedeš! Jsem schopná čehokoliv, ale zavináč v polévce....?! Hmmm tak to je překvapivý směr polévky a odvážný. To je polévka z rodu tzv. "poopicových"?!
haji
@mijaita (18.7.2022 21:09)
Děkuji za koment a fotečku, vietnamské vepřové kuličky pěti vůní - vypadají velmi dobře, s radostí bych si dala porci. Krásné foto, mistička je ještě kráásnější! Hezký večer!
1x kvakac
haji
Včera jsem měla k obědu kopec opravdických topinek s taveňákem rozmíchaným s protlačeným česnekem. Jejda, žlučník to vydržel, až jsem ho obdivovala.
Dnes ještě nic, bo jsem se po poledni pustila do výroby lekváru/džemu z kanadských borůvek. Mno, měla jsem jich 500 g, vyšly mi dvě maličké skleničky od jogurtu a kousíček na dvě lžičky na "košt". Já bláhová jsem měla nachystané čtyři skleničky, haha Ale lekvár vyšel fest hustý, stále se mi to zdálo být řídké a tak jsem vařila, aby byly vidět cestičky na dně pánve. Tuším ho budu při použití muset ředit. Jeden se pořád učí. Krásná tmavě fialová barvička, chuť osvěžující.
K obědu mě čekají tři broskve, dvě meruňky a hrozny od bráchy. Už tu peče, venku je dobře 30°C. Krásný den přeji všem!
mijaita
ja uz nemela topinku ani nepamatuju! Naposledy k tataraku. Tak to ja ho teda zas nekdy udelam!! I kdyz s tavenakem a cesnekem, to je i moje parketa! Boruvky bych radsi snedla s cukrem a se slehackou :-)
1x haji
haji
@mijaita (19.7.2022 15:17)
Jojo, takovéto topinečky jsou moje slabost, ještě chlebík ve vajíčku miluju.
Až se zima zeptá, co jsem dělala v létě? budu mít na hnízdě dvě skleničky borůvkové marmošky a snad konečně dojde na palačinky!
haji
@dr (19.7.2022 21:09)
Děkuji za koment a odkaz na receptík na králíka, pokochala jsem se, takto upravený musí být výborný! Inspirativní oběd, narobila jsi mi chutě. Krásné léto!
1x dr
haji
@cesminaz (19.7.2022 22:24)
Cesmínko, ty mě nikdy nezklameš, děkuji za komenty a fotečky dobrot. Kuře v těstíčku bych si dala hned, vidím, že máš úrodu zelené petržele, tiše závidím. Cibulový salát s petrželí a sumakom musí být top chutný hmm Marhulový koláč nemá chybu. Já si koupila ušmudlaných šest meruněk v řetězci, to není ani do jednoho zuba... nám letos meruňky pomrzly. Krásné letní dny tobě i celé rodině!
haji
@laylastastykitchen (20.7.2022 04:15)
Děkuji za komenty a fotečky. Ajaj, to je nemilé, na dálku na ruku foukám, uf také umím podobné puchýře brrr ... brzké uzdravení a zhojení! Limonáda vypadá velmi svěže, o maliny nikdy nezklamou! Krásná barvička limonády, foto do dnešních dní jako stvořené. My jsme se začali péct a péct se budeme nejspíš dlouho. Krásné léto a skvělou dovču přeju!
stefanm
...len hrsť čerstvéj zelenej fazuľky , jeden malý zemiak, štipka soli a kurkumy... povariť, rozmixovať, konzumovať

...ventilator na trojke a pot aj tak steká po šedinach rovno do očí


stefanm
...tento ríbezľový sme robili ráno o piatej...z okna otvoreného dokorán nás ovieval príjemný ranný chlad a do kuchyne vchádzalo vzácne a dávno nepoznané "ticho"...dobre sa pracovalo!!🙂


haji
@stefanm (20.7.2022 13:45)
Děkuji za komenty a fotečky. Polévku jsi uvařil výbornou, dobrá volba, zelené fazulky miluju a krutonky též, milá inspirace. Rybezlový džem je velká dobrota - krásná práce!
Ano, vedro vládne i u nás. Já mohu zapomenout na ventilátor, průvan - moje zuby a hlava se letos rozhodly ochlazování tohoto druhu totálně sabotovat. No nic, vana plná vody to jistí. Krásný den přeji všem, pokud možno u vody a chlazeného točeného!
haji
@blissofplants (20.7.2022 18:04)
Děkuji za koment a fotečku, prívarok zo žltých fazuliek miluju, no a domáce huby od maminky k tomu pěkně ladí. Velmi dobrý obed si navarila a narobila mi chutě! Krásné pozdravení!
blissofplants
@mijaita (20.7.2022 18:52)

Maminka varila😊
Oprazila na oleji 2 cibuľky s 2 platkami nakrajanej zelenej papriky, pridala 1kg zltej fazulky, 4 na kocky nakrajane zemiaky, 2xbobkovy list, vodu, varis domakka a na zaver pridala 2 rastlinne smotany s trochou muky, ochutis a este kopor a ocot pridala na záver..na cesnak zabudla🙂
haji
@blissofplants (20.7.2022 20:45)
Jak ten čas letí... Já mám dnes krátké vedení, maminka varila obed, jejda, hezky si to užij, krásnou dovču doma! Pozdravení mamince, výborne varí!
zolik
@laylastastykitchen
@haji
@cesminaz
Dievčatá ďakujem že ste na mňa mysleli. Žijem. Síce som ešte taká nijaká, ale z polozáhrobia som už preč a vrátiť sa tam nemienim. Pár postrehov:
- dostať zimnicu keď je 35C je zaujímavá životná skúsenosť. Dva paplóny a dve deky + čapica na hlave
- rady od každého jedného kto Covid už prekonal - nepanikáriť
- postrehy od každého jedného kto Covid už prekonal či očkovaný alebo nie - každý to raz dostane
- lačné a hladové telo sa proti Covidu nemôže brániť
- síce sa stále ešte cítim ako vyžmýkaná handra a nebudem vypisovať čo všetko ma bolelo a boli, ale pre mňa úplne najhorší dôsledok/následok je: stratila som chuť a čuch a to je hotová osobná tragédia!




kuko95
@zolik (20.7.2022 23:40)

Milá zolik skoré uzdravenie prajem a buď silná :) tiež keď som mal covid som bol 3dni na tom strašne potom sa mi úplne polepšilo čuch a chuť som nestratil ale dá sa povedať že to bolo jedno lebo som tie 3dni nejedol..pi čaj s citrónom to pomáha .drž sa a veľa zdravíčka :)
afataga
@zolik (20.7.2022 23:40)

Ejha, ja som ani nepostrehla, ze si chora, aj ked si uz medzi zivymi, aj tak ti prajem, nech si co najskor uplne fit a niekde pohladaj chut a cuch, verim, ze osobna tragedia, ja by som na tom bola podobne.
Tak tfuj tfuj :-), drzim pazure.
kucharka
@zolik (20.7.2022 23:40)
Aj ja ti prajem skoré uzdravenie, všetko raz príde, neboj :-)
Viem, o čom hovorím, ja som sa tiež pred pár dňami dostala z Covidu. Boli momenty, keď som myslela že už to nezvládnem …. Ale zvládla som to. Ako ja hovorím : "ľudia sú jak kone, utiahnu šecko"
Pekný deň prajem.
haji
@zolik (20.7.2022 23:40)
Vítej, milá @zolik , na Vareche, byť bez chuti a čuchu... Klidně pošlu polovinu svého čichu i chuti, alespoň se mnou nebudou tak cvičit, mršky. Jsi fakt šikulka, máš dobrý kořínek! Přeji brzké uzdravení, vyzdravení včetně čichu a chutě!
Milé komenty všech tě jistě potěší, načerpáš tu kus síly, lásky, pospolitosti. Jak píše @kucharka , člověk je jako kůn, utáhne všechno. Miluju bretaňské koně - tedy na dálku.
Kukni, to je materiálek:












Drž sa mi!
frezia68
@Haji : Po dvoch dňoch kašovitého jedla som dnes hodovala.Obed ako vo Francúzsku trval asi 1,5 hod.,akurát vínko absentovalo. Pstruh s karamelizovaným citrónom a hoci som kostru odstránila,predsa kostičky sa našli a tých sa obávam.Lebo,kto ma zachráni,ak sa zaseknú v hrdle? Tak som stolovala spôsobne a pomaly :-))) . Pozdravujem a obedujúcim prajem dobrú chuť!


haji
@frezia68 (21.7.2022 12:04)
Děkuji za komenty a fotečky. Jejda, to jsem ráda, že už je ti líp a rekonvalescence z kaše přešla na rybku. Za chvíli budeš jako rybička, to si piš! Skvělá volba, pstruh se ti náramně povedl zkaramelizované citrony, vidět, že jsi tvořivá kuchařka! Máš moji poklonu. Opatrnost s kostmi je na místě, vychutnat si dobré jídlo po delší době je zážitek. Mně by chutnalo také a moc.
Děkuji za foto amarylisu, vidíš, že i květina si svoje květy načasovala nezvykle, ale s dobrým úmyslem tě potěšit, když to potřebuješ. Skvělé foto, potěšilo, i zeleň stromů v pozadí je hladivá. Velké Děkuji!
Drž sa mi, ať je líp a líp! Šetři se, co to jde. Jsi šikulka!
haji
@mijaita (21.7.2022 11:11)
Salát s avokádem a toustíky vypadá dobře, zvlášť salátek je svěží a jistě krásně chrumkavý hmm Bych hledala někde za rohem kousek maska... Já vím...!
Krásný den!
frezia68
@ haji (21.7.2022 12:47) @ Haji ,mne v podstate nič nie je a v septembri bude protéza,ale ďakujem za milé želanie.Strata zubov to ani nie je v mojom veku choroba.To je staroba a ešte ma chválil,ako si chrup udržiavam.Ale tie ušľachtilé kone,ktoré si poslala @ Žolik,aj ja obdivujem a milujem až tak,že som si 11.11.2017 splnila sen z mladosti a sadla som na koníka v Ružbachoch.Lekár zakázal ( koxatróza 3. st.,skolióza,osteoparóza). Ale túžba bola väčšia,nasadla som,len som si neuvedomila,že kôň má široký chrbát a môj klb štrajkoval.Ale dobre dopadlo.Tak,ako nedávno v meste som spadla na dlažbu a rozpleštila sa ako žaba.V tom šoku,či v strese,som sa sama dvihla ( !!! ) ,hoci doma by som potrebovala aspoň pomocnú stoličku. A nič som nezlomila,len ma kosti boleli.....A tak odkazujem @ Žolik,že všetko bude zas dobre.Lebo ženy zvládnu všetko,čo život prináša.Ak treba,tak treba.....A posielam corpus delicti :-))))))) veď chválenkárka,nie?




haji
Dnes směs. Moje směs. Mix dušené zeliny /naťová cibulka, mrkev, stopkový zeler, bílá paprika/, poslední půl hrstičky sušených hub namočených, seitan na plátky, koření, sójová omáčka, worchester. K tomu jasmínová rýže, okurkový salátek.
Rýže se vaří. Bonusem k ní byl kopec emocí, když z nově zakoupeného pytlíku jasmínové rýže vystartoval molďas, bídák... I nehezké slova létaly, otevřené okno mi v ten moment nevadilo.... Vším jsem praštila a pak jeho! Že se moli mohou dát i do rýže, to jsem doteď netušila. Mohou. Přijdu si jako chovná stanice.
U nás vedro, 34°C a ještě nekončíme. Krásný den, přeji všem, ať už ve stínu domova či někde u vody!
haji
@frezia68 (21.7.2022 13:07)
Děkuji za milý koment, fotečku a hluboce smekám před tvojí odvahou a sílou, já koně ano, ale z uctivé vzdálenosti, na mě je to moc velké zvířátko... jsem posera. Ale ty bretaňské jsou fakt těžké koně, se základnou, která udrží sám Svět. Tam jsem s pokorou k Matce Zemi, její úžasná tvořivost mě dostává do kolen, a ta síla, krása... jsou to stodoly, ale ladné a krásné stodoly s velkým srdcem i osobností, to je vidět ve třetím videu, jak jsou majestátní jemní, něžní... jejda
Buď na sebe opatrná. Padnout na zem není sranda. Něco málo o tom vím. Já sebou na začátku roku mrskla v Kaufu. Zvedla mě pokladní a jeden mladík. Francouzská hůl namočená ve šlehačce je rychlejší než blesk... Též jsem se rozpleštila jako žaba. Nemusí být ani led, stačí jedna loužička šlehačky na kachličkách. Na rychlost je to stejné - mach1.
mijaita
@haji (21.7.2022 12:57)

Ale maso bylo a velky kus! Jen na jinem taliri a o par hodim pozdejc. :-)
1x haji
haji
@kvakac (21.7.2022 15:06)
Děkuji za koment, vidím, že jsme měli podobnou múzu. Ty máš krásné barvičky, moje směs ztmavla od hub i sójovky, ale na chuti jí to neubralo. Skvělé lehké a fotogenické jídlo jsi uvařil. Krásný zbytek horkého dne!
1x kvakac
mamec
@haji (21.7.2022 13:07)
Zjavne im ryža celkom chutí, lebo ja som ich v nej už 2x objavila.
1x haji
kimlo
@haji (21.7.2022 13:07)
Na ryžu, cestoviny, sušené huby, a iné veci proti moliam sú najlepšie takéto poháre. Ak sú mole už tam, tak sa nedostanú von a nenapadnú nám celú špajzu. Ak nie, tak sa nedostanú dovnútra. 😉



1x haji
haji
@kimlo (21.7.2022 17:44)
Děkuji za radu a fotečky. Už jsem tu druhou polovinu rýže nasypala do zavařovačky s točivým víčkem. Nemám nafukovací špajzu, ale nějak se s tím musím vypořádat a nacpat do sklenic co se dá. Moje nervy...
@mamec děkuji za odezvu, už jsem si myslela, že mi hrabe... je to jako pomsta. Usadili se u mě, už s nimi bojuji druhý měsíc. Je možné, že si vždy přinesu novou várku z obchodu...
laylastastykitchen
Dnes zajac. Práve som dovarila. Uvarila som si zajačie kúsky a v tom vývare som potom uvarila ryžu. Na uvarené mäso som dala koreniny, trochu oleja a dala som do fritézy. K tomu uhorkový šalát z bieleho jogurtu. Na mäso som dala aj trochu cesnakovej soli. Máme radi takú cesnakovú chuť :-)
laylastastykitchen
Trochu mäsa čo som mala bez kostí som nakrájala na menšie kúsky a spravila som so syrovou omáčkou pre deti + cestoviny na ktoré som dala vodu variť pred pol hodinou a čakam a stále nezovrela lebo som zabudla zapnúť...
haji
@laylastastykitchen (21.7.2022 21:37)
Děkuji za komenty a fotečky, zajac vypadá dobře, s rýží je to fajn kombinace - též jsi dělala rýži haha ta je teď aj tu na Varechce v kurzu! Pro děti je fajn masko na malé kúsky, syrovú omáčku mají děti rády, s cestovinou - to jim chutí, mám tu zkušenost. Haha někdy to tak může být, že člověk tu z horka a nebo z roztržitosti neotočí knoflíkem... A nebo otočí knoflíkem od plynu a on v některé fázi zdechne.... /pojistka/. Život píše romány. Krásné pozdravení!
laylastastykitchen
@haji (21.7.2022 22:00)

To ano. Deti majú radi cestoviny a hlavne syrové omáčky. Nakoniec som všetko úspešne dovarila :)
Teraz vymýšlam čo variť dneska. No asi to bude guláš napriek tomu, že je vonku horuco :) nemám iné nápady a už ku koncu týždna ani suroviny keďže vždy robím nákup cez víkend...
kvakac
@haji

Dnes som robil na zajtra šaláty oba sú základ cuketa. Prvý je - šampiňóny - cuketa - kapia- stručková fazuľka s jogurtom vynikajúce osvieženie v toto teple.


kvakac
Druhy je zo rybacích zavináčov a je tam pridaná cuketa okrem iného. Je to dobrota. Nechcem sa chváliť, ale čo mám robiť, keď sa tak vydarili.


haji
@kvakac (22.7.2022 19:06)
Děkuji za komenty a fotečky, slintám jako bernardýn, také by jsem si pochutnala, osvěžila se, jejda! Úrodu cuket tiše závidím. A vyberu si testovací vzorečky z obou salátu, u toho zavináčového si prosím duplu! Krásný víkend! U nás je vedro, byť hlásí bouřky, tak k nám dorazí nejspíš až v noci, jestli vůbec.......... bo Aladin mapy dnes ukazují něco jiného než včera - nad naší lokalitou ani nic z deště, jen nějakou chcíplou oblačnost....
1x kvakac
haji
Dnes si nasolím a nakořením kuřecí stehna, zítra budu dělat kuře na paprice se smetanou, k tomu těstovinu. Přestože je vedro na padnutí, jíst se musí. Koupila jsem včera i tlustostěnnou červenou papriku, takže kuře bude echt paprikové.
Krásný víkend přeji všem! Dnes k obědu poslední díl seitanu na zelenině s jasmínovou rýží a k tomu Little gem salát - ten miluju.
1x kvakac
haji
Mám hotovo, kuře na paprice se smetanou, příloha penne a bude i Little Gem salátek, vyzkoušela jsem jablečný ocet - je trochu jiné /zajímavé/ chuti než ocet klasický kvasný a mám i nový olej - avokádový. Trochu změn neuškodí. Jsem hotová i já, uvařila jsem i sebe ve vlastní šťávě.
Nad ránem sprchlo, tři maličké kalužky na asfaltu před domem toho byly důkazem. Večer trochu foukal větřík, milé to bylo. Zato teď se nehne ani lístek a Oskar šajní o závod.
Dobrou chuť k nedělnímu obědu přeji všem! Mně bude moc chutnat. Včera jsem měla sladkou tečku v podobě tmavých velkých třešní a malého mléčného poháru Kunín, dnes už jen ten pohárek. Třešně včera někdo sjel.
kucharka
@haji (24.7.2022 10:28)
No ty si šikovná včelička! Ako moja mama : my sme ešte len vždy vstávali a ona už mala navarené.
( ja som túto vlastnosť veru po nej nezdedila :-)

Ja si teraz ešte len pochutnávam na káve a snažím sa čo najviac oddialiť upratovanie, čo ma dnes čaká… horko-nehorko, musí sa.
Takže obed bude len rýchlovka, teľacia panenka, zemiaky a zelené fazuľky. To bude syn rád, kde je mäso - a ak je to dobrý kúsok - tak tam mu chutí.

Príjemnú oddychovú nedeľu prajem všetkým.

haji
@kucharka (24.7.2022 10:42)
Děkuji za koment, telecí panenka, zemiaky a zelená fazulka by chutnaly i mně. Tvůj syn ví, co je dobré! haha
Mno, nejsem obvykle tak pilná, ale dnes mě hnalo vedro, přece jenom mě čekalo dlouhé vaření. Ať se s úklidem daří, i tak přeji pěknou neděli! Já se k úklidu snad časem propracuji. Nejsem čert. A nebo se každé ráno blbě dívám....
stefanm
...na dnes som mal od manželky schválené, že sa u nás na nedeľný obed bude podávať slepačí vývar s rezancami a králik na smotane s cesnak nokerlami...no niečo nevídané -neslychane obedové menu zmenilo...bolo to počasie!!!
Áno... večer sa príjemne ochladilo, husto a výdatne spŕchlo a zafukalo tak, že len som počul jak niečo zapraskalo, buchlo a strom bol "vodorovne"


haji
@stefanm (24.7.2022 13:29)
Děkuji za komenty a fotečky. No to byl pěkný vítr, že vzalo strom. Ochlazení tiše závidím, moje trouba má volno a nejspíš chvíli mít bude. Skvělý pečený králík s česnekovou omáčkou, karlovarský knedlík obdivuji - jsi šikovný! Jejda, to jste měli výborný oběd.... teď už jen vychutnáváte nedělní pohodu. Milá inspirace.
haji
Odpoledne jsem si udělala lehký piškotovo smetanový dezert se zavařenými černicemi. Je potřeba se postarat o dobré, sladké chlazení. U nás opět vedro, teď pouhých 31°C. Hlásí bouřky, uvidíme co k nám dorazí.
Hezký pondělní večer přeji všem!
haji
@laylastastykitchen (25.7.2022 19:29)
Taková obyčejná varianta - velká zakysaná smetana s trochou cukru, klasické kulaté piškoty a zavařené černice aj se šťávou, krásně se to propojilo. Ani bych nebyla tak pilná, ale zakysanka vyskočila z lednice na koberec a praskl obal... jsem musela rychle zasahovat. Je to osvěžující, ovšem syté. Mám po večeři a zůstalo i na zítra.
stefanm
... včera len na rýchlo
...v šupke predvarene a na panvici mierne opečené tri-štyri zemiaky, potom na nej krátko vyprážané štyri kúsky v trojobale obaleneho eidam syra a k tomu za hrsť ochutenej miešanej zeleniny... rýchlo urobené, kľudne zjedene a čas využitý na výrobu, vnučkami obľúbeného, domáceho kečupu
... a za odmenu prechádzka na jedno malé čapované+
... pekný deň bol 🙂


haji
@stefanm (26.7.2022 08:23)
Děkuji za komenty a fotečky, opravdu pěkný a chutný den jste měli! Jejda, vy máte veselo, s vnučkami! Smažený sýr, brambory, kopec zeleniny a jedno orosené - krásně to navazovalo na sebe. Kečup domácí je velká dobrota, šikovní jste!
haji
Dnes předposlední díl kuřete na paprice se smetanou, penne. Dnes holé, tedy bez salátu či kvašáku. Žeby lenost?!
U nás před 7.00 hod. začalo pršet a asi dvě hodiny jemně pršelo. Teď bez deště, zataženo a snad ještě něco spadne... naakumulované teplo je dílo... tak snad dnes nebude tropická noc, držím si pěsti. Jsem uvařená jako rak. Ale pořád lepší než potíže v Českém Švýcarsku, tam hoří. Díky za pomoc ze Slovenska, Polska... v nouzi poznáš přátele! Hoří i na Zlínsku. Mno, oheň je dobrý přítel, ale špatný pán. Déšť by byl spásný.
haji
@blissofplants (26.7.2022 13:02)
Děkuji za koment a fotečku. Plněná paprika s brambůrky, vařené s láskou maminkou je prostě "nej" oběd! Krásné pozdravení k vám domů!
laylastastykitchen
@haji (25.7.2022 20:37)

Verím tomu, že dezert je veľmi chutný... tiež sa mi to minule stalo. Mne z chladničky vyskočil biely jogurt a praskol obal. Ja som ho použila na jogurtové lievance. Moje deti ich majú veľmi radi :-)
1x haji
kucharka
Jeden už nevie, čo by v tomto hice pil, a stále len voda unavuje ( aj keď je najlepšia )…
Tak vymýšľam rôzne vodové "koktaily" … do chladenej vody dám trochu perlivej minerálky a potom pohádžem rôzne ovocie a bylinky : teraz to bola mäta, citrón, slivka a čučoriedky. Vode to dodá jemnú chuť…


haji
@kucharka (26.7.2022 21:52)
Děkuji za komenty a fotečky. Tuňáka beru všema deseti, velmi zajímavý papájový salát - s radostí bych ho ochutnala, hlavně mít kvalitní papáju, vyzrálou hmm Ano, pití je ve vedrech důležité a je příjemné naložit do vody ovoce, bylinky - velmi osvěžující počin - člověk by se nejraději osvěžil ve džbánu celý i zvenku. Krásné pozdravení k vám!
haji
@stefanm (27.7.2022 16:06)
Děkuji za skvělá fota, komenty. Mně by tvoje kuře na paprice s tarhoňou a brokolicí moc chutnalo, svěží a výborný lehký oběd jsi uvařil. Krásné pozdravení!
kimlo
@laylastastykitchen (27.7.2022 16:39)
Bacha na parazity, holuby sú lietajúce potkany. U nás sa premnožili že mali s nimi ľudia čo robiť aby im nešpinili balkóny, okrem sietí nepomáhali žiadne odstrašujúce plašiče. Nakoniec mesto najalo firmu ktorá ich odchytala a odvtedy máme kľud.
stefanm
@laylastastykitchen (27.7.2022 16:39)

... keď vidím tú holubicu hneď mi, neviem prečo, napadá príbeh z ďalekej mladosti a nedá mi nenapisať ho!
Po každodennom naberani vedomosti sme chodili "vstrebať" naučené na strednej škole v mojom rodnom, v teraz treťom najväčšom meste na Slovensku (vtedy ešte bola ČSSR) do Pivnice u Apoštola pod "hornou bránkou" na námestí. Vstrebali sme dva-tri "dvanástky" a v potravinách na schodíkoch sme kúpili sáčok "burizonou" (predáva sa to tu ešte?) a hneď vedľa v papiernictve krabičku plastelíny. Pred kostolom sa kŕmil húf holubov a my sme im tam tie burizony aj s guličkami plastelíny sypali a s rehotom sa zabávali ako niektorí zobli plastelinu a nemohli rozlepiť zobák!! Viem, kruté ale v mladosti pojašenym nápadom nerozkazeš!
Neviem prečo to tu píšem ale chcelo sa mi!!🙂
laylastastykitchen
@stefanm (28.7.2022 11:07)

To ano. V mladosti máme len šialené nápady. To bolo fakt kruté... myslim, že burizony ešte existujú. Ja si burizony pamatam ešte z pred 11tich rokov ked som este bola doma, mama z toho robievala chutný nepečený dezert... ale bez pridanej plastelíny :-)
1x haji
haji
@kvakac (28.7.2022 13:20)
Děkuji za koment a fotečku, cuketové dobroty ve všech podobách miluju, krásně se ti koláčik povedl. Já tiše čekám, až se mi domů dostane opravdická cuketa. Zatím ke mně trefila jenom jedna. Brácha je nesadí, nemá je rád. Jo, kdyby vyšlechtili cuketu s příchutí bůčku, tak to by byla jiná............ Pár kousků ke kafíčku si prosím, děkujííí!
1x kvakac
haji
@stefanm (28.7.2022 11:07)
Ano, Burizony i Arizonky /barevné, slazené/ se ještě prodávají. Jen v přehršli nabídek v regálu jsou většinou neviditelné. Najdu je spíš v nějakém menším obchodě. V řetězci se orientují spíše na "pufované" chlebíčky - tzv. rýžový chlebíček, to je vlastně podobné, ale slisované.
janger
@laylastastykitchen (28.7.2022 12:39) , no fakt si daj na to pozor! Viem, ze je to milene, tie mladatka, ale oni si tam zvyknu a budu stale prichadzat, aj dalsie generacie :-). A budes mat kopu trusu! Ozaj nezdrave.
Ja osobne by som uz tieto mladatka nechala rodicom vychovat, tiez by som to nedokazala vyhodit . Ale potom si uz daj pozor, to vystriehni, aby ti nezniesli dalsie vajicka. Ak zbadas nejake nove haluzky pribudat, to bude znamenat, ze uz planuju robit znovu hniezdo, tak to uz bud ostrazita....
Viem zo skusenosti u mojej mamy, ona strasne vsetky zvieratka mala rada, ich aj krmila, takze mali u nej raj! Ale co bolo na balkone!!!
kvakac
@janger (28.7.2022 16:11)

Vďaka, veď som sa snažil. Aj recept som pridal, keď stratím papier, tak si vytlačím nový. Tie orechy tam robia ohromnú chuť.
2x janger a haji
laylastastykitchen
@janger (28.7.2022 16:23)

Dakujem za radu. Momentalne mi to neprekáža a to že vyhodit alebo vyhnať to nedokažem. Hlavne tie maličke... deti sa z toho vytešujú... No dám si na to pozor do buducna...
1x haji
janger
@laylastastykitchen (28.7.2022 21:26) , ani ja by som to nedokazala! A pre deti je to, samozrejme, krasne vidiet vyrastat mladatka.
Inak, aj k nam chodia do zahrady, parik, vzdy su spolu. Sadnu na plot, pozru, ci je nieco "pod zub" v zahrade (ja vtakov prikrmujem, ak treba) a zase odletia. Ale zrejme tu maju kde na okoli hniezdit, takze problemy su neni ziadne.
Lenze na takych sidliskach nemaju chudata kde hniezdit, tak sa usadia na balkonoch....
laylastastykitchen
@janger (28.7.2022 23:15)

Je to milé no ale asi len dovtedy kým si držia odstup. Ja ich nekŕmim vobec. Jediné ze sme sa len snažili dať im pokoj... ale tej holubici to bolo aj tak úplne jedno. Mohli sme ist uplne blizko k nej a ani sa nepohla. Len vkuse sedela na tych vajickach...ale zato čudujem sa, ze sa nastahuju na balkon. Praveže okolo nas je vela lesov, parkov, stromov... aj ked je to sídlisko je to take iné ako tie sídliska na slovensku...
2x janger a haji
altyn
@altyn (29.7.2022 10:51)

Pridal som nesprávny obrázok, aj keď je tiež pekný. Tu je ten správny. Inak je to dobrý spoločník, počúva, neskáče do reči, neoponuje a nič nechce. No napriek tomu som tam dal pohár s vodou. Kvôli tomu suchu. Síce som ich nikdy nevidel piť, no snažil som sa...😁


laylastastykitchen
@altyn (29.7.2022 14:57)

Zlaté sú tie malé. No tie už vyzerajú väčšie ako tie naše... ja som im nič nedala. Manžel im dal vodu raz ale tiež si nemyslim ze z toho pili...
Neviem kde zvyčajne hniezdi taky holub ale s tymto nemam skusenost. Taketo nieco vidim prvy krat. Je pravda ze nikdy predtym som v byte nebyvala a aj toto mame len docasne riesenie kym najdeme dom...tieto sidliska tu u nas vyzeraju trochu inak ako na Slovensku. Kazdy panelak ma vlastne oplotene miesto co je vacsinou spravne v podobe amo takeho maleho parku. Vacsinou je tam trava, stromy, nejake lavicky a hojdacky pre deti. Vacsina panelakov ma aj bazen pre tych co tam byvaju + my sme na okraji toho sidliska a tu uz zacina ta cast kde uz su domy takze my sme tak medzi domami. Je tu vela prirody tak by ma nikdy nenapadlo ze sa mi nejaky vtak uhniezdi na balkone :-D
1x haji
laylastastykitchen
Otazka za milion... čo variť ked nemas doma nič? :-D nejake nápady? Kedže zajtra odchadzame na dovolenku tak chcem nechat chladnicku prazdnu a uz v nej vela nie je ale varit nieco musim este dnes lebo jest musime :-)
1x haji
altyn
@laylastastykitchen (29.7.2022 15:34)

Ja som v Petržalke v najluktravnejsej časti. Bývam na 12.poschodi z balkóna vidím kopec zelene (takmer cez ňu nevidno cesty) podľa mňa je kde hniezdiť. No moja staršia kolegyňa, "dobrá duša" povedala že mierumilovný vtáčik si urobí hniezdo iba u dobrých ľudí. Tak už to snáď chápeš, si dobrý človek.😁🤗
janger
@altyn (29.7.2022 14:57), peknucky je.
Moja mama ich aj krmila, davala im vodu a robila im aj chladok na balkone, pred slnkom. Takze im bolo moc dobre a preto sa aj stale vracali. Ale teda strasne spinili.
To mas nejaku sietku na balkone?

Citala som, ze najpovodnejsi holub bol holub skalny. Takze mozno to maju nejako v genoch, tie cinziaky, ze im to aj skaly pripomina. A zevraj cim vyssie, tym lepsie. Aj v strechach radi hniezdia, v rinach. Ale je viac druhov holubov, mozno maju kazdy druh nejake ine zvyky...
altyn
@janger (29.7.2022 16:52)

Áno , máš pravdu, mám tam sieť, dal som ju tam pôvodne kvôli mojej mačičke. Bála sa výšok a keď som nainštaloval sieť tak sa prechádzala po okraji balkóna bez strachu. Nemal som chuť a ani silu dať ju preč a tak zostala. Potom som zistil že je dobrá aj proti neželaným hosťom. No tieto zlaté hrdličky sa uskromnily aj na takom malom mieste za sitom. Nemal som to srdce vyhodiť ich. Neotravujú,nešpinia a cez deň si pekne hrkútajú.
laylastastykitchen
@janger (29.7.2022 16:55)

V chladnicke este 0ar vajec, mlieko, zopar paradajok. No v mraznicke som mala kura tak ho vymrazujem, upeciem a bude obed, večera. Takze pecene kura s ryžou. Na to ze nemam nic v chladnicke tak celkom luxusna vecera bude :-D
Chladnicku sa vzdy snazim vyprazdnit pred odchodom lebo tie trvanlive veci to tam dlho nevydrzi a hlavne ked je to otvorene. Este to mlieko spotrebujem urcite. Kupujem 10 litrov kazdy tyzden. U nas sa vela mlieka míňa. Asi by som radsej mala kravu chovať ba balkone a nie holuby :-D
2x janger a haji
janger
@altyn (29.7.2022 17:30) , no to si dobre zabezpecil! Ja by som sa strasne bala, ze macicka spadne z balkona. Teraz ju mozes s kludnym svedomim pustit von.
1x haji
janger
@afataga (29.7.2022 18:16) , ved aj samec moze sediet na vajciach, nie :-)? Oni sa, myslim, striedaju.
1x haji
janger
@laylastastykitchen (29.7.2022 18:35) , no teda, a ze nic nemas :-)! Taku paradu mozes pripravit :-).
Toho mlieka teda ozaj dost spotrebujete. Kravka by sa zisla veru ;-).
Ale ked tak rozmyslam, u nas sa spotrebuje tiez dost mliecnych vyrobkov za tyzden, hoci sme len dvaja. Mlieko, kysle mlieko, kefir, yogurt, najmenej takych 7 litrov. A to hlavne moj muz.
Peknu dovolenku prajem. Holubkom bude smutno :-(.
altyn
@janger (29.7.2022 22:08)

No ono je to tak že moja mačička je už tam hore a díva sa na mňa zhora a čaká kedy sa k nej pridám. Drží mi miesto. Sieť som neodstránil pretože mi ju pripomína. 🥺😏
janger
@altyn (30.7.2022 03:57), ach, no to je mi velmi luto....
Zo srdca ti zelam vsetko dobre.
1x haji
stefanm
... dnes som nám urobil klasickú plnenu papriku

...ani by som to tu nezverejňoval ale rád by som sa dozvedel, či aj u vás väčšinou z paprikoveho lusku len vyberiete samostatnú mäsovú zmes a papriku necháte na kraji taniera a potom vyhodite do odpadového koša tak ako väčšina členov našej rodiny, alebo ju, tak ako ja skonzumujete komplet celú!??


mamec
@stefanm (30.7.2022 13:49)
Tak to teda určite nie! Vyhadzovať papriku, to čo je za móresy? Ešte aj môj muž, ktorý odmieta skoro všetku varenú zeleninu to zje komplet. Lečo nejedáva, ale s plnenou paprikou problém nemá a nie je to tak, že by som ho nútila. Ja by som tú papriku po ňom kľudne dojedla, ale nie je treba :)
frezia68
@aji :Dnes pozdravujem z prívetivého počasia po daždi,obloha zamračená a tak som po dlhej dobe upiekla aj koláč.Dobrá susedka mi doniesla mirabelky,o ktoré som ani nemala záujem,lebo kôstky sa držali dužiny a to je problematické čistenie :-))). Tak ostali v koláči a bude " problematické" jedenie :-))). Ale mám hrniec segedínskeho....zajtra bude s posúchom a pozajtra? Uvidím a každému želám dobrú chuť k obedu.


janger
@frezia68 (31.7.2022 11:34), no to by som si strasne u teba pochutila na tom segedinskom, mnam :-).
U nas dnes tak isto pod mrakom a takych 20 stupnov (mne to uplne staci). Ale zase sa bude oteplovat :-(.
Prijemnu nedelu prajem.
haji
@stefanm (30.7.2022 13:52)
Děkuji za komenty a fotečky, plněná paprika je moje zamilované jídlo. U mě s těstovinou, kabátky sním s chutí, sice znám lepší věci, ale co už, když to je to celé dobré. Bez papriky, jenom gulky, bude omáčka jiné chuti a to mě motivuje sníst to celé. Můj tatínek je miloval a my všichni mu dávali kabátky s radostí. Tatínek odešel, maminka přestala vařit plněné papriky. Na otázku proč? odpověděla, že ona je ráda nikdy neměla - to jsem kulila oči - celý život se přemáhala, z lásky... I proto je jím s kabátkem, na památku tatínka, maminky a velké lásky nejen na talíři.
mijaita
@haji (31.7.2022 16:21)
po dnech obzerstvi a oslav se mooooc na polivku tesim. Jen az budu mit konecne hlad :) Asi mam chut na vichyssois.
haji
@altyn (29.7.2022 14:57)
Děkuji za milé komenty a fotečky. Tuším tvůj holub nebude hrdlička, ale holub hřivnáč:  www.novinky.cz/bydleni/zahrada/clanek/holuba-hrivnace-...

To je jiná sorta holuba, než holub klasický domácí, zdivočelý. U nás na sídlišti je jim také dobře. Většina má hnízda na stromech, ale chodí se krmit pěšky do trávy. Náramná podívaná.
Je mi líto, že tvoja milá mačička Lizing už je doma. Létá na obláčku spolu s dalšími mazlíčky, kteří na nás čekají. Krásně jsi to napsal, drží ti místo...
Jsem ráda, že tě vidím, několikrát jsem si na tebe v poslední době vzpomněla, že tě nevidno, neslyšno... Funguje to. Přeji krásné léto, pevné zdraví, ať se ti daří!
haji
@janger (30.7.2022 10:22)
Jsem moc ráda, že tě tu vidím, dlouho jsi nebyla na Vareche. A stejně jako na @altyn jsem myslela i na tebe, že máš áčka a nechodíš ani na kukačku. Krásné pozdravení tobě i tvé kočičí dámě! Děkuji za milé komenty a debatu k dnešním dnům. Ať se ti daří!
haji
@frezia68 (31.7.2022 11:34)
Děkuji za koment a fotečku, jejda, segedín jako malovaný a aj koláč mirabelkový si piekla! Jsi šikulka!
Aj u nás popršelo, zchladilo se a je celkem obstojně. Milé počasí, úlevné.
Já dnes dělala zapékané těstoviny s brokolicí a příchutí moravského uzeného, to celé zapečené se sýrem. Stávkuji. Bez polévky, bez koláča.
Přeji krásný nedělní podvečer i večer a příští týden měj pohodový!
haji
@kvakac (31.7.2022 12:58)
Děkuji za koment a fotečku, skvělou hustou polévku jsi uvařil, s radostí bych si dala plný talíř. Mě ovládla "Lenora"... Krásný zbytek neděle! a úspěšný nový týden!
mijaita
@stefanm (30.7.2022 13:52)
Jak jsem stara, tak porad objevuju neco noveho. Vyhazovat papriku???? Valim oci, slysim prvne! jedine co chapu, ze varene papriky maji na sobe pak takovou tu slupku jako rajcata a tu sloupnu, kdyz je potreba. Nicmene ja je nevarim, ja je pecu.
1x haji
kucharka
Celozrnná basmati, filety z kuraťa a morky marinované v jogurtovej karí omáčke, opečené narýchlo na panvici. K tomu obvarený a potom opečený karfiol, tiež trochu pokvápaný omáčkou, čo mi zostala z marinády.


mijaita
@kucharka (1.8.2022 09:53)

Jen kdyby se m i dneska nekam chtelo! Zitra uz musim, zelenina neni. Trpim, ale odpocivam :-)
cesminaz
@mijaita (1.8.2022 08:28)

Pred dvomi týždňami sme ho mali čisto len na cesnaku, ano výborné! Ale tentoraz mi doma vraveli, že nech ho pre zmenu spravím inej chuti🙂 Tak som dala len mleté čierne korenie, soľ a oregano. Neskôr už pri konci pečenia som na plech pridala pár paprík a s tým sa celkom dopieklo. Úžasnú chuť dodala aj tá paprika👍
1x haji
haji
@cesminaz (1.8.2022 07:54)
Děkuji za komenty a fotečku, kozlacinka pečená s ryžou, chlebíkom, hmmm to musí být velká dobrota. V dětství jsem se k tomuto masko dostala, ale to je dáávnoo... Skvělé broskvové mufinky, sbíhají se mi sliny. Výborný oběd i sladkou tečku jste včera měli, balím kufr! Krásné pozdravení!
haji
@kucharka (1.8.2022 09:53)
Děkuji za komenty a fotečky, marinované masko s ryžou, pečený karfiol - hned bych si dala testovací porci, salátek beru celičký. Hmm turecké opečené vajca vypadají prudce jedle a tuším tudy takový receptík už někdy kráčel... s radostí bych ochutnala. Skvělá jídla i pití podáváš, tuším balím druhý kufr... Krásné pozdravení!
Frčím so novým měsícem otevřít další díl diskuzie. Ať nemusíte dlouho rolovat... Krásný august přeji všem!
haji
@mijaita (1.8.2022 13:02)
Děkuji za koment a fotečku, krásně krémová pórková polévečka. Mně by chutnala. Hlavně s krutonky, ty musí být...
haji
@mijaita (1.8.2022 17:21)
To jo. Než se ukáže nový díl, chvíli to trvá. Pak když stojí v řadě bez prvního komentu - splývá s povrchem a je vidět jedině když si klikneš na Diskusie - nové. Stalo se, příště vyrazím dřív.
janger
@haji (31.7.2022 16:59), dakujem za mile pozdravy. Sem tam som nakukla, ale niekedy ma clovek obdobie, ze sa ti nicoho nechce...Ale na teba a na mnohych varechacov si rada spomeniem.
janger
@stefanm (30.7.2022 13:49)
Ja som tiez ako decko nemala rada tu papriku, radsej len plnku. Teraz by som si veru dala aj papriku, uz dlho mam na nu takuuuu chut. Ale u nas su tie tenkostenne papriky neni dostat, teda v supermarketoch nie. Len "normalne" papriky, tie hrube.
Uz som pozerala na internete, daju sa cez internet objednat u farmara- paprikara (ten ich zrejme na vyvoz pestuje).
1x haji
haji
@janger (1.8.2022 18:26)
Děkuji za milé komenty a fotečku, tvůj oběd vypadá moc dobře, tak to mám ráda, masko musí být, příloha a zeleninový salátek. Jsi milá, já to chápu, že někdy člověk nemá náladu ani nic na komunikaci. Také to tak někdy mám, ani obraz, ani zvuk... ale čtu. haha
Krásné pozdravení!
1x janger
janger
@haji (1.8.2022 19:07) , vecera to bola, @haji nka. My na obed nevarime. To je tu tak zvykom. Vzdy je vecera varena. Dvakrat za den nevari nikto. Teda velka vacsina nie.
Iny kraj, iny mrav, ako sa hovori.
Tu ani v restauraciach sa na obed varene jedla nepodavaju, dostanes len "malu menu kartu".
Nedavno som si bola okolo obeda trosku poklebetit s priatelkami, tak sme si dali toto:


kucharka
@janger (1.8.2022 19:47)
Dobrý deň!
Neviem, kde bývaš, ale podľa jedla tipujem na Holandsko?
Tie krokety máme radi celá rodina :-)

2x haji a janger
haji
@janger (1.8.2022 19:47)
Děkuji za fotečky a milé komenty, místopis zvyků. Vidíš, to mě nenapadlo, že večeře jsou hlavní jídlo a oběd je pohlavní, tedy předhlavní haha Jiný kraj, jiný mrav. Zaběhané stereotypy jsou dané. Mno, já jsem nějaký mix. Mám ráda oběd, ale něco ve mně mě nutí se krmit večer... to pak není ráno chuť snídat, ani místo... haha
Aha, že malú kartu, pěkně to vypadá na táce hmm Tak nevím, ale já vysmažené válečky vidím spíš na fašírku než krokety - ale znáš mě, vidím masko všude. Je příjemné jít na pokec s kamarádkami, zvlášť v létě. Krásné dny k vám!
P.S. To, ze přidalo foto obráceně nevadí, alespoň se prokrví mozek, když na ty chutné dobroty nahlédám.
janger
@kucharka (2.8.2022 10:05) , trafila si :-).
Ano su to krokety, tu oblubene. Ja som mala "rybaci" tanier, kroketa bola s krevetami. Na tom druhom tanieri su masove (neviem, ci hovadzie, alebo telacie).
janger
@cesminaz (1.8.2022 22:05)

Aj ja dojdem :-). Ale nie k peci, radsej k otvorenej chladnicke, alebo mrazaku. Pri peci by som sa uz nacisto upiekla 🌞...
janger
@haji (2.8.2022 11:09), ze pohlavny obed :-)))). Som sa zasmiala.

Nie su to fasirky, ale kroketky. Su tu dost oblubene. Ja som mala s krevetkami, tie druhe boli masove. Takze by si si pochutila aj ty, kedze si masiarka a rybarka :-).
1x haji
cesminaz
@janger (2.8.2022 18:40)

Kludne prídi milá @janger 🥰 Neboj sa v peci teraz nekúrim, to by som sa aj ja teraz upiekla😅😅😅 Od peci môžeš kukať ako pri šporáku varím.
2x haji a janger
haji
@janger (2.8.2022 18:45)
Děkuji za vysvětlení a máš pravdu, jsem podobojí - ryby i masko. A ochutnat jídlo u vás by mi bylo ctí a příjemnou změnou.
1x janger