Ako zabrániť kazeniu sušených húb

arnilkaArnilka 8. októbra 2017 o 08:27

Milí Varecháči, prosím napíšte ako zabránite kazeniu už usušených húb, aby sa v nich po určitom čase nepomnožili chrobáčiky, ktoré ich prevŕtajú ako sito, prípadne iná háveď. Dávate do fľaše s hubami čierne korenie a bobkové listy? Sterilizujete na sucho v rúre a ako dlho? Čo robíte, aby zostali krásne voňavé?
Dakujem za rady, tipy a nápady, za Vaše skúsenosti.

@zareaguj


14 odpovedí:
 • používateľ nemá avatarHaji 8. októbra 2017 o 10:48

  Na začátku - houby musí být zdravé /čisté od červíků/ a dobře usušené, pak uchováváme v zavřené sklenici : » www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/houby/uchovani-hub-sus...

  Do flaše dávám černé koření, nové koření a bobkový list - to nemůže uškodit. Pak je, spolu s houbami, spotřebuji. He dobré si označit datumem - aby se spotřebovávalo od nejstaršího.
  Osobně nezavařuji, bo jich dostanu tak málo, že je stačím spotřebovat. Určitě se přidají další, zvláště sběrači, o tom nepochybuji.
  P.S. Stejné koření dávám i do strouhanky - osvědčené. Kroupy, které podléhají rychle škůdcům, uchovávám v chladničke. Ořechy vyloupané buď v dobře uzavřené ve flaši - k rychlé spotřebě, dále na sucho zavařené a nebo v mraziničce. Celé uchovávání surovin, potravin je potřeba dobře provést a hlavně často kontrolovat. Ať se daří, nejen s houbami!
  @zareaguj
 • používateľ nemá avatarArnilka 8. októbra 2017 o 11:14

  @Haji dakujem. stalo sa mi to so zdravými minuloročnými sušenými hubami teraz po prvýkrát, musela som ich vyhodiť.predtým som pridávala celé čierne korenie a bobkové listy, minulý rok som zabudla a na sucho som zavarovať nezvykla, včera som sa iba o tom dočítala. Čerstvé huby zvyknem aj blanšírovať a zmraziť, uchovávam v mrazničke v menších mraziacich sáčkoch uložených na plocho. Potom používam ako čerstvé.
  Teraz mám čerstvé tohtoročné sušené dubáky a sú bez kazu, tvoje rady isto dobre využijem.
  Orechy dávam do mrazničky alebo ich na sucho sterilizujem, veľmi sa mi to osvedčilo, fazuľu dávam na 24 hodín do mrazničky a potom do vzduchotesne uzavretých pohárov, vždy mi vydržala bez akejkoľvek ujmy.
  Prajem Ti krásnu nedeľu :-)
  @zareaguj
   2x haji, arnilka
 • používateľ nemá avatarHaji 8. októbra 2017 o 11:25

  @Arnilka (8.10.2017 11:14)
  Rádo se stalo, milá @Arnilka !! Zase na druhou stranu - všechno je prvně. I tvoje zkušenost s hubami a červíky po roku. Alespoň to vyzkouší našu bdělost! haha I se mohlo stát, že flaša byla o chvilku déle otvorená, nebo kontaminovaná, jeden nikdy neví. Vždyť i červík je živý tvor a musí něco papat. Proč ale to naše?! haha No co už, trénink dělá závodníka a štěstí přeje připraveným!! Děkuji a aj tebe krásnú nedělu!!
  @zareaguj
 • používateľ nemá avatarArnilka 8. októbra 2017 o 11:38

  @Haji , neboli tam červíky, ale sa to hemžilo drobnými čiernymi chrobáčikmi, ktoré mi zdravé sušené huby prevŕtali skrz naskrz, tie malé chrobáčiky vyzerali tak, ako ked sa hemžia v suchej fazuli. Máš pravdu, asi kontamináciou. V iných potravinách som nič také nenašla. No škoda, lebo staré zdravé sušené huby zvyknem pomlieť na hubový prášok :-(
  Čo už, musím byť dôslednejšia!!!
  @zareaguj
   1x haji
 • používateľ nemá avatarKecupicek 8. októbra 2017 o 12:24

  Sušené huby je dobré poriadne presušiť v sušičke, aby sa všetky zárodky zničili. Fazuľu dám po usušení na niekoľko dní do mrazničky, všetky čierne chrobáčiky sa zničia. Nikdy som na nich nenatrafila v hubách. Inak dávam tiež čierne korenie aj bobkový list a držím ich v papierovom vrecku, ktoré zatvorím do väčšej dózy, alebo pohára. Vydržia až do nových.
  @zareaguj
 • smejkad - fotkaSmejkad 8. októbra 2017 o 13:14

  Do sušených húb dávam bobkový list a soľ. Chráni pred cervikmi aj navlhnutim. Občas treba potriast hore dnom, lebo soľ má tendenciu prepadat na dno. Skladujem v dobre uzatvaratelnej sklenej fľaši a nesterilizujem už po u sušení.
  @zareaguj
 • používateľ nemá avatarAla64 8. októbra 2017 o 13:25

  Sušené huby zaváram nasucho , Dám do suchého pohára, zavriem a sterilizujem, aby mi prichytilo viečko, cca 5 minút pri bode varu. Dávam do malých pohárikov od detskej výživy, prípadne od horčice, aby som to mala na jedno použitie.Takto zaváram aj orechy a sušené slivky a jablká. Vydržia niekoľko rokov.
  @zareaguj
   1x haji
 • používateľ nemá avatarHaji 8. októbra 2017 o 13:39

  @Arnilka (8.10.2017 11:38)
  Tak to byli pilousi:
  » womanonly.topzine.cz/3-druhy-vetrelcu-v-nasi-kuchyni-jak-se-...

  » www.ireceptar.cz/zvirata/hmyz-a-bezobratli/brouci-a-rozt...

  Jsou to potvorky, pilousů je více druhů - podle toho co papají. Někteří se drží v mouce, jiní oblibují rýži atd. Já bojovala s pilousy v mouce, nekonečný příběh. Něž jsem došla na to, že si je poctivě přináším už z obchodu. Tak jsem věnovala pozornost nákupu - jakmile jsem na mouce či v okolí viděla pilouse, tak jsem mouku nekoupila. Doma šel každý pytlík s moukou do egelitového sáčku a hezky zagumičkovat. Vím, že to není pro mouku to pravé ořechové, měla by dýchat, ale o pilouse zájem nemám. Byla jich plná špajza a šli pak už do čehokoliv. Teď, chválabohu, je klid. Sem tam nějakého ulapím, ale to je ojedinělé - většinou se drží v záhybech papírového sáčku mouky. Tedy z obchodu!! Ale je za bariérou egelitového sáčku - tak mu patrí!!
  Ničím jsem nestříkala - je to jídlo, špajza - všechno bych snědla. Poctivě jsem, zpočátku ob jeden den špajzu uklízela, vysávala, vytírala vodou se savem. Rok jsme se kamarádili. Takže se s pilousy dobře známe. Důslednost je zlatá cesta!
  @zareaguj
   1x dvorka
 • používateľ nemá avatarKecupicek 8. októbra 2017 o 16:05

  Dobre, že viem ako sa volajú. Kúpila som vnúčikovi farebné kukuričné chrumky. Otvorili sme ich až o týždeň a malý radostne zakričal:- Babinka, lietajúce chrumky!- Ešte dobre, že sme ich otvorili vonku. Neviem čo by som si bola počala. O dva dni som potom sledovala v TV, že chrumky boli kontaminované už pred balením.
  @zareaguj
   1x bubaya
 • rulik - fotkaRulik 8. októbra 2017 o 20:26

  niekedy sa stane, že pri zaskrutkovávaní vrchnáku nesadne poriadne, vznikne skulinka nato aby sa tam dostali škodcovia, treba preto dávať pozor aj pri odoberaní z pohára
  @zareaguj
   1x haji
 • používateľ nemá avatarYyyyyy13 10. októbra 2017 o 15:08

  ja dávam sušené huby do plastovej dózy a do mraziaka. hubám sa nič nestane a chrobač nemá šancu :-)
  @zareaguj
 • používateľ nemá avatarIvkamatko 10. októbra 2017 o 21:22

  Ja som huby nikdy nesterilizovala, poriadne ich vysuším a dám do sklenených pohárov, vydržia mi veľmi dlho, aj 2 -3roky. Teraz to už nie je aktuálne, nakoľko mi syn nosí veľmi veľa húb z Tatranských lesov. Rada poteším kamarátku, kolegyňu, proste nasuším pre svoju potrebu a zbytok rozdám. Nesuším tak, aby bolo na dlho. Najkrajšie je huby nájsť. Stretla som sa raz s nádhernou rodinkou húb. A verte, že mi bolo až ľúto túto rodinku zlikvidovať. Bol tam otec - hríbisko, mama - hríbica a veľa, veľa detí - hríbčatá. A keď sme jedli tú kapustnicu s tou rodinkou, mala som taký zvláštny pocit. A zaspomínal a svoje pocity vyjadril aj môj manžel a naše deti. Vykonpenzovali sme to tým, že sme kúpili na Vianoce kaprov a na štedrý večer sme ich namiesto smaženia išli vypustiť do riečky. Aký bol ich osud, to nevieme.
  @zareaguj
 • jeery - fotkaJeery 11. októbra 2017 o 21:46

  Já mám roky osvedčený postup a huby my vydržia i viacej ako päť rokov. Hríby suším na sýtu nad pieckou a ešte teplé a dobre vysušené ich dám do vyhriatej fľaše a zavriem viečkom. Ochladnutím vzniká podtlak (vákum) a huby sa nekazia.V bytovke je to zložitejšie,ale dá sa fľaša nahriať v rúre i s hubami.
  @zareaguj
   1x radost
 • jeery - fotkaJeery 11. októbra 2017 o 21:48Pridaj komentár do diskusie:
Táto funkcia je len pre prihlásených!

Pre pokračovanie sa prihláste svojou Varechovou prezývkou a svojim heslom:


alebo môžeš použiť:

Prihlásenie cez Facebook

Registrácia

Registrácia a používanie webu Varecha.sk je zadarmo.
Podmienky používania a ochrana osobných údajov
TOPlist