Varenie

Ako upraviť fotku ?

danae1 - fotkadanae1, 4. decembra 2009

Snažím sa uverejniť nejaké recepty ale vždy skončím pri fotke. Moje fotky majú okolo 4 MB a nikdy sa nenačítajú, lebo podmienka je iba 1 MB. Ale mne foťák inak neodfotí. Môžem to nejako upraviť? Chcela som osloviť redakciu ale nevidím nikde kontakt. Prosím napíšte ak mi viete poradiť. Ďakujem.

@zareaguj


Diskusia k téme

6 komentáre k článku
Kontakty na redakciu sú na našej stránke úplne dole, posledný riadok, stačí kliknúť. Nájdete tam aj "Otázky a odpovede", kde sú rady ako vkladať a upravovať fotky. V prípade nejasností nás pokojne kontaktuje.
Je viacero možností ako zmenšiť fotku:

1. Vo fotoaparáte nastaviť nižšiu kvalitu snímania, resp. vyšší stupeň kompresie JPG. Túto možnosť má skoro každý digitálny aparát a bežný používateľ na fotkách odfotených na nižšiej kvalite žiadny rozdiel nezbadá (ani na vytlačených z fotolabu pri bežných pohľadnicových rozmeroch).

2. Po stiahnutí fotky do počítača v nejakom fotoeditore (stačí aj ten čo je súčasťou Windows) zmeniť veľkosť fotky. Pozor, to čo vidíš na obrazovke, nemá so skutočnou veľkosťou väčšinou nič spoločné, je to náhľad prispôsobený tak, aby sa celá fotka zmestila na obrazovku. Musíš zmeniť skutočnú veľkosť fotky v pixeloch. Ak má napríklad fotka čo vylezie z aparátu šírku 4500 px a výšku 3000 px (to by odhadom mohlo zodpovedať 4 MB), zmeň to na 1000x667 px (pozor na zachovanie pôvodného pomeru strán), a zmestíš sa v pohode do 1 MB. Kvalita fotky zverejnenej na Vareche tým nijako neutrpí, najväčšia prípustná šírka fotky zobrazenej na stránke je 608 px. Pozor, fotku musíš po zmene veľkosti uložiť (najlepšie pod novým názvom, aby sa zachoval aj originál) a na Varechu pridať verziu po uložení zmien.

3. Ak to inak nepôjde, tak pridaj recept bez fotky a fotku nám pošli e-mailom - kontakty sú na zvyčajnom mieste dole v päte stránky. Nezabudni napísať, ku ktorému receptu fotka patrí, my ju dodatočne pridáme k receptu. Ale zmenšovanie fotiek je základná vec pri práci s digitálnou fotografiou, odporúčam naučiť sa to. Máloktorý web (s výnimkou špecializovaných fotowebov) ti dovolí pridať4 MB fotku. A e-mailom väčšinou neprejde viac ako 10 MB, čiže ak chceš niekomu poslať 20 fotiek, musela by si odoslať cca 10 mailov. Ak máš horší email, tak aj 40 :-)
Ak môžem k tomu niečo poradiť, som úplný laik, ale fotky vkladám normálka. Ak máte dáky fotoeditor, dá sa v ňom fotka upraviť na potrebnú veľkosť. Tam kde v editore máte "zmeniť veľkosť" alebo teda nejak podobne sformulované, si to otvoríte a kliknite si tam na jednotky (ide o jednotky, v ktorých sa udávajú rozmery fotografie) a vyberte si tam "pixely" . A potom zmenšite obrázok pomocou šípiek... na potrebné pixely. A to je zvyčajne 640 x 480 čím samozrejme je myslená šírka a výška obrázku. Môžu byť aj menšie pixelové hodnoty, potom vám to zoberie. Viacpixelové vám neuverejní.
Ak nemáte fotoeditor, neva, aj tak sa to dá. Určite máte Windows a jeho súčasťou je v ponuke "príslušenstvo" tzv. maľovanie, alebo niekde je napísané "paintbrush" alebo býva aj že "skicár". Otvorte skicár, cez skicár otvorte svoju fotku a na paneli skicára si vyberte ponuku "obrázok" a po otvorení uvidíte, že si môžete zmeniť rozmery obrázka. Vyberte tútú ponuku v % a keď fotku zmenšíte na 25%, budú pixely vhodné ...cca 510 x 380, keď vyberiete zmenšenie na 30%, budú asi 614 x 460... čo je celkom vhodné.
Ak si už ozaj nevieš rady - pošli fotku mailom - tam ti pri odoslani pnúka či fotku zmenšiť ty dáš OK potom si ju ulož do súboru ktorý sii pomenuj a potom odtiaľto fotku už zmenšenú môžeš poslať ...
Ahoj, ja najjednoduchejšie upravujem fotku v Skicári. Postup je nasledovný : Pravý klik na foto - otvoriť v programe - skicár alebo Paint /podľa jazyka v tvojom pc/. Otvorí sa fotka v skicári - klikni na OBRÁZOK - ROZTIAHNUŤ alebo SKOSIŤ - a zmeň hodnoty zo 100 na 50, poprípade to zopakuj ak sa Ti fotká vidí veľká. Potom SÚBOR - ULOŽIŤ ako - pomenuj ako potrebuješ a ULOŽ.