Rôzne

...a co dnes snídáte (11)

mijaita - fotkamijaita, 1. novembra 2022

Predposlední měsíc roku. Tak se pořádně nasnídejme a s úsmévem do nadcházejících mlhavych a sychravých rán.

@zareaguj


Diskusia k téme

mijaita
@stefanm (1.11.2022 13:30)

Lahodna? :-) Ale kdyz myslis :-) jo jo, chute jsou ruzne. Dokazu si presto predstavti, ze bych to snedla. Nicmene fajn a hezka snidane,
mirop
@mijaita (3.11.2022 09:18)

ano lahodna... Slovakom na tresku nesahaj.... :D je to legenda a pomaly narodne jedlo a kazdy ju ma rad :)
stefanm
@mijaita (3.11.2022 09:20)

..."jinak voní seno koním,
jinak zamilovaným"🙂...
(Ivo Jahelka - Balada letní)
1x haji
stefanm
... dnes...
chlieb s pomazánkou (sardinky, rastlinné maslo, štipka soli, pár kvapiek citrónovej šťavy a prekvapujúco, teraz v jeseni, "jarná"!!! cibuľka 🙂) a na to jemná šalotka a k tomu Pigičaj!
...ja to mám tak rád 😋...ale určite si to nedám, keď idem k milenke 😄😄


mijaita
@mirop (3.11.2022 09:57)

Nebooj, nesaham, naopak jsem se diky svemu komentu dozvedela tuhle zasadni informaci! Ta treska je z konzervy, nebo cerstva ryba? Konzervy obcas mam rada do pomazanky.
1x mirop
haji
@stefanm (1.11.2022 13:30)
@mirop
Souhlas, lahodná treska! A to nepoznám tú slovenskú, jen naši. Jasné, můžu si udělat podle receptu od @kimlo. Byl několikrát na spadnutí, ale ne a ne se k němu propracovat. Jednou chybí treska, podruhé mrkva a tak by se dalo pokračovat. Když už je doma všechno, chybí síla, čas a prostor. Nemám to jednoduché, ale dám to. Teda dám tresku!
1x mirop
haji
@stefanm (3.11.2022 12:27)
Jsem se v tom ztratila. Moje nervy nervovité, tvoj recept v odkaze používá sledě. Asi mám delší vedení... Můžeš mě, prosím, navigovat? Uf
haji
Dnes jsem se předvedla. Snídala jsem /nešlo se opanovat/ svoji masovou pomazánku a to bez pečiva. Dělám psí kusy. Ale je výborná.
stefanm
@haji (3.11.2022 12:31)

...no veď je v nadpise receptu napísané "Rybacia pochuťka"!!!
1x haji
haji
@stefanm (3.11.2022 12:34)
Už to vidím, tú tresku v krabičce. A recept si dal na Rybaciu pochútku, bez ohledu na tresku. Už jsem doma. Někdy mám pomalé zapalování, jindy až moc rychlé bez rozlišení.
mijaita
@stefanm (3.11.2022 12:32)

Ano, to nejen muzu, ale i mi chutna. Ale problem je ten, za ktery ja nemuzu, ze to s chuti snim a telo zuri a nechce to. Vim o ni jeste druhy den a neni to nic prijemneho. Tak co nadelam, ze jo.
frezia68
@haji (3.11.2022 12:32) @Haji ,usmievam sa za monitorom a tvrdím,že ak žalúdok príjme a chutí,tak to jednoducho telo potrebuje. Ja tak viem zjesť rezeň,alebo kúsok prerastanej slaninky a hoci je to zriedka,.stane sa :-) .Vyprážam tak asi 3X do roka,možná až tak si neubližujem,hoci kilečká neubúdajú.A ak zjeme s chuťou a bez výčitiek,tak je to na osoh telu,aj duši :-))))).Posielam kytičku so želaním spokojného večera.




haji
@frezia68 (3.11.2022 19:31)
Děkuji za milá a moudrá slova, přání i nádherné foto kopretin! Aj tobě hezký večer a klidnú dobrú nocku!
mirop
@mijaita (3.11.2022 11:38)

je to v podstate na zpusob rybiho salatu, proste treska v majoneze, slovenska specialita.... :D recept tu ma @kimlo... :)
mirop
@haji (3.11.2022 12:19)

doporucuji tu slovenskou, ziju uz pres 20 let v Cechach ale ta ceska mi nechutna.... neni to ono :)
1x haji
stefanm
... dnes opäť jednoduché ale pre mňa chutné raňajky😋
...a opäť pridám aj drobnú "sentenciu"

...chlieb, maslo, syr, rajčina
piatoček! sa začína 🙂

... pokojný deň prajem!!


mijaita
V Syrii běžně na stole (ale nebyla jsem tam) a je to fakt lahudka. Zaatar do misky s nalisovaným česnekem, zalitý oliváčem. Do toho se namáčí kousky pečiva. Kromě jiného.

Zaatar je směs koření používáná velmi často v Turecku a na Blízkém Východě.
V kuchyni se Zaatar používá k dochucení hummus, tvarohu, na pita chléb a zeleninové saláty, do kuskusu, zeleninových karbanátků a koft, polévek., na luštěniny.


stefanm
@mijaita (5.11.2022 10:04)

...to ti doniesli migranti zo Sýrie?... môže to byť zaujímavé spestrenie našich zabehnutých raňajkovych stereotipv ale...ja ostávam verný našej klasike !!

...po východe Slovenska sa šíri tento chýr:
na raňajky do postele dobrý je aj rohlík, saláma a syr!!🙂
...a čajík!!!


bugout
@kimlo (5.11.2022 10:31) hmmm toto som dlho nemal až sa mi slinky zbiehajú, aj keď by som asi chcel aj jeden dva opečené plátky slaninky.... Dúfam, že fazuľa je konzerva a nie, že si ju začal variť o pol noci aby si mal raňajky 😂😂
1x haji
kimlo
@bugout (5.11.2022 10:54)
Jasne že konzerva, fazule v chilli omáčke, mám ich veľmi rád, buď takto s vajíčkami alebo párkom. 🙂
1x haji
mijaita
@kimlo (5.11.2022 10:31)

Super! Kupuju primo v arabskem obchudku, kde si muzu nabrat do sacku kolik chci Jinde ne, protoze je vic druhu a mnechutna jen ten jeden.
1x haji
mijaita
@stefanm (5.11.2022 10:42)

Ty bud verny ja se rada toulam po svete a jeho vunich, chutich, kulturach a lidech. Treba i jen virtualne nebo ve vzpominkach na taliri :)
1x haji
mijaita
@cesminaz (5.11.2022 22:51)

Takova skupinova snidane, to je sen! A caj v tureckych sklenickach, silny, cerny, aaaaach!
1x haji
bugout
@cesminaz (5.11.2022 22:51)

Nuž k tureckému čaju a môjmu prvému zážitku s jeho domácou prípravou... Technológia naštudovana. çaydanlık nachystaný, voda vre... Akurát som nejako nemal potrebu počúvať odporúčaný pomer výluhu a vody. Už si ani presne nepamätám v akom pomere som to dal, ale blížilo sa to k čistému výluhu. Chuťovo bol výborný, nemeli sme doma pocit, žeby to bolo nejaké moc silné, avšak bolo. Keď som totiž urobil moc silný alebo preluhovany čierny alebo zelený čaj bolo to hnusné, tento nebol. Neviem ten pocit opísať, nakoľko som v takom stave asi nikdy nebol. Napríklad kávou sa mi nikdy nepodarilo takto "predávkovať" teda nám obom.
mijaita
@bugout (6.11.2022 07:02)

Nevim, jak jsi caj delal, polde jake rady, ale, jak uz jsem tu nekde psala, caj mě naučili na Cejlonu. Jen pomalu prolít ne uplne vrouci vodou. Ano, byl to jejich caj, cejlonsky, ale protoze jiny nepiju (chutove pro me nejlepsi) delam tak od te doby kazdy. Je dostatecne silny, ale bez trislovin.
1x haji
mijaita
@stefanm

Spravne je, v pravidlech, prkénko, ale nikdo to nepouziva. Bezne je prkýnko :-) A ano, je hooodne stare a bežně a ráda ho používám :-)
1x haji
stefanm
@mijaita (6.11.2022 10:06)

...aj ja mám svoj obľúbený lopárik, ale to má asi každý, nie?...niekto starý historický, niekto moderný silikónový!!!

... áno "prkýnko" ja krásne slovo, ale "lopárik"je pre mňa malebnejšie 🙂
1x haji
mijaita
@stefanm (6.11.2022 12:53)

A lopárik pouzivate i kdyz je to velke prkynko? Nebo u takoveho maleho s drzatkem? Mne by se tohle slovo hodilao prave k tomu malemu, i kdyz u nas je prkynko jako prkynko
1x haji
bugout
@mijaita (6.11.2022 09:18)
Turecký čaj sa varí v niečom takomto. Hore je čaj zaliaty vodou. Dole sa varí voda. A potom sa ten výluh z hora mieša s variacou vodou z dola.... Nuž a ja som podcenil pomer vody a čaju. Čaj bol turecký čierny.


haji
@mijaita (6.11.2022 10:06)
Na Moravě máme prkénko. Odjakživa. Funkce stejná jako u prkýnka. haha
haji
@kimlo (5.11.2022 10:31)
Neuvěřitelné, bez masa, bez klobásy? Umíš překvapit.
haji
@bugout (6.11.2022 07:02)
Trefně napsané. Takové "ozáření" černým tureckým čajem - je fakt silný. Opísaný postup jsem nikdy nedělala, ale sveřepě nechávám vyluhovat do mrtě... Ovšem to je slabota, proti tomu, co jsem jednou zažila díky nějakému spešl bylinnému čaji z Alpských bylin. Německy neumím blafnout, takže jsem nepátrala, google tenkrát nemaje. Naštěstí to nebyly byliny sypané, ale pytlíky. Zakoupeno v Eso prodejně, drahé to bylo jako čert. Jednoho krásného odpoledne jsem si pytlík zalila. Čtvrtlitrový hrnek. Nespala jsem dva dny a byla jako po ozáření tak radioaktivní, hyperaktivní, že to nešlo vydržet. A srdce mi bušilo jako zvon, neměla jsem brzdu. Uf Krabička s bylinami letěla jako holubička do koše.
A také žádné varování, trochu trávová chuť - nic moc. Spíš nic než moc. Ale ty divy... co se děly.
haji
@mijaita (6.11.2022 13:17)
Jo, opravdu velký rozměr se jmenuje vál. Odvozeno od slova válet.
mijaita
@bugout (6.11.2022 13:40)

Ano, tak jsem v Turecku videla, malem jsem tu konvici na pripravu i koupila :-)
bugout
@haji (6.11.2022 14:20)
Zhruba tak nejako to bolo aj u mňa (u nás), ale asi len hodinku. Spal som už normálne.... Ale ta hodinka prebiehala tak, že sme zvažovali volať sanitku. Netušili sme čo nám je. Potom ma napadol silný čaj (mám predsa len skúsenosť s dehydratáciou v lete spolu s množstvom kávy, ale pri čaji bol stav horší a nie za kombinácie tepla, vyčerpania, malo vody.... Proste doma v pohode uvarený čaj) . Tep tak 200, závrate, studený pot...
1x haji
cesminaz
@bugout (6.11.2022 07:02)

Dobrá historka😅👍 To si aký silný čaj spravil? Ja dávam hore 5-6 kopcovitých PL čaju a naplním do plna vodou. Tých 5-6Pl úplne stačí. A potom do pohára 1 alebo max. na 2 prsty čaj a potom zvyšok vodu. Ono je to pri každom aj rôzne, niekto má rád silnejší, niekto slabší čaj. A čaje tiež nie sú rovnako silné.


cesminaz
@bugout (6.11.2022 15:55)

Ako sa volal ten čaj s ktorým si sa predávkoval??😅 Ja mám doma tieto dve. Zvyknem robiť len Ceylon, alebo miešať s Rize 3-3pl. Čistý Rize nerobím, nechutí mi. Je strašne silný a akoby horký. Miešané chutí super👍


bugout
@cesminaz (6.11.2022 18:20)
Buď rize alebo filiz už si nepamätám. Čajník som odložil do najvyššej skrine najdalej dozadu, ale dnes som ho vytiahol zajtra idem do mojich obľúbených potravín a kúpim opäť turecký čaj... On bol chuťovo dobrý ten horný výluh bol tak chutný, že som ho možno ani neriedil a ak áno tak tej vody išlo veľmi málo 🤣🤣🤣🤣 apropo keď je hore ten výluh ako dlho ho nechávaš ? doma sme ho pili asi hodinku, neviem čo to urobí, keď sa tam tak dlho lúhuje.

Raňajky vyzerajú famózne aj ja niekedy robím takto viac vecí. Len tým, že sme len dvaja robiť z troch druhov mäsa + tri druhy syru, vajcia... je to nepraktické. Ale ak tam dobre vidím sujuk tak ten vždy trochu opečiem spolu s volskými očami nejaký ten biely syr, zelenina 🤤 Ten burek z panvice máš tu recept? alebo u teba na blogu? idem si aj tak prejsť všetky tvoje recepty dlhšie som si nedal ich repete. Vždy tam objavím niečo nové 🤣 A yaylu som mal včera a dnes aj ja 👍
cesminaz
@bugout (6.11.2022 20:06)

Do prázdnej konvice dám čaj, nalejem trochu variacej vody a čaj rýchlo opláchnem a vodu vylejem. Potom zalejem čaj vriacou vodou až hore a nechám aby zovrel. Čaj ti musí 2-3x akoby vybehnúť,. Keď ti začne bežať prvýkrát, musíš lyžicou pomiešať a necháš nech vybehne aj druhýkrát. Premiešaš a zakryješ pokrývkou. Čaj musíš nechať postáť cca.30 minút. Vieš ako zistíš kedy už dostatočne odstál? Všimni si, že celkom na začiatku pred zakrytím pokrývkou, pláva všetok čaj hore na povrchu. Ale keď kukneš pod pokrývku o 20-30 minút, povrch bude čistý a čaj klesol na spodok. Vtedy sa už môže piť🙂👍 Postáť ho môžeš nechať aj dlhšie, to čaju nerobí nič. Ty si dal velké množstvo čaju, to bola asi tá chyba. My zvykneme čaj piť aj 2-3 hodiny celkom pomaly, necháme ho na sporáku a občas zapneme na chvílku pod ním plyn, aby zostal vždy horúci🙂 Skús urobiť zajtra, určite sa ti tentoraz podarí. Turecký čaj má aj ukludnujúci účinok, je taký protistresový👍
cesminaz
@cesminaz (6.11.2022 21:30)

Ešte čo by som podotkla je, že kým čakáš na klesnutie čaju, treba pomalinky nechať bublať vodu v spodnej kanvici. Dlhší čas pomalinky sa variaca voda dá čaju celkom inú chuť, než len 1x rýchlo zovretá👍
bugout
@cesminaz (6.11.2022 21:35) Ty tu menšiu kanvicu s čajom dáš priamo na oheň a necháš zovrieť?? Ja si to už presne ani nepamätám ako som ho robil, ale mám pocit, že ju som mal stále hore a teda ten samotný čaj v nej asi ani nezovrel, keďže bol v podstate ako keby vo vodnom (alebo skôr parnom) kúpeli. Takto to stálo na sporáku a popíjali sme, až kým sme skoro neumreli 😂😂
mijaita
@bugout (7.11.2022 07:11)
Kroutim hlavou, proc jste ten sileny magorak pili? Vzdyt to ani neni dobry! ? Brrrr :-)
bugout
@mijaita (7.11.2022 08:56)

Nekrúť, práveže to chutilo dobre. Keď preluhujem čaj jednoducho ho vylejem. Toto bolo chutné. Aj preto som bol prekvapený čo to urobilo 😅
cesminaz
@bugout (7.11.2022 07:11)

Ano musíš to dať priamo na oheň, musí to vrieť krátko, ako som už písala aspoň 2-3x 🙂 Tam hore ti to nezovrie nikdy, tam to už len stojí a tá spodná pomaličky variaca sa voda to udržiava horúce👍
cesminaz
@mijaita (6.11.2022 18:34)

Takto spoločne raňajkujeme a aj večeráme väčšinou len cez víkendy, alebo keď sme všetci naraz doma🙂 Cez týždeň je škola, práca atď.. Každý len uteká po svojom, každý príde v inom čase domov. Podla mňa je dôležité uchovať si takúto "tradíciu/zvyk" stretnúť sa pri stole aspoň cez víkendy🙂
stefanm
... dnes ráno 😋😋
...a dajte si hlasnejšie zvuk!...budete počuť ako mi "chrumkajú" v puse🙂


stefanm
Retro spomienka pri dnešných raňajkách:

... keď nám občas urobím takéto chlebíčky (krajec veky, lyžica zemiakový šalát, plátok Pražskej šunky, vejárik kysléj uhorky, kolečko vajíčka a kúsok kapie), na chvíľku sa cítim ako v hlbokom socializme, v čase "normalizácie", v bufete na železničnej stanici, kde lakťom opretý o upatlany stôl "na stojáka" mám pred sebou na hrubom tanierik s logom ČSD dva -tri kúsky "šalatovych" chlebičkov a pred ním teplú desiatku pivo v zelenej fľaši
...nie, netvrdím, že to boli "lepšie časy", boli to "iné časy"!!!



kuko95
Moje obľúbené raňajky kvalitné parecky a pivo 🍻pekný deň všetkým varechacom
stefanm
...aj ja som dnes na moje "posteľové" raňajky pripravil toasty...ale "naladil" som ich do mierneho rytmu anglického! valčíka🙂...boli so syrom, plátkom opečenej slaniny a vajca doplnené drobnou zeleninou a k tomu horúci čaj 😋
... dobré raňajky a hneď je deň krajší 🙂


mijaita
@cesminaz (13.11.2022 18:18)
:-) pro me to k jidlu opravdu neni, i když, ne ze bych to neuchutnala. Ochutnavam vzdycky proto, abych se zas a znovu ujisitla, ze to neni k jidlu :-)
Ale. Povez mi, proc jsou nektere s pateri a jine vykostene? Nekdo tu pater snad ji???
Fotku a servirovani mas moc hezke! To by bylo sousto pro @haji jak pise :-)
1x haji
mijaita
@cesminaz (13.11.2022 18:18)

........... ta cibule na fotce, to je sogan salatasi nebo jen cibule se sumah a chili?
cesminaz
@mijaita (18.11.2022 20:49)

Na jednom tanieri je čisto cibula so soľou a na druhom je cibula, sumak, soľ a citrón🙂 Super to k rybkám pasuje.
cesminaz
@mijaita (18.11.2022 20:40)

Všetci turci jedia tieto Hamsi rybky s kosťou, vlastne celá naša rodina🙂 Aj manžel a moji synovia. To len ja som si začala robiť pre seba "bez" lebo mňe to tak nechutilo a aj mi to pichanie vadilo😅 Ono to tak strašne nepichá, ale aj tak som povedala, že ja to tak jesť už nebudem. Naposledy keď som ich zjedla aj s tými kostami mi ešte aj tretí deň škŕkalo/pracovalo v žalúdku...Asi mi tie kosti nechcel žalúdok spracovať😂😂 A poviem ti pravdu, že to s kosťami a bez kostí chutí úplne inak, fakt, je to zaujímavé ale je to tak. Odvtedy keď robím Hamsi na raňajky, tak vždy 1-1 panvicu. Na jedny dám paprikovú múku a na druhé s čiernym korením. A keďže obe majú inú chuť, tak jedia pravdaže aj ostatný, nezjem sama všetko🙂 Už si aj manžel zvykol že to takto robím. Zo začiatku bol ale proti, vraj nech nevymýšlam, to treba zjesť celé..😂😂
1x haji
mijaita
@cesminaz (18.11.2022 22:12)

Tak jsem to poznala. Delam sogan moc rada treba ke karbanatkum,kebabkum nebo jen tak . Obyc a tak dobre.
haji
@cesminaz (18.11.2022 22:25)
Pěkný koment a odpověď @mijaita ohledně konzumace rybek. Pravda, ještě jsem sardinky takto upravené nejedla, ale věřím, že bych je dala komplet. No, komplet, tedy bez hlavy, jak vidím na fotu. Ale to je moje maličkost... umanutá na ryby všeho druhu. Tvrdohlavě jsem se pokoušela jíst plotici - ale ta je jako ježek a fakt má plno pidi midi kostiček ostrých a vzdorujících - zlatá páteř sardinky! Naposledy jsem shořela jako papírový čert, když jsem konzumovala "holandského pstruha" - ježek a plotice dohromady, uf. Můj děda /maminky tatínek/ říkával, že než kapra /jindy než na Vánoce/, stokrát raději klobásu. A to bydlel v mládí u řeky Moravy - a byl vlastně "u zdroje". Tak po něm nejsem. Nic proti klobáse, ale já ryby raději. Sto lidí, dvě stě chutí.
Krásný víkend, děvčata!
bugout
@haji (19.11.2022 06:07) @mijaita ja teda väčšinu rýb môžem. Napadá ma jedna výnimka. Raz som jedol v chorvátsku také malé rybky nákladné v soli... Povedať, že mi nechutili by nebola pravda cítil som len soľ a to ja solím veľa. Ale toto bolo slanšie ako posolená soľ sevrírovaná len ta so soľou.

mijaita
Bílé ráno jsem doplnila ševcovským mlsem (jsem si sikovne zazalohovala pred mejdanem). Ulezely, pikantní, coz je pro me ranni top.
Dobre rano dnes, at vam chutná celý den :-)


mijaita
@stefanm (18.11.2022 10:14)

Snidani do postele uz jsem dlouho nemela. Ale hned jak bude cas, bude postel koukat :-) jak si v ni budu vrnět blahem a pomlaskávat a drobit :-)
stefanm
... dobré ráno všetkým
...ja som nám dnes urobil "rybaciu" pomazánku ( malá pixľa sardinky v rastlinnom oleji, lyžica Rama, trojuholník Karička syr, šalotka, štipka soli a pár kvapiek citrónovej šťavy) na čerstvom chlebe, nato trochu cibule a par stoniek žeruchy 😋😋...k tomu čaj...a je vám dúfam jasné, že sa dnes bozkávať nebudem 🙂


stefanm
@mijaita (19.11.2022 09:14)

...pre mňa sú raňajky v posteli normálna vec...s tanierikom pod bradou, knihou na kolenách a mobilom po ruke sa cítim tak, že ten pocit ani neviem pomenovať !!!

... ešte ti chcem poďakovať za pripomenutie "ševcovskeho mlsu"...milujem ho a nejak som naňho zabudol... čoskoro si určite pripravím
... pokojnú sobotu prajem
kucharka
@cesminaz (13.11.2022 18:18)
Aj u nás ich všetci, okrem mňa, jedia s kostičkou. Tá kosť je veľmi jemná a pražením zmäkne ešte viac, skoro ju ani necítiť. Problém je to pichanie. :-))
Nikomu to tu nevadí, je to zvyk. A ja som vraj Princezná na hrášku :-))) 🤣

bugout
U nás bola tiež ryba.... Náš obľúbený zahraničím inšpirovaný "tuna melt" ak si dobre pamätám raz som sem dal foto už zapečeného sendviču so syrom. A @mijaita chcela vidieť foto bez syru takže nech sa páči


stefanm
@kucharka (19.11.2022 10:37)

"Pulchritudo in simplicitate"...V jednoduchosti je krása 🙂...alebo tak nejako!!!
mijaita
@bugout (19.11.2022 12:13)

Jednak a to za 1. diky za tu fotky "non cheese" . Ano, takoveho tunaka, urcite s cibuli a pocitronovaneho, mam oooobcas i rada! :-)
mijaita
@kucharka (19.11.2022 10:37)

Miluju tuhle kombinaci!! Pravda, u me to je jen acidko nebo kefir, a krupava houska. Za mlada jsme meli doma casto jen zkysle mleko a běžně jsme ho pily k nekterym jidlum (teda ja s mamou, chlapi neee :- ). Dlouho jsem nemela, pripomnelas! Obcas si koupim drahe, tucne mleko farmarske a housku a odpoledne to padne :-)
mijaita
@cesminaz (18.11.2022 22:25)

Kdyz obcas delam rybickovou pomazanku z nejake rybi konzervy v oleji, velmi peclive, pinzetou, vyndavam pater a odstranim ocasek. Pomazanka musi byt lahodna, prosta jakychkoliv kosticek. Lidem nevadi, mne ANO! :-)
mijaita
Dobre rano jsem pojala jednoduse, krupava mala bagetka pomazana majolkou a vycpana okurkou. Super dobra kombinace a velmi, velmi černá káva!


mijaita
Čám je ruzovy? Kdysi davno, abych nedelala vlny ve spolecnosti, jsem jednoho pstruha na masle snedla!!!!! A urcite byl bily. Dalo se, ale ....... je to proste ryba....... :-)
Nicmene evidentne sis pochutnal, z fotky patrné.
mijaita
Rohlíčky s cerstvym celerem, mrkví a řepou, podložené majolkou (ten s mrkví máslem), sypané semínkama chia a sezamem, pokapané limetkou. K tomu kafe - KAFE a pohodicka, pohoda. Dobré ráno online! :-)


kukulienka71
Dobré ráno! Včera som zhliadla tvarohové guľky a keďže som práve mala kocku tučného tvarohu, o raňajky máme postarané. Večer som zarobila cesto- to sa len zmieša tvaroh, vajce, štipka soli, lyžička cukru a 30 g detskej krupice( ja iné do cesta nedávam), a nechám viac hodín odpočívať, aby krupica napučala. Tak na ráno to bolo akurát. Už som len postavila variť vodu a na masle som poopekala strúhanku, do ktorej treba guľky po uvarení hneď preložit sitkom. Strúhanka sa môže zmiešať s cukrom.


stefanm
@kukulienka71 (23.11.2022 07:30)

...pozdravujem...si mi pripomenula naše milované tvarohové knedličky čo som robil keď boli deti malé a mali ich veľmi radi
...aj som tu niekedy dávno pridal recept aj s pesničkou... skúsim pohľadať!
kukulienka71
@stefanm (23.11.2022 10:43)
No vidíš, pamäť ti ešte slúži aj po takej dobe:-) aj knedličky sa dobre jedia, iste by mi s tvojou omáčkou chutili. Najlepšia je posledná fotka, máš zmysel pre humor😅.
1x haji
stefanm
...my sme dnes raňajkovali až okolo desiatej... pršalo a dobre sa leňošilo v pelešku

...ale nadýchaná francúzska omeleta, špekačik v ochutenej majonéze a opečena bagetka s cesnakom 😋😋 nás prebrali ku tradičným denným povinnostiam
... manželka pracuje (má "styk" s bankou, robí úhrady a faktúry) a mne prischol vysávač a prachovka
P.S. ...obed máme od včera
... pokojný zvyšok dňa prajem


stefanm
@mijaita (24.11.2022 11:06)

... nedá mi to, a rád by som vedel prečo si pri tvojich dnešných "bohovskych" raňajkách zmenila foto?
... odpoveď nie je nutná!!!
mijaita
@stefanm (24.11.2022 13:57)
Milý Watsone, odpoved je jednoducha! Mam v pc asi 5 fotek, pokazde fotim vicekrat a chtela jsem vlozit tuhle a preklikla jsem se!! Tahle se mi libila víc. :-)

stefanm
@mijaita (25.11.2022 12:14)

...ta to keď chceš raňajkovať o ôsmej, tak aby si si natiahla budík na tretiu a "preparovala" 🙂🙂
1x haji
haji
@mijaita (25.11.2022 12:45)
Oni se dají koupit i sardinky nahoře a dole bez. Trochu vyšší cena teda. Ty zase chtějí lupu a slovník, aby se jeden dočetl, když na obale nejsou vyfocené. Mno, už jsem zaznamenala vyfocené filety a vevnitř dlely krasavice i se základnou.
radost
bože
ten vonia..ten spieva..
to naša marlenka
dobre dalas-milá diefka
ja si dám k nemu chleba
hoci-vôbec mi netreba
a snívam
mávam
mariamka
jejej @radost @kucharka ... aj my sme si pochutili, dopriala by som vam .. a pritom taka blbost ,, aj ked nie lacna,, bocik zacina byt draha komodita
1x haji
haji
@mariamka (26.11.2022 07:59)
Milé dobré ránko, s takovou troškou dobrot pak jde všechno samo. Krásný víkend, bůčkový!
kimlo
@mijaita (25.11.2022 23:23)
Keď to dobre zamiešaš vidličkou, tak sa to dá 😋. Ja zase nejem šproty, tie majú aj hlavy s očami, a po otvorení konzervy vždy na mna divne pozerali… 😉
2x haji a kvakac
bugout
A to ja zásadne miešam údené šproty a sardinky do nátierky. Len tak samostatné nezvyknem ani jedny a do očí sa im snažím nepozerať... Na mna sa zväčša čudne pozerá pstruh 😂
1x haji
leaela
@cesminaz (26.11.2022 19:10)

Nechces si ma adoptovat?😆😆😆
Budem dobry,zjem vsetko co mi naberies,naozaj😆😆😆😉😉😉👍👍👍
Mas zlate ruky a milujes svoju rodinu👍👍👍
Velmi ti fandim👏👏👏
Pekny vikend prajem vsetkym👍👍👍😉😉😉
radost
@leaela (26.11.2022 20:23)

no jo..rozumiem..
tiež všetko zjem
a máš plnú peňaženku
na náročnú v kuchyni žienku..??
:-)
2x leaela a haji
cesminaz
@leaela (26.11.2022 20:23)

😊😊🥰 dakujem krásne, si fakt velmi milý. Tiež verím že by ti u mňa chutilo. Kde sa varí s láskou, tam chutí stále všetko😊😂😂 alebo by vlastne aspoň malo chutiť všetko😅 Aj tebe príjemný víkend.
2x leaela a haji
mijaita
@kimlo (26.11.2022 13:41)

Když stejně zustanou takove protivne drobky z te patere. Ja rada hladouckou pomazanku. Kdekdo mi vysvetluje jako ty, mam asi prilis fajnovou hubu :-) A vubec mi nevadi tech par rybicek z konzervy zbavit patere, ocasku a ploutvicek. V konzerve jsem se s hlavickama nesetkala jeste.
1x haji
mijaita
@cesminaz (26.11.2022 19:10)

Drzkovou polivku mam rada, myslim, ze ji i umim dobrou uvarit, ale na tu, co vari v Mexiku (nekde jsem se na Varese uz o ni zminovala) nemám. Bych se užrala! Nevim, proč jsem se nezeptala z ceho vseho ji vari ji delaji. Urcite bez majoranky a palí. Vzdycky jsem se na ni tak tesila, ze me to nenapadlo. Asi se tam budu muset jeste vratit? :-)


mijaita
@dormella (28.11.2022 19:06)
Je pravda, ze jsem ji na netu nehledala. DEKUJU TI ZA TO!! Ano, pata de res je u nich snad na kazdem pultu u reznika. Nejak si poradim V tech kotlich urcite ale nevidela jsem ani kus nohy, ani morkovou kost. Ted me napadlo, jedna pani mex dava rc, take se ji zeptam. Ty ji varis???
1x haji
mijaita
@cesminaz (28.11.2022 21:57)

diky velke, urcite uvarim, jen co potkam nejakou peknou drztku :-) Ani chleba netreba!
cesminaz
@mijaita (28.11.2022 22:14)

Nemáš za čo🙂 Bez chleba no neviem.. Táto polievka je ako hlavné jedlo, podľa mňa ako guláš, ten bez chleba tiež nie velmi pasuje. Ale ako myslíš, každý si ju je ako myslí. Daj potom vedieť prosím :-)
mijaita
@cesminaz (29.11.2022 05:32)

Ze dam vedet, to se spolehni!!! :-) A jeste ke chlebu - ja k polivkam chleba nemusim. Velmi obcas si kousek dam ke gulasovce a nasi drzkovce. Ke gulasi taky nemusim, radsi jakoukoliv jinou prilohu nebo i nic.
Vzpominam na ty prekrasne drztky na trhach v Mx. A nejen drztky :-)
stefanm
@mijaita (29.11.2022 12:39)

...v našich končinách (blízky východ Slovenska) je "kotlíkový" bez chleba ako "pivo bez poldeci"
...teda aspoň pre mňa... určite sa aj tu nájdu takí čo ku gulášu chlieb nemusia!!

...a ešte jedna drobnosť...k reštauračnej držkovej som v Česku miloval vaše chrumkavé slané rohlíky!!!
mijaita
@stefanm (29.11.2022 16:11)
Chleba bych k neku i jedla, to ano. Jinak ke gulasi nejradsi knedlik, kolinka, ryzi.... rohlik, i kdyby nas, cesky, ten snim radsi samotny :-)
stefanm
@mijaita (29.11.2022 16:18)

... kotlíkový guľáš je "polievkoidny"!!!, k tomu chlieb
...hospodsky guláš je "omačkoidny"!!, k tomu jedine knedlík
dormella
@mijaita (28.11.2022 19:22)

Drsky varim podle bulharskeho receptu (skembe corba), hodne podobny receptu Cezminac.
Pak pochopitelne "po italsku" , nejlepe s fazolemi, ale pridavam cilli papricku. Jen v Italii to neni polevka, ale pokrm "na vidlicku"
stefanm
...ráno som nám pripravil chrumkavé opečene bagetky s maslom, domácou pečeňovou paštékou (dostal som čerstvú od kamarátky), paprikou a kapiou z obchodného reťazca a poslednými cherry paradajkami z manželkynej záhradky (ja tam nechodím lebo nieje blízko bufet!🙂)...dobre bolo!!!
... pekný deň prajem


mijaita
Nám, Mijaita I. jsem na poslední snídani tohoto mesice, udělala jedno vajíčko od "prave" slepice :-) na slanine a chili česnekovém oleji a položila na křupavý krajíček . Kávička to jistila. Mňam ráno :-)