Pre veľký úspech gaštanové pokračovanie :-)

janazjarku - fotkajanazjarku, 28. septembra 2010
Rada som Vám urobila radosť gaštanovou prechádzkou a tak budem reagovať zážitkom, aby ste ma nemuseli hľadať v komentároch :-) Vidím, že gaštanové prechádzky na jeseň sú v našom kolektíve obľubené. Tak ešte niečo o gaštanoch. Gaštany majú vzácnu schopnosť pohlcovať "nezdravé" elektrické výboje a tak je veľmi vhodné ozdobiť si ními počítač či ich naaranžovať na TV. Nosenie gaštanov vo vreckách je tiež spojené s pozitívnou energiou, ale POZOR!!! páni nech sa tomu vyvarujú , lebo gaštany potvorské spôsobujú oslabenie toho pyšného orgánu tesne za vreckom !! :-D Táto informácia je u nás dedičná a rada rozšírim obzor, lebo uznajte kto by si myslel čo ten gaštanko dokáže.

Ešte k receptu, teda množstvám. Gaštany môžeme nakrájať do pohárov rôzneho obsahu a zaliať až po okraj. Ja to robím najčastejšie do klasického 7 dcl a potom tam ide cca 0,4 litra alkoholu dolejem podľa potreby. Lúhuje sa to pri izbovej teplote v činžákovaj skriňošpajze, alebo v dome v komôrke. Okolo gaštanov sa môže vytvoriť taká biela zrazenina, ale to nevadí časom sa usadne. Tekutina je po vyluhovaní hnedá a "lepkavá" niekedy až taká spočiatku "sopľavá". Pokožku po natretí necháme trošku zaschnuť a do 15 minút bolesť ustúpi. Samozrejme je to farbivé takže odporúčam tmavšie oblečenie, alebo prekryť jemne obväzom. Vylepšenie môjho manžela, tinktúru si nalial do sklenenej flašky od použitého spreya s pumpičkou.

Verím, že nás ešte čaká zopár dní babieho leta / manžel tvrdí, že vtedy my baby máme čábes/a tak mám v pláne ešte listovú prechádzku. Nazbierané farebné listy potom herbárovo usuším a usušené len tak ledabolo vkladám do obrázkových rámikov. Toto urobí radosť každému zbojníkoví a samozrejme aj starej mame. Ozaj nezabudnite je čas odrezať si šípkové halúzky do vázy a keď príde dáka potvorská chrípka stačí sa natiahnúť :-D
@zareaguj


Diskusia k článku

marianna76
ďakujeme za doplnenie receptu, tiež mám niekde odloženú pumpičku, aspoň ju využijem. u nás asi pršať nebude tak vyrazíme na gaštany. Prosím a skúsenosti s gaštanmi v plátenom vrecúšku nemáte? vykladajú sa nohy na vankúšik v ktorom sú gaštany. viac o tom neviem.
janazjarku
@marianna76 kľudne mi tykaj však tu sme rodina :-) Tie gaštanové vrecúška slúžia tiež od bolesti nôh údajne pomáhajú aj pri opuchoch, len neviem či nepomáha aj fakt že sú nohy vyššie ako srdce /teda v ležiacej polohe/. V každom prípade to neuškodí, lebo stačí 15 minút vyložiť nohy a relaxujeme.
tonka1951
Janulka, tak to mi teda bodlo.Píšeš zase super články dievča,aj tie šípky je dobrý nápad...díky
jezibabka1
Janka prepáč, ale trošku dosť mi nedochádza, čo s tými šípkami?
babi
@je žibabka 1 no predsa šípkový čaj asi myslí
evusik
aj ja ďakujem za všetky informácácie, aj moje kĺby ďakujú a už aj idem lúhovať..... to s tou šípkou je super nápad, aj dekorácia, aj úžitok.... len škoda, že tú moju čo mám na záhrade som už obrala, šípky tradične suším, ale keď pôjdem zo psami na prechádzku natrhám si šípky aj na ozdobu :-)
evusik
"informácácie" je novotvar, ktorým som práve prispela @je žibabke do jej zbierky :-)
emilly
Ďakujem za receptík,šípky už suším,bola som na železnej studničke a naďabila som na ne ale bola som upozornená že som mala čakať na prvé mrazíky až potom trhať,mate nejaké skúsenosti?
babidka
@emilly - presne tak :-) sipky treba trhat az po prvych mrazikoch .Ked ich "prejde mrazik" tak sa potom v caji uvolni viac aromatickych latok , lepsie sa susia a ked sa chces zbavit jadierok , tak sa to lahsie robi presne vtedy . U nas Rusinci vravia sipkam "sverbohusky" / huzica je - zadok/ a po zemplinsky " sverboritky" - poslovencene to sice nevyzneje prave najkrajsie , ale dalo by sa to prelozit ako "svrbozadky" :-)))))))
2010
Inac , asi vas sklamem ale najlepsie gastany robia na uliciach azie ( aj ked nemaju take caso ako v zmrznutej Bratislave ,ale neviem aku odrodu maju ale nie su kazove ako polka v Bratislave a su vacsie ( Nie su konske ).Plus ich pecu v kombinacii horuceho piesku , kavy a cukru a su absolutne super.( plus ako vidite na sacku 500 g 1 EU)
 keropokman.blogspot.com/2007/02/freshly-roasted-chestnuts.html...
evanaaa
2010, konské gaštany sú vlastne divé, používajú sa hlavne na farmaceutické a kozmetické účela, tie jedlé, ktoré spomínaš sú len na jedenie,tie asi liečivé účinky nemajú a mám dojem, že u nás už pomaly ani nebudú ( stromy ), lebo väčšinou sa dovážajú za mastnú cenu, aj z Číny, tie mnohokrát smrdia plesňou.
furdica
ten recept na tinkturu je zaujimavy ja zase roky použivam gaštanove kvety .ked kvitnu gaštany otrham si sukvetie oberiem len kvety,dam do pohara a zalejem alpou to je potom vynikajuca vec na nožišky ,ale aj na masaž chrbata či inych bolačiek pri masži pozor ,urobite dobre masirovanému ,ale chudak maser je trocha grogy.tie vypary z alpy vam vytiahnu z nosa všeličo ,haha ,ale zase je to dvojita kura ,nebolí chrbat a prečistia sa dutiny. tiež mam flaštičku na sprej šikovny sme my slovaci. ale vyskušam aj plody gaštana bežim na cintorin mame tam dost gaštanov ,dufam že aj plodov hadam neobral niekto všetky kvety haha,ale vyluhujem ich v alpe je to dvojita sila a alkoholu ma 60perctak nebude pliesen v naleve
marianna76
včera som tiež tak ponáhľala pod jeden gaštan s dáždnikom a našla som skoro nič, asi 10 gaštankov, a to som brala v tom daždi aj syna. No dnes skusim na inom mieste, snáď budem mať viac šťastia.
a hneď si značím aj tie kvety... super, počula som o tom, len nikoho som nemala so skúsenosťami, fajn...
janazjarku
@2010 robíš chuťky :-) Moja stará mama mala v Novohradskej dedinke v záhrade tri storočné jedlé gaštany !! Zbierali sme ich na vrecia a rozdávali susedom v BB jáj voňala celá ulica ! No niet starkej a niet ani záhradky hoci gaštany som bola skontrolovať nedávno a furt tam sú :-)
babi
ako sa volá tá dedinka, ja chodím do dedinky pri Modrom kameni, kde oblasť jedlých gaštanov najväčšia na Slovensku
marianna76
babi,babi, škoda, že je to od nás ďaleko, dala bych si gaštany také zberané, ale rada by som zašla aj do Modrého Kameňa, že vraj je tam múzeum bábiek a hračiek. Možno niekedy....
babi
@marianna76 v Modrom Kameni je naozaj na hrade krásne múzeum bábok a hračiek ale aj iné exponáty. Keď sme tam boli naposledy, tak sme sa s vnúčatami pobavili na histórii stomatológie, .Tie nástroje čo tam boli - hrôza- cítila som sa ako v mučiarni
2010
janazjarku, ked mi vide cas, kupim tie gastany na trhu a skusim ich spravit tak ako sa robia v azii. Uz som sa vyzvedal ze doma sa daju piect v hrubozrnej soli vo woku na sporaku.
evanaaa
Vidím, že " gaštanová diskusia má úspech, z divých sa prešlo na jedlé a robia sa tu chute. Dnes v Bille práve vykladali do regálu vrece gaštanov, neviem z akého dovozua ani za akúcenu, lacné ale nebudú, musím čakať, kým cena klesne. Len aby zas nepáchli plesňou, ako minulý rok, čo som už spomenula.
janazjarku
Včera ráno ma skosila chrípka a tak som sa liečila pred TV a tam robili gaštanové dobroty a tak ma napadlo, žeby sme ich inšpirovali ?? :-)
jezibabka1
Janka, tak som dnes ja urobila malej gaštanový výlet, boli sme doobedu v mestskom parku a nazbierali sme plný ruksak gaštanov. Malá bola spokojna, len mne sa potom absolutne nechcelo ísť do roboty, ale prehovorila som sa :))))
vieraa
Chcela by som informáciu aké velké má byt vrecko, kolko treba gaštanov gaštanovcelé, alebo pokrájané/.U nás rastú iba divé gaštany.Dakujem
vieraa
Ešte dodatok, ja som si dávala istý čas gaštaný pod matrac do postele, pretože ma boleli kríže, údajne to lieči zápal a pod. Počet gaštanov musí tvori súčet tvojo veku /napr. vek 52= 5+2=7gaštanov a pod./
janazjarku
@vieraa gaštanov je treba toľko , aby bol po pokrájaní plný pohár veľkosť si vyberieme podľa potreby a zbierajú sa samozrejme divé gaštany - pagaštan konský odborne :-)..No takže ja potrebujem pod madrac 8 gaštankov a manžel 9 / podľa tohoto by som mohla mať aj 44 rôčkov/ :-D vyskúšame !!
marianna76
Inak, konečne som odložila rozprašovač od normálnej pánskej voňavky... a super. Je to také lepšie ako Keď sme natierali, takto to aj častejšie používame. A paráda
1x lipka
julica
Janka, chcela by som sa Vám poďakovať za tento tip s gaštanmi - nazbierala som, nakrájala, zaliala. Tekutina nie je taká hnedá a glejovitá, ako opisujete, neviem prečo. Isté však je, že minule maminke opuchol kĺb na palci a veľmi ju bolel (trpí na artritídu 2.stupňa), tak sme si spomenuli na náš zázrak na polici a naniesla si ho na prst - bolesti jej okamžite ustúpili :) Môj ocko má zase boľavé kolená, tak keď si posťažoval, hneď sme mu podsunuli gaštany a čuduj sa svete, zabralo to aj jemu, starému skeptikovi :) Ďakujem Vám veľmi, veľmi pekne! (aj pre mňa ako dcéru to bol skvelý pocit, keď taká drobnosť pomohla mojim milovaným)
janazjarku
@julica som rada ak som pomohla :-) Farba "tekutiny" nie je až taká dôležitá, ale účinok ! Gaštany reagujú farebne podľa toho akú liehovinu použijeme. My sme väčšinou používali 60% "rožovku" , keď som ju zaliala 40% konzumnou vodkou tak tiež bola svetlejšia. TOPlist