Julie & Julia

cokomilka - fotkacokomilka, 14. marca 2010
Pozerala som si včera film, ktorý bol na DVD-éčku, čo som obdržala ako cenu zo súťaže francúzskych receptov.

Veľmi pohodový zážitok. Pohodová familiárna hra Meryl Streep, Paríž sťa kulisa, výprava a kostýmy v štýle 50-tych rokov 20. storočia a rôzne gurmánske dobrodružstvá.

Film na mňa zapôsobil svojou témou dosť konzervatívne, príjemne konzervatívna bola i Julie Child /Meryl Streep/a jej mužný partner v konzervatívnom župane v štýlovej spálni...

Formálne však toto kino patrí do obdobia súčasného postmodernizmu. Predloha príbehu bola napísaná podľa požiadaviek postmodernej poviedky. Poprekladané dve dejové línie a historické obdobia ako kvalitná vysoká talianska lasagna sa skladali pravidelne až do konca filmu.

Scenár sa taktiež správne postmodernisticky vyhol naznačenému happy-endu, kedy sa mali stretnúť konečne dve hlavné postavy, Julie and Julia. Príbeh sa happyendovo začal, pokračoval a nemohol predsa skončiť smutne. Preto nám tvorcovia na konci ponúkli náhradný menej nápadný happyend v podobe slávnostnej hostiny na terase skromného bytu v lacnej štvrti N.Y. Krásne nastretý stôl, skvelé jedlo zo sporáka Julie a veselí hostia. Čo si viac môže našinec priať?

Ako sa k tomu celému dopracovali hlavné postavy, nechcem prezradiť aby ste neprišli o zážitok. Dodám len, že film reflektuje nové moderné médium internet. Mladá Julia, ako inak, varí recepty Julie Child, slávnej autorky Kuchárky francúzskej kuchyne a píše o tom blog... :)

Story to nie je akčná, avšak nie nudná. Film je zameraný nielen na obrazovú stránku ale i konverzačnú. Ak si niekto so slabšou angličtinou nepustí titulky ako ja po prvý krát, nemusí pochopiť vôbec dej, lebo akcia tam chýba. Je to veľmi vyvážené kino pojednávajúce o spoločenských problémoch ojedinele jemne v pozadí.

Môžem sa len domýšľať, že manžel Julie po návrate do USA to nemal ľahké, keď sa dostal do nemilosti McCarthyho režimu a že Julie naozaj príliš dlho čakala na finančný úspech svojej kuchárskej knihy, ktorá sa predsa len stala vtedajším bestsellerom. Úskalia ich služby v diplomacii sa tam tiež mihnú, avšak stihnú dokresliť kolorit vtedajšej doby v parížskych kruhoch. Napriek svojej snahe nebyť konfliktný je to realistické filmové dielko. Bon appétit!
Cokomilka
@zareaguj


Diskusia k článku

altyn
Navnadili ste ma, podľa Vášho príspevku je to to, čo mám rád, len si budem musieť počkať na dabing lebo moja angličtina je dosť chabá, určite by som si ten film nevychutnal.
altyn
Zazvonil mobil a ja som zabudol pridať-gratulujem!!!!!
michsamant
na tento film som velmi zvedava, urcite si ho zozeniem a blahozelam k vyhre :)
cokomilka
altyn: su tam aj titulky v ceskom jazyku, tak mi pomohli. Som si nadhodnotila svoje anglicke chapanie, preto som presla na ne ..
evusik
čokomilka - waw, tak toto som na vareche nečakala, ty si filmový kritik? chvíľami som si myslela že som zablúdila na filmový server, nič v zlom, film je to jednoduchý, príjemný, oddychový. Prvá polovica lepšia, druhá sentimentálna. Ale film ako taký nikoho neurazí a je o varení, asi preto sme ho vyhrali na vareche. A pre tých ktorí neovládajú angličtinu sú tam aj titulky a aj český dabing.
2010
Mne sa pacil videl som ho pred asi mesiacom v lietadle.
Presne pohodovy film.
babidka
Blahozelam k vyhre !
milujem knihy aj filmy o vareni .tak sa tesim aj na tento film .
sjuz
Gratulujem aj ja k výhre :))
Mne sa nejako nedarí ho stiahnuť... :))TOPlist