Zázračná orechová torta

sovka62 - fotkasovka62, 16. februára 2010
Zázračná orechová torta
Foto: sovka62

Tento recept priniesla dcéra asi pred dvadsiatimi rokmi. Bola som zvedavá, prečo práve "zázračná" torta, ale keď som ju upiekla, všetko bolo jasné. Je vynikajúca a celkom lacná, skrátka zázrak.

60 minút
príprava
45 minút
na 180 °C

Suroviny

4 ks
200 g
10 PL
200 g
1/2 bal.
100 g
100 g
Plnka:
200 g
250 g
250 g
120-150 ml
Poleva:
200 g
1 PL
Iná alternatíva plnky:
4 ks
300 g
500 g
Iná alternatíva polevy:
250 ml
300 g
40 g

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Žĺtky šľaháme s kryštálovým cukrom a po lyžiciach pridávame horúcu kávu. Múku, orechy a prášok do pečiva premiešame. Z bielkov ušľaháme tuhý sneh, pridáme práškový cukor a došľaháme. Do žĺtkovej hmoty striedavo zapracujeme múkovú zmes a sneh. Upečieme vo vymastenej, múkou vysypanej forme s priemerom 26 cm. Upečenú necháme chvíľu vo forme, potom vyberieme na mriežku, kde vychladne.

 2. 2

  Zmiešame, orechy s polovicou cukru, pridáme mlieko a udusíme na hustú kašu. Maslo vymiešame s druhou polovicou cukru a postupne pridáme orechovú kašu. Dobre vyšľaháme. Tortový korpus dvakrát prerežeme, natrieme plnkou (časť si necháme na ozdobu). Natrieme i vrch a boky torty. Necháme stuhnúť. Môžeme použiť i plnku šľahanú na pare. Vajcia s cukrom šľaháme nad parou 10-15 minút, ak skúsime prstom, majú byť horúce, vtedy sú hotové. necháme trochu ochladnúť, pridáme maslo a rozmiešame. Vychladíme v chladničke, prešľaháme a môžeme plniť.

 3. 3

  Naplnenú tortu necháme vychladiť v chladničke. Čokoládovú polevu (používam tú, čo vyzerá ako peniažky,) dáme do trojdecového zaváraninového pohára. Pridáme olej a pohár vložíme do hrnca s horúcou vodou. Na veľmi slabom ohni čokoládu roztopíme. Pod mriežku položíme prázdny plech. Tortu položíme na mriežku a priamo z pohára polievame polevou. Pomáhame si nožom. Vo zvyšnej poleve namočíme polovičky orechov a necháme stuhnúť. Hotovú tortu ozdobíme zvyšnou plnkou a polovičkami orechov. Môžeme použiť i šľahačkovú polevu. Šľahačku zohrejeme v hrnci, aby bola horúca, ale nesmie vrieť. Odstavíme. Pridáme čokoládu a maslo a miešame na hladkú polevu. Na obrázkoch je torta plnená a polievaná alternatívnou plnkou a polevou.

  Zázračná orechová torta - obrázok 3

Diskusia k receptu


Najsrdiečkovanejšie komentáre Ukáž celú diskusiu
je aj toto zaujímavé...už som aj vytlačil...Tá čokoláda, ktorá má tvar peniažky, to sa nenazýva: cukrárska čokoláda? predávajú to 500g balení?
Ďakujem, Naďka, aj ja tebe prajem pohodu, radosť a šťastie v nastávajúcich dňoch.
1x nadia56