Tlačenka ako ju robil môj starý otec

bojar - bez fotkybojar, 7. novembra 2010

musím reagovať na recept "domáca tlačenka", kde autor varí maso so zeleninou, bobkovým listom ... Moj recept je odpozorovavý od mojho starého otca a inných ľudí z nášho kraja pod Chabencom.

20 - 30 minút
príprava
120 - 180 minút
tepelná úprava

Suroviny

1/2 ks
1 ks
1 ks
1 ks
2 ks
1/3 ks, (podbradok)
1/2 kg
3 - 6 strúčkov

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

  1. 1

    Z hlavy odsekneme rypák, jazyk chvíľku povaríme a odstránime z neho kožu, ladvinku dokladne vyčistíme. Všetko maso dáme variť do osolenej vody. keď sa maso oddeľuje od kosti všetko mimo nožičiek vyberieme a odstránime kosti. nožičky ešte povaríme tak aby šli vykostiť. Maso pokrájame na kúsky cca 2 - 4 cm, kože a nožičky zomelieme na jemno. Do časti vývaru, zomletých koží a nožičiek pridáme roztlačený cesnak, a všetky prísady podľa vlastnej chuti (musíme počítať stým, že keď pridáme maso toto čiastočne popije prísady. Keď je pripravená zmes tuto plníme do vyčistěného žaludku na ktorom sme zašili spodný otvor (starci používali aj mechúr). Ja používam pumpeľ (hovadzie slepé črevo). Po naplnení otvor zašijeme a plačenku pasterizuleme. Voda by nemala variť. Potom tlačenku vyberieme, dáme do pekára na ňu položíme dosku na naklepávanie masa a zaťažíme - necháme vychladnúť a stuhnúť. Potom ju dáne na 2 - 3 dni údiť. Tlačenku zviažeme tak ako bača viaže oštiepky. Údi sa studeným dymom. potom je to TAČENKA! Alternatýva: zmes naplníme do plastového sáčka na tlačenku, necháme stuhnúť a možeme konzumovať. ostatný vývar použijeme na polievku zvanú obarky, alebo zabíjačkovú kapustovú.

Diskusia k receptu


Najsrdiečkovanejšie komentáre Ukáž celú diskusiu
Je ohromné si prečítať tento 100 % popis chutnej tlačienky.No tu mi naozaj veľmi chýbajú obrázky,aby som videla aj výsledok.Mozaiku ohromne chutnej dobroty.