Terina z foie gras s hruškovým čatní

Jakub Reimitz
šéfkuchár reštaurácie Malecón a Tapas Baru v Bratislave, 26. novembra 2009
Terina z foie gras s hruškovým čatní

Najvychýrenejšou pochúťkou z kačice je foie gras – vo francúzskom preklade „tučná pečeň“. V profesionálnej kuchyni sa tak označuje pečeň nútene dokrmovaných husí a Zobraziť celý popisNajvychýrenejšou pochúťkou z kačice je foie gras – vo francúzskom preklade „tučná pečeň“. V profesionálnej kuchyni sa tak označuje pečeň nútene dokrmovaných husí a kačíc, ktorým pre nedostatok pohybu pečeň mimoriadne narastie a nadobudne výraznú chuť. Najmä maškrtní Francúzi na foie gras nedajú dopustiť.

4
porcie
25 minút
príprava
40 minút
tepelná úprava

Postup

 1. 1

  Terina: Pečeň očistíme a namarinujeme cez noc v alkohole, soli, korení a cukre. Osušenú pečeň sprudka opečieme z oboch strán. Opečenú pečeň osušíme a dáme na fóliu, doprostred položíme namočené marhule a zabalíme do úhľadného valčeka.

 2. 2

  Takto pripravenú terinu vložíme do pekáča s horúcou vodou a dáme do rúry vyhriatej na 80 °C. Pečieme asi 3 minúty. Vyberieme a necháme vychladnúť v studenej vode. Vychladnutú terinu nakrájame a obalíme v pomletých orechoch.

 3. 3

  Čatní: Na oleji orestujeme cibuľu nakrájanú na jemno, peperoncino a olúpané hrušky nakrájané na slížiky. Pridáme hrozienka, cukor, citrónovú šťavu, vínny ocot a šťavu z čerstvého zázvoru. Ochutíme soľou, muškátovým orechom a pomaly dusíme.

 4. 4

  Náš tip: Čatní je krémovitá omáčka zvýrazňujúca chuť pokrmu alebo slúži na dochutenie. Podáva sa najmä k mäsu a väčšinou stačí lyžička či dve. Pochádza z Indie, kde sa vyrábalo z čerstvého ovocia a korenia.

Diskusia k receptu


Zaujímavé video z archívu TV Varecha