Štavnatá hovädzia slabinka k domácemu chlebu fotorecept

sracz - fotkasracz, 23. júla 2013
Štavnatá hovädzia slabinka k domácemu chlebu (fotorecept)
Foto: sracz

Iowa a farmári, patria nerozlučne k sebe! Ich „country style“ kuchyňa má dobré meno. Farmár_Redneck, to preto, lebo z celého tela má najviac Slnkom do červena spálený krk. Pár dní pozadu sme s mojim „sladším“ ja videli reláciu, kde „rúča“ gazdiná z kukuričnej farmy pripravila časť slabiny „Tri Tip“ veľmi jednoducho. Neodolal som, zmajstroval! Vynikajúca chuť s úžasnou vôňou. Dnes som tento rcp sľúbil bratrancovi Slávkovi a jeho „Flérce“ Naděnce! Ani Vy na Vareche nie ste od macochy-nech sa páči

4-6
porcie
5-7 minút
príprava
240 minút
na 135 °C

Suroviny

725 g špička
500 ml
250 ml
28,35 g alebo Maggi, Knorr, …, Mrs. Grass

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Miesto úvodu: mladým manželom, na Záhorí, sa narodil utešený synček. Rástol ako „z vody“, ale nerozprával. Rodičia to prijali ako skutočnosť a synka starostlivo vychovávali. V deň osláv jeho 18. narodenín otec, po prvý raz, nalial svojemu „korunnému princovi“ pohárik domáceho vínka. „Synátor“ prijal vinš, vino do dna vypil, striasol sa a „vetil“: kyseué!!! Mamka, skoro z nôh spadla, ale natešená zvolala: „Ná synečku múj lubený a proč si ty bol tolké roky tak cicho! Proč si nevyprávjál?!“ Mamkine „zlato“ na to: „Nebyvuo vuo čem“! Dnes musím tak zo široka, lebo tento rcp je naozaj jednoduchý a krátky. Úplne mimo mojich zvykov a ja sa rád „rozpisujem“! Už podľa ∑ ingrediencií pod úvodom i na obrázku vidíte, že mám pravdu! Aby bol „záber“ o niečo väčší, tak som na ňom nechal aj odmierku „hrnček“ (tunajší US „cup“ = 236, 588 ml), pracovnú misu na zálievku „emulziu“, pekáč a v pozadí je vidieť aj súpravu mojich nožov

  Štavnatá hovädzia slabinka k domácemu chlebu (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  z dvoch „hrnčekov“ vlažnej vody, z jedného „hrnčeka“ kečupu a z jedného vrecúška sušenej cibuľovej polievky som zmiešal zálievku; kto nemá rád vrecúškovú „optimalizáciu“, uvarí si cibuľovú polievku podľa svojeho obľúbeného rcp, alebo z 1÷2 ks jemne pokrájanej cibule, udusenej na troške oleja, zaliatej 1 000 ml slanej vody, 1÷2 PL kukuričného škrobu, skaramelizovaného cukru (množstvo podľa chuti), 1÷2 PL kukuričného sirupu, ½ deci pivných kvasníc a 1÷2 PL hladkej múky. Takto pripravenú „cibuľačku“ možno použiť do zálievky, ale v tomto prípade vynechajte vodu!

  Štavnatá hovädzia slabinka k domácemu chlebu (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  umytú a osušenú „slabinku“ (špičku, Tri Tip, trojrohý hrot hovädzej slabiny) alebo brisket (časť nad prednou „glejovkou“), veď @mesiar50 Vám rád poradí a pomôže s výberom; som položil do pekáča,

  Štavnatá hovädzia slabinka k domácemu chlebu (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  zalial zmiešanou zálievkou,

  Štavnatá hovädzia slabinka k domácemu chlebu (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  než som skončil prípravu, rúra sa mi vyhriala na 135 °C/275 °F

  Štavnatá hovädzia slabinka k domácemu chlebu (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  do vyhriatej rúry som vložil pekáč so zaliatou „slabinkou“, pozorne prikrytý pozahýbanou alumíniovou fóliou a bez kontroly nechal 240´dusiť (čas si zvoľte ± podľa hmotnosti mäsa)

  Štavnatá hovädzia slabinka k domácemu chlebu (fotorecept) - obrázok 6
 7. 7

  po 4 hodinách „slabinka“ vyzerala takto, krásne voňala; pomocou dvoch vidličiek som ju rozobral na pásiky

  Štavnatá hovädzia slabinka k domácemu chlebu (fotorecept) - obrázok 7
 8. 8

  uložil a zalial do servírovacej misky

  Štavnatá hovädzia slabinka k domácemu chlebu (fotorecept) - obrázok 8
 9. 9

  a rozložil na prvý „pilotný_koštovný“ krajec čerstvo upečeného domáceho chlebíka; postup je nafotený, rcp mám pripravený a určite ho čoskoro uverejním na našej obľúbenej stránke

  Štavnatá hovädzia slabinka k domácemu chlebu (fotorecept) - obrázok 9
 10. 10

  takto udusenú „slabinku_špičku“ je možné podávať aj so slovenskou ryžu, orzom, tarhoňou, zemiakovou kašou; zvyšok budem dnes obedovať s pečenými zemiakami (foto doložím pri rcp na domáci chlieb podľa mňa)!

  Štavnatá hovädzia slabinka k domácemu chlebu (fotorecept) - obrázok 10
 11. 11

  … a ešte trošku „detail_nejšie“, pre potešenie očí a hlavne, aby som aspoň trošku „natiahol“ tento rcp! -:))) … pridávam Vám dva linky s „Redneck“ pesničkami; prvý pre stredný „môj aktívny“ vek a druhý pre „nastupujúcu“ generáciu! Ráčte si vybrať! Príjemné počúvanie! http://www.youtube.com/watch?v=o-fnqQDR7Aw http://www.youtube.com/watch?v=H6wpfdzkCsI

  Štavnatá hovädzia slabinka k domácemu chlebu (fotorecept) - obrázok 11

Diskusia k receptu

23 komentárov k receptu
zabudla som dodat, ze uz teraz sa tesim na recept toho chlebika, tiez tu casto pekavam doma vlastny, ked uz poriadny chlieb je tu problem dostat
@ jejdanenky...to je ale párádna papkanička.-)) vyzerá úplne super.-)také poriadne prepečené mäsko veru nemá chybu a ešte s domácim chlebíkom,,,mi slinky tečú..no...)hneď by som sa k tebe prikmotrila na malý kúsok falatku......
Ďakujem Ti, dvojnásobne, milá @tinkad za priazeň! Recept je na ceste, len nech Ti poslúžia aj poveternostné podmienky (teplota a relatívna vlhkosť), ale hlavne nech sa Ti podarí zohnať chlebovú múku potrebnej kvality!
„Kdo umí, ten umí a kdo neumí, tlačí kočárek“ = a ki mi tud, milá @izabella929 – príď a naložím Ti poriadny „burkovčiak“ domáceho voňavého chlebíka! A rád, zo srdca rád!
To preto, milá @irebaw lebo mám fotoaparát so samozaostrovacou šošovkou!!! -:))) Dobrú noc, má milá, dobrú noc! …. To Tvojim utrápeným nervom určite pomôže!
Tak takto reagujem aj aj ja, milá @katkat keď po celodennom kosení a údržbe záhrady, sa okolo mňa „producíruje“, otvorene iba v ľahúčkom priesvitnom „negližé“, moja najsamkrajšejšia ½ !!! -:)))
V túto rannú hodinu dostávam hlad o chúťky.Prevetrávam byt,lebo nám sľubujú teploty,ale asi pôjdem na mäso,lebo takú hovädzinku môžem kedykoľvek a aj 3 dni :-) pekné čítanie hneď zrána :-)
jéééééjha, milý@sracz - ferikém drágáám, to parádne vyzerá, láká, kričí ...aj pre mňa prosím kúsoček a na tom úžasnom chlebíku, ktorý som si všimla ihned. dobručký pod šťavnaté mäsíčko, aj na vytieranie šťavičky. mne si mohol trošku na štipľavo spraviť, ale aj toto je vynikajúce.
milý @sracz vyspala som sa, najedla som sa a stále by som ten chlieb najradšej vytiahla z monitora, aj keby som si mala zlomiť necht. tvoj foťák robí divy... iba že by to nebol foťák, ale kuchár ;-)))
@sracz Feríček dnes som mala diétnu večeru, zeleninový šalát,keď vidím tú slabinku na chlebe, tak by som ju vycucla z PC.Ja teda bez prílohy rsp.príloha ten krásny chlebík.Skús Ferko upiecť bravčovú slabinku, prešpikovanú cesnakom,k tomu dusená sudová kapusta a pečený cesnak:)

Pridaj komentár k receptu: