Najlepší šípkový lekvár videorecept
Fantasticky chutný lekvár, s ktorým je síce trochu viac práce, ale výsledok jednoznačne stojí zato 🙂
Lekvár je krásnej kašovitej konzistencie a hebkej chuti.
Zdroj: https://cesminazuenal.blogspot.com/2022/11/najlepsi-sipkovy-lekvar.html?m=1
tepelná úprava
Foto: cesminaz
Postup
-
1
Najprv si nazbierame šípky. Ja som mala pomoc, boli sme zbierať so synom takže to išlo rýchlejšie🙂 Potrebujeme 4kg šípok, kludne aj 4,1kg keďže pri čistení pár gramov vyhodíme.
-
2
Šípkam nožíkom odkrájame špice a aj stopky ak ste snimi zbierali🙂 Šípky umyjeme, dáme do velkého hrnca a zalejeme vodou. Vodu treba dať asi 3 prsty nad šípkami. Napokon šípky uvaríme celkom do mäkka. Ja som ich varila pomaly asi 2 hodiny🙂 Uvarené šípky necháme trocha vychladnúť.
- 3
Keď nám šípky na 50% ochladli, tyčovým mixérom ich rozmixujeme na masu. Masu pretláčame cez velké sitko-pasírujeme. Sitko má mať malé dierky, aby sa ani šupky a ani kôcky neprešmykli🙂 Pri pasírovaní môžme použiť rukavice, keďže tú šípkovú masu musíme pretláčať rukami. Pri pasírovaní občas nalejeme do sitka k mase studenú vodu, aby sme pasírovanie ulahčili. Celé množstvo masy pasírujeme 2x, čiže najprv 1x a potom celé už prepasírované množstvo ešte raz. Občas si treba napomáhať vodou.
- 4
Keď sme už prepasírovali celé šípky, si ešteraz naposledy prepasírujeme aj " lekvár". To preto, aby sa zachytili aj tie posledné, náhodou prešmyknuté chĺpky🙂 To ide rýchlo, pomáhame si tentoraz len lyžicou. Zakaždým jedným pasírovaním treba sitko opláchnuť vodou, aby sme odstránili zachytené chĺpky a pasírovať zasa v čistom. Pre celý a aj presnejší postup, odporúčam si pozrieť radšej moje video.
- 5
Lekvár privedieme za občasného miešania do varu. Keď nám už začal celý vrieť, tak ho za častého miešania varíme 30 minút. Potom pridáme cukor a spolu povaríme ešte 30 minút. Počas varenia treba často miešať, lebo hustota tohto lekváru rýchlo sadá na spodok a môže sa prilepiť a potom pripiecť😅 Po udanom čase môžte vybrať na tanierik 1Pl lekváru, nechať ho vychladnúť a tým vlastne skontrolujete hustotu lekváru.
- 6
Ešte horúci lekvár naplníme do fliaš a flaše otočíme hore dnom. Lekvár necháme takto celkom vychladnúť, alebo ho ešte mierne teplý otočíte späť. Z tejto dávky mi vyšlo 10 flašiek, velkosti 3 a 4dl, a ešte 1 tanierik na ochutnanie🙂 Hustota je úplne dostatočná, tento lekvár sa nerobí hustejší/ tvrdší.
- 7
Šípkový lekvár je úžasná vec. Jeho chuť je jedinečná a jeho konzistencia je sama o sebe kašovitá a velmi hebká❤ Lekvár v žiadnom prípade nieje presladení, uchová si 100% svoju vlastnú výbornú chuť. Pre nás je to jeden z najlepších lekvárov, ktorý zbožňujeme! Určite odporúčam každému kto má možnosť, pripraviť si tento úžasný lekvár. Prajem dobrú chuť!
- 8
P.s. Sú ludia, ktorý pasírujú šípky najprv cez sitko s velkými dierkami a až potom cez jemné sitko. Ja to ale tak nerobím, lebo cez velké sitko mi prejde viac nečistôt, ktoré sa potom aj tak nakopia v jemnejšom sitku. Takže ja to robím hneď s jemnejším🙂 Mňe to takto vyhovuje a som spokojná. Čo sa týka "odpadu" pri výrobe lekváru, ten vyhadzujem. Všetká chuť a vitamíny sa aj tak už vyvarili do lekváru, takže je podla mňa zbytočné to ešte nodkladať na iné použitie. Keď chcem mať na čaj, tak si nazbieram dalšie šípky a nasuším🙂👍
- 9
Dalšie moje recepty nájdete aj na mojom blogu cesminazuenal.blogspot.com a na Youtube
Tiež Šípkový lekvár:
Tipy na recepty z Varechy
SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia
Tipy na články z Varechy
- 3
Verím že skúšku neolutuješ. Čo sa toho odšťavovača týka, to ti neviem povedať či to bude ako pasírovanie🤔 Ja by som ti radila pasírovať ak chceš mať taký istý lekvár🙂
Dakujem za milé slová, si zlatá🙂
No u nás už pomaly budú šípky končiť🙂 Každý si robí ako mu je lepšie a lahšie, no ja by som osobne nevyberala zo šípok ten vnútrajšok. Chuť je určite aj v tých malých kôckách a chĺpkoch, ktoré sa vlastne vyvaria do lekváru spolu so šípkami🙂 Videla som že tu je zopár receptov, ale sú iné a videorecept tu vôbec nieje. Aspoň ja som ho nevidela🙂 Ale ako vravíš, pripomínať takéto dobroty je vždy dobré.
❤ dakujem
@kuku tak dlho nerozmýšlaj, lebo šípky pomaly už nebudú😅 Tipujem ešte zo 2 týždne a sú preč. Ja by som určite nečistila šípky dopredu, to by som sa cítila ako Popoluška😂😂 Pre mňa je tento spôsob super a aj chuť celej šípky sa vyvarí do lekváru. To je ako keď varíš mäsovú polievku.. Dáš mäso aj s kosťami vyvariť, ale potom ich vyhodíš. Kosti dajú polievke chuť a silu🙂 Vyskúšaj, chutí úžasne! Aj ja rozmýšlam ešte na jednej várke.
🙂👍 vdaka za koment
Inak sipky vydrzia na kriku celu zimu, nikam neodidu. Vraj sa maju zbierat, az ked ich prebehne mraz, neviem, co je na tom pravdy.
Ale je fakt, ze ho mas vystavny. Ako chuti, viem presne.
Sipky presle mrazem zesladnou + zmeknou a proto se hodi na pripravu treba lekvaru.
Kdezto na suseni jsou lepsi sbirat ty nepomrzle.
To same se stane, kdyz pomrzne trnka cerna, stane se z ni sladka dobrota. Jako deti jsme se jich nemohly nabazit a ruce byly plne skrabancu
Ano aj ja to tak viem, že šípky je najlepšie zbierať keď ich už chytí mráz. No v poslednom čase tu riadnu zimu aj tak nemáme, ani minulý rok nebola skoro žiadna. Už je polovica Novembra a ešte vždy je 15°C. Takže jediný kto šípky štipne budem asi ja a nie mráz😆😅 Všetko v záhradách dozrelo a aj skončilo skôr než by malo🙂 Takže načo čakať so šípkami. Aspoň ja si to myslím, ale každý nech si robí podla seba.
P.s. Máš pravdu, šípky nikam neodídu, ale popadajú po čase pod krík. Videla som keď som zbierala, už boli horedole popod na zemi. Ale vraj je ich viac druhov a aj dozrievajú rôzne. Čítala som, že okolo januára-februára už začne vyschýnať🙂 Vdaka za nahliadnutie a koment👍
Zdravím @mariamka a dakujem😊 Čo už, občas sa väčšej práci/ námahe nedá predísť, presne ako pri tomto lekvári. Ale tá námaha stojí naozaj zato, výsledok je úžasný. Som rada, že som ťa inšpirovala k výrobe lekváru🙂 Dúfam, že sa vydarí. Budem rada ak pridáš potom foto.
No super milá @mariamka 👍👍👍 šikovná si. Som velmi rada, že si s lekvárom spokojná. Vdaka za tvoju odozvu aj s fotkami.
11,5 kg