Maľovaný perník

douglas - fotkadouglas, 1. decembra 2009
Maľovaný perník
Foto: douglas

Dostala som desiatky zaručených receptov na výborné VIANOčNé medovníčky a perníčky, ale ani jeden z nich nebol tak výborný ako tento. Recept som dostala Zobraziť celý popisDostala som desiatky zaručených receptov na výborné VIANOčNé medovníčky a perníčky, ale ani jeden z nich nebol tak výborný ako tento. Recept som dostala od svojej zubárky a ona od svojej vďačnej pacientky...

10
porcií
120 minút
príprava
10 minút
na 180 °C

Suroviny

250 g
250 g
250 g
250 g
1/16 l
2 ks
2,5 g
5 g
1 lyžička
1 lyžička
1 lyžička
1 lyžička
1 lyžica
 štipka
60 g
Postup

 1. 1

  Med, práškový cukor, hladkú múku, žitnú múku a vodu zhnetieme a vypracujeme na hladké cesto, ktoré necháme na chladnom mieste odpočívať.

 2. 2

  Deň pred pečením perníčkov pridáme: žĺtky, jedlú sodu, 5g amonia, po lyžicke - škoricu, badyánu, muškátového kvetu, klinčeku (mletý), lyžicu pomarančovej kôry, trochu citronovej kôry, strúhaných nelúpaných mandlí.

 3. 3

  Takto vypracované a odležané cesto vyvaľkáme na pomúčenej doske na 5-7 mm a vykrajovátkami tvoríme rôzne tvary. Pečieme na vymastenom plechu v predom vyhriatej rúre cca 180 st.C.

 4. 4

  Perníčky maľujeme podľa našej fantázie bielou polevou dobre ušľahanou z 1 bielka, 160g preosiateho práškového cukru a šťavy z polovice citróna.

 5. 5

  Tip na servírovanie maľovaných perníčkov: plytký košíček vystelieme zelenými vetvičkami smrčku/jedličky a na to vrstvíme perníčky. Na niektoré z nich zaviažeme tenkú červenú stužku.

Diskusia k receptu