Makové rezy / maková torta

larem - fotkalarem, 11. januára 2013
Makové rezy / maková torta
Foto: larem

Recept pôvodne pochádza z kuchárskej knihy Ludmily Horeckej Dulovej, podla ktorej makové rezy pripravovala moja babka. Na skvelý zákusok sa nezabudlo ani po babkinej smrti, v tradícii pokračovala moja mama a keď dospeli, pridali sa aj sestra a sestranica. Mama recept, ktorý vám predkladám, upravila na dnešné podmienky.

Suroviny

Cesto:
300 g
7 ks
20 g balenie
15 lyžíc teplá
12 g balenie
180 g
150 g
100 g
3 kávové lyžičky
Plnka:
120 g
100 g
20 g balenie
220 g
4,5 dl
40 g balenie (napríklad Zlatý klas)

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Cesto: polovicu práškového cukru a vanilkový cukor vymiešame so žĺtkami. Pomaly prilejeme vodu. Potom pridáme múku zmiešanú s kypriacim práškom a premiešame. Po čiastkach zlahka primiešame mletý mak, orechy a strúhanku. Z bielkov vymiešame tuhý sneh, zmiešame s druhou polovicou cukru a pridáme do cesta. Cesto rozotrieme na vymastený a hrubou múkou vysypaný plech. Upečieme pri 180 stupňoch Celzia do ružova. Po vychladnutí cesto prerežeme po výške na dve rovnaké časti.

 2. 2

  Plnka: 1,5 dcl mlieka necháme zovrieť a zabaríme ním mak - vsypeme mletý mak do horúceho mlieka a premiešame. Vznikne hustá kaša, ktorú necháme vychladnúť. Z 3 dcl mlieka a škrobového prášku uvaríme puding. Nádobu s pudingom vložíme do nádoby so studenou vodou a za stáleho miešania necháme puding vychladnúť. Maslo s cukrom a vanilkovým cukrom vymiešame, pridáme vychladnutý puding a mak. Všetko dobre premiešame.

 3. 3

  Finalizácia: Na spodnú časť cesta natrieme plnku a prikryjeme zvyškom cesta. Trochou plnky potrieme vrch zákuska. Povrch posypeme strúhanými orechmi. Nožom si naznačíme čiary v miestach, kde plánujeme zákusok nakrájať a každý budúci rez ozdobíme polovičkou celého orecha. Pred krájaním necháme zákusok vychladnúť v chladničke.

 4. 4

  Poznámky: - Ak pripravujeme tortu, postupujeme rovnako, akurát cesto upečieme vo forme na tortu - Mak treba zomlieť tesne pred pečením na mlynčeku. Kupovaný mletý mak alebo mletý mak, ktorý stál viac dní, stráca chuťové kvality a môže byť nahorklý. - Mak rozomletý v mixéri vonia a chutí inak ako ručne mletý mak – v ústach pripomína piesok a tým, že nedôjde k roztlačeniu makových zrniečok sa plne nerozvinie jeho vôňa a chuť. - Zákusok je možné pripraviť aj z bieleho maku. Na chuti nestráca, zato jeho vzhlad nie je makovo bodkovaný. - Cesto býva krehké, je ťažké ho prekrojiť po výške, ak pripravujeme rezy, je dobré prekrojiť ho najprv po dĺžke. Vzniknú kratšie a užšie časti, ktoré sa už dajú lahko prekrojiť po výške.

Diskusia k receptu

22 komentárov k receptu
@medulienka122 , @gordonko je to skvelý recept, vo forme rezov alebo torty tento zákusok pripravujeme pri slávnostných píležitostiach: vianoce, narodeniy a pod.
No a čo sa týka varenia mužov, v tom má naša rodina slušnú tradíciu, napr. brat švagrinú skoro ani nevpustí do kuchyne :-)
@larem , tento recept ma uchvátil, a najmä tá nezvyklá makovo-pudingová plnka, veľmi sa mi páči, už a si ho ukladám do Kk. A ešte raz -vítaj na Vareche, teším sa na ´dalšie recepty. Ten príbeh som si tiež prečítala, dobrý zážitok-:))))
joooj, mak - to ja mozem kedykolvek, kdekolvek. a tento tvoj recept ma uplne fascinoval, lebo je makovo-makovy. makove cesto s makovou plnkou, super. dnes ho spravim, som fakt naramne zvedava.

@medovnicek už sa stalo :-)

@evanaaa ďakujem za privítanie. Mám v zálohe zopár ďalších "rodinných" receptov, akurát som zistil, že spísať recept nie je až také jednoduché. V domácom receptári ich máme zapísané len heslovite. Postup v niektorých prípadoch úplne chýba. Niektoré suroviny sú zapísané pod konkrétnou značkou, kt. často už ani neexistuje. Nie je uvedená gramáž balenia...
Keď mi vyjde čas, pustím sa do toho :-)

@3sandra3 chutí lepšie ako vyzerá :-)

@rea1 , @mojarodina zdá sa, že môžeme založiť klub milovníkov maku! :-)

Pridaj komentár k receptu: