Foto: evani
Kto pije rastlinné mlieka, vie že v obchode, sú prekérne drahé, doma si môžete za pár centíkov vyrobiť vlastné, čerstvé. Toto konkrétne je makové. Zobraziť celý popisKto pije rastlinné mlieka, vie že v obchode, sú prekérne drahé, doma si môžete za pár centíkov vyrobiť vlastné, čerstvé. Toto konkrétne je makové. Mak obsahuje množstvo bielkovín, vláknin, tukov, vitamín E. Je bohatý na železo, horčík a predovšetkým vápnik.
Postup
-
1
Mak zalejeme odmeraným množstvom vody a necháme asi tak 2-3 hodiny stáť pri izbovej teplote.
- 2
Po uplynutí doby prelejeme obsah nádoby aj s makom do mixéra a nápoj mixujeme pri najvyšších otáčkach asi 2-3 minúty. Makový nápoj sa bohato napení uvoľneným tukom a podstatne zosvetlí.
- 3
Pri prvom cedení je vhodné sitko premiešať lyžičkou, aby sme proces filtrácie urýchlili , ale pri ďalšom už len prelievame. Scedenie opakujeme viackrát, ak chceme mať nápoj čo najviac čistý.
Tiež makové mlieko:
Tipy na recepty z Varechy
SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia
Tipy na články z Varechy
- 2
Je tam debata o bezpečnosti maku, tak som trochu porešeršovala. Mak siaty, ktorý sa používa v kuchyni, obsahuje minimálne množstvo morfínu a kodeínu. Každá ďalšia kuchynská úprava jeho množstvo ešte znižuje. Kto sa bojí morfínu, nech opláchne mak pred namočením v horúcej vode. Takže aj mamičky môžu v normálnom množstve malým deťom makové mlieko dávať. Makové mlieko sa v ľudovej medicíne používalo ako zvhlčovač, napríklad pri suchom kašli, alebo pri problémoch s prehĺtaním. Už je mak namočený.