Klasické palacinkové cesto

catcook - fotkacatcook, 10. decembra 2022
Klasické palacinkové cesto
Foto: catcook

Ak hľadáš spoľahlivý recept na klasické palacinkové cesto, si tu správne. Tento recept na palacinky používam už nejakú chvíľu a ešte ma nikdy Zobraziť celý popisAk hľadáš spoľahlivý recept na klasické palacinkové cesto, si tu správne. Tento recept na palacinky používam už nejakú chvíľu a ešte ma nikdy nesklamal.

10
porcií
15 (+ odležanie cest minút
príprava

Suroviny

220 g
500 ml
2 ks
1 bal.
štipka
Postup

 1. 1

  Do vhodnej nádoby nalejeme mlieko, postupne pridávame múku pri čom stále miešame, aby cesto nezhrudkovatelo, ja preferujem miešanie s mixérom, kto však chce môže aj ručne. Čo sa týka múky, ak bude vaše cesto príliš riedke, môžete pridať, ale s citom, lebo minule som dal príliš veľa a palacinky boli potom dosť tvrdé, takže opatrne.

 2. 2

  Keď máme mlieko a múku zmiešané, pridáme vajcia, vanilkový cukor a soľ. Všetko poriadne premiešame a cesto necháme odpočívať po dobu 20-30 minút.

 3. 3

  Z cesta pečieme palacinky z oboch strán. Odporúčam piecť na kvalitných panviciach ako sú Tefal alebo Tescoma.

 4. 4

  Do palaciniek zvyčajne používam tvarohovú náplň. Do misky dáme dva obyčajné jemné tvarohy, prilejeme naozaj veľmi málo mlieka a dôkladne premiešame. Mlieko ešte párkrát pridáme až kým nevznikne tvarohová hmota, ktorá je dostatočne mäkká na naplnenie palaciniek. Nakoniec pridáme do tvarohu ešte jednu polievkovú lyžicu mletého cukru na osladenie, kto chce, môže menej alebo nemusí vôbec, ale takto je to najchutnejšie.

Diskusia k receptu

farbuska
Áno, klasický recept, ktorý je aj v klasickej knihe pečenia od Márie Hájkovej "Múčniky". Tam však bez vanilkového cukru, ale s "1 dkg práškového cukru." Tiež používam už roky tento recept, avšak bez cukru.
evanaaa
Nikdy som nevážila cesto na palacinky, tie dokáže niekedy aj malé dieťa, teda, nie doslova malé.....robím odo oka a vždy sú dobré, nevidím zmysel vo vážení. A ani mixér nepoužívam, stačí ručne, metličkou.....ak je dobre odstáte, palacinky sa podaria.
farbuska
@evanaaa (10.12.2022 20:39)

Súhlasím, tiež mám tento recept už "v oku", ale možno je užitočný pre začiatočníkov.
catcook
@evanaaa (10.12.2022 20:39)

Ak sa ti daria, tak to máš dobrý odhad, lebo ja som robil bez váhy a potom to nebolo dobre. Ale samozrejme každý sme iný :)
frezia68
@evanaaa (10.12.2022 20:39)

Ani bezlepkové nevážim,ale sme staré gazdinky,máme to v oku :-). Aj mladí budú mať časom.
SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia