Judáše s orechami

orchidea - fotkaOrchidea, Žiar nad Hronom, 17. marca 2013 21:02
Ďalšie recepty »

Judáše s orechamiFoto: orchidea

Toto typické kysnuté veľkonočné pečivo sa pekávalo na Zelený štvrtok. Tvarom malo pripomínať stočený povraz, na ktorom sa obesil zradný biblický Judáš. Podoby pečiva boli však rôzne, v každom kraji ich tvarovali inak. Nech už mali akýkoľvek tvar, určite judáše chutili...:)

24
porcií

Suroviny

Tip:
Kúpte si 1. knihu s receptami z Varecha.sk

Postup prípravy

 1. 1

  Do trochy vlažného mlieka rozdrobiť droždie a pridať trochu kryštálového cukru. Na teplom mieste nechať vykysnúť - kvások. Múku s práškovým cukrom preosiať do misky, pridať soľ, citrónovú kôru, vanilkové cukry. Pridať kvások, vo vlažnom mlieku rozšľahané vajíčka a roztopené maslo alebo Heru. Vypracovať hladké tuhšie cesto. Do cesta zapracovať hrozienka, orechy a mandle. (Dávala som približne po 3 PL, mandle som nemala tak som pridala len orechy a hrozienka).

 2. 2

  Cesto prikryť a nechať na teplom mieste asi hodinu, kým nevykysne.

 3. 3

  Vykysnuté cesto rozdeliť na 24 kúskov. (Rozvážila som si po 50 gramov). Z každého vyšúľať valčeky približne 25-30 cm dlhé a tie ľubovoľne stáčať.

  Judáše s orechami - obrázok 3
 4. 4

  Judáše na plechu potrieť žĺtkom a nechyť podkysnúť. Potom piecť v rúre vyhriatej na 180 stupňov 20 minút. (Ja som ich ešte prikryla papierom a dopekala 10 minút)

 5. 5

  Ešte horúce sa môžu potrieť medom a posypať orechami alebo vychladnuté posypať práškovým cukrom.

Recept je zaradený do tagov:


TOPlist