Dolnozemská pastierska tarhoňa

Dávid Baka
prevádzkar Silvanus Rest Hubert v Nových Zámkoch, 22. januára 2014
Dolnozemská pastierska tarhoňa
Foto: Ľuboš Pilc
4
porcie
30 minút
príprava
30 minút
tepelná úprava

Suroviny

500 g
300 g
1 ks
1 ks
1 ks
1 ČL
500 g
10 g

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

  1. 1

    Cibuľu so slaninou opečieme na masti dozlata, pridáme nadrobno nakrájané bravčové stehno, spolu pečieme pár minút.

  2. 2

    Pridáme papriku a paradajku a urobíme z toho všetkého perkeltový základ.

  3. 3

    Tarhoňu uvaríme vo vode. Po vychladnutí ju zmiešame s perkeltoým základom.

Diskusia k receptu

17 komentárov k receptu
Aj ja mám rád tarhoňu , teda broky, len neviem prečo tento pán kuchár všetkým svojim jedlám dáva exotické názvy čo vôbec nemajú logiku , ako aj toto jedlo, čo je na ňom pastierske.Možno len to že ten čo to vymyslel bol pastier.
@zifi je možné , že ho varili aj pastieri dobytka ,ale pozri si exotické názvy jedál , ktoré tento profesionál uverejňuje a prídeš na to že je to jeden z tých čo si zakladá viac na názve väčšinou nezmyselnom ako na vlastnom jedle , čo je základným nedostatkom gastronómie u nás na Slovensku.Možno sú ľudia čo si myslia , že ak by jedlo nazval perkeltom tak by si ho nedali , alebo sa na južnom Slovensku hanbia za poctivé slovenské či maďarské jedlo ? Môžeme sa potom diviť , že špecialitou majstra kuchára na slovenskom salaši je Wiener Schnitzel.
Dávid Baka - vďaka za nápad. Včera som pohľadala pôvodný recept. Perkelt som uvarila podľa Vášho návodu, spravila som domácu tarhoňu a pridala ju rovno do perkeltu. Doliala som vodu tak, aby hladina presahovala o 2 prsty. Od rodiny som dostala 10 bodové hodnotenie :-)
Je to niečo ako rizoto, myslím tým to naše klasické. Ja si spravím najprv ten perkelt, a tarhoňu zvlášť ako prílohu, máme to radšej ako s ryžou, spolu som to ešte neskúšala zmiešať, ale je to skoro to isté, ako keď si zmiešam na tanieri a šťava vsiakne do tarhone. Možno skúsim aj takto.
skuste takto pripravit tarhonu: použijem 3 litrovy hrniec. na asi 3 pol lyžiciach oleja osmažim rovnomere pekne dohneda za stáleho miešania a až potom podlejem vodou - 1-1,5 cm nad hladinou, osolím a dusím do mäkka.skuste chutí úžasne najlepčie s perkeltom alebo azu.
@toca :alebo iný spôsob,osmažím do zlata ako Ty,podlejem vodou a za 5 minút pridám zemiaky nakrájané na drobné kocky,prikryjem,dusím,ak treba podlievam trocha vodou a po 15.-ich min.odkryjem a občas premiešam vidličkou,aby sa voda odparila a tarhoňa ostane pekne sypká:-)

Pridaj komentár k receptu: